Connect with us

Svijet

Netanjahu potvrdio: Amerika dramatično SMANJILA ISPORUKE ORUŽJA I MUNICIJE IZRAELU

SAD su dramatično smanjile isporuke oružja i municije Izraelu u njegovom ratu protiv Hamasa, potvrdio je Benjamin Netanjahu, premijer te države.

“Nedjeljama smo tražili od naših američkih prijatelja da ubrzaju isporuke. Tražili smo to iznova i iznova. Tražili smo to na najvišim nivoima, i na svim nivoima, i želim da istaknem tražili smo to i u privatnim razgovorima. Dobili smo razna objašnjenja, ali jedno nismo dobili: osnovna situacija se nije promijenila”, dodao je Netanjahu.

On je rekao da su od početka rata do prije nekoliko mjeseci SAD stalno pružale njegovoj zemlji i duhovnu i materijalnu podršku i u pogledu sredstava za odbranu i sredstava za napade.

Netanjahuovi najnoviji komentari uslijedili su u trenutku kada je izraelski ministar odbrane Joav Galant odletio u Vašington na razgovore o ratu u Gazi.

Bijela kuća je izrazila frustraciju zbog sve većeg broja poginulih civila u Gazi. Prema podacima palestinskih vlasti koje kontroliše Hamas, više od 37.000 Palestinaca je ubijeno od 7. oktobra.

Svijet

ŠOK U PEKINGU! Si Đinping smijenio svog čovjeka! General Mjao pao zbog teških optužbi!

Kina je smijenila Mjao Hua, vrhovnog generala iz Nacionalne centralne vojne komisije, dok se odbrambeni sektor suočava sa nastavkom istraga zbog korupcije, objavio je Bloomberg.

Nacionalna centralna vojna komisija, šestočlano tijelo koje donosi ključne odluke u vojsci, jedno je od najuticajnijih u Kini.

Mjao je smatran bliskim saveznikom predsjednika Kine Sija Đinpinga, a njegova smjena dolazi u okviru šireg procesa koji se usmjerava na korupciju unutar vojnog aparata.

Od prošlog ljeta vlasti su smijenile više od desetak visokih vojnih zvaničnika u okviru istraga koje se odnose na nabavku vojne opreme od 2017. godine.

Istrage su dovele do smjene dva prethodna ministra odbrane, kao i više zvaničnika povezivanih sa tajnom Raketnom grupom koja upravlja kineskim nuklearnim arsenalom.

Mjao je prošle godine suspendovan iz Komunističke partije Kine zbog “teških disciplinskih prekršaja”, što najčešće ukazuje na korupcijske istrage.

U aprilu ove godine izbačen je iz parlamenta, a vlasti nisu pružile zvanično objašnjenje za tu odluku, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

BORIS JE NESTAO 1994. GODINE: Proglašen mrtvim, a sada je pronađen živ

Hrvatski državljanin, koji je prije više od tri decenije nestao u Njemačkoj i proglašen mrtvim, pronađen je u Francuskoj, gdje živi sa promijenjenim identitetom i drugom porodicom.

Hrvatski državljanin Boris C. iz njemačke savezne pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija pronađen je živ zahvaljujući emisiji “Aktencaihen XY,” poznata po rješavanju starih i neriješenih slučajeva.

Boris je nestao još 1994. godine, kada je imao 37 godina. Njegov slučaj tada je izgledao kao ozbiljno krivično djelo – njegov automobil pronađen je u Diseldorfu, a u njemu tragovi krvi za koje se kasnije potvrdilo da pripadaju upravo njemu. Istražitelji su odmah pretpostavili da je ubijen, a porodica ga je 1997. godine službeno proglasila mrtvim.

Ipak, nakon više od 30 godina, došlo je do nevjerovatnog obrta. Vlasti su otkrile da Boris nije ubijen, već je svoj nestanak unaprijed isplanirao.

Prema podacima koje prenosi Fenix Magazin, priznao je da je tada bio u velikim dugovima i da je strahovao za bezbjednost sebe i svojih najbližih. Zato je odlučio da nestane fingirajući nasilni zločin, namjerno se povrijedivši da bi ostavio krvave tragove u automobilu i uverio policiju da je ubijen.

Upravo zahvaljujući pomenutoj njemačkoj emisiji, istraga je pokrenuta ponovo i dovela do nevjerovatnog otkrića: Boris je živ, ima novu porodicu, a život je nastavio u Francuskoj.

Nastavi čitati

Svijet

EU produžava sankcije protiv Rusije za još 6 mjeseci: MAĐARSKA SE NIJE USPROTIVILA

Još nema dogovora oko najnovijeg 18. paketa sankcija protiv Rusije.

Članice Evropske unije složili su se da produže sankcije protiv Rusije za još šest mjeseci, do januara 2026. godine.

Krajnji rok za produženje sektorskih sankcija je 31. jul, a ovaj dogovor je nastupio mjesec dana pre roka što je bilo prilično iznenađujuće, čime je izbegnuta nova drama s Mađarskom, koja konstantno preti da će blokirati ovu odluku.

Sankcije EU moraju da se obnavljaju svakih šest mjeseci. Postoje dvije grupe sankcija, sektorskih poput zabrane izvoza raznih proizvoda u Rusiju, kao i spisak pojedinaca i preduzeća kojima je zabranjen ulazak i zamrznuta imovina.

Sankcije se obnavljaju u januaru i julu, a popis osoba i preduzeća u martu i septembru.

S druge strane, još nema dogovora oko najnovijeg, 18. prijedloga sankcija protiv Rusije, kojem se protive Slovačka i Mađarska. Te dvije zemlje traže da im se omogući da i dalje kupuju ruski gas i naftu.

Komisija je nedavno predložila da se EU definitivno reši zavisnosti od ruskih fosilnih goriva do kraja 2027.

Nastavi čitati

Aktuelno