Connect with us

Društvo

MALI TRIKOVI, KOJI MNOGO ZNAČE! Kako odlazak na ljetovanje učiniti što jeftinijim

Građani Republike Srpske koji tokom ovog ljeta odluče da svoj godišnji odmor provedu na moru, recimo u Crnoj Gori ili Grčkoj, trebalo bi da dobro isplaniraju gdje će sipati gorivo, jer u zavisnosti od mjesta gdje to urade, mogli bi proći jeftinije za čak 160 maraka.

Ovo planiranje posebno ima smisla ukoliko se neko odluči da automobilom krene put Grčke, do koje, u zavisnosti od toga koji dio poželite da posjetite, ima oko 1.200 kilometara. Ako, recimo, neko krene iz Banjaluke, preko Srbije i Sjeverne Makedonije pa do Grčke, najjeftinija varijanta jeste da odmah napuni do vrha rezervoar, a drugi put u Sjevernoj Makedoniji, prije nego što uđe u Grčku. U ovom slučaju, ovaj put, bar što se tiče potrošnje, odnosno izdataka za gorivo, koštaće oko 250 maraka bez plaćenih putarina.

Ova računica je napravljena pretpostavljajući da je potrošnja jednog  automobila oko osam litara na 100 kilometara, a što onda znači da će do Grčke vaš automobil potrošiti između 95 i 100 litara goriva.

Kalkulacije

Ukoliko, međutim, kojim slučajem odlučite da gorivo drugi put sipate u Srbiji ili, recimo, u Grčkoj, račun će biti znatno veći –  za 80 maraka u jednom pravcu. Ako ovome dodamo i povratak, ako se dobro ne isplanira ovo putovanje, mogli biste skuplje proći za čak 160 maraka.

Zbog toga je preporuka da odmah napunite rezervoar prije kretanja na odmor, a drugi put u Sjevernoj Makedoniji, u kojoj je cijena goriva približno ista kao i u Republici Srpskoj, te da eventualnu dopunu obavite u Srbiji. Cijene goriva u Grčkoj trenutno se kreću oko 1,9 evra po  litru, što je oko 60 centi više od cijene na ovim prostorima.

Određene uštede se mogu ostvariti i prilikom putovanja u Crnu Goru, u kojoj su trenutne cijene goriva na benzinskim pumpama više za 40 do 50 feninga od onih u Republici Srpskoj i kreću se oko tri marke. U ovom slučaju takođe je najbolja varijanta, naisplativija, da odmah natočite pun rezervoar, koji vam je dovoljan do Crne Gore, do koje u prosjeku ima oko 440 kilometara, te da taj postupak ponovite u povratku.

Kada su u pitanju svi troškovi putovanja, računajući i putarinu, odlazak i povratak iz Grčke, troškovi iznose oko 450 maraka, bez kupljenih sendviča i vode. I ovo je najjeftinija varijanta.

Troškovi

Grčka je, inače, jedna od najpopularnijih destinacija za ljetovanje kod Srba već duži vremenski period, a svake godine ugosti oko 30 miliona posjetilaca iz cijelog svijeta. Cijene smještaja variraju u zavisnosti od turističke destinacije, blizine mora i vrste smještaja. Hotelski smještaj košta između 30 i 200 evra po noći, u zavisnosti od kategorije hotela, dok je cijena jednosobnog apartmana od 30 do 100 evra po noći, a dvosobnog od 60 do 150 evra. Kada se podvuče crta, jednoj prosječnoj porodici za odlazak u Grčku automobilom na desetodnevni odmor neophodno je između 1.600 i 2.500 maraka, ne računajući troškove hrane. Cijena girosa je između tri i 4,50 evra, ali negdje ide i do deset, pice oko 12, a roštilja 14 evra, navodi se na portalu “Grčka info”. Pivo – pet evra, pa do čak osam evra.

