Connect with us

Banjaluka

Zbog održavanja manifestacije „LJETO NA VRBASU“: Izmjena u režimu ODVIJANJA SAOBRAĆAJA u Obilićevu

Odjeljenje za saobraćaj i puteve obavještava da će u nedjelju, 14. jula u vremenu od 8.00 do 18.00 časova biti izmjenjen režim u odvijanju saobraćaj na način da se zauzime jedna (istočna) saobraćajna traka u Ulici cara Lazara, od kružnog toka (od Ulice Mirka Kovačevića) do Gradskog mosta, preko Gradskog mosta i u Ulici Patre, od Gradskog mosta do kružnog toka, zbog održavanja manifestacije „Ljeto na Vrbasu 2024“, koju provodi Turistička organizacija Grada Banje Luke.

Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način od strane pripadnika službenih lica MUP-a.

Mole se svi učesnici u saobraćaju za oprez i razumjevanje, zbog otežanog odvijanja saobraćaja za vrijeme održavanja manifestacije „Ljeto na Vrbasu 2024“.

Banjaluka

POSJETITE I UŽIVAJTE! “Jesen sa Jesenjinom” u Banjaluci

Povodom 130 godina od rođenja i 100 godina od smrti Sergeja Aleksandroviča Jesenjina Centar za ruske studije Filološkog fakulteta Univerziteta u Banaluci organizuje manifestaciju “Jesen sa Jesenjinom”, u okviru koje su predviđene brojne aktivnosti.

Kako je saopštio Centar za ruske studije, obilježavanje ovog važnog jubileja započeće 10. oktobra kvizom za učenike srednjih škola, a završiće se 11. decembra pozorišnom predstavom “S Jesenjinom u srcu”, koju izvodi Udruženje za očuvanje tradicije iz Prijedora.

“Tokom oktobra i novembra na Filološkom fakultetu biće organizovana predavanja domaćih i stranih istraživača djela Sergeja Jesenjina, zatim pjesničko veče poetskog teatra ‘Saputnici’ i okrugli sto za učenike srednjih škola pod nazivom ‘Jesenjin i TikTok generacija: Da li poezija još uvijek govori mladima?’. U saradnji sa Centrom za otvoreno obrazovanje na ruskom jeziku biće organizovano i takmičenje u recitovanju inspirisano Jesenjinovim stihom ‘Pričaću ti polja puna klasja'”, stoji u saopštenju Centar za ruske studije.

Sergej Aleksandrovič Jesenjin rođen je na današnji dan, 3. oktobra 1895. u Konstantinovu u Rusiji i jedan je od omiljenih ruskih pjesnika među Srbima.

Nastavi čitati

Banjaluka

NAJVEĆI EKOLOŠKI PROJEKAT U BANJALUCI! Počinje saradnja sa francuskom kompanijom „VEOLIA“

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je danas sastanak sa predstavnicima francuske kompanije “VEOLIA”, svjetskog lidera u oblasti otpadnih voda, cirkularne ekonomije i obnovljivih izvora energije.

-Sa 220.000 zaposlenih, više od 5.000 sistema za upravljanje otpadnim vodama i velikim ulaganjima u zelenu energiju, ova kompanija je partner čija iskustva mogu biti dragocjena i za naš grad. Upravo ovakva saradnja je važna za najveći ekološki projekat u istoriji Banjaluke – izgradnju prečišćivača otpadnih voda – kazao je gradonačelnik nakon sastanka.

 

Prema njegovim riječima, cilj je da u godinama pred nama Banjaluka dobije najsavremeniji sistem za prečišćavanje otpadnih voda, uporediv sa evropskim gradovima, i da time u potpunosti zaštitimo Vrbas i našu životnu sredinu.

-Naš grad mora biti dio evropskih rješenja za čistiju i zdraviju budućnost – zaključio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Banjaluka

MUDROST svjetskih VELIKANA osvjetlila Gospodsku ulicu

Gospodska ulica u centru Banjaluke od danas ima novu dekoraciju. Dok šetate, ako pogledate iznad glave, vidjećete inspirativne citate velikih mislilaca. Ova dekoracija nije samo ukras, već i podsjetnik na važnost obrazovanja i znanja.

–Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce – poznati je poziv Dositeja Obradovića, jednog od najvažnijih srpskih prosvjetitelja, da se okrenemo stvarnom znanju.Poruka „Ne daj umlje za bezumlje“ Gavrila Stefanovića poziva nas da se borimo za um i razboritost, a Sokratova izjava „Obrazovanje kupljeno novcem gore je od neobrazovanja“ šalje duboko upozorenje. Sveti Sava je govorio „Obrazovanje je svjetlost života“ i time poručivao da je obrazovanje temelj života. Citat Meše Selimovića „Znanje je moć, ali samo ako se prenese drugom“ naglašava važnost dijeljenja znanja, jer ono što se ne dijeli s drugima, gubi svoju vrijednost.

Benjamin Franklin, američki državnik i mislilac, govorio je da „Investicija u znanje isplaćuje najbolje kamate“ i time istakao da je obrazovanje najbolja dugoročna investicija.

Ovi citati iz Gospodske ulice nisu samo dekoracija. Pozivaju da se zamislimo i razmislimo.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno