Svijet
Rusi napuštaju zemlju, NEPREGLEDNE KOLONE NA GRANICI (VIDEO)
Nakon najavljene mobilizacije, veliki broj Rusa napušta Rusiju, ali pojedine zemlje ne žele da ih prime.
Nakon što je Vladimir Putin proglasio delimičnu mobilaziciju, Rusi su počeli masovno da odlaze iz zemlje, avionske karte su rasprodane, a cijene letova u jednom smjeru dostižu i više hiljada evra. Na rusko-gruzijskom graničnom prelazu Verhnjij Lars stvorila se nepregledna kolona. Gruzijske granice su i dalje otvorene, ali je, kako javljaju mediji, nekim vojno sposobnim muškarcima zabranjen je ulazak u tu zemlju..
Istovremeno, iz sata u sat raste broj Rusa koji pokušavaju da uđu u Finsku. To je jedina granica koja je još uvijek otvorena za ruske civile sa šengenskim vizama, koji pokušavaju da pobjegnu iz zemlje nakon što je Putin najavio da će poslati 300.000 novih vojnika u Ukrajinu.
Inače, pribaltičke članice Evropske unije, Letonija, Litvanija i Estonija, koje se graniče sa Rusijom, već su najavile da neće ponuditi utočište nijednom Rusu koji bježi od mobilizacije u Rusiji.
This is what is happening now on the border between #Russia and #Georgia.
Video: Ekho Kavkaza pic.twitter.com/3eFznx3dvf
— NEXTA (@nexta_tv) September 21, 2022
“Odbijanje da ispuni svoju građansku dužnost u Rusiji ili želja da se to učini, ne predstavlja dovoljan osnov za dobijanje azila u drugoj zemlji“, rekao je estonski ministar spoljnih poslova Urmas Reinsalum. Letonski ministar inostranih poslova Edgars Rinkevičs naveo je bezbjednosnu zabrinutost zbog pomenute situacije, a Ministarstvo unutrašnjih poslova Litvanije saopštilo je da će svaki slučaj azila biti posebno razmatran.
Te tri baltičke zemlje i Poljska počele su da odbijaju ruske državljane sa svojih granica u ponedjeljak u ponoć, rekavši da ne bi trebalo da putuju dok je njihova zemlja u ratu sa Ukrajinom. Zabrana isključuje ruske disidente koji traže utočište u EU, zajedno sa vozačima kamiona, izbjeglicama i stalnim stanovnicima zemalja EU, kao i onima koji posjećuju članove bliskih porodica.
#Breaking: just in – The traffic jam at the border with #Russia/#Finland has pilled up to 35KM and is rising by the hour, it is the only border who is still open for Russian civilians with shengen visas, after #Putin announced he will send 300.000 new troops to #Ukraine. pic.twitter.com/EOJ1346qDO
— Sotiri Dimpinoudis (@sotiridi) September 21, 2022
O masovnom egzodusu Rusa piše i FlightRadar, poznati sajt koji se bavi praćenjem letova. Oni su objavili kratak video snimak na kome se vidi vazdušni saobraćaj iz Moskve i Sankt Peterburga snimljen jutros. Na snimku se vidi da je saobraćaj pojačan, a većina letova je završila u Turskoj.
Svijet
TRAMP: “Malo su se pravili pametni, ne mogu nas ucijeniti”
Donald Tramp se osvrnuo na najnovija dešavanja u ratu sa Iranom, nakon što je Teheran danas povukao svoju odluku o ponovnom otvaranju Ormuskog prolaza.
Američki predsednik je, čini se, odbacio važnost ovog poteza, i rekao da se: “Vode veoma dobri razgovori“.
“Sve se odvija veoma dobro – malo su se pravili pametni, kao što to rade već 47 godina”, izjavio je Tramp u uživo obraćanju iz Bele kuće.
On je takođe ponovio da su SAD eliminisale mornaricu, vazduhoplovstvo i rukovodstvo te zemlje.
“Ponovo su hteli da zatvore moreuz, kao što su to radili godinama, ali ne mogu da nas ucenjuju”, rekao je Tramp.
“Imaćemo neke informacije do kraja dana. Razgovaramo sa njima, zauzeli smo čvrst stav.”
