Connect with us

Politika

VUKAN NAJVEĆI “LUZER”! Stanivukovićeva nezapamćena pobjeda mu “RAK RANA”

Ubjedljiva pobjeda i rekordan broj glasova novog starog gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića izazvali su pometnju na političkoj sceni.

Raspada se najdugovječnija koalicija odsustvom podrške SNSD-ovoj politici na nivou grada i njihovom kandidatu za gradonačelnika Nikoli Šobotu, nedemokratski potezi prvog čovjeka SNSD prema legalno izabranim odbornicima samo su dio cijelog postizbornog spektakla kakav još nije zapamćen u Republici Srpskoj.

Nakon prebrojavanja glasova većina stranaka javno je podijelila “izuzetno veliko zadovoljstvo postignutim rezultatima” iako brojke bogznakako i ne pokazuju optimistične tvrdnje stranački lidera.

Međutim, izbori su profilisali i najvećeg gubitnika, a riječ je o Vukanovićevoj Listi za pravdu i red. Poražavajuće rezultate dodatno otežava činjenica da je lider ove stranke po prvi put uložio u kampanju i značajno velika finansijska sredstva.

Prema aktuelnim rezultatima CIK-a, Stranka za pravdu i red – lista Nebojše Vukanovića imala je pad od nevjerovatnih 63 odsto u odnosu na 2022. godinu. Odnosno, Lista je u Republici Srpskoj dobacila do 11.676 glasova, dok je na opštim izborima prije dvije godine osvojila 31.551 glas.

Zabrinjavajuća je Vukanovićeva reakcija na izborni poraz budući da je u maniru autokrate optužio narod za neuspjeh stranke.

– Ne mogu da vjerujem da narod glasa za korupciju, ovdje se glas plaća 2.000 maraka. Svi privrednici grada Trebinja su bili protiv nas, borili smo se viteški, ovi rezultati su razočaravajući. Čestitam Vukoti Govedarici koji je dobio Gacko – rekao je Vukanović nakon objavljenih izbornih rezultata.

Očigledno da njegova politička strategija, zasnovana na mržnji, ocrnjivanju protivnika, spletkarenju, bez bilo kakvih jasnih politika, nije donijela rezultate.

No, ulazak njegovih odbornika u banjalučku Skupštinu jeste novina na lokalnom političkom nivou, a ostaje da se vidi koliko im je stalo do grada i Banjalučana.

Politika

AMBASADA RUSIJE “Amerikanci podmetnuli bombu pod integritet BiH”

Ambasada Ruske Federacije u Sarajevu saopštila je da se danas u Bosni i Hercegovini desio nesvakidašnji događaj, kada je, kako se navodi, američki ambasador u pratnji emisara iz Vašingtona održao jasnu lekciju iz klasičnog neokolonijalizma, uz poruku – zapamtite ovaj dan.

„Okupivši zastupnike Parlamenta FBiH, oni su naredili da se hitno donese zakon o izgradnji takozvane ‘Južne interkonekcije’ za transport američkog tečnog prirodnog gasa u BiH“, navodi se u saopštenju i ističe da pritom na taj sastanak namjerno nisu bili pozvani legitimni predstavnici vodeće stranke konstitutivnog hrvatskog naroda u BiH.

„Više puta smo govorili o našim pristupima tome što se tiče saradnje u energetskoj sferi između BiH i Rusije. Zato se nećemo ponavljati. Ali današnji događaj je bolno podsjetio na scenu kada Džozef Bajden, tada još u svojstvu potpredsjednika, zasjedao je u Kijevu na čelu stola i učio ukrajinsko rukovodstvo kako treba živjeti“, navodi se u saopštenju.

Očigledno je, istakli su, do čega je to dovelo Ukrajinu.

„Zapamtite ovaj dan kada su skinute sve maske ‘demokratske’ pristojnosti, kada je demostrativno pogažen suverenitet BiH grubom čizmom ‘dokazanog prijatelja’„, naveli su iz Ambasade Ruske Federacije.

Ističu da je realni smisao „slike“ u tome da su Amerikanci podmetnuli bombu pod integritet BiH.

„Upravo oni svojom politikom pritiska i sankcija tjeraju Republiku Srpsku da preduzima korake za zaštitu svojeg statusa, koji garantuje Dejtonski mirovni sporazum. Upravo oni svojim besramnim odnosom tjeraju Hrvate u BiH da se vrate razmatranju temeljnih odredbi svoje koegzistencije sa Bošnjacima u okviru Federacije BiH. Upravo oni, igrajući na fobijama i strahovima bošnjačkog naroda, guraju njegove političke lidere ne prema postizanju kompromisa sa predstavnicima Srba i Hrvata, već prema radikalizaciji pristupa u uzaludnoj nadi u to da će Vašington osigurati totalnu podršku. Kako Amerikanci to rade videli smo na primeru Avganistana“, stoji u saopštenju iz ruske Ambasade, prenijela je RTRS.

