Connect with us

Region

Vučić danas sa Putinom i Sijem! “DAO SAM RIJEČ”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć u Moskvi da ga danas očekuju najvažniji sastanci sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i kineskim predsjednikom Si Đinpingom i poručio da će dati sve od sebe i da će se boriti za interese Srbije.

Vučić je sinoć, tokom večere koju je priredio ruski predsjednik za šefove stranih delegacija koje će učestvovati danas na paradi povodom pobjede u Drugom svjetskom ratu, rekao da je imao mnogo srdačnih susreta sa liderima sa kojima nema priliku često da razgovara, a da će se tokom noći spremati za sastanak sa Putinom.

– Da pokušamo da napravimo najbolji dogovor oko gasa i sve drugo – rekao je Vučić novinarima u Moskvi.

Prema njegovim riječima, sa Putinom će imati i tet-a-tet razgovor, a biće obavljen i razgovor dvije delegacije, srpske i ruske.

Vučić je naveo da će se poslije parade sastati sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom i istakao da je to ogromna čast za malu zemlju kakva je Srbija.

– Prilikom njihove državne, zvanične posete Moskvi, oni izdvoje vreme za odvojeni bilateralni susret, ne samo dobro veče, dobro veče i kako ste, dragi prijatelju, kao što smo i večeras razmenili više rečenica, već za pravi sastanak ovde u Moskvi. Kinezi su uzeli ceo hotel i sve izgleda kao da ste u Kini, to mi ljudi iz protokola kažu, oni to tako svuda urade. Velika sila, divni prijatelji – naveo je.

Vučić je istakao da mnogi ne znaju da cijene to što Kinezi čine za Srbiju i u tom kontekstu naveo da je poslije tri godine „Železara“ u Smederevu u minusu od oko 330 miliona evra.

– Oni nijednom nas nisu pozvali, nisu tražili ništa i nisu rekli da će da napuste Srbiju. Da je bio neko drugi, ne da bi odavno napustio, nego ne bi ni pitali bilo koga i bilo šta. I sve to zahvaljujući prijateljstvu koje imamo sa Sijem – naglasio je.

Govoreći o večeri na kojoj je prisustvovao u Moskvi, Vučić je kazao da je imao mnogo srdačnih susreta sa mnogim liderima.

Predsjednik Srbije je povodom reakcija iz Evrope na njegovu posjetu Moskvi izjavio da ima povjerenje u predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen i mnoge svjetske lidere, ali i da se spremio da na njih odgovori.

– Što se Evropljana tiče, da me ne biste to pitali, ja imam uvek poverenje u Ursulu fon der Lajen, imam poverenje u mnoge evropske lidere, hvala Đorđi Meloni sa kojom sam imao razgovor. Vidim danas po reakciji italijanskog ministra da je bio izuzetno korektan, nećemo to zaboraviti Italiji, beskrajno hvala na korektnosti koju je pokazala prema Srbiji danas – rekao je Vučić novinarima u Moskvi.

On je dodao i da se spremio da odgovori svima.

– Video sam danas koliko su me napadali u Varšavi, glavna i najveća sila današnje Evrope – Hrvatska. Neko bi rekao neočekivano, valjda se nismo nadali. A ja kad Hrvati me napadnu, i kada vidite da vas histerično napadaju, uvek sam zadovoljan – rekao je Vučić.

Prokomentarisao je i navode u pojedinim medijima da je debakl što ga je u Moskvi dočekao zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško.

– Šta vi da kažete bolesnicima? Nema ludnice u koju će da ih prime sve zajedno. Ali dobro, spremio sam se, verujte mi da sanjam priliku samo da im odgovorim svima – rekao je Vučić.

On je naveo i da će 16. maja biti u Tirani, te da ima drugi važan događaj 12. maja, a da je za njega mnogo važan događaj 17. maja u Nišu.

Vučić je na pitanje novinara o njegovom zdravstvenom stanju rekao da se sada osjeća odlično.

Predsjednik Srbije istakao je da njegova odluka da dođe u Moskvu, da prisustvuje paradi povodom Dana pobede “bila sasvim racionalna i nije od juče”, kao i da su Srbiji u Moskvu posvetili značajnu pažnju.