Neki koji su već bili na ljetovanju u Grčkoj razočarani su visokim cijenama. Prema riječima jedne Banjalučanke, ulaz na jednu od  plaža plaćala je osam evra uz dodatnih tri za ležaljku. Za vikend je taj komplet 14 evra. Tapacirane, bolje ležaljke su i do 20 evra. Ukazala je da u pojedinim ugostiteljskim objektima malo pivo košta čak osam evra, koliko košta jedna mala gajba u prodavnici.

Šta je zabranjeno

U Grčku je, inače, zabranjen unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda. To znači da na more u Grčku ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mlijeko, jogurt, pavlaku… Takođe, nije dozvoljeno nositi kuvana i pržena jela i kvarljive namirnice. Granični službenik ima pravo da vam ove namirnice oduzme i baci. Može se ponijeti do pet kilograma svježeg voća i povrća, osim krompira, do dva kilograma mlijeka u prahu za bebe, kao i do dva kilograma hrane za kućne ljubimce.

Takođe, niko neće zamjeriti ako se ponese i riža, kečap, gotova jela, makaroni, keks, čokolada, voda, sokovi, sve dok vrijednost ovih namirnica ne prelazi 300 evra po putniku (150 evra za mlađe od 15 godina). Putnici treba da imaju u vidu da se od njih može zahtijevati da na carini dokažu da je roba kupljena samo za ličnu upotrebu.

Dozvoljen je i jedan boks cigareta, ali i do 10.000 evra u gotovini. Iznos preko toga mora se prijaviti na granici. Iznošenje antikviteta iz Grčke je strogo zabranjeno i kažnjivo bez posebne dozvole Arheološke službe u Atini. Od bitnih informacija potrebno je napomenuti da je zbog velikih vrućina opasnost od požara velika, te je u funkciji broj 112 koji obavještava sve o potencijalnoj opasnosti. Poruke koje stižu sa ovog broja dostupne su na grčkom i engleskom jeziku.

Montenegro

Slična ograničenja postoje i u Crnoj Gori. Putnici mogu prenijeti tri kilograma svježeg voća i povrća, osim krompira, jedan buket ili vijenac, jedan kilogram lukovica i gomolja ukrasnog bilja, kao i tri saksije sobnog bilja, ukrasnog grmlja, osim bonsaija.

Kada je riječ o lijekovima, u Crnu Goru putnik sa sobom može unijeti količinu medikamenata koja mu je potrebna najviše za šest mjeseci. Ukoliko lijek sadrži drogu, može se unijeti u količini koja pokriva 30 dana, a za to je potrebna potvrda ljekara ne starija od 90 dana.

Putnik u Crnu Goru može unijeti, pa tako i iznijeti, bez prijavljivanja carinskom organu novac u evrima ili valuti koja nije evro u ukupnom iznosu, odnosno protivvrijednosti iznosa do 10.000 evra.

Kada je riječ o hrani, putnik u Crnu Goru može unijeti hranu za lične potrebe u količini koja ne prelazi jedan kilogram sušenog voća, povrća, sušenih gljiva, sirove kafe, kakaoa u zrnu, začina ili čajeva. Takođe, odobren je unos za alkoholna pića u originalnoj ambalaži u količini od jednog litra, ostalih pića u originalnoj ambalaži dva litra i flaširane vode u originalnoj ambalaži do pet litara. Zabranjen je unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda.

Građani koji planiraju da provedu odmor duž crnogorske obale treba da ostave dio novca i za dnevno plaćanje parking mjesta za automobil, bez obzira na to što će boraviti u hotelu. Isto važi i za plaćanje ležaljki i suncobrana. Za obje stavke potrebno je izdvojiti po deset do 15 evra dnevno.

Putarina

Oni koji se odluče da automobilom krenu put Grčke, preko Beograda do Preševa, moraće za putarinu izdvojiti 28 maraka. Kada je u pitanju Sjeverna Makedonija, putarina se plaća u tri navrata po 1,5 evra, a u slučaju Grčke ova naknada se kreće oko 2,5 evra.