Predsednik je ovo izjavio nakon potpisivanja izvršne uredbe kojom se ublažavaju ograničenja na tretmane psihodeličnim lekovima, zajedno sa popularnim strimerom Džoom Roganom, koji je zagovornik ove mere.
Svijet
Više od 300 humanoidnih ROBOTA učestvovaće u MARATONU U KINI
Više od 300 humanoidnih robota učestvovaće u drugom kineskom polumaratonu robota u Pekingu, u trci od 21 kilometar, prenio je Rojters.
Takmičenje okuplja više od 70 timova, gotovo pet puta više nego prošle godine, a staza uključuje asfaltirane dionice i parkovske terene.
Organizatori navode da će oko 40 odsto robota ove godine trčati autonomno, dok su svi učesnici na prethodnom takmičenju bili daljinski kontrolisani.
Među učesnicima je i model “TianGong Ultra”, koji je prošle godine završio trku za dva sata i 40 minuta, a ove godine će pokušati da stazu pređe potpuno autonomno, koristeći senzore i napredne algoritme za navigaciju.
Stručnjaci navode da, uprkos napretku, roboti i dalje imaju poteškoća u stabilnosti, preciznosti pokreta i prilagođavanju realnim uslovima, pri čemu su neki modeli u ranijim testovima padali ili gubili ravnotežu.
Kina trenutno dominira globalnim tržištem humanoidne robotike, sa više od 80 odsto instaliranih jedinica u svijetu u 2025. godini, dok kompanije poput Tesla imaju manji udio na tržištu humanoidnih robota, ističe Rojters.
Svijet
PROTESTI ISPRED ZGRADE VLADE U TIRANI: Demonstranti bacali Molotovljeve koktele
Protesti opozicije u Tirani ispred zgrade Vlade Albanije sinoć su, 17.aprila, prerasli su u incidente, nakon što su pojedini demonstranti bacili Molotovljeve koktele i pirotehnička sredstva ka objektu.
Do eskalacije je došlo poslije obraćanja lidera opozicione Demokratske partije Albanije Salija Beriše, koji je poručio da je ta stranka “jedina nada za spas zemlje” i optužio vlast za pritiske na građane i privredu.
Policija je intervenisala upotrebom suzavca i formirala bezbjednosni kordon oko zgrade vlade, dok je dio okupljenih pokušao da se probije ka parlamentu, prenosi albanska nezavisna agencija Tir-Fax.
U incidentima je više osoba privedeno, a pojedini demonstranti i opozicioni poslanici zatražili su ljekarsku pomoć zbog posljedica dejstva suzavca.
Najmanje jedna osoba prevezena je kolima hitne pomoći.
U napadu demonstranata je, kako se navodi, povrijeđen i jedan pripadnik policije.
Ovo je sedmi protest koji opozicija organizuje širom zemlje, uz zahtjeve za ostavkom vlade premijera Edija Rame i raspisivanjem vanrednih izbora.
-
Politika3 dana agoDODIK NIJE DAO KARANU DA SE OBRATI U BEOGRADU! I dalje glumi predsjednika Srpske
-
Hronika2 dana agoZAVLADAO STRAH! Migranti provaljuju i pljačkaju kuće i crkvu, KO ŠTITI NAROD?
-
Svijet3 dana agoTRAMP PRVO PRIJETIO SI ĐIPINGU, PA NAJAVIO SUSRET U KINI: “Izgrliće me zbog otvaranja Ormuskog moreuza”
-
Politika2 dana agoKRESOJEVIĆ: Izvinjavamo se Savi Miniću što smo mu završili karijeru!
-
Društvo2 dana agoHOĆE LI BITI LIJEPO VRIJEME? Kada kreće temperaturni pad i šta nas očekuje za 1. maja?
-
Svijet3 dana agoBBC planira da ukine 2.000 radnih mjesta, LJUDI U PANICI!
-
Hronika3 dana agoGODINE PROLAZE: Ministarstvo odbrane BiH ćuti o helikopterskim nezgodama
-
Svijet2 dana agoKAO U 2. SVJETSKOM RATU: Tramp traži da auto-industrija proizvodi oružje
