Connect with us

Region

25 GODINA od NATO agresije na SR Jugoslaviju

Širom Srbije će biti obilježeno 25 godina od početka agresije NATO-a na SR Jugoslaviju (SRJ) u kojoj je tokom 78 dana bombardovanja ubijeno 2.500 ljudi, među kojima najmanje 79 djece, dok je upotreba zabranjene municije sa osiromašenim uranijumom izazvala teške posljedice po zdravlje stanovništva, a cijela zemlja pretrpjela je strašna razaranja.

Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, stradalo 2.500 civila, među kojima 89 djece, kao i 1.031 pripadnik Vojske Jugoslavije.

U bombardovanju, koje je trajalo do 10. juna, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, vjerski objekti i spomenici kulture.

Odluka o bombardovanju tadašnje SRJ donesena je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a naredbu je tadašnjem komandantu NATO-a, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana.

SRJ je napadnuta poslije neuspjelih pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija, za šta je optužena Srbija, a kao povod za agresiju poslužio je navodni zločin u Račku u januaru 1999. godine koji je iskorišten da se iskonstruišu navodi o “masakrima albanskih civila” i pruži legitimitet “humanitarnoj” intervenciji.

Odluku o napadu na SRJ saopštio je 23. marta uveče Solana, a sljedećeg dana, 24. marta u 19.45 časova NATO je započeo vazdušne udare krstarećim raketama i avijacijom po cijeloj teritoriji Srbije i Crne Gore.

Devetnaest zemalja NATO bombardovalo je SR Jugoslaviju sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji podržane strateškim bombarderima koji su polijetali iz baza u zapadnoj Еvropi, a kasnije i iz SAD.

Osim vojnih ciljeva, NATO je gađao i civilne, a za to je, između ostalog koristio i zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom.

Gađane su i rafinerije, hemijska industrija i velike trafostanice, što je sve izazvalo teške posljedice po zdravlje stanovništva čije se razmjere još utvrđuju.

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 78 dana napada nije bar nekoliko puta našao na meti snaga NATO-a.

Uništeno je i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.

U noći 23. aprila 1999. godine u 2.06 časova NATO je u napadu na zgradu RTS-a ubio 16 radnika. To je bio prvi slučaj da je medijska kuća proglašena za legitimni vojni cilj.

Pogođena je i Ambasada Kine na Novom Beogradu pod izgovorom da je došlo do greške u koordinatama, a tada su ubijena tri kineska novinara, dok je oko 20 ljudi ranjeno.

NATO piloti su, između ostalog, namjerno gađali civilni voz na mostu u Grdeličkoj klisuri i to dva puta, na drugi dan pravoslavnog Vaskrsa, kada je ubijeno najmanje 13 civila.

Tokom bombardovanja izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je oko 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

NATO je lansirao 1.300 krstarećih raketa, izručio 37.000 “kasetnih bombi”, od kojih je poginulo oko 200 osoba, a ranjeno više stotina, te upotrijebio zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom.

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dvije rafinerije – u Pančevu i Novom Sadu, a NATO snage upotrijebile su i takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema.

Bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999. godine, a tri dana kasnije počelo je povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije.

Sljedećeg dana je Savjet bezbjednosti UN usvojio Rezoluciju 1244 o Kosovu i Metohiji, a u pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja sa zadatkom da čuvaju mir, bezbjednost i povratak više stotina hiljada kosovskih Albanaca dok se ne definiše najširi stepen njene autonomije.

U oružanom sukobu sa nemjerljivo nadmoćnijim neprijateljem, srpska protivvazduhoplovna odbrana uspjela je da obori dva aviona NATO-a lovac “F16” i američki supermoderni “nevidljivi” avion “F-117”, te da zarobi tri neprijateljska vojnika.

Ispostavilo se da je NATO uništio samo 14 tenkova, 17 oklopnih transportera i 20 artiljerijskih oruđa Vojske SRJ.

Po dolasku mirovnih snaga Kfora, Kosovo i Metohiju napustilo je oko 230.000 Srba i Roma.

SRNA

Region

Velike gužve na autocestama: Zbog koncerta Thompsona u Zagrebu OČEKUJU SE zastoji i posebne regulacije

Hrvatske autoceste poslale su vanredno obavještenje građanima povodom sljedećeg vikenda, kada se održava koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu.

