Connect with us

Politika

Vučić: Nadstrešnica nije pala zbog korupcije, već zbog greške

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra rekao istinu – da u konstrukciononom smislu nije izvršena rekonstrukcija nadstrešnice, jer da je to urađeno ne bi se dogodila nesreća i naglasio da nadstrešnica nije pala zbog korupcije već zbog neznanja i greške struke.

Vučić je to rekao u emisiji Epilog na TV Insajder na pitanje zašto je rekao kada se nesreća dogodila da nadstrešnica nije rekonstruisana i na konstataciju voditeljke da to nije tačno.

Predsednik je istakao da je reč o klasičnoj manipulaciji i da rekonstrukcija nije izvršena u konstrukcionom smislu.

“Konstrukciono nije došlo do rekonstrukcije nadstrešnice, nažalost. Da jeste, nikada se tragedija ne bi dogodila. Nikada. Zato što bi neko proverio statiku, neko bi proverio korodiranost sajli i to bi sve promenilo”, naglasio je Vučić.

Kako je rekao, da li to nisu uradili zbog toga što su mislili da je stepen zaštite takav da nikada to neće moći da urade, da li zato što je neko želeo manje novca da potroši, da li zbog bilo čega drugog, zaista ne zna.

“I neću dalje da ulazim u to da ne bih nekog drugog ja okrivljavao ili optuživao ili bilo što drugo, to je posao nadležnih državnih organa. Ono što smo mi kao država mogli da uradimo od tog trenutka, to je da učinimo sledeće stvari. Najpre tužilaštvo kao samostalni državni organ da provede istragu, provelo je u najkraćem i najbržem mogućem roku”, rekao je Vučić.

Dodao je da ne kaže da ništa nije rađeno na nadstrešnici i ponovio da nije urađena rekonstrukcija nadstrešnice.

Vučić je istakao da nije korupcija krivac za pad nadstrešnice, a na pitanje kako to zna, odgovorio je da je kriva struka.

“Zato što je kriva struka, a korupcija je moguće bila, ali to nema veze s padom nadstrešnice. Moguće je da korupcija bude svuda, ali nadstrešnica je pala zbog greške struke, a ne zbog toga što je neki podizvođač platio manje ili više nekom podizvođaču. Ali mi to ne znamo u tom trenutku”, naveo je Vučić.

Na konstataciju voditeljke da zgrada nije imala upotrebnu dozvolu, Vučić je rekao da mnoge zgrade nemaju upotrebnu dozvolu.

“Most na Adi, kojim ste prošli hiljadama puta, nije imao upotrebnu dozvolu 10 godina. Ovde nije bilo ni privremene, 10 godina. Nije bilo nikakve dozvole devet godina, pa niko nije zatvorio most”, rekao je Vučić.

Dodao je da je na državi bilo ne samo da izjavi saučešće već i da pomogne porodicama koliko god je to moguće.

“Sve smo to uradili. Od onih kojima su usta bila prepuna zahteva za osvetom prema nekome, nismo videli da su zapamtili. Koliko smo mogli da pomognemo, pomogli smo. Šta je država radila, što je najvažnije, uradila je svoj posao”, rekao je Vučić.

Naglasio je da nije njegov posao kao predsednika Republike da ocenjuje rad tužilaštva.

“Tužilaštvo je samostalni organ. Ono radi svoj posao. Ali nije ni tužilaštvo to koje će u krajnjoj instanci reći ko je kriv, ko nije. Već će to reći pravosuđe koje je nezavisno.

Dakle, to je ono što smo mi mogli da uradimo. Takve se tragedije, nažalost, dešavaju. I veoma je važno da mi ispitamo sve naše greške”, rekao je Vučić.

Politika

ĐOKIĆ BRANI SRPSKU! Sve smo radili držeći se slova zakona, dođite u utorak na miting!

Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokića pozvao je sve građane Republike Srpske da u utorak, 25. februara budu u Banjaluci, na braniku Srpske i njenih institucija sa predsjednikom na čelu.

Ovaj miting juče je najavio, niko drugi nego sam Milorad Dodik.

-Institucije Republike Srpske su te koje nepunih 30 godina rade na očuvanju državne zajednice Bosna i Hercegovina. Držeći se slova zakona i Dejtonskog mirovnog sporazuma očuvali smo mir, ekonomski se razvijali i radili na sveukupnom jačanju društva, uprkos nepomirljivim razlikama i konstantnim potezima političkog Sarajeva i stranih faktora koji su pokušavali da umanje značaj postojanja Republike Srpske – navodi on.

Dodaje da nema stajanja.

