Connect with us

Politika

ZAŠTO EVROPSKA UNIJA ĆUTI o izmijenjenom Poglavlju 35 sa Srbijom

Poglavlje 35 pregovaračkog okvira Evropske unije i Srbije nedostupno je za javnost, a samo iz medija koji su imali uvid u dokumente, moglo se saznati da u njemu piše da su u njega dodati Ohridski sporazum i aneks njegove primjene.

Time je, u stvari, defakto priznanje nezavisnosti tzv. Kosova postalo uslov da Srbija uđe u EU, iako smo godinama unazad slušali, upravo od mnogih visokih evropskih zvaničnika, da priznanje nelegalnog otcjepljenja dijela teritorije Srbije neće biti uslov za EU integracije.

Ministarka za evropske integracije Tanje Miščević je rekla za RT Balkan da je Poglavlje 35, koje se odnosi na dijalog Beograda i Prištine i prati primjenu postignutih sporazuma, zatvoreno za javnost dok traje dijalog.

Ovu informaciju, da je Poglavlje 35 postalo tajno, nisu demantovali ni iz Evropskog saveta ni iz Delegacije Evropske unije u Srbiji kojima je pomenuti portal uputio mejlom pitanja sa molbom da ukažu ukoliko je informacija koju su dobili netačna. Takođe, izbjegli su da odgovore i na pitanje ko je to odlučio i zašto.

Pregovaračko poglavlje 35 izmijenjeno je odlukom donijetom na sastanku ministara spoljnih poslova EU u aprilu ove godine i u njega je unijeta odredba da Beograd treba da “u potpunosti sprovede obaveze koje proističu iz Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije u skladu sa Aneksom o njegovoj implementaciji, dogovorenom 18. marta 2023”. Tako su izvjestili mediji koji su se pozvali na to da su imali uvid u dokumente.

Dokument koji je lako dostupan na internetu na zvaničnim stranicama srpskih i EU institucija jeste Poglavlje 35, ali iz 2015. godine.

Sporazum koji se pominje bio je predmet razgovora Beograda i Prištine pod okriljem EU na sastanku u Briselu početkom februara prošle godine, a potom i na Ohridu sredinom marta iste 2023. kada je razgovarano o njegovoj implementaciji.

Poslije ovih sastanaka, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nije potpisao ništa, kao i da Srbija ima svoje crvene linije u primjeni sporazuma.

Prema ocjeni dijela stručne javnosti, gotovo svaka odredba Ohridskog sporazuma ide u prilog jačanju suvereniteta tzv. Kosova. U njegovih 11 tačaka nalazi se i odredba kojom se definiše da će Srbija i Kosovo razvijati dobrosusjedske odnose i međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole.

Takođe, ovim sporazumom određeno je da nijedna od strana ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili djelovati u njeno ime, kao i da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji, što je ravno de fakto priznanju samoproglašene nezavisnosti.

Član 7. predviđa obezbjeđivanje odgovarajućeg nivoa samoupravljanja za srpsku zajednicu na KiM. To je, inače, obaveza Prištine predviđena i ranijim sporazumima, onim Briselskim od prije više od deset godina, a koja do dan-danas nije ispunjena.

U jučerašnjem obraćanju javnosti na kojem je predstavio mjere koje će država Srbija preduzeti kako bi zaštitila srpski narod na Kosovu i Metohiji, koji se svakodnevno suočava sa represijom režima Aljbina Kurtija, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će jedna od mjera biti i traženje hitnog i neodložnog uspostavljanja ZSO.

Bez daljih političkih smicalica i igara, kako je dodao.

Predsjednik Srbije predstavio je zahtjeve i poteze Srbije u vezi sa situacijom na KiM, podijeljene u pet oblasti i istakao da će u tom cilju biti pokrenuta globalna diplomatska kampanja i da će razgovarati do kraja novembra sa 60 svjetskih lidera kojima će predstaviti sedam nužnih tačaka za napredak u dijalogu.

Takođe, on je pojasnio da se srpske vlasti nisu odlučile za proglašenje okupacije Kosova i Metohije zato što bi to značilo da Beograd priznaje oružane Albance za legalnu vojsku druge države, što oni nisu.

Politika

POLICIJA REPUBLIKE SRPSKE danas obilježava 33 godine od postojanja: Sjećamo se policajaca koji su DALI SVOJE ŽIVOTE

Policija Srpske treba biti garant bezbjednosti građana, naveo je Mihaljica

Policija Republike Srpske danas obilježava 33 godine od postojanja, a centralna svečanost je u Centru za obuku u Zalužanima. Svečanoj akademiji i polaganju cvijeća prisustvovao je i narodni poslanik PDP-a i član Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske, Milanko Mihajilica, koji je ovom prilikom čestitao Dan policije.

– Policija Republike Srpske treba da bude garant bezbjednosti svih građana, bez obzira na političke ili druge razlike. Samo policija koja je istinski posvećena zaštiti zakona i javnog reda i mira može biti oslonac društva. Na ovaj dan sjećamo se i svih onih časnih policajaca koji su dali svoje živote u Odbrambeno – otadžbinskom ratu, ali i svih onih koji su stradali obavljajući profesionalno svoj časni posao – rekao je Mihajilica.

Na svečanosti su i zvaničnici Republike Srpske, predstavnici grada Banjaluka, potpredsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandar Vulin i ministar unutrašnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić.

Ovim povodom u Banjaluci su juče i prekjuče bile izvedene pokazne vježbe policije, a policijski orkestar je prodefilovao kroz centar grada, svirajući nekoliko kompozicija.

Nastavi čitati

Politika

DODIK TRAŽI DA SE SRPSKA uključi u VOJNI SPORAZUM sa Srbijom i Mađarskom

Predsjednik Milorad Dodik, najavio je da će na sutrašnjoj proširenoj sjednici Vlade RS u Banjaluciluci zatražiti da ovaj entitet pošalje zahtjev za uključivanje u vojni i bezbjedonosni sporazum sa Srbijom i Mađarskom.

Dodik je istakao da “RS nikada ne smije da prihvati da bude dio NATO saveza”, naglašavajući kako entitet ima pravo da se uključi u sporazum sa ovim zemljama.

“Mi na to imamo pravo”, izjavio je Dodik, dodajući da će tokom sjednice Vlade RS-a pokrenuti ovaj zahtjev.

Dodik je također spomenuo “odličnu saradnju” RS-a sa Izraelom i Azerbejdžanom, međutim, nije precizirao u kojem kontekstu se ta saradnja odvija.

Međutim, važno je naglasiti da, prema Ustavu Bosne i Hercegovine, entiteti nemaju nadležnost za vođenje vanjske i vojne politike, što znači da je inicijativa Milorada Dodika u suprotnosti s ustavnim okvirom zemlje. Ova najava može se smatrati pokušajem dodatnog testiranja granica Dejtonskog sporazuma i političkog mira u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Politika

NIKOLA ŠPIRIĆ tvrdi da je dobio prijetnje emailom, SVE PRIJAVIO POLICIJI

Iz Kabineta predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikole Špirića na adrese medija dostavljeno je saopćenje u kojem se tvrdi da je dobio prijetnje.

„Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) dr Nikola Špirić u toku današnje hitne sjednice dobio je putem elektronske pošte poruke prijetećeg i uvredljivog sadržaja.

Nadležne policijske institucije obaviještene su o prijemu ove elektronske pošte kako bi se sprovele neophodne aktivnosti.

Predsjedavajući Špirić naglasio je da ga nikakve prijetnje neće spriječiti u odbrani interesa Republike Srpske i istrajavanju na zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma za BiH“, saopćeno je.

Podsjetimo, hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, 12. po redu, počela je raspravom tokom koje su opozicioni delegati ukazali na, kako su naveli, kršenje Poslovnika Doma naroda.

Naime, zahtijevali su da najprije bude završena 11. hitna sjednica Doma naroda, koja je prekinuta 2. aprila zbog nedostatka kvoruma, jer su je napustila tri delegata iz Kluba srpskog naroda koji dolaze iz SNSD-a, prije razmatranja tačaka dnevnog reda koje se odnose na smjenu kadrova SNSD-a sa pozicija u Domu naroda državnog parlamenta i Vijeću ministara BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno