Connect with us

Svijet

NOVI ZAKON IZUZETNO NEUGODNO iznenadio Ukrajince koji žive u inostranstvu

Ukrajinski muškarci koje u njihovoj domovini pogađa mobilizacija, ali stalno mjesto prebivališta imaju u inostranstvu, odnedavno ne smiju napustiti Ukrajinu.

Od 1. juna oni više ne smiju otputovati u neku drugu zemlju. Do sada su to mogli bez problema, pod uslovom da dokažu da žive negdje drugdje.

Za povratak u njihovo stalno prebivalište bila im je potrebna jedna bilješka u pasošu, odnosno potvrda o prijavi boravka kod nadležnog ukrajinskog diplomatskog predstavništva u inostranstvu, piše Index.hr.
Ali to je sad drugačije, kaže Andrij Demčenko, portparol Ukrajinske službe za zaštitu granica.

“Oni su građani Ukrajine i kao i svi drugi građani Ukrajine podliježu našem zakonodavstvu”, naglašava on u razgovoru za Deutsche Welle. Time njegova služba samo u praksi provodi zakonske promjene. Naime, novi Zakon o mobilizaciji je stupio na snagu 18. maja, on obavezuje sve muškarce stare između 18 i 60 godina da se jave u vojnu službu.

Neugodno iznenađenje
Većina Ukrajinaca koji žive u inostranstvu bila je itekako iznenađena novom odredbom.

Svi oni koji su se u tom trenutku nalazili u Ukrajini, dakle u trenutku kada je Granična policija počela provoditi nove mjere, sada žive u velikoj neizvjesnosti.

Baš kao i Dmitro (ime mu je promijenjeno), koji ima dozvolu stalnog boravka u Saveznoj Republici Njemačkoj.

Njegova cijela porodica živi u Njemačkoj, on je kod nadležnog ukrajinskog konzulata prijavljen još od 2003.

S vremena na vrijeme posjećuje Ukrajinu i to je nastavio raditi i nakon početka ruske invazije. Kada su na snagu stupila nova pravila koja se tiču ukrajinskih muškaraca, Dmitro se nalazio u Kijevu. Od početka ovog mjeseca on nije niti pokušao napustiti Ukrajinu. Neki njegovi prijatelji su to pokušali, kaže Dmitro, i dodaje kako su oni uhvaćeni na granici.

“Nitko nam ne može službeno reći što bi sad trebali napraviti muškarci sa stalnim prebivalištem u inostranstvu”, priča Dmitro.

“Generalni konzulat Ukrajine u Minhenu nam je pisao: “Na temelju zakona se u Ukrajinu moraju vratiti svi oni koji imaju stalno prebivalište u inostranstvu, koji su prijavljeni kod konzulata u pojedinim zemljama, kako bi se javili Uredu za novačenje s ciljem aktualizacije njihovih podataka, odnosno da se jave sigurnosnoj službi Ukrajine.”.

Dmitro je mišljenja da će to napraviti samo jako malo Ukrajinaca iz inostranstva.

Državna služba Ukrajine za migracije mu je takođe potvrdila da Ukrajinu ne može napustiti samo zato što posjeduje dozvolu boravka u nekoj drugoj zemlji. Od njega je zatraženo da se javi nadležnom regionalnom uredu za novačenje vojnika. Ali to mu ne pada na pamet.

Gubitak stana i posla

Serhij (ime promijenjeno) je pak napravio upravo ono što se od njega tražilo. On još od 2006. živi u Sloveniji, tamo ima i prebivalište. On je 26. maja stigao u Ukrajinu u okviru poslovnog puta.

Iz Ureda za novačenje vojnika su mu rekli da ga u vojsci ne mogu registrovati bez prijavljenog boravišta u Ukrajini.

“To je začarani krug”, kaže Serhij.

“Moja me je firma poslala na službeni put. U Ukrajini nemam ni stan ni posao. Ako se ne vratim u zemlju u kojoj imam prebivalište, ja ću tamo izgubiti i posao i stan, za koji moram otplaćivati kredit.”

Viktor Hrabowski je kao 18-godišnjak otišao u Poljsku.

“Cijeli dosadašnji život sam proveo u Poljskoj, tamo sam radio. Dobio sam poljsko državljanstvo, podigao vlastitu firmu, uzeo sam kredit za stan, uzeo građevinske strojeve i automobile na leasing. Moja su djeca rođena u Poljskoj, oni su građani Poljske”, priča on za DW.

On se 1. juna našao u Ukrajini i sad se više ne može vratiti u Poljsku. U Ukrajini nema ni ušteđevine, a ni mjesto stanovanja. Osim toga, boji se da će izgubiti stan u Poljskoj. A onda bi i njegova porodica ostala bez krova nad glavom.

Muškarci s kojima je razgovarao DW sada se žele obratiti ukrajinskim vlastima i poslanicima u parlamentu, apelovati da im pomognu. Oni ih žele zamoliti da im zakonski zagarantuju pravo da smiju prijeći ukrajinsku granicu.

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Svijet

SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.

Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.

“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.

On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik

Nastavi čitati

Aktuelno