Connect with us

Politika

VULIĆEVA OTVORENO PODRŽALA NEŠIĆA “Ne sumnjam u njega”

Sanja Vulić, šef kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, rekla je da će poslanici SNSD-a u ovom domu podržati novi saziv Savjeta ministara BiH, a samim tim i Nenada Nešića za ministra bezbjednosti, uprkos protivljenju Gradskog odbora SNSD-a u Istočnom Sarajevu.
Vulićeva je izrazila žaljenje što su članovi SNSD-a Istočno Sarajevo protiv odluke da Nenad Nešić bude ministar bezbjednosti u Savjetu ministara i smatra da su to mnogo prije trebali riješiti unutar svojih redova.

“Jutrošnju pres-konferenciju doživljavam kao nedostatak autoriteta mojih kolega u Istočnoj Ilidži koji su to trebali prije da riješe. To se u Doboju nikad ne bi moglo desiti jer snagom autoriteta našeg predsjednika odbora nema takvih pobuna i takvih podjela. Ako se odluka donose unutar najužeg dijela rukovodstva SNSD-a, zar sumanjti u ljude koji su više od 30 godina u politici. Ako kolege iz Istočno Sarajeva ‘tvrde neki pazar’ sigurna sam da će ga sutra utvrditi”, izjavila je Vulićeva.

Ona ne sumnja u lidera DNS-a Nešića jer, kako kaže, da sumnja, pobunila bi se kad je bio Izvršni komitet SNSD-a i rekla bi da ima bilo šta protiv njega.

“Niko od nas nije bezgrešan i niko nije savršen, svi imamo svoje i vrline i mane, i svi imamo i prednosti i nedostatke. Iskreno vjerujem u procjenu rukovodstva SNSD-a, tu procjenu nije napravio sam Milorad Dodik, kako to pojedinci spočitavaju, to je procjena najužeg rukovodstva SNSD-a i vjeruje u procjenu da Nešić treba biti tu. Ako je po bilo kom pitanju Nešić sporan, vjerujem da bi sve ovo provjere to potvrdile i ukazale da on ne treba da bude tu gdje je predložen“, rekla je Vulićeva.

Najavila je sigurnu podršku za novi saziv Savjeta ministara za koji vjeruje da će pokazati jedan novi impuls i ispuniti sve ono o čemu se govorilo prethodnih mjesec, dva dana.

Gradski odbor SNSD-a Istočno Sarajevo ranije je saopštio da se protivi kandidaturi Nenada Nešića za ministra bezbjednosti u Savjetu ministara BiH.

Politika

KONAKOVIĆ O HAPŠENJIMA I KARTELU SA KOJIM GA POVEZUJU: BiH ima pravosudno-medijsko-policijsku mafiju

Predsjednik stranke Naroda i pravda i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković osvrnuo se na akciju “Black Tie 2”, gdje je Sud BiH nakon jučerašnjih ročišta pustio 20 osoba da se brane sa slobode , dok su tri osobe ostale u pritvoru.

“20 osoba uhapšenih u “spektakularnoj” akciji pušteno je na slobodu. Kao što sam ranije govorio, BiH ima pravosudno-medijsko-policijsku mafiju. Danas ćemo o njima govoriti detaljno. Tokom dana biće održana pres konferencija, a o terminu ćemo na vrijeme obavijestiti javnost. Jer za pravdu je uvijek pravo vrijeme. Posebno sam ponosan jer je baš Narod i pravda njihov najveći problem i njihova prva meta”, naveo je Konaković.

Pojedini mediji iz Sarajeva od ranije su Konakovića povezivali sa Edinom Gačaninom koji je navodni šef narko-kartela protiv kojeg je usmjerena akcija “Black Tie” koju su izvele domaće bezbjednosne agencije uz pomoć Europola i američkih FBI i DEA.

U prepiskama na kriptovanoj “Skaj aplikaciji” koja je dokazni materijal u ovoj akciji, opet navodno, spominje se da je Konaković putovao u Dubai kod Gačanina.

Ministar inostranih poslova BiH svaki put je odlučno demantovao da ima veze sa Gačaninom, a o tome je zatražio i dokaze od Europola.

Europol je ranije saopštio da je u akciji “Black Tie” srušen najuži krug “globalnog kralja droge” (misli se na Gačanina), te da je akcija bila usmjerena na 23 pomagača i korumpirana službenika u BiH.

