Connect with us

Društvo

Zbog cijena energenta, prijeti poslovna havarija

Zbog sve većih cijena energenata, evropska industrija metala gubi konkurentnost na svjetskom tržištu.

Proizvodnja čelika u Evropi već je pala za pet odsto, a većina proizvođača pauzirala je topljenje i odgodila reaktivaciju opreme.

Prema Evropskom udruženju za čelik, metalna industrija na kontinentu smanjuje proizvodnju dok konkurenti iz drugih zemalja proširuju izvoz čelika u EU.

Visoke cijene gasa i struje prijete da smanje profitabilnost evropske industrije čelika – navodi Geopolitika.

Strani proizvođači, istovremeno, nisu podložni istim skokovima cijena energije, što im omogućava povećanje izvoza u Evropu u odnosu na domaće proizviđače.

Zato “metalci” očekuju od vlasti EU da odmah preduzmu mjere za stabilizaciju energetskog tržišta, jer će u protivnom biti ugrožena održivost evropske industrije metala.

Bune se i metalurzi obojenih metala (olovo, bakar, cink, aluminijum), kao i metalurzi crnih metala (željezo, mangan).

Prema ruskom analitičaru Sergeju Grišunjinu, kriza bi mogla dovesti do zatvaranje trećine svih evropskih kapaciteta, uključujući većinu pogona za proizvodnju čelika sa električnim pećima, piše ruski medij Komersant.

Takve tvornice čine 42 odsto ukupne evropske proizvodnje čelika.

Društvo

DA LI ĆE BITI SNIJEGA? Evo kakvo vrijeme nas očekuje za praznike

Nezapamćen snijeg u posljednjih 10 godina, debeli minus, a sada ekstremno toplo. Praznike će nam obilježiti izuzetno toplo vrijeme koje se očekuje od sutra do devetog januara, prema prognozi RHMZ.
U ponedeljak (06.01.):Promjenljivo do potpuno oblačno i toplije, ponegdje na sjeveru i istoku uz kraće sunčane intervale u prvom dijelu dana. U jutarnjim časovima oko rijeka i po kotlinama moguća je prolazna magla. U većini predjela jugo će biti u jačanju, dok se na jugu Krajine očekuju i olujni udari. Ponegdje u Hercegovini u drugom dijelu dana moguća je po koja kap ili slaba kiša, dok će u noći na utorak padavine jačati po intenzitetu. Minimalna temperatura vazduha od -2°S do 4°S, na jugu do 7°S, u višim predjelima od -6°S. Maksimalna temperatura vazduha od 7°S do 15°S, u višim predjelima i mjestima sa maglom od 4°S.U utorak (07.01.):

Nastavlja se promjenljivo oblačno i toplije vrijeme uz sunčane intervale. Na jugu se očekuje kiša tokom čitavog dana uz obilnije padavine. Uveče jače naoblačenje donosi slabu kišu ponegdje u Krajini, dok će vjetar oslabiti u većini krajeva. Minimalna temperatura vazduha od 2°S do 7°S, na jugu do 12°S. Maksimalna temperatura vazduha od 7°S do 15°S, na jugu do 17°S.

U srijedu (08.01.):

Prvi dio dana promjenljivo oblačno, a u Hercegovini s kišom. U nastavku dana preovladavaće sunčanije vrijeme, dok se u Hercegovini očekuje postepen prestanak padavina. Jugo ponovo u jačanju u Krajini. Minimalna temperatura vazduha od 2°S do 6°S, na jugu do 11°S. Maksimalna temperatura vazduha od 7°S do 15°S, u višim predjelima od 5°S.

Nastavi čitati

Društvo

RATARI I VOĆARI SLAVE ZIMU! Snježni pokrivač štiti usjeve i osigurava vlagu za proljeće

Snijeg i niske temperature obradovali su i ratare i voćare u Srpskoj, jer, kako ističu naši sagovornici, snježni pokrivač pri niskim temperaturama služi kao dobar izolator ozimim usjevima, a njegovim topljenjem povećaće se zaliha vlage u zemljištu.

Temperaturni minus pogoduje i voćarima, prije svega kako bi se smanjio broj insekata koji su zbog promjene klime prethodnih godina pravili velike probleme voću.

Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da je snježni prekrivač dobro došao voću, a posebno ako nije polomio grane.

“Snijeg je obezbijedio određene rezerve vlage, koje su neophodne za proljećni porast temperatura”, kazao je Marinković i istakao da nema trenutno prijavljene štete što se tiče samih sadnica.

Kako je kazao, što se tiče ratarskih kultura, konkretno pšenice, snijeg je više nego dobro došao.

“Pogotovo nakon blagog zahlađenja i noćnih mrazeva, te je poslužio kao odličan izolator, a i nema rezerve vlage bez snježnog  prekrivača”, kazao je Marinković.

Da su snijeg i niske temperature izrazito dobri u ovo doba godine, saglasan je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara, i ističe da je najveća koncentracija voćnjaka i intenzivnija proizvodnja na području Potkozarja od Laktaša do Kozarske Dubice.

