Connect with us

Društvo

ŽELJEZNIČARI I DALJE STRIJEPE ZA PLATE: Uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici “Željeznica Republike Srpske” krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tankom ledu, jer nijedan njihov zahtjev nije ispunjen.

Naime, u sporazumu koji je nedavno potpisan navedeno je da se plate radnicima isplaćuju do 15. u mjesecu, traženo je i povećanje plata za 300 KM, a trebalo je da se potpiše kolektivni ugovor, ali ništa još nije realizovano.

Borislav Dejanović, predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti “Željeznica RS”, potvrdio je da su plate isplaćene.

“Mi smo uputili dopise za sastanak ministru saobraćaja i veza Nedeljku Čubriloviću, ali i zatražili smo sastanak sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem”, kazao je Dejanović.

Prema njegovim riječima, trenutna adresa za razgovore je Vlada Republike Srpske.

“Mi smo imali obećanje od uprave preduzeća da će plata biti do 15. u mjesecu ukoliko budu imali novca, a ako ne, onda da će biti isplaćena u zakonskom roku, a to je do kraja mjeseca”, kazao je Dejanović.

Ističe da se radnici ipak nadaju da će naredne plate biti onako kako je dogovoreno sporazumom koji je potpisan krajem marta.

Dragan Peulić potpredsjednik Samostalnog sindikata, kazao je za “Nezavisne novine” da je plata za mart isplaćena 30. aprila, ali da im se niko iz uprave nije obratio i nije objasnio zbog čega je plata toliko kasnila dok su oni kupovali nova vozila.

“Mi smo u sporazumu koji je potpisan sa upravom tražili da nam se poveća plata za 300 KM, kao i da isplata svih budućih plata bude do 15. u mjesecu. Ko nam garantuje da će naredna plata biti isplaćena do 15. maja”, zapitao je Peulić i dodao da nijedan njihov zahtjev nije ispunjen.

“Mislim da je ovo političko prepucavanje SNSD-a i Demosa. Kada god je Čubrilović ministar ili neko mimo SNSD-a, u ‘Željeznicama RS’ je stanje bilo lošije nego kada je ministar, pa time i direktor iz vladajuće partije. Nas politika ne zanima, mi hoćemo ono što smo zaradili”, kazao je Peulić.

Slađan Jović, generalni direktor “Željeznica Republike Srpske”, u kratkom telefonskom razgovoru za “Nezavisne novine” je rekao da ga ne zovemo više, jer, kako je kazao, to je njegov privatni broj.

“Imate e-mail adresu našeg službenika koji je zadužen za novinare pa sva pitanja pošaljite”, poručio je Jović.

Iz “Željeznica Republike Srpske” su u utorak, 6. maja, odgovorili na naš upit koji smo poslali 17. aprila (20 dana kasnije), a u vezi sa platom i kupovinom novih vozila.

“Plate radnicima ‘Željeznica Republike Srpske’ za mart su isplaćene u zakonskom roku, u aprilu, u skladu sa dogovorom sindikata sa upravom ŽRS od 27. marta ove godine”, rekli su iz ovog preduzeća.

Odgovarajući na pitanja o kupovini novih vozila, a o čemu su “Nezavisne novine” ranije pisale, kazali su da su kupili 20 putničkih vozila srednje i niže klase u vrijednosti od 960.950 KM, koja su plaćena iz kreditnih sredstava Svjetske banke.

“Pri kupovini ovih vozila su ispoštovane sve zakonske procedure. Vozila su kupljena nakon odobrenja Svjetske banke, da se preostali iznos kredita iz projekta restrukturiranja ‘Željeznica Republike Srpske’ utroši na rekonstrukciju upravne zgrade, nabavku informatičke opreme i nabavku vozila”, kazali su iz ŽRS.

Dodali su da treba istaći da su “Željeznice” samo u prošloj godini na održavanje starih vozila utrošili oko 50.000 KM za rezervne dijelove.

“Kada se sve ovo ima u vidu, mi ćemo u narednom periodu uštedjeti samo na održavanju starih vozila, a da ne govorimo o drugim parametrima koji se tiču ispravnosti vozila i njihovog korišćenja u blagovremenom obavljanju poslova”, pojasnili su iz ŽRS.

ŽRS se od 2017. godine nalaze u procesu restrukturiranja koje se finansiralo kreditom Svjetske banke od 100 miliona KM, a koje je završeno krajem prošle godine. To restrukturiranje sprovedeno je kroz tri komponente, i to finansijsko, restrukturiranje radne snage i organizaciono restrukturiranje.

“Željeznice RS” godinama posluju sa gubitkom, a prošle godine minus na završnom računu iznosio je oko 34,28 miliona maraka. Akumulirani gubitak ovog javnog preduzeća na kraju prošle godine dostigao je iznos od skoro 312 miliona maraka.

