Connect with us

Hronika

“Znali smo da je pokolj”: Mještani u suzama nakon krvavog pira kod Mladenovca

 Od ove tragedije se nikada nećemo oporaviti, a najžalije je što je pobio djecu, ovim riječima mještani sela u kojem je noćas počinjen masakr, u suzama su opisali bol koji od sinoć vlada mladenovačkim mjestima.

– Nisam ga poznavala, znam da mu je otac vojno lice, oni su iz susednog sela. Kada je svraćao bio je fin, ali ne znam mnogo. Od jednog dečka što je ranjen, to je drugar moje unuke iz škole i neka devojka isto, znaju ih moji jer su išli u školu. Gledala sam televiziju, a onda je sin uleteo i rekao da je svuda policija da dođem. Školosko dvorište nije u ovom selu, ovo je Šepšin. Ja njih znam samo kao mušterije i da je otac vojno lice, a imaju kuću i hladnjaču tu u selu – rekla je za Telegaf mještanka sela i radnica u lokalnoj prodavnici Nada Glišić.

Zločin koji je sinoć zadesio mještane u selu Dubona, Malo Orašje i Šepšin doveo je do strašnog ubistva čak osam ljudi i 14 ranjenih od kojih je sedam u teškom stanju.

Osumnjičeni za masakr u Mladenovcu, Uroš B. (21) nakon što se posvađao sa svojim drugovima u školskom dvorištu u selu Dubona kod Mladenovca, okrenuo se, otišao kući, a potom se vratio sa automatskom puškom i krenuo po selu.

Kako saznajemo, Uroš je prvo je prošao selom i došao do škole gdje je sjedila grupica od sedmoro drugara na klupici. Parkirao je pored prodavnice i prišao im.

– Izašao je iz kola i počeo da rešeta po njima. Sve su to klinci koji nisu pravili probleme, a on ih je ubio ili ranio – kaže mladić iz sela koji je vidi krvavi pir Uroša B.

Poslije Dubone osumnjičeni počinilac masakra produžio je do drugog sela, Malog Orašja, gdje je nastavio da usmrćuje i ranjava nedužne ljude.

Žitelji čija se kuća jedina nalazi u blizini spomenika u Orašju kažu za „Kurir“ da su čuli sinoć škripu kola.

– Hladnokrvno ubija ljude! Zamislite šta je to sve bilo. Čuli smo kola, a ubrzo i jakanje, plač i dozivanje. Deca su bežala kroz kukuruze da se spasu od ludaka. Čuli si se pucnji, škripa kola, a zatim su kola otišla i onda su se posle 15 minuta opet vratila. Kratko se tu zadržao, pa je pobegao i više se nije vraćao – kaže Žarko K. i dodaje da je morao da se iseli iz Hrvatske u Šumadiju, a onda ga dočeka ovaj masakr pod stare dane.

Žarkova supruga navodi da je njen suprug goloruk izašao kako bi vidio šta se dešava napolju.

– Vukla sam ga za pidžamu da legne u krevet, a on je bio tvrdoglav kako bi pokušao da vidi šta se dešava i da nekome pomogne – kaže ona i dodaje:

“Znali smo odmah da je nešto strašno. Znali smo jednostavno da je pokolj”

Nakon Malog Orašja, hladnokrvni ubica produžio je do Šepšina gdje je nastavio da puca iz vatrenog oružja, a jutros je oko devet časova uhapšen u blizini Kragujevca.

Podsjećamo, ovaj krvavi pir dogodio se dan nakon što se desio stravičan masakr u OŠ “Vladislav Ribnikar” gde je ubijeno osmoro djece i radnik iz obezbeđenja, a ranjeno još šestoro.

Glas Srpske

Hronika

Obilježavanje 32 godine od ZLOČINA U DOBROVOLJAČKOJ

U Istočnom Novom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici koji su nad pripadnicima JNA počinile muslimanske paravojne formacije.

Programom obilježavanja u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih rativa, u 10.00 časova u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima na području opštine Istočno Novo Sarajevo biće služen parastos za ubijene pripadnike JNA.

