Politika
IZ SRPSKE PODSJEĆAJU KONAKOVIĆA “Nemoguća revizija tužbe BiH protiv Srbije”

Revizija tužbe BiH protiv Srbije nemoguća je misija. Rok za reviziju je odavno prošao, a nema ni novih činjenica u rezoluciji o Srebrenici koju je izglasala manjina u Generalnoj skupštini UN-a.
To nikako da shvati ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH Elmedin Konaković, koji traži način kako da nanese štetu Srbiji.
Iz Republike Srpske ga podsjećaju da rezolucija neće imati pravne posljedice.
– Sama rezolucija ne proizvodi nikakve pravne posljedice i sve ono što je sadržano u rezoluciji, da se u nastavni program uvrsti pitanje događaja u Srebrenici, namjerno govorim događaja, pitanje pravne odštete od strane Srbije iako to nije sadržano u rezoluciji, to prosto nije moguće. To apsolutno nema nikakvu vezu sa samom rezolucijom jer se ona tretira isključivo kao jedan politički akt – smatra Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
O reviziji tužbe u drugom entitetu priča se već godinama. Nakon usvajanja rezolucije, najglasniji je Elmedin Konaković.
– Evo sada smo sa pravnicima u fazi analize. Nakon te presude desila se presuda Simatoviću i Stanišiću. Direktno povezanim ljudima sa institucijama iz Srbije koji potvrđuju umiješanost Srbije u rat u BiH. To je drugi fakt pravne naravi koji takođe omogućava određene procedure – izjavio je Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova u SM.
Nikakve procedure nisu moguće, kažu i pravnici. Rok za reviziju je prošao još 2017. godine.
– Rok od šest mjeseci od dana kada su došli do novih činjenica, a to bi značilo da BiH u tom eventualnom zahtjevu za reviziju dokaže da se u toj rezoluciji našla neka nova okolnost koja nije postojala kada je 2007. donijeta presuda. Takve nove okolnosti jednostavno nema. Treće, vodimo računa da je apsolutni rok zastare za podnošenje revizije, prema pravilu 61 međunarodnog prava, 10 godina od donošenja presude – kaže Miodrag Stojanović, advokat.
U Februaru 2007. godine Sud u Hagu donio je presudu u kojoj stoji da Srbija ne može biti odgovorna za dešavanja u Srebrenici, prenosi Atv.
2017. godine propao je i pokušaj revizije tužbe koju je pokrenuo lider SDA Bakir Izetbegović.
Politika
OGLASIO SE NAČELNIK PELAGIĆEVA “Moja plata nije 6.000 KM”

Vijesti sa bombastičnim naslovima, koje su osvanule jutros na pojedinim portalima, o povećanju plate načelnika opštine Pelagićevo zovu se lažne vijesti i medijski spinovi, izjavio je za Srnu načelnik ove lokalne zajednice Slavko Tešić.
Tešić je istakao da sa željom da vijest bude još “vidljivija” i ostavi “jači” utisak, objavljena je laž da načelnik opštine ima veću platu od premijera Radovana Viškovića.
On je rekao da je riječ o klasičnom spinom i naglasio da je Odlukom Vlade Republike Srpske od 1. januara došlo do povećanja plate svim zaposlenim u Opštini Pelagićevo pa i funkcionerima.
“Moja plata nije 6.000 KM kako su pojedini mediji naveli i koji će te tvrdnje morati da dokažu na sudu, a tu su i platne liste koje potvrđuju moje navode”, poručio je Tešić.
Ipak, Tešić nije tačno otkrio koliko mu iznosi plata.
Podsjećamo, juče je objavljeno da su odbornici Skupštine opštine Pelagićevo usvojili nedavno odluku o povećanju plata načelniku, njegovom zamjeniku i prvom čovjeku lokalnog parlamenta. Prema tim navodima, Tešićeva plata je preko 6.000 KM, plata zamjenika opštine Slavka Zovkića preko 4.300 KM, a predsjednika Skupštine opštine Nedeljka Trivundića nešto manje od 4.300 maraka.
Politika
MAJA DRAGOJEVIĆ O DIPLOMATSKOM SKANDALU “Tu čovjek ostane bez teksta”

