Connect with us

Politika

Vukomanović: “Muškarci često misle na naredne izbore, a žene na naredne generacije”

Možda muškarci grade imperije, ali žene podižu generacije. Ali ne samo to. Danas smo sve ono za šta smo same izborile. Otvorile smo mnoga vrata, preuzele mnogo uloga i naučile da balansiramo između njih. Ne zato što je lako, već zato što smo žene – i zato što to možemo.

Istakla je ovo poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini  Srpske Tanja Vukomanović, u čestitki za 8. mart.

-Svijet je i dalje naklonjen muškarcima, ali sa nama je neuporedivo bolji. Ima još borbe pred nama, ali već smo prešle dug put – navodi ona.

Podsjeća i na važnost žena u politici.

 

– Kada je politika u pitanju, i tu ima mnogo razlika. Muškarci često misle na sledeće izbore, a žene na sledeće generacije – i tu je najveća razlika. Zato nas treba više i u ovom poslu. Srećan nam 8.mart! – navodi u objavi.

Politika

NOVA VLAST U BIH: Da li će Čović “OTPILITI” Dodika ili će nastaviti da mu ČUVA LEĐA

Do prije samo mjesec dana izgledalo je skoro izvjesno formiranje nove vlasti na nivou BiH, iz koje će biti izbačen SNSD.

Sredinom marta, podsjećamo, održan je sastanak predstavnika opozicije iz Republike Srpske s čelnicima HDZ BiH u Kupresu, poslije kojeg su “pljuštale” optimistične poruke o brzom formiranju nove većine u Parlamentu BiH.

Nakon navedenog sastanka krenule su i spekulacije ko bi sve od opozicionih lidera iz Srpske mogao da preuzme ministarske fotelje u Savjetu ministara BiH, a na upražnjenom mjestu ministra bezbjednosti, poslije pritvaranja Nenada Nešića, mnogi su već vidjeli lidera Liste Za pravdu i red, Nebojšu Vukanovića.

Međutim, samo desetak dana kasnije, poslije drugog sastanka istih aktera u Sarajevu, atmosfera se potpuno promijenila, pa se od skoro dogovorene nove koalicije došlo do gotovo nemoguće saradnje. Naime, kako je poslije tog sastanka objašnjavao lider Liste Za pravdu i red, ponašanje i zahtjevi koje je iznosio predsjednik HDZ, Dragan Čović, više su ličili na ucjenu nego na iskrenu želju da se formira nova vlast.

– Očekivao sam da se stvari razriješe. Jednostavno, ja ne podnosim bilo kakvu vrstu ucjena. Na takav način niko sa mnom ne razgovara. Čović i HDZ su se drugačije ponašali. On ima neke svoje interese. Nekorektno je to što traže. Trebali su te stvari tražiti kada su htjeli imenovati Nenada Nešića i Gorana Selaka – izjavio je Vukanović nakon pomenutog sastanka.

Navodno, lider HDZ BiH od opozicionara u Srpskoj tražio je ispunjavanje neke vrste testa, odnosno da prije svega podrže zahtjeve njegove stranke oko izmjena Izbornog zakona BiH.

Da li je definitivno propala priča o formiranju nove vlasti na nivou BiH, u kojoj neće biti SNSD, ili je, ipak, moguće postići kompromis, pitali smo za mišljenje delegata PDP u Domu naroda BiH, Nenada Vukovića. Kaže da mu je teško da procjenjuje ili da “u procentima izrazi potencijalnu uspješnost za novu većinu”.

Nenad Vuković
FOTO: FENA

– Rekao bih da je to još uvijek “živa” priča. I dalje nas vezuje usvajanje onog što je potrebno kako bismo dobili datum za razgovore s EU i još par stvari koje smo usaglasili sa HDZ i Trojkom. Ukoliko bude postojala volja, mi smo tu. Ako toga ne bude, odgovornost za blokadu institucija snosiće neko drugi, a ne mi – kaže Vuković za Srpskainfo.

Na pitanje da li će odgovornost za eventualnu propast pregovora o novoj većini na nivou BiH snositi Dragan Čović i HDZ, Vuković odgovara da se to “svakako odnosi i na njih”.

– Ne bih prejudicirao to pitanje. Čović je vrlo pragmatičan političar, a HDZ je politička partija s puno iskustva u institucijama BiH. Vjerujem u njihov pragmatičan pristup, bez ikakve ljubavi prema bilo kome – poručuje Vuković.

Poslanik SDS u Predstavničkom domu parlamenta BiH, Mladen Bosić, smatra da je formiranje nove vlasti na nivou BiH isključivo u rukama Dragana Čovića.

mladen bosić sds
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ako lider HDZ BiH i dalje nastavi da podržava Dodika, onda to, prema Bosićevim riječima, znači nastavak krize do kraja mandata aktuelne vlasti, razne blokade, nefunkcionisanje ili “kilavo” funkcionisanje, kako je do sada bio slučaj.

– Mislim da bi u tom slučaju kriza išla sve dublje i ne vidim da iko ima izlaz iz toga. Zaista je sve na Čovićevim plećima – smatra Bosić.

S druge strane, politički analitičar Tanja Topić ocjenjuje da su “definitivno pale maske”, te da je, kako kaže, kratkotrajno odricanje od starog i dugogodišnjeg partnerstva izmedju HDZ BiH i SNSD bilo “dimna bomba”, koja je, prema njenim riječima, za tren pomutila vrlo jasnu i izoštrenu sliku.

