Connect with us

Region

VUČEVIĆ PORUČUJE! “Srbija neće stati, to je naša obaveza prema precima”

Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas na ceremoniji obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta da Srbija neće stati i da je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim pokolenjima.

– Neka nam na umu uvijek bude izreka da su oni narodi koji zaboravljaju svoju istoriju osuđeni da je ponove. Neka to ne bude sudbina ovog pokoljenja. Moramo ostati trezveni i svjesni svih opasnosti koje su se nadvile nad našim društvom. Mi nikada nećemo prihvatati ulogu poslušnika, niti ultimatume bezimenih centara moći. Srbija će čuvati svoja prijateljstva, i na Istoku i na Zapadu, poštujući međunarodno pravo i preuzete obaveze – rekao je Vučević na ceremoniji u Spomen kompleksu “Sremski front” u Adaševcima pored Šida.

Dodao je da će spoljna politika Srbije ostati nezavisna, a vojna neutralnost nepromjenjiva.

– Ni pod pritiskom, ni pod prijetnjom od ovog cilja nećemo odustati, niti ćemo državu prepustiti bilo kome bez slobodno iskazane narodne volje na izborima – naveo je Vučević.

Rekao je da je srpski narod u borbi tokom Drugog svjetskog rata ponio ogroman teret shodno svom broju, navodeći da taj doprinos nikada ne smije biti zaboravljen niti umanjen.

– Na Sremskom frontu vođena je najduža, najteža i najkrvavija završna operacija za oslobođenje otadžbine. Od kraja oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, neprijatelj je u sremskoj ravnici pružao žilav otpor, svjestan strateškog značaja tog prostora – naveo je Vučević.

Dodao je da je vojska Srbije dobrim dijelom bila sastavljena od tek mobilisanih mladića iz Beograda i Srbije, a morala je u kratkom roku da se prilagodi frontalnom načinu ratovanja.

– Oni su uglavnom bili raspoređivani u 21. i 22. Srpsku diviziju kao i u 6. Ličku diviziju. Zbog surovih borbi, Sremski front je ostao duboko urezan u kolektivno pamćenje kao jedan od najtežih perioda u posljednjoj fazi Drugog svjetskog rata. Zvanično bitka je trajala 172 dana i za to vrijeme na strani NOVЈ poginulo je više od 13.500 vojnika. Realno je da su ti gubici bili mnogo veći – rekao je Vučević.

Uz srpsku mladost, naveo je Vučević, na ovom frontu ginuli su i Slovaci, Mađari, Makedonci, Dalmatinci i Ličani boreći se protiv Nijemaca i ustaša.

– Da li se toga danas neko sjeća? Danas odajemo i duboko poštovanje i hrabrim vojnicima Crvene armije, koji ovdje padoše i to njih oko 1.100, ali i vojnicima bugarske Prve armije i italijanskim partizanima koji su se borili sa našim jedinicama – rekao je Vučević.

Državna ceremonija obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta počela je polaganjem vijenaca, nakon čega je intonirana himna Srbije “Bože pravde”.

Vijence su položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bijele ruže.

Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.

Region

POTVRĐEN ANTRAKS U HRVATSKOJ: Situacija krizna, uvedene hitne mjere

U Hrvatskoj je potvrđen slučaj antraksa (bedrenice), opasne zarazne bolesti koja pogađa životinje, ali može biti prenosiva i na ljude.

Kako je objavljeno na vanrednoj konferenciji za novinare, zaraza je utvrđena na području opštine Vrlika, a nadležne službe su odmah pokrenule niz hitnih mjera, uključujući obavezno vakcinisanje stoke i preventivno liječenje osoba koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom.

Prema riječima ministra poljoprivrede Davida Vlajčića, do sada je testirano 13 uzoraka, a prvi pozitivan nalaz na bedrenicu stigao je juče, 18. jula. Tri uzorka još su u obradi.

“Odmah smo obavijestili sve nadležne službe. Situacija je krizna. Pritisak na sistem je ogroman, ali sad napokon imamo potpuniju sliku i možemo djelovati odlučno,” izjavio je ministar.

Iako se ne može sa sigurnošću tvrditi da su sva uginula goveda zaražena antraksom, u toku su i toksikološke analize koje bi trebale razjasniti uzrok ostalih uginuća. Vlajčić je potvrdio da će sve životinje s pogođenog imanja biti vakcinisane, a meso zaraženih životinja ne smije se koristiti.

Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak potvrdio je da je epidemiološka služba odmah reagovala nakon dobijanja informacija o potvrđenom slučaju.

“Identificirali smo sve osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom. Svi će preventivno primati antibiotike narednih deset dana,” rekao je Capak, dodajući da “rizik za opštu populaciju nije visok”, te da iskustvo s Lonjskog polja pokazuje kako se bolest efikasno suzbija pravovremenim mjerama.

Stručnjaci su objasnili da se, za razliku od afričke svinjske kuge, kod bedrenice životinje ne usmrćuju, već se provodi obavezno višegodišnje vakcinisanje u pogođenom području, koje se službeno naziva bedrenički distrikt. Vakcine su već dopremljene, a imunizacija će početi već početkom sljedeće sedmice.

“Ako je životinja zaražena, ona će uginuti. Ne liječi se, ali druge se životinje cijepe i time se sprečava širenje zaraze,” pojašnjeno je.

Šta sa lešinama i proizvodima?

Prema riječima predstavnika Hrvatskog veterinarskog instituta, proizvodi zaraženih životinja, uključujući meso i mlijeko, ne smiju se koristiti, a gazdinstvo ostaje pod mjerama dok se ne završi vakcinisanje i ne stekne imunitet. Lešine su preuzete od strane koncesionara, a njihovi uzorci se analiziraju.

“Sumnja na zaraznu bolest automatski znači zabranu prometa i korištenja svih proizvoda životinjskog porijekla,” istaknuto je.

Kako se bolest prenosi?

Antraks je bolest koja se najčešće prenosi kontaktom sa zaraženim životinjama ili kontaminiranim materijalima, ali nije visoko zarazna među ljudima. Zaraza se može desiti ako spore bakterije dođu u kontakt s otvorenom ranom, no takvi slučajevi su vrlo rijetki. Najčešće do izbijanja dolazi nakon bujica i poplava, kada spore izlaze iz tla.

Opozicija traži odgovornost

Uprkos mjerama, dio javnosti i opozicija izražavaju zabrinutost zbog kašnjenja u dijagnozi. Naime, prvi uzorci dostavljeni 7. jula nisu pokazivali prisustvo bolesti, zbog čega su sumnje bile usmjerene i na moguće trovanje. Tek nakon više negativnih nalaza, potvrđen je jedan pozitivan uzorak.

“U početku su lešine bile u lošem stanju, što je otežalo dijagnostiku. Takođe, prethodno liječenje antibioticima može zamaskirati kliničku sliku bolesti,” pojasnili su stručnjaci.

Bedrenica će se u narednim sedmicama pratiti kroz dodatne analize i nadzor. Nadležne službe poručuju da nema mjesta panici, ali da je ključna striktna primjena biosigurnosnih mjera.

Građani koji su u kontaktu sa životinjama na pogođenim područjima pozvani su na oprez, a svi slučajevi uginuća moraju se odmah prijaviti veterinarskoj inspekciji.

Nastavi čitati

Region

NA NJIVICAMA UGAŠEN POŽAR: Buktinja izazvana ljudskim faktorom

Požar u Njivicama kod Herceg Novog, koji je juče prijetio i kućama, gotovo je ugašen, a ekipe su i danas raspoređene na terenu kako bi pratile situaciju, rekao je komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novog Zlatko Ćirović.

Ćirović je naglasio da je gašenje vatre otežavao jak vjetar, kao i da prve informacije govore da je požar izazvan ljudskim faktorom.

– Treba da se utvrdi da li je to bilo namjerno ili ne. Dobili smo informaciju od mještana da se požar u dva minuta pojavio na dva ili tri mjesta – rekao je Ćirović novinarima.

Nastavi čitati

Region

GRADONAČELNIK MAKARSKE ZADOVOLJAN “Sezona je bolja od očekivanog”

Zoran Paunović, gradonačelnik Makarske, govorio je o dobrim rezultatima u Makarskoj u ovoj turističkoj sezoni.

“Kod nas u Makarskoj sezona je nešto bolja od očekivanog, pogotovo ovaj period predsezone, od 1. do kraja 6. mjeseca. Bilježimo otprilike 10 posto povećanja u noćenjima. Vidimo već sad da je i početak 7. mjeseca bolji”, započeo je Paunović.

On misli da je to uglavnom rezultat ovoga što smo radili u zadnje četiri godine, da se malo pohvalimo.

“Za razliku od ostatka Dalmacije i tog masovnog turizma, mi smo prvi grad koji je ukazivao na zaokret od toga. Mi smo se strateški opredijelili za specifične oblike turizma. Većinom smo ulagali u predsezonu i sada vidimo rezultate, vidimo da smo na dobrom putu”, rekao je on, prenosi N1.

On navodi da im je peti mjesec mjesec gastronomije, pa da ulažu u takve manifestacije koje privlače goste koji su orijentisani na gastronomiju, fina vina…

“Tu nam je peti mjesec bio dobro popunjen, a onda smo u 6. mjesecu odlučili da to bude mjesec sporta. Organizirali smo dva velika sportska događanja – ženski WTA turnir i europsko prvenstvo u ragbiju 7. Dolaze nam sportaši na pripreme i ljudi motivirani sportskim turizmom”, naveo je i dodao:

“Bilježimo porast u noćenjima u hotelima, kvalitetnijem obliku smještaja, i apartmanima više kategorizacije. Vidimo da je smjer kojim smo krenuli dobar.Sama sezona, 7. i 8., ideja je da zadržimo isti, čak i niži nivo gostiju, tu ne ulažemo pretjerano u marketing.”

Nastavi čitati

Aktuelno