Vlada RS je nedavno donijela odluku o davanju saglasnosti za izdavanje garancije Republike Srpske za kreditno zaduženje “Željeznica Republike Srpske” a.d. Doboj.

Društvo

PLJAČKA VIJEKA POD MASKOM TURIZMA! Ski centar “Klekovača” Dodikov paravan za otimanje šume i vode?

Radnici Šumskog gazdinstva “Oštrelj” Drinić najavili su štrajk. Plate im kasne, priča se o masovnim otkazima. Uz probleme koji more i druge dijelove “Šuma RS”, ova šumarija ima i jedan dodatni – to je fantomski Turistički centar “Klekovača”, koji im je, iako ne postoji, oteo najbolju šumu.

mega projektu zvanom TC “Klekovača” priča se već 15 godina. Bajku o blistavim ski centrima, luksuznim hotelima i sličnim čudesima elitnog turizma, Milorad Dodik i SNSD su upotrijebili u nekoliko predizbornih kampanja.

Da li se ovoj bajci bliži kraj?

Kako je za Srpskainfo potvrđeno iz Ministarstva trgovine i turizma RS, “razmatraju se načini za raskid koncesionog ugovora, ukoliko ne dođe do dogovora oko daljih aktivnosti.”

Kako navode u Ministarstvu, ugovor o koncesiji za korištenje zemljišta radi izgradnje i korištenja Turističkog centra „Klekovača“ potpisan je još 2013. sa preduzećem „GB IMMO“ iz Banjaluke. Nakon toga, koncesionar je, kako navode, “pokrenuo pripremne aktivnosti.”

– Nažalost, do danas nije došlo do realizacije ovog projekta u većem obimu iz različitih razloga, među kojima je i smrt jednog od investitora u privrednom društvu koje je nosilac koncesije. Trenutno su u toku pregovori sa koncesionarom o eventualnim aneksima ugovora, odnosno načinima za raskid ovog ugovora ukoliko ne dođe do dogovora – poručuju iz Ministarstva trgovine i turizma RS.

Da li zbog smrtnog slučaja u “porodici”, ili iz nekog drugog razloga, tek i sami smo se uvjerili da firma, koja je koncesionar jednog od najhvaljenijih projekata u Srpskoj, nije baš u formi.

Na telefone “GB IMMO” se danima niko ne javlja, a na adresi preduzeća, u Vidovdanskoj 2 u Banjaluci, zatekli smo zaključana vrata i gomilu neplaćenih računa za struju i vodu.

A u početku je sve djelovalo – glamurozno, bar na riječima.

Balkanski sent Moris sa 10 hotela

Priča o Turističkom centru, koji će Klekovaču pretvoriti u balkanski Sent Moris, počela je pred izbore 2010. godine. Tada je Dodik obznanio da postoje investitori, koji su spremni da u  TC “Klekovača” ulože 338 miliona evra.

Tada je rečeno da će centar imati deset hotela, staze dužine 80 kilometra, 13 žičara i ski – liftova i kapacitet prevoza 10.000 skijaša istovremeno.

Sve to je trebalo da izvedu tri firme, jedna austrijska i dvije domaće: GB IMMO Banjaluka i LOM Petrovac.  Najavljeno je da će izgradnja ovog Turističkog centra trajati 12 godina.

Taj je rok odavno prošao, a na Klekovači nije udaren ni temelj za ski – atrakciju.

Sve je ostalo na papirima, a i ti papri su prilično kontroverzni.

Kako su ranije pisali mediji, studiju izvodivosti, na osnovu koje je GB IMMO iz Banjaluke dobio koncesiju nad Klekovačom, izradila je austrijska firma Alpine Alians. Nakon toga Austrijanci su se povukli, jer su priocijenili da je Klekovača – neisplativ poduhvat.  Nikakvo čudo, jer svi koji žive na ovoj planini i podno planine zanju da na Klekovači nema dovoljno snega za ski centar.

Austrijanci su zadržali su autorsko pravo nad projektom, ali je banjalučka firma ipak kao koncesionar koristila taj dokument.

Paravan za pljačku šume i vode

Uprkos svemu,  Republika Srpska je investitoru dala koncesiju za istraživanje i eksploataciju vode, a smatra se da je Klekovača bogata podzemnim vodama.

Ta koncesija, kao i činjenica da je koncesionar TC “Klekovača” dobio najbolju šumu kojom raspolaže šumarija u Driniću, kod mnogih je izazvalo sumnje: da je Turistički centar bio samo paravan za bezočnu pljačku prirodnih bogatstava.

Posebnu pobunu je izazvao zoning plan, kojim je predviđeno da će, u slučaju nestašice vode, prednost imati turistički centar u odnosnu na lokalno stanovništvo.