“Zagreb će u subotu, 5. jula, biti domaćin velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona, koji bi mogao okupiti više od pola milijuna posjetitelja. Istovremeno se očekuje i prvi veliki vikend dolaska, ali i smjene turista. Zbog propusne moći glavnih prometnica i osjetljivih točaka poput zagrebačke obilaznice te autocesta A1, A3 i A6, mogući su veći zastoji i kolone, osobito u slučaju prometnih nesreća”, naveli su oni.

Sljedeći vikend za očekivati je:
– Izuzetno velike gužve na svim auto-putevima kao i zagrebačkoj obilaznici

– Moguća ograničenja te posebne regulacije saobraćaja u zonama prilaza Zagrebu

– Povećan rizik većih zastoja u slučaju saobraćajnih nesreća i drugih incidentnih situacija

Pojačane službe HAC-a:

Za vikend 4.–6. jula, Hrvatske autoceste aktiviraće dodatne timove uključujući i ugovorne partnere vučne službe, tehničke službe i pozivni centar, kako bi se pravovremeno reagovalo na moguće vanredne situacije i osigurao protok vozila.

Cilj je obezbijediti maksimalnu protočnost i bezbjednost saobraćaja na svim ključnim pravcima.

Preporuke za vozače:
– Planirajte putovanje jedan ili više dana ranije ili kasnije

– Koristite alternativne pravce koje preporučuje HAK

– Redovino pratite stanje na cestama putem HAK aplikacije ili HAC LiveTrafficHR aplikacije

– Imajte dovoljno vode i goriva u rezervoaru

– U slučaju zastoja, ostanite smireni i slijedite upute službi

Hitni koridor i održavanje bezbjednosnog razmaka između vozila
Omogućite vozilima hitne pomoći, policije i vatrogascima da u što kraćem roku stignu do mjesta saobraćajne nesreće i povrijeđenih osoba te pruže medicinsku pomoć. Hitni koridor formira se na način da se vozila u desnoj saobraćajnoj traci pomjeraju udesno, a vozila u lijevoj saobraćajnoj traci ulijevo.

Držite razmak kako biste pravovremeno mogli reagovati i time spriječiti incidentni događaj, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Region

TRESLO SE TLO Zemljotres na području Beograda!

Zemljotres magnitude 2,9 stepeni Rihtera zabilježen je danas u 7.48 časova, na području Srbije.

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je u blizini Meljaka, na oko 1.6134 kilometara od njegovog centra, pri geografskim koordinatama širine 44.61 i dužine 20.38.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smješten je na dubini od približno pet kilometara ispod površine zemlje.

Za sada nema izvještaja o materijalnoj šteti ili povrijeđenima, a nadležne službe prate situaciju.

Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale pogodio je jutros okolinu Sremčice, kod Beograda, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Nastavi čitati

Region

SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete

U toku je hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete, osumnjičenih da su zajedno sa drugim studentima 20. i 21. juna dogovarali i pripremali napad na državne institucije, blokadu puteva, rušenje Ekspoa i drugu vrstu nasilja u cilju izazivanja haosa u Srbiji i nasilne promjene ustavnog uređenja, saznaje Tanjug.

Za sada su, prema nezvaničnim informacijama, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšena četiri studenta-blokadera, iz Beograda, Niša, Zaječara i Smedereva, a akcija je još u toku.

Napade su pripremali na sastancima koji su održani u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Ova akcija ima veze sa audio snimcima koji su prošle sedmice emitovani na nekoliko televizija, a na kojima je zabeleženo kako studenti – blokaderi na pomenutim sastancima, dogovaraju rušenje države.

Snimci su u međuvremenu predati nadležnim organima u cilju identifikacije zavjerenika.

Na snimcima se čuje kako oni dogovaraju i planiraju nasilan napad na Narodnu Skupštinu Republike Srbije, uz prethodno nasilno čišćenje prostora ispred skupštine, kao i u zgradu Vlade Srpske, zatim upad i blokadu gradilišta za “EXPO”, Andrićevog vijenca, Pionirskog parka, zgrade Radio televizije Srbije…

Takođe pričaju i da bi mogli da blokiraju puteve, te da nakon 28. juna nastave sa ekstremnijim oblicima građanske neposlušnosti u cilju nasilne promjene ustavnog poretka.

Nastavi čitati

Aktuelno