Smatraju, ukazuju, da fitilj ove „bombe“ može biti pitanje državne imovine.

„Nije slučajno da je upravo ono bilo u središtu na sjednici Upravnog odbora na nivou političkih direktora. Tako da se radi upravo o konkretnom planu destabilizacije BiH uz pjesme o ‘ruskom malignom uticaju’, koje su već postale dosadne. Svima ko naivno priča o suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, odgovaramo – zapamtite ovaj dan“, poručili su iz Ambasade Ruske Federacije u Sarajevu.

Nastavi čitati

Politika

VLADAJUĆI TVRDE DA OVO NIJE POLITIČKI MOTIVISANO! Smanjuju Banjaluci i Bijeljini prihode od PDV-a

Ministar finansija RS Zora Vidović najavila je da će predložiti izmijene Zakon o budžetskom sistemu RS prema kojem će se gradovima koji imaju preko 100.000 stanovnika, smanjiti prihodi od raspodjele PDV-a za sedam odsto u korist izrazito nerazvijenih opština.

Ova odluka bi pogodila samo Banjaluku i Bijeljinu.

Pojasnila je da će 65 odsto tog novca biti raspoređeno lokalnim zajednicama koje imaju manje od 5 miliona prihoda od indirektnih poreza, a ostalo na opštine koje imaju iznad 5 miliona KM prihoda od indirektnih poreza

Navela je da bi ova mjera trebala biti na snazi ograničeno vrijeme, tačnije u toku 2025, 2026 i 2027 godine.

– Nakon toga planiramo analizirati situaciju kako bi utvrdili kakvi su efekti ove mjere – navela je ona.

Osim toga, navela je da predloženi budžet Srpske za narednu godinu iznosi 6,070 milijardi KM i 4,5 odsto je veći u odnosu na ovu godinu.

Vidovićeva je na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade Srpske navela da je navedeni budžet veći za 4,5 odsto u odnosu na ovu godinu.

Ona je dodala da će se prijedlog navedenog budžeta naći na predstojećoj sjednici Narodne skupštine RS , koja se očekuje 10. decembra.

CAPITAL

Nastavi čitati

Politika

KO JE SRPSKOJ DAO PARE I ZAŠTO VIŠKOVIĆ TO KRIJE? Da li je u pitanju “DRŽAVNA TAJNA”

Dok se čeka na decembarski prijedlog budžeta Republike Srpske za 2025.godinu, pred očima javnosti dešava se netransparentno zaduženje koje je Vlada RS prihvatila na jednoj od svojih sjednica. Novembarska Odluka o prihvatanju zaduženja od 100 miliona evra, kredit je namijenjen za obezbjeđivanje sredstava za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela duga. Rok otplate deset godina, s grejs periodom od godinu dana i kamatna stopa od pet posto, obavljeno je to u Službenom glasniku RS. Sve jedan detalj, osim najbitnijeg-ko je tajanstveni kreditor?

“Samo vas žulja, ko vam je dao, dali nam prijatelji, nećemo da otkrijemo neprijateljima ko su nam prijatelji. Jer bi pokušali njima da slome vrat, ko ste vi da pomažete RS. Imaćete to, u Službenom glasniku piše šta treba da se zna, iznos, ročnost, kamatna stopa”, rekao je premijer RS Radovan Višković u najvećem zakonodavnom domu…

Ako je zaduženje u evrima, jasno je da je ono realizovano kod stranih kreditora, ali narodni poslanici ne žele logiku, ni praksu, već činjenice. Pitaju se kako će glasati za budžet Republike Srpske za sljedeću godinu u kojeg je inkorporirano netransparentnih 200 miliona KM.

Otplata kamate počinje već za 15-ak dana, dakle-21. decembra ove godine, dok bi glavnica trebala biti isplaćivana u ratama od 2025.godine.

Je li kredit državna tajna?
Vlada RS jeste objavila odluku o zaduženju, ali zašto krije informaciju o tome ko je strani kreditor, ponovo pita šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak.

“Od koga je Republika Srpska dobila 100 miliona evra, odgovor premijera je bio da nam ne mogu reći da ne bi čuli neprijatelji, ko su neprijatelji? Testiraćemo taj odnos prema poslanicima. Ako je državna tajna, svi smo položili zakletvu da čuvamo državnu tajnu”, rekao je Crnadak.

Pita i kako je moguće da bijeljinski advokat Miloš Stevanović legalno otkupi potraživanja IRB-a od oko 180 miliona KM, za svega oko 32 miliona.

“On je odgovorio da su sve dobro kolaterizivani krediti, da se prilično brzo mogu provesti sporovi. Treba li išta drugo u tekstu krivične prijave protiv Vlade RS i nadležnih”?

Ruski ili mađarski prijateljski novac?
Zbog američkih sankcija rukovodstvu, zatvorena su mnoga finansijska tržišta za Republiku Srpsku. Bečka, Londonska berza, Evropska investiciona banka, Međunarodni monetarni fond, ali i najveće banke kako strane, tako i domaće, u zadnje oko dvije godine su obustavili saradnju sa institucijama RS. Tihe ekonomske sankcije, ocjenjuju se političkom porukom Predsjedniku RS Miloradu Dodiku, da je vrijeme da ode. No, taj direktni obračun, bez uvijanja, bez rukavica, dosad su jasno artikulisali Amerikanci, kroz stavove Ambasade u Sarajevu i ambasadora Michaela Murphy-ja.

Ne ulazeći u političke dimenzije situacije, urednik portala Capital Siniša Vukelić kaže da je potpuno sramotan i bahat odnos izvršne vlasti prema javnosti, pa čak i prema narodnim poslanicima.

“Da se zadužite za 100 000 KM, a ne za skoro 200 miliona KM i da smatrate da ne trebate nikome za to polagati račune, objasniti pod kojim uslovima se uzima taj novac. Vlast se ponaša kao da vodi privatno preduzeće, ali čak u privatnim preduzeću uprava mora da odgovara dioničarima, vlasnicima. Bahatost i manjak transparentnost se promoviše godinama, sada je na vrhuncu, smatraju da ništa ne moraju da govore nikome šta rade. Građani imaju pravo da znaju, jer će oni biti ti koji će da ga vraćaju, zbog čega su ga uzeli, u koje namjene ćete ga potrošiti, zbog čega ste ga uzeli ako ponavljate stalno da je situacija s budžetom uravnotežena”, pita Vukelić.

Svako inostrano zaduženje koje dolazi u Republiku Srpsku, Banjaluku, Sarajevo, Mostar, bilo to od EIB-a, EBRD-a, MMF-, bilo koga, bez obzira bio to grant, donacija, kreditno zaduženje pod povoljnim uslovima koje daje EU, mora proći institucije Bosne i Hercegovine.

“Postavlja se pitanje načina na koji je ovaj novac ušao u RS, to RS nije mogla da uradi sama. (…) Da li je to novac iz nekih legalnih, poluilegalnih tokova, način na koji je došao u budžet, kako je Vlada prebacila iz inostranstva, s obzirom da se radi o zaduženju u evrima, znamo i da donacije i spoljna zaduženja moraju dobiti odobrenje od Parlamentarne skupštine BIH. Ukoliko je to išlo preko domaćih banaka zašto je zaduženje u evrima, ako je kod domaćih fondova mora ići u KM koja je jedino legitimno sredstvo plaćanja u zemlji”, kaže Vukelić.
Elektroprivreda RS nije posrednik, jer je sve direktna odluka Vlade, negira špekulacije Vukelić. Ranije su pored ERS-a, pominjana i druga javna preduzeća poput Autoputeva.

Ruski novac, preko mađarskih prijatelja?
Novac da bi prešao državnu granicu mora postajati odobrenje Parlamentarne skupštine BIH, a toga zasad nema. Nezvanične informacije govore da je RS dobila čvrsta odobrenja od mađarskih finansijera da će pomoći, ali da se vlast Viktora Orbana ne bi previše kockala sa svojim političkim statusom. Jedna od opcija koja je pominjana jeste da bi se ulaskom mađarskih kompanija MOL-a i OTP banke na tržište BIH mogla premostiti transakcija za RS.

O ulasku na tržište, mimo trenutnog konteksta ranije je govorio šef mađarske diplomatije Peter Szijjártó.

“Mađarska spoljna politika već 10 godina sprovodi jednu strategiju koja u svom fokusu ima ekonomiju. Nama je u interesu da mađarske kompanije budu uspješne kao investitori i u drugim zemljama i država, odnosno Vlada, treba u tome da im pomogne. Biće mi drago da pomognem i doprinesem tome da se ove vodeće mađarske kompanije pojave ovdje”, poručio je Szijjártó.

Razmjena udjela u dvije Elektroprivrede također je izrečena kao ideja.

“Stara ideja premijera (Viktora Orbana) je da pokušamo da sarađujemo na taj način što ćemo mi prepustiti Mađarskoj državni kapital u našoj Elektroprivredi, a isto toliko biti zastupljeni u Elektroprivredi Mađarske. To nama daje veliku šansu da razmijenimo iskustva i budemo integrisani na tom pitanju”, rekao je Dodik ne iznoseći više detalja o toj mogućoj saradnji, prenijela je tada Bloomberg Adria.

Republika Srpska izvršava sve svoje finansijske obaveze i budžet je stabilan ponavljaju iz Vlade. Niko ipak ne negira da je sve veći ekonomski pritisak na zvaničnu Banjaluku.Euronews

Nastavi čitati

Aktuelno