Connect with us

Banjaluka

Zbog nedostatka kvoruma nije održana vanredna sjednica Skupštine grada Banja Luka

Današnja vanredna sjednica Skupštine grada Banje Luke, koja je zakazana kasno sinoć, nije održana zbog nedostatka kvoruma.

Predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković rekao je da je današnju sjednicu sazvao zbog situacije u vezi s padavinama.

-Cilj današnje sjednice bio je da se naloži formiranje komisije stručnih ljudi iz Gradske uprave koja bi obišla teren i procijenila štetu izazvanu obilnim padavinama tokom prethodnih dana. Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda ranije je stiglo upozorenje na obilne padavine i mogućnost pojave poplava. Poplavljeni su stambeni objekti, a i na više lokacija postoje problemi sa saobraćajnom infrastrukturom i na ovaj način je Skupština Grada pokušala da iscrpi instrumente da se što prije formira Komisija, koja bi dostavila izvještaj, nakon kojeg bi se izvršila realokacija sredstava neophodnih za sanaciju šteta– rekao je Ninković.

O situaciji u vezi sa obilnim padavinama tokom proteklih dana, šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Dragan Babić je poručio da je ovaj odsjek blagovremeno obavijestio građane o najavljenim padavima, te apelovao na preduzimanje svih neophodnih mjera za zaštitu lične imovine.

Dodao je da je i 31. maja zasjedao Štab za vanredne situacije, na kojem su doneseni zaključci da se sve nadležne službe stave u stanje pripravnosti, te da sva resorna odjeljenja budu na raspolaganju kako bi mogli da reaguju.

-Sve naše službe bile su na raspolaganju građanima koji su pretrpili štetu usljed obilnih padavina. Ekipe Civilne zaštite i Vatrogasne jedinice su imale više intervencija na području grada. Stavili smo na raspolaganje svu našu mehanizaciju i radili sve ono što smo mogli. Na dijelovima gdje naša mehanizacija nije mogla prići radila su preduzeća koja imaju ugovor sa Gradom i smatram da smo u kratkom periodu uradili sve, kako bi uspostavili koliko toliko normalnu situaciju – istakao je Babić, pojasnivši da na određenim mikrolokacijama nije moguće predvidjeti razvoj situacije u vezi sa pojavom bujičnih poplava.

On je dodao da su i gradske inspekcije odmah obišle teren, evidentirale štete i pozvale stanovništvo da prijave štete na ličnoj imovini, te naglasio da će biti formirana Komisija za procjenu šteta na osnovu kojih će biti preduzeti daljnji koraci.

Babić je podsjetio da je u proteklom periodu sprovođen niz aktivnosti na prevenciji od poplava, te da su evidentirane sve kritične tačke na području grada i objedinjene u dokument Procjena ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće koji je na javnoj raspravi i uskoro bi trebalo da se nađe pred odbornicima, te dodao da je Banja Luka prva lokalna zajednica koja je pokrenula postupak izrade Katastra klizišta na području grada.

Podsjećamo, poziv za održavanje 11. vanredne sjednice Skupštine grada Banja Luka stigao je sinoć (10. juna) iza 20.00 časova.

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

-Nacrt budžeta za 2025. godinu on je predviđen u iznosu od 252 miliona KM, što je skoro 20 odsto više u odnosu na prethodnu budžetsku godinu, što je dobro.

Istakao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je poručio i to kako je Nacrt budžeta izuzetno dobar, jer kao takav pokriva sve one velike projekte i planove koje je gradska administracija planirala – od podrške, do vrtića, legalizacije i još mnogo toga.

-Naš uspjeh i uspjeh ovog Nacrta budžeta jeste što on u sebi inkorporira sve ono što je do sada urađeno – podrška vrtićima, 7 do 8 miliona KM podrške javnom prevozu. Dakle, sve te grantove, doznake pojedincima i podrške od rođenja pa do poznog doba ovaj budžet nastavlja, nastavlja da prati sve one politike koje smo u protekle četiri godine sprovodili. Iskoristiću priliku da kažem da se ovdje nalaze dva važna projekta, a to je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne mreže, odnosno Tunjice 1 i Tunjice 2, te most u naselju Dolac – kazao je on.

Naglasio je i to kako smatra da su ovo zaista veliki i bitni projekti za Banju Luku.

-Započeti ova dva projekta i privoditi ih kraju, a istovremeno zadržati sve mjere podrške je velika stvar. Dakle, radimo nove projekte, a zadržavamo stare. Nastavljamo i sa subvencijama u iznosu od 9 miliona, nastavljamo sa podrškom javnom prevozu, podrškom privredi. Doznake i podrške pojedincima su u iznosu od 38 miliona. Tu su i podrška prilikom rođenja djeteta, nabavka udžbenika i još mnogo toga. Pri tome ostajemo – rekao je Stanivuković.

Dodao je kako i sam Nacrt budžeta sastojim mnoštvo projekata na koje će se ova gradska administracija fokusirati.

-To su, između ostalog – kuća „Predah“, bez budžetskih sredstava obnavljaćemo i dvije kule na Kastelu, stranim donacijama, ali se nadam da ćemo skupiti novac da obnovimo i kasarnu. Dodatno, fokusiraćemo se i na nastavak uređenja obale Vrbasa – do Vrućice, ali radićemo i šetalište od Gradskog pa do Rebrovačkog mosta. Kod Pravnog fakulteta gradićemo amfiteatar. Taj projekat nam je važan jer se zemlja i dalje vodi na nama, jer pojedinci žele da nam otmu to zemljište – istakao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako se radi i najveći sportsko-rekreativni teren u Banjoj Luci.

-U pitanju je igralište kod „Akvane“ u vrijednosti od milion KM. Podrazumijeva vojnog igralište, za policiju, mlade ljude, oni koji se pripremaju za specijalu, prostor za sport, košarku, tenis, dječije igralište, igraonice. Biće to jedan kultni prostor koji će Banja Luka dobiti. Radićemo i Trešnjik i staze na tom dijelu ćemo da uređujemo. Radimo i veliki projekat žičare na Banj brdu, kružni tok kod „Škorpiona“, na njega se takođe fokusiramo. Želimo i da završimo most u Česmi, tu smo riješili posljednje imovinsko-pravne probleme. Sve to može stati u ovoj godini – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to da se radi na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, apelujući na Vladu Republike Srpske da se uključi u ovaj projekat i završetak izgradnje.

-Žao mi je što je organizacioni odbor za Kočićev zbor oduzet od Grada. Tu ćemo graditi arenu za borbu bakova i bikova, koja će biti trajna. Nećemo davati više pare na tuđe zemljište. Kočićevo ognjište želimo takođe nanovo da izgradimo, jer na sadašnjem mjestu gdje je ognjište, tu Kočić nije živio. Ovo treba da bude svjetska, trajna priča. Da uradimo fiksnu binu, fiksno odredimo gdje će biti šatori- zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno