Connect with us

Svijet

ZABRINJAVAJUĆA PORUKA IZ KREMLJA “Dolazi do apsolutnog zaoštravanja ratnih osjećanja i ESKALACIJE TENZIJE”

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da u dijelu zapadnih zemalja dolazi do apsolutnog zaoštravanja ratnih osjećanja i da se nastavlja eskalacija tenzija.

“Saglasni smo da postoji apsolutna eskalacija, intenziviranje ratnih osjećanja, oni namjerno podstiču takvu predratnu histeriju. Pa, sve to, naravno, ne može a da ne utiče na opštu situaciju. Еskalacija tenzija se nastavlja”, rekao je Peskov na pitanje novinara da li je Kremlj saglasan sa izjavom mađarskog premijera Viktora Orbana da što više oružja dugog dometa Zapad isporučuje Ukrajini, to će ruska vojska dalje napredovati, prenijela je agencija RIA Novosti.
Orban je prethodno izjavio da Zapad mora da shvati da što više oružja dugog dometa šalje Kijevu, to će ruska vojska dalje napredovati.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ranije je rekao da NATO želi da poveća svoju koordinacionu ulogu u snabdjevanju Ukrajine oružjem i obuci njenih vojnika.

“Ovu odluku podržava 31 država, a Mađarska ne želi i neće da učestvuje u tome”, naglasio je Sijarto. Orban je istakao da NATO na taj način “klizi” u sukob.

Svijet

NA INICIJATIVU SLOVENIJE: Savjet bezbjednosti UN pozvao sve na dijalog u BiH

Na inicijativu Slovenije, članice Savjeta bezbjednosti usvojile su izjavu za medije u kojoj pozivaju na politički dijalog, te potvrđuju važnost poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnih zakona Bosne i Hercegovine.

“Članovi Savjeta bezbjednosti izrazili su duboku zabrinutost zbog nedavnih događaja u Bosni i Hercegovini. Članice su ponovno potvrdile punu podršku provedbi Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa”, navodi se u izjavi.

Članovi Savjeta bezbjednosti pozvali su oba entiteta, tri konstitutivna naroda i Ostale, te sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se pridržavaju odredbi Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine te da se uključe u iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje.

Naglasili su potrebu za izbjegavanjem konfrontirajućih pristupa, te za očuvanjem mira i stabilnosti za rješavanje sporova u duhu konsenzusa.

Takođe su pozvali sve strane na suzdržanost i odricanje od provokativne, razdorne retorike i djelovanja. Izrazili su podršku EUFOR-ovoj operaciji Althea koja djeluje u skladu sa svojim mandatom. Savjet bezbjednosti ostaje nedvosmisleno privržen suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine u potpunom skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom

Nastavi čitati

Svijet

UKINUTE MISIJE U INOSTRANSTVU: Svi radnici USAID-a biće otpušteni do kraja septembra

Svi zaposleni u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID) biće otpušteni do 30. septembra, rekli su Rojtersu neimenovani izvori u Kongresu.

Sve misije USAID-a u inostranstvu biće ugašene u fiskalnoj 2025. godini, koja se završava 30. septembra.

Američki državni sekretar Marko Rubio najavio je reorganizaciju agencije do 1. jula, prenoseći određene nadležnosti USAID-a na Stejt department, uz ukidanje preostalih funkcija koje nisu u skladu sa prioritetima administracije.

Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Tramp obustavio je početkom februara aktivnosti USAID-a, koji je izdvojio značajna sredstva za finansiranje međunarodnih organizacija.

Kasnije je američka administracija otkrila planove da otkaže 92 odsto ugovora o stranoj pomoći te agencije i Stejt departmenta, sa ciljem da državi uštedi oko 60 milijardi dolara.

Rubio, koji je imenovan za privremenog šefa USAID-a, rekao je 10. marta da su ukinuta 83 odsto programa te agencije nakon šestosedmičnog pregleda.

On je dodao da je u okviru 5.200 otkazanih ugovora, desetine milijardi dolara potrošeno na načine koji su bili protiv interesa SAD i, u nekim slučajevima, bili su na štetu interesa Amerike.

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ UVIJEK SE BROJE ŽRTVE: U kataklizmičnom zemljotresu u Mjanmaru stradalo više od hiljadu ljudi

Strani spasilački timovi počeli su da pristižu u Mjanmar da bi pomogli u potrazi za preživjelima nakon zemljotresa u kojem je poginulo više od 1.000 ljudi.

Infrastruktura ove zemlje u jugoistočnoj Aziji teško je oštećena u potresu magnitude 7,7 stepeni Rihterove skale.

U Mjanmaru je potvrđena pogibija 1.002 osobe, a u susjednom Tajlandu nastradalo je najmanje devet lica. Oko 30 osoba zatrpano je u ruševinama jednog nebodera u Bangkoku, a 49 je na listi nestalih.

Geološki zavod SAD procijenio je da bi ukupni broj žrtava u Mjanmaru mogao da premaši 10.000, a materijalna šteta može da bude veća od godišnje ekonomske proizvodnje ove zemlje.

U zemljotresu su oštećeni putevi, mostovi i zgrade širom zemlje, saopštila je vladajuća vojna hunta, čiji je najviši general u petak zatražio međunarodnu pomoć.

“U pogođenim oblastima trenutno se izvode operacije potrage i spasavanja”, navela je hunta u saopštenju koje su prenijeli državni mediji.

Kineski spasilački tim stigao je u komercijalnu prijestonicu Mjanmara Jangon, stotinama kilometara od teško pogođenih gradova Mandalaja i Najpijdava.

Nastavi čitati

Aktuelno