Tanja Topić
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Dragan Čović, uz pojačanje hrvatskog političkog vrha iz Hrvatske, čvrsto stoji na braniku Milorada Dodika. Opoziciju iz Republike Srpske je izigrao i preko noći su se konstruktivni razgovori pretvorili u noćnu moru političkih ucjena, izvlačenja zeca iz rukava i poziva na “spasavanje vojnika Rajana”. Formiranje neke nove koalicije iz ugla političkih aktera u BiH skrajnuto je i čeka neka druga vremena – tvrdi Topićeva za naš portal.

Rasplet aktuelne krize, kako dodaje, teško je prognozirati.

– Moguće su jedino promjene izazvane nužnim raspletima krize u kojoj se BiH našla, a čiji ishod u ovom trenutku malo ko može predvidjeti – zaključuje ona.

Nastavi čitati

Politika

ŠPIRIĆ OČAJNIČKI ČUVA FOTELJU! “Cilj Kluba Bošnjaka je da proguraju opoziciju Srpske u vrh Doma naroda”

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Širić rekao je da je jedina misija Kluba delegata bošnjačkog naroda da uvede opoziciju iz Republike Srpske u rukovodstvo Doma.

Špirić je istakao u Domu naroda ne postoji većina, te da je Klub Bošnjaka osjetio snagu da može da ulazi u klubove srpskog i hrvatskog naroda i želi da Dom naroda pretvori u Predstavnički dom.

– SDA svojom snagom u Klubu delegata bošnjačkog naroda pokušava da izgradi apsolutno jedinstvo u osudi Republike Srpske i mržnje prema Srbima. Ovo je posljednji pokušaj unitarizacije BiH – rekao je Špirić novinarima u Sarajevu.

On je naveo da je za današnju sjednicu, u skladu sa Poslovniku, bilo predviđeno 119 tačaka i da ono što je obavezujuća tačka ne može da bude skinuto sa dnevnog reda i premještano.

– Mi smo tu, ko god hoće da poštuje Ustav i Poslovnik, dobro je došao. Nemam ništa protiv da oni blokiraju rad Doma, to je njihovo pravo, kao što i Srbi imaju kontrolni paket i kao što to imaju i Hrvati – dodao je Špirić.

Istakao je da je jedini način za kretanje naprijed poštovanje Ustava i Poslovnika i da on kao predsjedavajući Doma naroda primjenjuje Poslovnik, a ne tumači ga.

– Zar vam nije jasno da ako su u BiH 30 godina poslije Dejtona dva konstitutivna naroda nezadovoljna, onda nešto nije u redu. Valjda ćemo razgovarati, ali se bošnjačka politička elita osjeća kao izgubljena djeca u šumi, jer nema međunarodnog mentora koji treba jasno da im kaže šta da rade – istakao je Špirić.

On je rekao da Srbi i Hrvati hoće da imaju svoje mjesto za stolom dejtonske BiH, da se za njim raspravlja, predlaže, odlučuje, te da ne pristaju na tezu “BiH to smo mi, a kome se ne dopada neka ide iz nje”.

– Nelogično mi je da se poslije 30 godina Dom naroda želi pretvoriti u Predstavnički dom. Do sada je politička elita Bošnjaka bila navođena politička elita – “radi kako ti kažem, čekaj instrukciju izvana” – naglasio je Špirić.

On je rekao da će se BiH raspasti dok Bošnjaci izrastu, navodeći da je u zemlji problem sa državotvornom politikom političkog Sarajeva, koje nema.

– Hrvati već dugi niz godina pozivaju da se riješi pitanje konstitutivnosti. Zar 30 godina Banjaluka ne šalje poruku da želi da razgovara – i nema odgovora. I sve dok je tako, biće kreni–stani, kreni- stani – upozorio je Špirić.

On je naveo da BiH vidi kao dejtonsku, koju će svi prihvatiti kao svoju, a ne državu jednog naroda, kao zemlju u kojoj svi moraju osjećati komociju u skladu sa konstitutivnošću, te da ne razumije zašto to Bošnjacima ne odgovara.

Nastavi čitati

Politika

Stanivuković čestitao Dan opštine Kotor Varoš! “PRVO U KOMŠIJU, PA U SUNCE”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravio je danas u Kotor Varošu povodom obilježavanja Dana opštine, istakavši da upravo ova lokalna zajednica može da služi kao primjer ostalima u Republici Srpskoj.

– Prvo u komšiju, pa u sunce – rečenica je koja najbolje opisuje odnos Banjaluke i Kotor Varoša – poručio je Stanivuković, dodajući da je riječ o opštini koja pokazuje kako se domaćinskim pristupom i dobrom saradnjom sa privrednicima može izgraditi siguran ambijent za život, rad i formiranje porodica.

Gradonačelnik je naglasio da Kotor Varoš ima jednu od najnižih stopa nezaposlenosti, što je, prema njegovim riječima, rezultat predanog i odgovornog rada rukovodstva opštine.

– U ime Banjaluke i u svoje lično ime, načelniku Zdenku Sakanu i svim stanovnicima Kotor Varoša želim srećan Dan opštine, uz snažnu želju da nastave putem kojim su krenuli, jer njihovi rezultati pokazuju da građani prepoznaju i vrednuju rad rukovodstva opštine – istakao je Stanivuković.

On je dodao da je Banjaluka ponosna na uspjehe lokalnih zajednica širom Republike Srpske i da s ponosom svjedoči njihovom razvoju.

Nastavi čitati

Aktuelno