Connect with us

Politika

Nikšić otkrio da li je MOGUĆ DOGOVOR S DODIKOM, pa komentarisao OHR i Šmita

Nešto što danas izgleda kao nemoguća misija, sutra postane realnost, a ono što danas izgleda izvjesno, sutra postaje problem.

Rekao je to premijer FBiH, Nermin Nikšić, komentarišuči da li je moguć dogovor s predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, i SNSD.

– Kao i do sada, mi ćemo pokušavati doći do dogovora dok postoji i najmanja mogućnost za to. Evropski put BiH nema alternativu, to je interes svih naših građana i mi ćemo dati sve kako bismo ga uspješno nastavili. Nažalost, ne odlučujemo sami. Vlasti Republike Srpske najavljuju slanje nekakvih protivustavnih sporazuma o razdruživanju, a takva retorika ne doprinosi dogovaranju i kompromisu – rekao je Nikšić.

Sjednica PIK
U Sarajevu danas počinje dvodnevno zasjedanje Savjeta za implementaciju mira, koje će se održati u trenutku kada se, uz saglasnost pojedinaca iz Evropske unije i Brisela, na sve načine nastoje smanjiti ovlašćenja Kristijana Šmita, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.

Jak alarm
Premijer FBiH, Nermin Nikšić, kaže da slabljenje OHR zagovara Rusija, te da je u tome prate “njeni megafoni u BiH”.

– Već to je dovoljno jak alarm i dokaz da se u takvu avanturu ne treba upuštati. Nažalost, pojedine članice EU, uključujući neke od oslonaca ove organizacije, pokazuju neodlučnost. Pojedine, navodno, pokazuju i spremnost da same iniciraju određeno ograničenje Dejtonom zagarantovanih i Bonskom konferencijom PIK potvrđenih ovlašćenja OHR. Jedan takav sastanak je, prema mojim informacijama, održan u Briselu, ali u startu nije dobio željeni rezultat – rekao je Nikšić.

Nikšić dodaje da bi to moglo dati vjetar u leđa onima koji zagovaraju podjelu zemlje.

– Nakon zaključaka Svesrpskog sabora, kojim se direktno narušava suverenitet BiH i kreira nekakav združeni pakt jedne države – Srbije i Republike Srpske, nema nikakve dileme da u svemu tome aktivno učestvuje i vlast u Srbiji. Zabrinjavajuća je blaga reakcija EU na ove zaključke. Zbog svega očekujemo da na zasjedanju PIK bude data puna podrška OHR, da budu tačno i činjenično imenovani destabilizatori lokalnog i regionalnog mira i poretka, te data podrška proevropskim snagama i evropskom putu BiH – rekao je Nikšić.

Nikšić kaže da je budžet moguće usvojiti već sutra, da je to ključno kako bi se dobila neophodna razvojna i stabilizaciona sredstva EU u iznosu višem od milijardu KM, te da tu ne smije biti uslovljavanja.

Zakoni u završnoj fazi
Set fiskalnih zakona je u završnoj fazi, kaže premijer FBiH, podsjećajući da je riječ o najozbiljnijoj i najsveobuhvatnijoj reformi u koju se ne može ići bez ozbiljne pripreme.

Nikšić najavljuje koordinisano usvajanje tri zakona, koja će smanjiti opterećenje na privredu, te omogućiti rast plaća radnika, ali istovremeno zaštititi fiskalni sistem od destabilizacije, piše Avaz.

– Zbog dinamičnih izmjena koje će uslijediti, bitno je osigurati da eventualni poremećaji budu brzo i adekvatno tretirani… Uvjeren sam da zakoni u najkraćem roku idu u parlamentarnu proceduru – rekao je Nikšić.

Politika

SPORNA PODRŠKA SDS-a JELENI TRIVIĆ! Članovi SDS traže novu sjednicu gradskog odbora zbog brojnih nepravilnosti

Ne smiruju se tenzije u banjalučkom SDS-u. Brojni članovi ukazuju na nezakonito glasanje za podršku jednom od kandidata za gradonačelnika Banjaluke, Jeleni Trivić.
Iako je obećala radna mjesta i pare za kampanju Gradskom odboru SDS-a to neće moći ispuniti. Po staroj narodnoj, još jednom će se oni koji su vjerovali Jeleni i njenom “mentoru” iz Gradiške koji je uništio sopstvenu stranku u RS uvjeriti da je obećanje ludom radovanje. Gradski odbor SDS-a broji navodno 92 člana, od čega je na sjednicu došlo 59. Tokom rasprave i svađe članova Gradskog odbora jedan član je napustio sjednicu i ostalo je 58 članova. Za Jelenu Trivić kako je saopšteno iz Gradskog odbora ove stranke u Banjaluci glasalo je 29 ljudi, dok su za Draška Stanivukovića glasala 23 člana. 6 članova je bilo uzdržano. Nezadovoljni članovi koji su prisustvovali ovoj sjednici pitaju rukovodstvo SDS-a u Banjaluci zašto obmanjuju javnost tvrdeći da je podršku dobila Jelena Trivić kad za to nije postojala potrebna natpolovična većina. 58 -29= 29, a to nije većina poručuju članovi SDS-a koji ne žele da učestvuju u ovim malverzacijama na štetu svoje stranke. Takođe, kažu da će preduzeti sve potrebne mjere da zaštite SDS od ovakvih pokušaja falsifikovanja glasanja i obmanjivanja javnosti. Trivićeva nije dobila podršku SDS-a i to je sad jasno kao dan. Njenu pokušaji da “rasturi” SDS neće joj poći za rukom jer su čestiti članovi banjalučkog SDS-a spremni da se suprotstave svim pritiscima i neće ih noći potkupiti kao što je potkupila ovih 29 ljudi kojima je obećala radna mjesta u jednoj banci i “masnu lovu” za kampanju koju prima od stranaca.