“Mi u tom potezu uopšte nismo ni imali snijega, voljeli bismo da je bilo više kod nas nego u drugim predjelima, ali uglavnom, što se tiče niskih temperatura, to dobro dođe i bilo bi dobro da to potraje barem u januaru”, kazao je Dojčinović.

Ističe da bi to bila garancija da će biti neko normalnije proljeće, ali kako kaže, više nema pravila.

“Što se tiče ovog snijega  koji je padao, nije pričinio veliku štetu na voćnjacima, sem možda na nekim lošim stablima”, kazao je Dojčinović.

Prema njegovim riječima, u predstojećem periodu će vjerojatno biti još hladnih dana, što će imati dobar uticaj na voćke.

“Za dobru voćarsku proizvodnju potrebno je oko 30 hladnih dana, odnosno iznad 600 sati kako bismo mogli reći da su biljke mirovale i da nije bilo vegetacije tokom zime”,  kazao je Dojčinović.

Darko Milošević, predsjednik Upravnog  odbora Udruženja voćara Republike Srpske i voćar iz Ugljevika, ističe da su na ovom području bile izuzetne padavine, te da je snijeg  bio od 40 do 60 centimetara.

“Posebne štete nije bilo, sporadično je poneko stablo stradalo u voćnjacima, ali to su ona stabla koja nisu održavana na pravi način u prethodnom periodu”, kazao je Milošević i dodao da je snijeg veoma dobro došao i voćari i poljoprivrednici su se obradovali, jer je nedostatak vlage.

“Zemlja je žedna, nedostatak je vlage u dubljim slojevima, tako da će ovaj snijeg popraviti ovaj deficit vode i donijeti voćkama puno bolji start u proljeće”, kazao  je Milošević i dodao da je unazad nekoliko godina topla zima.

“Prethodnih godina imali smo rano kretanje vegetacije u proljeće i onda nam budu mrazevi koji unište voće”, kazao  je Milošević.

Nastavi čitati

Društvo

WIZZ AIR RAZMATRA POVRATAK U BIH Tuzla se nada povratku, Banjaluka cilja na širenje

Zvaničnici iz Tuzle i iz Banjaluke su rekli da su u razgovorima s Wizz Airom u vezi s potencijalnim stacioniranjem aviona u njihovim aerodromima. Međutim, niskotarifni prevoznik tek treba službeno potvrditi ove razgovore.

Tuzla je prethodno služila kao baza Wizz Aira do septembra pretprošle godine, kada je kompanija odlučila preseliti svoja dva aviona, navodeći kao razlog “promjenjivo ekonomsko okruženje” i “operativne izazove uzrokovane vremenskim prilikama u regiji”.

Ovaj potez rezultirao je prekidom većine operacija iz Tuzle, ostavljajući aerodrom gotovo bez saobraćaja u to vrijeme.

No, ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi Tuzlanskog kantona Almir Žilić izjavio je nedavno da je u skorijoj budućnosti moguće opslužiti milion putnika na aerodromu Tuzla.

“Očekujemo nove linije i povratak nekih bivših partnera, a već su u toku pregovori oko stacioniranja aviona. Očekuje se da će baza uskoro biti ponovno uspostavljena. Wizz Air je najavio pregovore o nastavku rada baze na tuzlanskom aerodromu na proljeće, što je odlična vijest za naše putnike. Vjerujem da će 2025. donijeti značajan rast i veliki preokret”, rekao je.

Ranije prošle godine, i lokalne vlasti i Aerodrom Tuzla objavili su da razgovaraju s Wizz Airom o ponovnom otvaranju baze. Međutim, glavna komercijalna direktorica Wizz Aira, Silvia Mosquera, odlučno je demantovala ove tvrdnje u izjavi za EX-YU Aviation News.

Tada je Mosquera izjavila:

“To nije istina. Nemamo u planu ponovno otvaranje baze u Tuzli. Nije bilo službene komunikacije jer nema namjere da se nastavi s radom u Tuzli.”

Direktorica Aerodroma Banjaluka Valentina Kecman izjavila je, takođe, kako se radi na osiguranju baze Wizz Aira na aerodromu.

U nedavnom intervjuu za RTRS, Kecman je rekla:

“Vidjeli smo neke pozitivne pomake s Wizz Airom. Planiraju da njihovi piloti vježbaju slijetanje na aerodrom Banjaluka, što je obično preliminarni korak prije uspostavljanja baze na određenoj lokaciji. Baza je ranije bila smještena u Tuzli, a njeno postojanje u Banjaluci bilo bi od velike koristi za aerodrom i lokalne zajednice, jer bi dovelo do većeg broja letova i odredišta”.

Wizz Air je 2023. godine bio najveći bh. zračni prevoznik po raspoloživom kapacitetu sjedišta. Međutim, nakon zatvaranja baze u Tuzli, prevoznik je prošle godine pao na drugo mjesto iza Ryanaira, koji je pokrenuo letove za Sarajevo i održava letove i za Banjaluku. Za ovu godinu planira najaviti nekoliko novih linija iz glavnog grada Bosne i Hercegovine. Wizz Air je ranije takođe imao bazu u Sarajevu, koju je zatvorio nakon manje od godinu dana 2022, izvještava Ex-Yu Aviation News, prenosi Biznisinfo.

Nastavi čitati

Aktuelno