Poslanik Partije demokratskog progresa u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Maja Dragojević Stojić, oštro je reagovala na najnoviji diplomatski skandal, ističući da se radi o ozbiljnom propustu koji šalje pogrešnu poruku međunarodnoj zajednici i dodatno izoluje Republiku Srpsku.
„To je zaista jedan diplomatski skandal i tu čovjek nekako ostane bez teksta. Ne znam koji komentar da dam, osim da ovako nešto nikako nije smjelo da se dogodi“, izjavila je Dragojević Stojić.
Ona je podsjetila da je narod Republike Srpske poznat po gostoprimstvu i otvorenosti za dijalog, posebno kada je riječ o međunarodnim partnerima.
„Mi smo narod poznat po tome što smo gostoljubivi, gostoprimljivi. Svi mi treba da radimo na tome da imamo normalne diplomatske odnose i da razgovaramo sa svima koji su spremni da razgovaraju sa nama – posebno kada je riječ o Njemačkoj“, rekla je Dragojević Stojić gostujući na N1.
Ona je naglasila da oko 200.000 građana porijeklom iz BiH živi u Njemačkoj, što dodatno povećava značaj međusobnog razumijevanja i saradnje.
„Njemačka je izuzetno važna zemlja kada je riječ o infrastrukturnim projektima, ali i kao snažan saveznik na našem evropskom putu. Ovakvim potezima mi se udaljavamo od tog cilja i nastavljamo politiku izolacije koju, nažalost, već neko vrijeme sprovodimo“, zaključila je Dragojević Stojić.
Politika
ZORAN SAVANOVIĆ kritikovao skupštinsku većinu “KONSTANTNO PODMEĆU KLIPOVE U TOČKOVE”

Sekretar Gradskog odbora PDP-a Zoran Savanović kritikovao je skupštinsku većinu grada Banjaluka što uporno podmeće klipove u točkove gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću i što sprječava realizovanje odluka koje bi bile korisne građanima Banjaluke, kao što je odluka o visini vrijednosti nepokretnosti u gradu.
Podsjetio je da Zakon o porezu na nepokretnosti predviđa da opštine i gradovi svake godine donose odluku o visini vrijednosti nepokretnosti, te na osnovu toga utvrđuju i stopu poreza, što u Banjaluci nije urađeno već osam godina.
-Po zakonu, lokalne samouprave, dakle, opštine i gradovi – svake godine treba da donose odluku o vrijednosti nepokretnosti i stopi poreza. U Banjoj Luci to nije rađeno od 2017. godine. Cijene nekretnina od tada do danas su znato porasle, a mi od 2017. godine nismo mijenjali osnovicu- kazao je Savanović.
On je naveo da je jasan pokazatelj opstrukcija SNSD-a i to što je odluka o parkingu bila spremna i predložena odbornicima, ali nije prošla u skupštini grada.
-Govore da grad “mora” drugom javnom preduzeću da povjeri naplatu parkinga, pa blokiraju naplatu parkinga u Banjaluci, a iz prakse vidimo da se u drugim mjestima parking uredno naplaćuje. Problem im je kao i uvijek samo Banjaluka, odnosno, gradonačelnik kojeg namjerno opstruišu. Oni ako dokažu da grad mora da povjeri naplatu parkinga drugom javnom preduzeću, onda ih pozivam da to isto urade i u svim ostalim opštinama i gradovima gdje je SNSD na vlasti- rekao je Savanović.
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”
-
Sport3 dana ago
BRAVO MOMCI! Rukometaši Borca upisali uvjerljiv trijumf u Zenici
-
Politika2 dana ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Politika3 dana ago
Dodik udario na STRUČNJAKE ZA MEDIJE u Vladi Srpske, NSRS NAZVAO RUGLOM, a ovo bi sad ukidao
-
Politika3 dana ago
“NASTAO JE DIPLOMATSKI SKANDAL”: Stevandić poručuje da nije sporno da Njemačka ima uticaj u Evropi, BiH i Srpskoj, ali da je sporno kada želi da POKAŽE “MIŠIĆE”
-
Politika2 dana ago
EUFOR “Naši helikopteri spremni za misiju, NADLIJETAĆE BiH I NOĆU”
-
Društvo1 dan ago
SVE VIŠE GLADNIH! Javna kuhinja “Mozaik prijateljstva” ima na hiljade korisnika
-
Politika2 dana ago
DODIK I DALJE TVRDI ISTO “Sve više razumijevanja za političku borbu Srpske”