-Ne smijemo i nećemo se ni sada predati, kada montiranim procesima pokušavaju da sa političke scene uklone predsjednika Republike Srpske. To je Milorad Dodik, jedna od najznačajnih političkih figura u novijoj istoriji na ovim prostorima. Ali, u ovim trenucima ne podržavamo samo pojedinca. Podržavamo sve što je Republika Srpska s njim na čelu ostvarila u posljednje dvije decenije. Branimo sve naše institucije, naš narod, slobodu, pravo da kažemo istinu i hrabrost zbog koje nismo i niti ćemo prihvatiti da budemo poslušnici i podanici. Zato, pozivam sve da u utorak, 25. februara podržimo lična i teritorijalna načela, Ustav i interese Republike Srpske i svih njenih građana – poručio je Đokić.

Nastavi čitati

Politika

“Narod hoće nove ljude!” Drinić poručio da PDP raste i postavlja visoke ciljeve!

Analizirali smo dosadašnje rezultate i prezentovali novi pristup u vođenju lokalne politike s ciljem omasovljavanja naše stranke.Uspjeli smo da se etabliramo kao ozbiljna politička organizacija koja je potvrdila kapacitet da proizvodi politička rješenja i da ta rješenja provodi u djela.

Poručio je ovo šef Kluba odbornika PDP u banjalučkoj Skupštini, Nebojša Drinić, nakon obilaska Modriče.

– Održali smo i javnu tribinu na kojoj smo pokazali da uvijek slušamo naš narod sa kojim smo spremni zajedno da se borimo za snažnu i prosperitetnu Republiku Srpsku. Republička vlast koju su potresale afere i odliv članstva prestala je da organizuje ovakve skupove jer ne može da pogleda narod u oči i suoči se sa štetnim posljedicama njihove vlasti. Njihov strmoglavi pad biće verifikovan na sljedećim izborima 2026.godine. Narod hoće nove ljude. Hoće nas koji smo motori promjena i koji smo spremni da brinemo o svim građanima – poručio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

EVO ŠTA KAŽE VULIN! “Dodik da izdrži, Srpska će opstati, a Srbija stajati uz nju”

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin poručio je da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik mora da izdrži, da će Republika Srpska opstati, a da će Srbija stajati uz nju.

Vulin je istakao da Srpska može da bude mirna dok Srbiju vodi predsjednik Aleksandar Vučić.

– Srpski svijet nije nešto što se može osporiti, proces ujedinjenja je započet i to se više zaustaviti ne može – rekao je Vulin za televiziju Pink.

On je pitao kako oni koji atakuju na Dodika i Srpsku zamišljaju da iz BiH izbace Srbe, a da BiH ostane?

– Kako mislite da je skoro polovina 49 procenata teritorije BiH, koja se nalazi pod Republikom Srpskom, da je to, kako oni kažu, maligno tkivo koje treba odstraniti? – upitao je Vulin.

On je naglasio da Srbima ne može da se zabrani da biraju svog predsjednika i da ne slave svoje praznike i datume.

– Stvarno mislite da će Srbi u Republici da kažu – “Hajde da uhapsimo svog predsjednika! Neće Srbi kao ovce nikad više da idu u Јasenovac, ni politički ni pravi Јasenovac. Srbi su prestali da čekaju da ih neko odvede za ruku sa cijelom porodicom i da se više ne vrate – rekao je Vulin.

On je uvjeren da će se Srbi oduprijeti svakom pokušaju ukidanja i uništavanja Srpske, kao i da je na djelu pokušaj ukidanja Srpske kroz zabrane obilježavanja značajnih datuma, te hapšenja i progona njenih izbornih funkcionera.

– Nemojte izazivati Srbe u Republici Srpskoj da brane Republiku Srpsku, ostavite ih da žive mirno i normalno kao što su to do sada radili, a Srbija će uvijek podržati svaku stabilizaciju BiH. Nemojte je destabilizovati. Destabilizacija BiH ne dolazi iz Beograda iz Banjaluke, nego iz Sarajeva, i to iz američke Ambasade i od Kristijana Šmita. Nadam se da će se to promijeniti sada sa novom američkom administracijom – istakao je Vulin.

Govoreći o borbi protiv korupcije i aktuelnim hapšenjima u Srbiji, Vulin je rekao da se predsjednik Vučić godinama bori protiv korupcije.

– Sve ovo što sad vidite, to nije urađeno prije tri mjeseca, to su sve istrage koje su vođene godinama da bi došlo do njihove realizacije – naveo je Vulin.

On je dodao da je na djelu sistemska borba protiv korupcije i da niko nije uhapšen, a da nije sproveden ozbiljan istražni postupak.

– To je nešto što treba da nam služi na ponos i govori koliko država funkcioniše i koliko institucije funkcionišu – rekao je Vulin.

Nastavi čitati

Aktuelno