– Ali sam i dao reč, a moja reč nešto znači. I to ovde u Moskvi znaju. I to znaju svuda u svetu… I zato ste mogli da vidite koliko sam poštovan i u njihovim medijima i sa kakvom pažnjom govore o Srbiji, o maloj Srbiji. A oni su značajnu pažnju posvetili našoj zemlji – rekao je Vučić u Moskvi, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše “tvrdnje medija u vlasništvu Dragana Šolaka, da on posjetom Moskvi sputava evropski put Srbije”.

Prema njegovim riječima, šta god da uradi, ti mediji će uvek govoriti nešto negativno o njemu.

Region

Rama reagovao na optužbe zbog projekta porodice Tramp: “NISAM MAFIJAŠKI KUM”

Premijer Albanije Edi Rama odbacio je optužbe opozicije i učesnika protesta u toj zemlji da stoji iza korupcionaških aktivnosti povezanih sa izgradnjom luksuznog turističkog kompleksa u kojem učestvuju Ivanka Tramp, kćerka američkog predskednika Donalda Trampa i njen suprug Džared Kušner, ocijenivši da kritičari nisu ponudili dokaze za takve tvrdnje.

Rama odbacuje optužbe za povezanost sa kriminalom

“Ljudi kažu da sam ja vođa svega ovoga. Kažem im, nosite se. Jednostavno je. Nije na meni da dokazujem da nisam kum mafije, već na njima da dokažu da jesam”, rekao je Rama u intervjuu za Fajnenšel tajms.

On je odbacio tvrdnje da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, navodeći da se država danas odlučnije bori protiv korupcije nego ranije.

Rama je tvrdio da je njegova vlada dozvolila tužiocima da agresivnije gone slučajeve, što je takođe povećalo percepciju da je zemlja prepuna korupcije i organizovanog kriminala.

“U stvari, obrnuto je. Albanija se bori kao nikada ranije i danas je mnogo manje korumpirana nego što je bila”, dodao je.

Projekat Kušnera i Ivanke Tramp u centru pažnje

Tanjug/AP
Tanjug/AP

On je ocijenio da su protesti djelimično podstaknuti protivnicima američkog predsjednika Donalda Trampa

“Postoji veliko interesovanje da se ovaj projekat ukine… zbog Trampa. Da nije Džareda Kušnera… nikoga ne bi bilo briga za flamingose, za Albaniju, ni za šta. Čitava mržnja prema Trampu izaziva svu ovu pažnju”, istakao je.

Premijer Albanije je izrazio uvjerenje da će planovi za razvoj obale biti nastavljeni uprkos protestima.

“Važno je da investitori nisu kriminalci i da nisu umiješani u pranje novca. Oni su veliki investitori. To je istorijska šansa za Albaniju”, naglasio je Rama.

Kako je naveo, Kušnerove investicije su legitimne i nemaju veze sa tekućom istragom protiv prethodnog zemljoposjednika.

“Reći da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, to je užasno. Pranje novca je dio naše ekonomije, ali nije tako veliki problem. Mislite da u Londonu nema pranja novca? Ima. Ali možete li reći da je britanska ekonomija u velikoj mjeri pranje novca? Ne”, rekao je Rama za britanski list.

Protesti zbog gradnje u blizini rezervata flamingosa

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Višesedmični protesti u Tirani, koje organizatori nazivaju “Flamingo revolucijom”, pokrenuti su zbog planirane investicije vrijedne četiri milijarde dolara na području ostrva i u blizini zaštićenog prirodnog rezervata poznatog po kolonijama flamingosa.

Demonstranti traže ostavku Rame i pokretanje postupaka zbog, kako navode, sistemske korupcije koja omogućava investitorima gradnju na zaštićenim područjima.

Tužilaštvo istražuje tokove novca i građevinske projekte

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Albansko specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije izdalo je naloge za hapšenje više od deset biznismena zbog sumnji na trgovinu narkoticima i pranje novca. Sumnja se da su milijarde evra usmjerene ka velikim građevinskim projektima duž jadranske obale i u albanskoj prijestonici.

Među njima je Artur Šehu, dvojni američko-albanski državljanin koji živi u Majamiju. Šehu je 2025. godine prodao zemljište u blizini prirodnog rezervata gdje se flamingosi gnijezde kompaniji “Albania Land Development”, kompaniji povezanoj sa projektom Kušnera i njegove supruge Ivanke Tramp.

