Connect with us

Region

ZAPALJIVI STAVOVI MILA ĐUKANOVIĆA “Rusija je razvila ozbiljne BAZE DESTRUKCIJE, Srbiju i Republiku Srpsku”

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović poručio je da u Crnoj Gori nema rusofobije, ali ima odlučnosti da se ne dozvoli agresija.

Naveo je da Rusija pokušava da nezavisnim i suverenim državama uskrati pravo na izbor vlastite budućnosti.

Đukanović je, na Balkanskom integracionom forumu (BIF), kazao da su događaji iz 2016. godine u Crnoj Gori iz istog političkog naslova kao i agresija na Ukrajinu.

Kako je rekao, godinama prije toga Rusija se pripremala za pokušaj istorijskog revizionizma. A ideja toga je da se Rusiji obezbijedi geopolitički značaj koji je imao Sovjetski savez, piše RTCG.

– Rusija se pripremala za reviziju, a onda se dogodilo to 2016. u Crnoj Gori. Ako je Rusija željela da pošalje poruku Zapadu, ona je tražila dobar primjer gdje bi mogla tu poruku poslati – naveo je Đukanović.

On je rekao da se Crna Gora tada našla pred vratima NATO i da se to probalo spriječiti organizacijom državnog udara.

– Tome smo odoljeli, Crna Gora je nakon nekoliko mjeseci ušla u NATO. Rusija je nastavila da dalje razvija svoj model hibridne destrukcije na Zapadnom Balkanu – istakao je Đukanović.

“Rusija je razvila dvije “ozbiljne baze destrukcije” – Srbiju i Republiku Srpsku”
On je kazao da je Rusija razvila dvije “ozbiljne baze destrukcije” – Srbiju i Republiku Srpsku.

Neki glasovi kažu ne treba pretjerivati sa ocjenama. Moje objašnjenje je da u Crnoj Gori nema nikakve rusofobije. Ali ima odlučnosti da se ne dozvoli agresija – istakao je Đukanović.

Govoreći o parlamentarnim izborima iz avgusta 2020, Đukanović je poručio kako ne spori značaj promjene vlasti, ni ocjenu da je u Crnoj Gori postojao dug kontinuitet prethodne vlasti.

Ipak, kada se ta promjena nametne kao apsolutni cilj, onda se ozbiljno rizikuje ono čemu sada svjedočimo – dodao je Đukanović.

Prema njegovim riječima, da se vlast u Crnoj Gori mijenjala četvorogodišnje, država nikad ne bi došla do nezavisnosti, članstva u NATO, ni do vrata Evropske unije (EU).

Kako je rekao, međunarodni partneri to stanje vide malo bolje poslije agresije na Ukrajinu. Ali još uvijek nedovoljno dobro.

Đukanović je istakao da Evropa i zapadni partneri moraju jasno saopštiti da su napravili određene previde prije dvije godine. Jer će bez tog saopštenja, kako je kazao, dalje legitimisati srljanje nekih struktura u brak sa nacionalizmom.

Region

PORUKA IZ BEOGRADA! Vučić ne odstupa – mir DA, interesi NEUPITNI

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da Srbija, u vremenu velikih izazova, ostaje čvrsto posvećena miru, stabilnosti i očuvanju svojih nacionalnih interesa.

– Naša slobodarska prošlost nas obavezuje da uvijek znamo ko smo, da čuvamo svoj identitet i vrijednosti i da odgovorno gradimo budućnost za generacije koje dolaze – naveo je Vučić na društvenoj mreži Instagram.

Vučić je objavio i video u kojem podsjeća na aktivnosti tokom protekle nedjelje, poručivši da Srbija nastavlja da bira put istine i slobode. – Nastavljamo da nudimo dijalog i jačamo svoju bezbednost, energetsku sigurnost, zdravstvo i privredu, jer su to temelji stabilne i uspešne države. Radimo i gradimo vođeni interesima naših građana. Pomažemo i povezujemo se sa svima koji žele saradnju – naglasio je Vučić.

Navodeći da Srbija nema alternativu miru, Vučić je istakao da Srbija ima snagu da zaštiti svoje dostojanstvo i svoju budućnost.

– Složni, jedinstveni i okrenuti zajedničkom cilju sačuvaćemo Srbiju i obezbediti joj mesto koje zaslužuje, mesto snažne, poštovane i prosperitetne države – zaključio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

MILANOVIĆ O EU “Moraju shvatiti da NISU SILA, kao što su neki drugi”

EU mora shvatiti da nije sila na način na koji to neki drugi jesu, rekao je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.

Milanović je naveo da je EU sastavljena od 20 ili više od 20 nacionalnih država koje su heterogene i nikada neće moći funkcionisati kao jedan centar volje, odlučivanja i politike.

On je dodao da je jedan od dokaza za to i situacija sa Ukrajinom i sa “ovom blesavom pričom” o koaliciji voljnih, gdje bi svi trebalo da razmišljaju kao jedan, prenose hrvatski mediji. “EU mora shvatiti konačno što je i gdje pripada i ona nije sila na način na koji to neki drugi jesu”, ocijenio je Milanović.

Istakao je da Hrvatska ima svoju glavu koja možda nije savršena, ali ima svoje interese i o svojoj sudbini će, koliko je to moguće, odlučivati sama.

Nastavi čitati

Region

Policija UPOZORAVA Thompsonove fanove! Svaki POTEZ se SNIMA!

Istarska policija uputila je u petak apel posjetiocima koncerata Marko Perkovića Thompsona, koji će se održati 10. i 11. januara u dvorani Žatika u Poreču, da poštuju uputstva i pravila organizatora te upozorenja i naredbe policijskih službenika kako bi javno okupljanje proteklo u redu.

Policija će u skladu sa Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima prije, za vrijeme i nakon koncerta audio i video snimati te fotografisati na mjestu održavanja javnog okupljanja i prilaznim pravcima.

U dvoranu je zabranjeno unositi pirotehnička sredstava, oružje i druge predmete koji mogu ugroziti bezbjednost posjetilaca. Isto tako je zabranjeno paljenje i bacanje pirotehničkih sredstava te policija poziva posjetioce da se suzdrže od upotrebe pirotehnike, s obzirom da je riječ o zatvorenom prostoru u kojem će boraviti veći broj građana. Saobraćaj će se odvijati u normalnom režimu, policijski službenici će po potrebi provoditi fizičku regulaciju saobraćaja, a posjetiocima će na raspolaganju biti nekoliko parkirališta, prenosi Telegram.

Nastavi čitati

Aktuelno