U 10.40 časova predviđen je polazak autobusa u Dobrovoljačku ulicu /današnja Ulica Hamdije Kreševljakovića/, gdje je u 11.00 časova predviđena mirna šetnja, polaganje cvijeća i vjerski pomen.

Povratak u Istočno Sarajevo predviđen je u 11.50 časova.

Obilježavanju će prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske Damjan Škipina, Vukota Govedarica i Aco Stanišić.

Program obilježavanja biće realizovan uz prisustvo zvaničnika Srpske, srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, rukovodstva grada Istočno Sarajevo, gradskih i susjednih opština, članova porodica poginulih pripadnika JNA i preživjelih učesnika, predstavnika Trećeg pješadiskog /Republika Srpska/ puka, predstavnika nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a, te gradskih i opštinskih udruženja građana, prenosi Srna.

Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u JNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.

Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 časova, oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i “Zelenih beretki”, među kojima su bili Sakib Puška, Jusuf Juka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom JNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.

Napadom na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, 2. i 3. maja 1992. poginulo je i ubijeno najmanje 28 pripadnika JNA.

Slučaj “Dobrovoljačka”, kako se kolokvijalno naziva zločin paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima JNA u Sarajevu maja 1992. godine, široj javnosti i poslije 32 godina predstavlja nepoznanicu, a ovaj predmet još nije dobio sudski epilog.

U Sudu BiH 27. oktobra 2022. godine počelo je dva puta odgađano suđenje članu ratnog Predsedništva BiH Ejupu Ganiću i još devetorici nekadašnjih visokih bošnjačkih vojnih i policijskih funkcionera optuženih za zločine počinjene nad pripadnicima JNA 3. maja 1992. godine u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici.

Nastavi čitati

Hronika

BRAT OSUMNJIČENOG za ubistvo male Danke umro NASILNOM SMRĆU!

Četredesetogodišnji D. D., brat jednog od osumnjičenih za nestanak i smrt dvogodišnje djevojčice D. I., umro je nasilnom smrću 7. aprila u ranim jutarnjim satima u policijskoj stanici u Boru, ustanovljeno je vještačenjem Instituta za sudsku medicinu u Beogradu, javljaju mediji iz Srbije

.U sudsko-medicinskom nalazu konstatovane su brojne povrede D. D. po tijelu, zbog čega su vještaci zaključili da se radi o nasilnoj smrti. Nalaz vještaka je proslijeđen nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru na dalje postupanje.

Osumnjičenom D. D. iz Bora u subotu 6. aprila određeno je zadržavanje do 48 sati u policijskoj stanici u Boru, zbog postojanja osnova sumnje da je, nakon izvršenog krivičnog djela, pomogao deset godina starijem bratu, koji je osumnjičen za teško ubistvo dvogodišnje Danke Ilić.

Iste noći, tri sata poslije ponoći, policija je saopštila da je D. D. preminuo “prirodnom smrću”. U saopštenju MUP-a od 7. aprila navodi se da je osumnjičenom u ranim jutarnjim časovima “pozlilo” i da je “uprkos pravovremenom reagovanju policijskih službenika i ljekara Doma zdravlja u Boru, koji su pokušali reanimaciju, D. D. u 3.10 časova preminuo”.

Vještačenje Instituta za sudsku medicinu u Beogradu je, međutim, pokazalo da D. D. nije umro prirodnom smrću, već od posljedica batinanja, čiji su tragovi bili jasno vidljivi i detaljno opisani u nalazu vještaka.

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA U SARAJEVU! U parku kod zgrade Predsjedništva pronađeno tijelo!

U parku kod zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu pronađeno je tijelo, a na licu mjesta su policija i hitna pomoć, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo.

Iz Operativnog centra kantonalnog MUP-a Srni je rečeno da su primili informaciju da se u ovom parku nalazi tijelo.

Još nije poznato da li je riječ o muškoj ili ženskoj osobi, kao ni tačan uzrok smrti.

Nastavi čitati

Aktuelno