Taj posao je dospio pod lupu tužilaštva za borbu protiv korupcije, koje je blokiralo isplate u vrijednosti od 128 miliona evra dok traje istraga, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

OVOJ ZEMLJI PRED LJETO NEDOSTAJE 10.000 RADNIKA: Turizam i ugostiteljstvo pred velikim izazovom

Ljetna turistička sezona je pred vratima, a turistički radnici u Sloveniji upozoravaju da se ugostiteljstvo i turizam suočavaju s brojnim izazovima, među kojima je najveći nedostatak radne snage.

Procjenjuje se da u ovoj branši nedostaje više od 10.000 radnika. Iako su plate u ovom sektoru od 2019. godine porasle za gotovo 50 odsto, one i dalje ostaju najniže u ekonomiji, piše Slovenska tiskovna agencija (STA).

Činjenica je da u ugostiteljstvu i turizmu već godinama nedostaje odgovarajući kadar. Usljed nedostatka radne snage, mnogi ugostitelji bili su primorani prilagoditi svoje poslovanje, a jedan od načina bio je i skraćivanje radnog vremena lokala ili ugostiteljskih objekata, navode iz Obrtno-preduzetničke komore Slovenije.

Izrazili su zadovoljstvo što su prošle godine stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o zapošljavanju, samozapošljavanju i radu stranaca, koje su omogućile sezonski rad stranaca u turizmu i ugostiteljstvu. Ipak, priželjkivali su rješenje po uzoru na privremeni ili povremeni rad u poljoprivredi, koji omogućava sezonski rad na kraći period na osnovu građanskopravnog odnosa, dok je u ugostiteljstvu i turizmu on dostupan samo na osnovu ugovora o radu.

Problem kod zapošljavanja stranih radnika i dalje predstavljaju dugotrajne administrativne procedure. Ti postupci traju toliko dugo da strani radnici u međuvremenu pronađu posao negdje drugdje u Evropskoj uniji.

Zbog jezika su u turizmu i dalje najtraženiji radnici iz zemalja Balkana, ali je sve više i Azijata iz Bangladeša, Indije, Nepala i s Filipina.

Iz sindikata upozoravaju da su kadrovske prilike ove godine još teže nego lani, te da ni rast plata ni poboljšanje uslova rada nisu bili dovoljni.

Glavni sekretar Sindikata radnika ugostiteljstva i turizma Slovenije Jasna Bračun izjavila je za STA da mnogi potencijalni kandidati izbjegavaju ovu branšu.

– Razlozi su dobro poznati: zahtjevno radno vrijeme, izražena sezonalnost posla i, što je ključno, plate koje su, prema podacima statističkog zavoda, najniže među svim privrednim granama u zemlji. Takvi uslovi ne omogućavaju privlačenje i zadržavanje kadra koji je sektoru hitno potreban za normalno funkcionisanje – upozorila je Bračun.

Fena

Nastavi čitati

Region

DRAMA NA PLAŽI U HRVATSKOJ: Žena prestala da diše, policajci je vratili u život!

Dva policijska službenika spasila su juče, u petak, 19. juna, na plaži u Medveji u Hrvatskoj život 37-godišnjoj državljanki Indije, koja u trenutku njihovog dolaska nije davala znakove života.

Policajci, koji tokom ljetne sezone rade na ispomoći u Policijskoj stanici Opatija, zatekli su se na mjestu događaja tokom obavljanja redovnih zadataka i odmah priskočili u pomoć.

Riječ je o policijskim službenicima iz Policijske stanice Ivanić-Grad i Policijske stanice Daruvar.

Policajci preuzeli reanimaciju

Kako je saopštila policija, žena nije davala znakove života, a policajci su bez oklijevanja preuzeli pružanje prve pomoći od građana koji su već pokušavali da joj pomognu i nastavili postupak oživljavanja.

Njihova brza reakcija i upornost pokazale su se kao presudne.

Ponovo počela da diše

Nakon reanimacije žena je ponovo počela da diše, a policajci su nastavili da prate njeno stanje i pružaju joj pomoć sve do dolaska ekipe hitne medicinske pomoći.

Po dolasku na mjesto događaja, medicinski tim preuzeo je dalje zbrinjavanje pacijentkinje.

Prevezena u bolnicu u Rijeci

Nakon ukazane prve pomoći, 37-godišnja državljanka Indije prevezena je u Klinički bolnički centar Rijeka radi daljeg liječenja.

Iz policije su istakli da ovaj slučaj pokazuje kako su policijski službenici često prvi koji pružaju pomoć u situacijama kada su sekunde presudne za spasavanje ljudskog života, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Aktuelno