Cijene namirnica u Grčkoj

Hljeb od 1,10 do 1,90 evra

Litar mlijeka od 1,12 do 2,80 evra

Jaja (pakovanje od 12 komada) do 3,50 evra

Suncokretovo ulje do 2,60 evra

Kilogram paradajza 2,10 evra

Kilogram paprika 3,80 evra

Kisela sedam evra

Kada je riječ o cijenama u Crnoj Gori, veliku pažnju nedavno je privukao jedan post ogorčenog turiste koji boravi u Tivtu. On je istakao da je u jednom od kafića dva espresa, jednu kiselu vodu i dvije rakije platio čak 24 evra. Kisela sedam evra. Čovjek je bio prilično iznenađen, a ovaj račun je podijelio na društvenoj mreži “Iks”, gdje su mnogi komentarisali objavu.

U komentarima su ga jedni upitali šta je očekivao kada je odlučio da sjedne u kafić u tako popularnom i opštepoznatom i skupom mjestu, dok su drugi govorili da ni u najpoznatijim evropskim metropolama cijene nisu tako visoke. “Ni u Rimu espreso ne košta tri evra”, “Ovo je klasično udaranje po ušima”, “Kafa ne bi smjela da košta više od 2,5 evra, a kisela preko četiri”, “’Šljiva’ skuplja nego ‘burbon’“, bili su samo neki od mnogobrojnih komentara.

Društvo

DOBRE VIJESTI! Banjalučanin Sergej Stupar iduće sedmice odlazi na liječenje u Moskvu

Prikupljeno je dovoljno novca za odlazak u Moskvu i nastavak liječenja dvadesetogodišnjeg Sergeja Stupara iz Banjaluke, koji je nakon saobraćajne nesreće pao u komu, i koji je ujedinio srca mnogih dobrih ljudi koji su na razne načine učestvovali u prikupljanju novčanih sredstava.

Potvrdila je to za “Nezavisne novine” Svjetlana Bednaš, Sergejeva majka, koja ističe da je plan da u utorak ili srijedu sljedeće sedmice Sergej krene put Moskve.

– Jednog od ta dva dana sigurno krenućemo iz Beograda za Moskvu, a Sergej će biti prebačen iz Gradiške do Beograda medicinskim helikopterom. Sergej je u dobrom stanju, sredstva su prikupljena, ostalo je tu možda još nešto sitno da se skupi, ali ja trenutno imam novac koji je meni potreban da mi odemo i da se to liječenje započne.

Iskreno se nadam da će od našeg dolaska u Moskvu sve ići nabolje i da ćemo se vrlo brzo vratiti normalnim avionom u Banjaluku – kazala je Bednaševa.

Napominje da Sergeja u Rusiji očekuje eksperimentalni vid liječenja.

– U pitanju su terapije matičnim ćelijama koje se rade samo u toj jednoj klinici u Moskvi i u još jednoj klinici u Kini. Radi se po principu da se uzimaju njegove matične ćelije, koje se potom ubrizgavaju u oštećena tkiva u mozgu. Terapija traje godinu dana, s tim da su meni ljekari iz te klinke rekli da bi se prvi rezultati mogli vidjeti čak i nakon dva mjeseca. Naravno, to se sve uzima sa dozom rezerve, jer ja sam u ovih jedanaest mjeseci naučila da tu nema nekih pretjeranih garancija, ali se rukovodim tim da je to klinika koja je pomogla malom Milošu Božoviću, a ja sam preko njegovih roditelja i saznala za tu kliniku. Oni su napravili veliki napredak, a s obzirom da je to dječak koji je skoro deset godina bio u komi i u mnogo gorem stanju od mog Sergeja, i iz te tačke gledišta kada posmatram situaciju, ja se za svog Sergeja nadam potpunom oporavku – objašnjava Bednaševa.

Prema njenim riječima, Sergej je fizički jako dobro, zdrav je i nema nikakvih problema.

– Što se tiče svijesti, on u zadnje vrijeme nama svima izgleda puno više prisutan, ali teško je to riječima objasniti. Nije to svijest u pravom smislu svijesti, ali mi smo sigurni da je on u nekim momentima više prisutan i više nas čuje i osjeti nego što je to bilo ranije. Čak su i njegove fizioterapeutkinje primijetile da je par puta dizao ruku na komandu, što je ogromna stvar, ali tu je jako nezahvalno pričati o bilo čemu. Zato ja jedva čekam da odemo u Moskvu i da ruski ljekari naprave pravu procjenu njegovog stanja i onda da se sa te tačke krene dalje – priča Sergejeva majka.

Drhtavim glasom ističe da, što se tiče pomoći grada Banjaluke i svih građana, o tome ne može da priča bez emocija.

– Čitav grad se digao da pomogne. Od srca hvala svima, ko god je učestvovao, okrenuo broj telefona, ko god je uplatio sredstva na žiro račun. Svim ljudima koji su organizovali masovne akcije, koje se i sad dešavaju, a znam i za akcije koje su planirane u narednom periodu. Ja sam svim tim ljudima zahvalna do kraja svog života i nikada se neću moći dovoljno zahvaliti svima koji su učestvovali i pomogli.

Odazvale su se mnogobrojne osnovne i srednje škole, kao i Sergejeva osnovna škola, koja je prikupljala sredstva u dva ili tri navrata, i srednja takođe, vjerujte da nemam riječi. Mislim da nema institucije u gradu koja se nije uključila u pomoć i hvala im – kazala je Sergejeva majka.

Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE VIDOVDAN! Krsna slava Vojske Republike Srpske

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas obilježava Vidovdan, praznik posvećen Svetom velikomučeniku knezu Lazaru i svim srpskim mučenicima koji su poginuli u Boju na Kosovu 1389. godine.

Na liturgijama u svim pravoslavnim hramovima pominje se stradanje koje je ostavilo vječnu poruku na istoriju, etiku i tradiciju srpskog naroda.

Vidovdan ili praznik sjećanja na kosovsku pogibiju obilježen je crvenim slovom u kalendaru SPC, a za naziv praznika vezuje se Sveti Vid koji je, prema “Prologu” vladike Nikolaja Velimirovića, porijeklom sa Sicilije.

Ovaj svetitelj hrišćanstvo je zadužio podvizma u vrijeme cara Dioklecijana, velikog progonitelja hrišćana.

Isti datum u kalendaru SPC pominje se i kao praznik starozavjetnog proroka Amosa – slave srpskog kneza Lazara koji je poginuo na taj dan, a u navečerje praznika se svojim velmožama pričestio u crkvi Samodreži na Kosovu.

Prema “Prologu”, SPC istog dana slavi i svog patrijarha Jefrema, koga je Sabor izabrao 1375. godine i koji je “1382. vjenčao kneza Lazara za cara”.

Krsna slava Vojske RS
U manastiru Ozren, u opštini Petrovo, danas će biti upriličeno obilježavanje Vidovdana – krsne slave Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, u prisustvu najviših zvaničnika Srpske.

Obilježavanju će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić.

Liturgija će biti služena u manastiru Ozren u 9.00 časova, a potom parastos poginulim borcima, najavljeno je iz Komande Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.

Planirano je da ovogodišnjoj proslavi Vidovdana prisustvuju predstavnici organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i političkog, vjerskog i javnog života, dodaje se u saopštenju.

Skupština srpskog naroda u BiH na zasjedanju u Banjaluci 12. maja 1992. godine donijela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske. Postojala je od 12. maja 1992. do 1. januara 2006. godine, nakon čega je ušla u sastav Oružanih snaga BiH.

Kroz Vojsku Republike Srpske prošlo je 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Vraćaju se vrućine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, a ponegdje je moguća prolazna kiša ili pljusakovi sa grmljavinom.

U prvom dijela dana preovladavaće oblačno vrijeme uz sunčane periode, ponegdje na istoku i sjeveroistoku sa prolaznom kišom, dok će mjestimično uz rijeke i po kotlinama biti magle, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu tokom većeg dijela dana biće pretežno sunčano, lokalno je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno i pojačan promjenljivih smjerova.

Nastavi čitati

Aktuelno