Nastavi čitati

Politika

KO JE NOVI POMOĆNIK MINISTRA ZA PROSVJETU I KULTURU! Magistar iz Prijedora na zasluženoj poziciji

Na današnjoj sjednici Vlada Republike Srpske imenovala je Bojanu Kos (SPS) za pomoćnika ministra prosvjete i kulture.

Kako je saopšteno iz SPS, Bojana Kos, magistar predškolskog vaspitanja i obrazovanja, završila je Filozofski fakultet Univerziteta u Banjaluci i biće zadužena za resor srednjeg obrazovanja i vaspitanja i obrazovanja odraslih u Vladi Republike Srpske.

Na posljednjim opštim izborima bila je kandidat za narodnog poslanika ispred Gradskog odbora SPS Prijedor.

Nastavi čitati

Politika

Sve izvjesniji izbori po “ŠMITOVIM PRAVILIMA”

Akti koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na posljednjoj sjednici, između ostalog i Izborni zakon Republike Srpske, dostavljeni su Vijeću naroda, gdje će Klub Bošnjaka pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, i sve izvjesnije je da će se izbori i u Republici Srpskoj sprovoditi po Izbornom zakonu BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika BiH.

“Mi ćemo održati sjednicu našeg kluba u Vijeću naroda RS i razmotriti sve zakone koje su nam dostavili. Ono što mogu prije kazati jeste da pretpostavljam da će Klub Bošnjaka pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa, kada je u pitanju Izborni zakon, zato što nije u skladu sa Ustavom BiH i nije u skladu sa Izbornim zakonom koji je na nivou BiH”, rekao je Adil Osmanović, delegat u Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske dodajući da je moguće da se, osim toga, pokrene i pitanje vitalnog nacionalnog interesa i na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, kao i Zakon o imunitetu Republike Srpske.

Kada je riječ o Izbornom zakonu Republike Srpske, i sam zakonodavac, odnosno vlast, bila je svjesna da se uobičajeni rokovi ne mogu ispoštovati i iz tog razloga ih je praktično suspendovala. Primjera radi, odredba Izbornog zakona Republike Srpske da se izbori raspisuju 150 dana od dana održavanja je suspendovana, isto kao i odredba da politička stranka podnosi prijavu za ovjeru Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 135 dana prije održavanja izbora. Takođe, suspendovan je i rok koji kaže da Republička izborna komisija ovjerava prijavu političke stranke za učestvovanje na izborima, ako su ispunjeni uslovi utvrđeni ovim zakonom, najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema prijave.

Iz nezvaničnih razgovora sa zvaničnicima izborne administracije i politike može se zaključiti da će izbori u Bosni i Hercegovini biti održani, i to po Izbornom zakonu BiH koji je nametnuo Šmit, osim u slučaju da lideri koji čine vlast na nivou BiH ne dogovore nova pravila.

“Čitao sam Ankes 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma, gdje je tačno definisano da će BiH u budućem periodu definisati stalnu izbornu komisiju, naravno, CIK koji će u budućnosti sprovoditi izbore u državi koja se zove BiH. I kada vidimo Aneks 3, konkretno u ovom slučaju, i kada vidimo način na koji aktuelna vlast pokušava da manipuliše građanima, onda ćemo zaključiti da je to sigurno prostor koji ima ozbiljan sukob s Aneksom 3 Dejtona i to nam sigurno ne ide u prilog”, rekao je Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Što se tiče eventualnog dogovora lidera koji čine vlast na nivou BiH o Izbornom zakonu BiH, samo u slučaju tog dogovora Izborni zakon BiH koji je nametnuo Šmit neće se primjenjivati, ali to je teško očekivati.

“Izborni zakon BiH treba izmijeniti do dana raspisivanja izbora. Ako se to ne uradi, kada se raspišu izbori, oni se sprovode po Izbornom zakonu BiH koji je vrijedio na dan kada su raspisani izbori i to piše jasno u zakonu. Imali smo takav slučaj 2004. godine u vezi s nacionalnim manjinama. Tada smo raspisali izbore, a nekoliko dana nakon toga usvojen je i stupio na snagu novi zakon, međutim te odredbe za nacionalne manjine primjenjivale su se tek na izborima 2008. godine”, rekao je Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije BiH.

Dakle, da bi se izbori u BiH sproveli po Izbornom zakonu BiH koji usvoje domaće vlasti, kompletna procedura morala bi se sprovesti do 6. maja, što je malo vjerovatno, posebno ako se uzme u obzir da u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, nemaju četiri delegata i da glavnu riječ u tome vode SDA sa partnerima DF-om i SBiH.

Nastavi čitati

Aktuelno