Bajka o milionskom investicionom poduhvatu, koja je po svemu sudeći privodi kraju, počela je da se ozbiljno urušava još prošle godine. Tada je Okružni sud u Banjaluci  poništio rješenje Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS kojim je bila odobrena Studija uticaja na životnu sredinu za ovaj  projekat. Rješenje je poništeno po tužbi Centra za životnu sredinu Banjaluka.

 

Nastavi čitati

Društvo

HRANA POSTAJE LUKSUZ! Prosječna plata pokriva tek pola korpe – SKUPLJE NEGO U EVROPI!

Prema analizi Istraživačkog centra Dojče banke, Banja Luka se našla među evropskim gradovima sa najskupljom korpom osnovnih životnih namirnica. Posebno iznenađuje da je litar mlijeka u ovom gradu skuplji nego u Madridu i Berlinu, i to od dva do 12 feninga. U Parizu, Londonu i Rimu cijena mlijeka se kreće između 1,35 i 1,50 evra.

Cijene hrane u svijetu dostigle su najviši nivo u posljednje dvije godine, a meso prednjači sa rekordnim vrijednostima otkako Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavljuje podatke.

Prema analizi Istraživačkog centra Dojče banke, Banja Luka se našla među evropskim gradovima sa najskupljom korpom osnovnih životnih namirnica. Posebno iznenađuje da je litar mlijeka u ovom gradu skuplji nego u Madridu i Berlinu, i to od dva do 12 feninga. U Parizu, Londonu i Rimu cijena mlijeka se kreće između 1,35 i 1,50 evra.

Slična situacija je i s mesom, posebno junetinom, koja u Banjaluci košta oko 12,5 evra po kilogramu, dok je u Londonu 11,88 evra. U Parizu, Berlinu i Rimu cijena varira od 14 do 17 evra. Pileći file najjeftiniji je u Madridu (7,66 evra), a najskuplji u Parizu.

Najveća cjenovna nelogičnost primjećena je kod riže, koja je u Banjoj Luci skuplja za 90 feninga nego u Madridu i za 20 feninga nego u Londonu, dok je po cijeni gotovo izjednačena s Italijom.

Jedina stavka kojom se Banja Luka može pohvaliti jesu cijene krompira, koje su u prosjeku niže od pola do marku i po po kilogramu u odnosu na evropske metropole. Najskuplji krompir prodaje se u Parizu (2,27 evra).

Hrana postaje luksuz

Podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske pokazuju da su u posljednjih 12 mjeseci cijene hrane nastavile da rastu. Junetina je poskupjela za 20 posto, isto kao i suncokretovo ulje, dok je hljeb skuplji za oko šest posto – uz napomenu da je smanjena gramaža pekarskih proizvoda.

Murisа Marić, izvršni direktor prijedorskog udruženja za zaštitu potrošača “Don”, ocjenjuje da hrana postaje luksuz jer rast cijena ne prati rast plata.

“Gotovo da nemamo domaću proizvodnju, posebno kada je riječ o mesu koje uvozimo u velikim količinama iz raznih destinacija. Prosječna plata od oko 1.500 KM pokriva tek polovinu potrošačke korpe, a o stvarima poput ljetovanja, restorana ili pozorišta ljudi gotovo i ne razmišljaju”, rekla je Marićeva.

Razlike u evropskim metropolama

Među glavnim gradovima pet najvećih evropskih ekonomija, Pariz je najskuplji, a Madrid najjeftiniji po pitanju cijena namirnica. Korpa osnovnih namirnica košta 71 evro u Parizu, dok je u Madridu 46 evra – što francusku prestonicu čini 54 posto skupljom.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA SE DEŠAVA SA UNOM? Voda promijenila boju, kupačima STROGO UPOZORENJE!

Direktor Vodovoda i kanalizacije Novi Grad Igor Rakić istakao je za naš Јutarnji program da su informacije o promjeni boje rijeke Une i dalje aktivne, te pozvao stanovništvo da se pridržava mjera opreza.

On je istakao da je uzrok promjene rijeke u Federaciji BiH.

“Nemamo nove informacije šta je izazvalo ovo. Informacije od juče su aktivne, mjere se i dalje aktivne, stanovništvo se poziva na oprez”, istakao je Rakić.

Dodao je da će analize biti gotove u narednih nekoliko dana.

“Do tada savjetuje se kupačima da se ne kupaju, iako je moguće da ne postoje nikakve posljedice po njih. Dok se ne utvrdi uzrok promjene rijeke Une najbolje je da se niko ne kupa”, istakao je on, prenosi RTRS.

Podsjećamo, u Novom Gradu, zabrinutost je juče izazvala promijenjena boja rijeke Une, odmah je izdato i upozorenje za zbjegavanje kupanja. Nadležne službe su, odmah po dojavi građana, izašle na teren, utvrdile da je voda u koritu Une promijenila zaista boju, a preporuka je da se, dok ne stignu rezultati, izbjegava kupanje u ovoj rijeci.

Nastavi čitati

Aktuelno