Connect with us

Banjaluka

ZAVRŠEN SASTANAK u Gradskoj upravi! Stanivuković poručio da će prisustvovati SUTRAŠNJOJ DELOŽACIJI I BRANITI IMOVINU GRADA!

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je danas sastanak sa svim političkim strankama koje učestvuju u radu Skupštine Grada i predstavnicima rukovodstva „Autoprevoza“ u vezi sa iznalaženjem rješenja pitanja gradskog parkinga na lokaciji Stare autobuske stanice i okolnih parcela, oko kojih se godinama spore Grad i preduzeće „Autoprevoz“.

– Naši dalji koraci zavise od deložacije parkinga na Staroj autobuskoj stanici, koja je jutros zakazana za sutra, u 7.00 časova. Kao gradonačelnik prisustvovaću i sutra, toj trećoj po redu deložaciji. Daćemo sve od sebe da sačuvamo sve što se može u ovom trenutku. Osim spomenika 12 beba i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske možemo sačuvati dio Vidovdanske, a drugi dio Vidovdanske išao bi kroz dugoročnu otplatu i kroz zamjenu zemljišta – kazao je gradonačelnik nakon sastanka u Gradskoj upravi ističući da je ovo jedan od najvećih sporova, koji se vodi od 2002. godine.

Naveo je da postoje dva tužbena procesa od kojih jedan od 35 miliona KM zato što „Autoprevoz“ tvrdi da je to njihov parknig na lokaciji Stare autobuske stanice, gdje je Grad 20 godina naplaćivao parking na toj lokaciji i drugi od 12 miliona KM sa kamatama za Vidovdansku ulicu.


Prema njegovim riječima, pred Banjom Lukom je 50 miliona KM tužbenih procesa i sutrašnja deložacija.

-U narednom periodu planirano je da formiramo i radnu grupu koja će pregovarati sa „Autoprevozom“ i informaciju dostaviti pred Skupštinu Grada kako bi se zauzeo zajednički stav oko ovog naslijeđenog pitanja. Pokrenuli smo i to da se cijeli proces revidira, ali deložacija ostaje za sutra. Dvadeset godina loše pravne borbe dovelo je do ovoga. I od ovog velikog poraza pokušaćemo da dobijemo neke pobjede – naveo je gradonačelnik.

Napomenuo je da je ovaj današnji sastanak trebalo da bude sutra, ali s obzirom na to da je najavljena deložacija danas za sutra sastanak je ipak održan danas.

-Nema smisla zakazati deložaciju danas za sutra za sedam ujutro, kada nema automobila, sat vremena prije početka radnog vremena i premalo vremena da se organizujete – kazao je gradonačelnik.

Još jednom je napomenuo da je cijeli proces krenuo 2002. godine i jedino je 2003. godine bilo moguće reagovati i uvidjeti nepravilnosti.

-Ovo je od 2020. godine došlo u izvršnu fazu. U dva navrata imali smo snažan pritisak da zaustavimo deložaciju. Mi ćemo sutra doći na deložaciju, pozvati rukovodstvo Skupštine i da pokušamo uraditi što se tad u tom trenutku može uraditi – rekao je gradonačelnik.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: Hvala ljudima velikog srca, bez njih Banja Luka ne bi bila ista

Gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković, prisustvovao je svečanoj akademiji povodom 50 godina postojanja Centra za socijalni rad, istakavši da ova ustanova predstavlja mnogo više od institucije – simbol je humanosti i brige o najugroženijima.

„Banja Luka ne bi bila ista bez ove ustanove i ljudi koji u njoj rade. Njihov rad traži ne samo znanje, već i srce, posvećenost i empatiju“, poručio je Stanivuković.

On je istakao da Grad ostaje snažan oslonac Centru i njegovoj misiji, te da je za ovu godinu planirano izdvajanje više od 32 miliona konvertibilnih maraka za njegov rad.

Osim redovne podrške, Stanivuković je najavio i nastavak ulaganja u infrastrukturu socijalne zaštite kroz izgradnju objekta „Kuća predah“, ustanove namijenjene za trajno i privremeno zbrinjavanje osoba kojima je potrebna posebna briga.

„Hvala svim zaposlenima u Centru na požrtvovanom radu i saradnji tokom svih izazovnih trenutaka. Vaša misija je važna i plemenita. Zajedno gradimo snažnu i humanu Banju Luku“, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

NEBOJŠA DRINIĆ: Centar za socijalni rad temelj je solidarnosti u Banjaluci

Povodom obilježavanja velikog jubileja, 50 godina postojanja Centra za socijalni rad Banjaluka, Nebojša Drinić, šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada, uputio je čestitke svim zaposlenima u ovoj ustanovi, naglasivši njihovu nezamjenjivu ulogu u društvu.

– Centar za socijalni rad pola vijeka stoji kao stub podrške najosjetljivijim kategorijama stanovništva. NJegov rad je dokaz da su Banjalučani oduvijek brinuli jedni o drugima, i tako mora ostati i u budućnosti – poručio je Drinić.

On je naglasio da Grad Banjaluka, uprkos brojnim izazovima, uredno izmiruje sve obaveze prema Centru, te da podrška ovoj ustanovi ostaje prioritet.

– Naš zadatak je da očuvamo i unaprijedimo sistem koji stavlja čovjeka na prvo mjesto. Centar za socijalni rad nas podsjeća da istinska snaga jednog društva leži u solidarnosti, brizi i odgovornosti prema drugima – dodao je on.

Drinić je čestitao svim socijalnim radnicima na predanom radu, ističući da su upravo oni ti koji, često daleko od očiju javnosti, čine život podnošljivijim za one kojima je pomoć najpotrebnija.

– Banjaluka je više od grada – ona je porodica. A Centar za socijalni rad je jedan od najvažnijih temelja te porodice – zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Banjaluka

POLITIČKA BLOKADA U BANJALUCI! STANIVUKOVIĆ: Nikada se nije desilo u Republici Srpskoj da jedan grad NEMA BUDŽET pola godine

-Budžeta nema samo Banja Luka – on je i dalje na čekanju. Teslić i Bijeljina na primjer imaju budžet, iako su to opozicioni gradovi. Želim da kažem da su odbornici u tim gradovima shvatili da je budžet neophodan. Ponavljamo, samo Banja Luka nema budžet i ovo se nikada nije desilo u cijeloj Republici Srpskoj.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je podsjetio na to da se budžet usvaja za cijelu godinu, te da je paradoks da će Banja Luka, ukoliko odbornici isti i usvoje u narednom periodu, imati budžet samo za pola godine.

-Prethodno rukovodstvo Skupštine Grada išlo je na to da Banja Luka bude u privremenom finansiranju tri mjeseca, odnosno do kraja marta. Međutim, otkad je ovo trenutno rukovodstvo Skupštine u Banjoj Luci, oni obaraju sve rekorde i cilj im je da se ništa ne uradi. Podsjećam da kada ste u privremenom finansiranju, a mi smo skoro pola godine, nemate mogućnost da realizujete nijedan novi projekat – dakle, privremeno finansiranje podrazumijeva da isplaćujete plate, socijalna davanja – dodao je.

Podsjetio je i na to da je ova gradska administracija prvi put uvela sufinansiranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama, ali da je prošle godine u ovom periodu taj iznos bio 60 KM.

Gradska administracija je odlučila da ti iznosi budu 150, ali dinamika isplaćivanja je zbog neusvajanja budžeta drugačija.

-Nama je jasno što se roditelji žale, ali Skupštinu to kao da ne interesuje. Neke dobre politike koje smo usvojili ranije sada ne možemo da ispoštujemo jer smo u privremenom finansiranju – možemo da isplatimo samo one iznose koji su bili u ovom periodu prethodne godine. Dodatno, mi gubimo i mjesečno 300 do 500 hiljada KM jer nema Odluke o parkinzima. Sav prethodni period se svodi na jednu hrabrost koju pokazuje moj tim. Nijedan zakon ne poznaje situaciju kada pola godine nemate budžet. Mi idemo do određene ivice jer želimo da grad funkcioniše – rekao je on.

Podsjetio je da se uprkos svemu tome u Banjoj Luci i dalje mnogo toga radi i gradi.

-Važno je reći da mi radimo najveće sportsko igralište kod „Akvane“, nastavljamo da uređujemo obale Vrbasa, radimo više od pet vodovodnih sistema u prigradskim i seoskim područjima. Ne znamo kako, ali pronalazimo načine koje usklađujemo sa određenim procedurama, zakonima i normativima, ali jednostavno – to je u pravom smislu preživljavanje. Zašto da preživljavamo ako imate odbornike koji su dobili legitimitet, koji su rođeni u ovom gradu ili ovdje žive i koji su dobili više hiljada glasova podrške? Mi redovnu sjednicu nemamo gotovo godinu dana – više je bilo vanrednih nego redovnih, što nije normalno. Ipak, mi održavamo grad. U prethodnom periodu smo izgradili toliko toga i sada u ovom periodu uspijevamo da održavamo sve – naglasio je gradonačelnik.

Poručio je i to kako je gradska administracija aplicirala za određene projekte za koje su sredstva i dobili.

-Na taj način ćemo obnoviti dvije kule na tvrđavi Kastel i ponuditi dodatni sadržaj, napravićemo od Kastela ustanovu, baš kao što smo uradili i sa Kućom Milanovića. Puno je važnih projekata koji su na čekanju. Nije baš da možemo u nedogled ovako. Paradoks je da, ukoliko u prvih pola godine nemate budžet, vi odete u resorno ministarstvo, pišete žalbe i na kraju prijedlog budžeta se pošalje u sud, gdje vam taj sud može nametnuti budžet – rekao je Stanivuković.

Ponovio je i to kako još uvijek nije usvojen porez na nepokretnosti, Odluka o parkinzima, kao ni Odluka o korekciji cijene vode.

-Sve to rade kako bi pokušali da onesposobe grad, i kada to urade, ideja je da kažu da nemamo prihoda i da je Banja Luka u ambisu. To je potpuno netačno, jer naše su finansije stabilne iako redovnu sjednicu nemamo skoro godinu dana. Pored toga, skoro godinu dana nisu usvojili niti jednu odluku o prostornom uređenju, a znamo da jedan grad živi od izgradnje. Jedva čekaju da prihoda nema kako bi mogli da kažu da je kriv gradonačelnik – istakao je on.

Nastavi čitati

Aktuelno