Ali sav trud joj je uzalud. Oni koji su glasali za Jelenu Trivić su instalirani kadrovi SNSD-a poput glavnog lobiste, Branka Blanuše kojeg je SNSD imenovao za dekana Elektrotehničkog fakulteta i koji je napustio SDS zbog te funkcije. Otkud Blanuša opet u Gradskom odboru SDS-a? Odgovor je jasan – simbiozom Đajićevog i Trivićkinog fronta. Što se uspavani Blanuša sad probudio i koje mjesto mu je obećano? Uskoro opširnije…

Bilježimo brojna reagovanja članova SDS-a

Nastavi čitati

Politika

MARFI ODLAZI! Imenovan novi američki ambasador u BiH

Imenovan je novi američki ambasador u Bosni i Hercegovini – to je diplomata koji je veliki broj godina službovao u regionu zapadnog Balkana, između ostalog i u Crnoj Gori, u kojoj je obavljao odgovornu funkciju u ambasadi u Podgorici.

Žurnal javlja da je Predsjedništvo BlH na svojoj sjednici još prije nekoliko sedmica dalo agreman novoimenovanom ambasadoru. Radi se o Daglasu Džonsu.

Ambasador se trenutno nalazi u svojoj zemlji na pripremama za preuzimanje nove funkcije, što znači da trenutni ambasador u BiH, Majkl Marfi broji posljednje ambasadorske dane u Sarajevu.

Daglas D. Džons je preuzeo svoje dužnosti kao zamjenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja u septembru 2021. On nadgleda evropsku bezbjednost, uključujući NATO, OEBS i kontrolu konvencionalnog naoružanja, Sjevernu Evropu, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku i nordijske i baltičke zemlje, kao i arktičku bezbjednost.

Džons je nedavno služio kao otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u Misiji SAD-a pri NATO-u od avgusta 2018. do septembra 2021. Obavljao je još dvije dužnosti kao zamjenik šefa misije u američkim ambasadama u Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Njegova prethodna domaća zaduženja uključuju direktora Kancelarije za održavanje mira, sankcije i borbu protiv terorizma u Birou za međunarodne organizacione poslove pri Državnom sekretarijatu, direktora za NATO i Zapadnu Evropu u Savjetu za nacionalnu bezbjednost, kao i člana američke delegacije u Ujedinjenim nacijama u Njujorku.

U inostranstvu je takođe služio kao stariji civilni predstavnik u Pokrajinskom timu za rekonstrukciju u Džalalabadu u Avganistanu, i u američkim ambasadama u Sarajevu, Dablinu i Tel Avivu. Džons ima diplome osnovnih studija sa Bovdoin koledža i magistraturu iz međunarodnih odnosa sa univerziteta Prinston.

Mondo

Nastavi čitati

Banjaluka

“OVO JE ISTORIJSKA PRILIKA” Drinić predlaže da Banjaluka bude glavni grad Srpske

Banjaluka ima istorijsku priliku da postane glavni grad Republike Srpske, poručuje poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Drinić, te najavljuje da će amandmanski djelovati na Deklaraciju Svesrpskog sabora o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Drinić smatra da o ovom pitanju mora da postoji nacionalno jedinstvo.

– Ranije su takve pokušaje opstruisali bošnjački političari, a Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda nova je prilika da riješimo i to u Narodnoj skupštini Republike Srpske – kaže Drinić.

Napominje da najveći grad u Republici Srpskoj vodi odgovornu nacionalnu politiku, te da nova generacija srpskih političara u Banjaluci završava centralni spomenik poginulim borcima iz svih dijlova Republike Srpske, nakon tri decenije, uprkos sim opstrukcijama.

– Naša je obaveza da pamtimo. Da ne dozvolimo ponavljanje istorije. Da ujedinimo narod. Da se razlikujemo po nekim političkim pitanjima, ali da znamo šta nam je vitalni nacionalni interes i da njime ne trgujemo. Da jačamo ekonomiju. Da pišemo ćirilicom. Mi se tako i ponašamo – zaključuje Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno