Connect with us

Društvo

Počinje prijavljivanje za upis na prvu godinu studija

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Na Univerzitetu u Banjaluci danas počinje prijavljivanje kandidata za upis na prvu godinu studija u akademskoj 2024/2025. godini u kojoj je predviđen upis 2.640 brucoša.

Prijavljivanje traje do petka, 28. juna, a prijava na sve fakultete Univerziteta može se izvršiti i elektronskim putem na portalu upis.unibl.org.

Kandidati koji konkurišu elektronskim putem u obavezi su original dokumenta predati prilikom upisa.

Prijemni ispiti su zakazani za 1. juli u 9.00 časova, dok na Medicinskom fakultetu počinje u 14.00 časova.

Iz Univerziteta je saopšteno da na prvi ciklus studija može biti upisano 1.882 studenta na budžet, a 381 na samofinansiranje, dok mjesta ima i za 75 vanrednih, te 302 strana studenta, saopšteno je iz Univerziteta.

Akademija umjetnosti upisuje 114 studenata, Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet 188, Ekonomski fakultet 224, Elektrotehnički fakultet 226, Mašinski fakultet 140, Medicinski fakultet 575, Poljoprivredni fakultet 40, Pravni fakultet 160, Prirodno-matematički fakultet 176, Rudarski fakultet 35, Tehnološki fakultet 67, Fakultet bezbjednosnih nauka 130, Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta 69, Fakultet političkih nauka 110, Filozofski fakultet 189, Filološki fakultet 160 i Šumarski fakultet 37.

Na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci polaganje prijemnog ispita traje od 1. do 5. jula, dok će se na Fakultetu bezbjednosnih nauka polaganje prijemnog ispita obaviti u dvije grupe 1. i 2. jula.

Prijavljivanje kandidata na studijske programe na engleskom jeziku na Medicinskom fakultetu u prvom roku traje od 10. do 28. juna, na adresi [email protected].

Polaganje prijemnog ispita na Medicinskom fakultetu na engleskom jeziku, u onlajn formatu, održaće se 3. jula.

Drugi upisni rok organizovaće članice Univerziteta u Banjaluci koje u prvom roku ne upišu planirani broj studenata.

Kada je riječ o drugom roku, prijave za upis će trajati od 26. do 31. avgusta, a prijemni ispiti se polažu 2. septembra u 9.00 časova, s tim da je na Akademiji umjetnosti prijemni u drugom roku od 2. do 6. septembra.

Prijave za upis na drugi i treći ciklus studija na Univerzitetu u Banjaluci moguće su od danas do 4. oktobra, a kandidati takođe imaju mogućnost elektronskih prijava.

Na drugom ciklusu studija planiran je upis 936 kandidata, i to 518 na budžetu, a 255 na samofinansiranju.

Takođe, ima mjesta i za 76 stranih i 87 vanrednih studenta na drugom ciklusu studija na Univerzitetu u Banjaluci.

Na trećem ciklusu planiran je upis ukupno 155 studenata, od čega 127 na samofinansiranju, kao i 21 strani, te jedan vanredni student.

Društvo

SANACIJA ŠTETE U KOZARSKOJ DUBICI nakon nezapamćenog nevremena!

led nevrijeme

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić rekao je da je tu opštinu zahvatilo strašno nevrijeme kakvo ne pamte ni najstariji građani, te da su dežurne službe na terenu i pokušavaju da saniraju štetu, koja se mjeri stotinama hiljada KM.

Reljić je rekao da opština Kozarska Dubica očekuje pomoć nadležnih republičkih institucija u sanaciji štete od sinoćnjeg nevremena.

On je novinarima izjavio da je led polupao stakla na objektima, da je voda ušla u mnoge domove, uništeni su usjevi i seoski putevi, a građani prijavljuju štetu na njihovim automobilima.
“Osjećali smo se bespomoćno kada je ovo nezapamćeno nevrijeme pogodilo opštinu, ali na svu sreću nije bilo ljudskih žrtava. Sada je na nama da obiđemo teren i vidimo šta nam je činiti. Ne ponovilo se”, dodao je Reljić.

U Kozarskoj Dubici normalizuje se snabdijevanje električnom energijom, nakon prekida usljed olujnog nevremena praćenog gradom.

Od jutros struje ima na cijelom gradskom području, dok su bez električne energije i vode prigradska naselja i sela koja se snabdijevaju sa 20-kilovotnog dalekovoda Rakovica, Knežica. Iz “Elektrodistibucije” u Kozarskoj Dubici saopšteno je da se radi na saniranju kvarova na niskonaponskoj mreži kojih je mnogo zbog olujnog nevremena.

Iz “Vodovoda” je saopšteno da se tokom dana očekuje normalizacija vodosnabdijevanja.

Teritorijalna vatrogasno-spasilačka jedinica u Kozarskoj Dubici od juče je imala ukupno devet većih intervencija, koje su se odnosile na uklanjanje stabala sa kolovoza, krovova zgrada i ispumpavanje vode iz stambenih objekata.

Kozarsku Dubicu juče je u 18.30 časova zahvatilo olujno nevrijeme praćeno krupnim gradom u kojem je pričinjena materijalna šteta na javnim objektima, kućama, automobilima, putevima, drveću i usjevima.

Nastavi čitati

Društvo

ZNATE LI VOZITI U KRUŽNOM TOKU? Ova pravila morate poštovati

Na svakom kružnom toku vidljivo je da mnogi vozači ne znaju kada uključiti žmigavac, odnosno pokazivač smjera. Neki “žmigaju” kontinuirano u smjeru u kojem idu, drugi samo pri ulasku ili izlasku, neki zavisno o položaju u saobraćaju.

Ukratko: na kružnom toku se svašta može dogoditi jer mnogi jednostavno ne znaju što je ispravno.

Ako ste se prepoznali, evo “dobre” vijesti: više od četvrtine vozača osjeća isto. Auto klub “Evropa” (ACE) je taj problem istražio. Skladno tome, gotovo 26.6 odsto vozača ne zna pravilno koristiti žmigavac.

Za prikupljanje podataka, 30 kružnih tokova širom Njemačke posmatrano je jedan sat od 10. do 12. juna 2024. godine, pišu Nezavisne.

Kako pravilno signalizirati u kružnom toku?

Evo kako to funkcioniše: Uključite pokazivač smjera samo kada napuštate kružni tok kako biste upozorili druge vozače, pješake ili bicikliste kuda želite ići. U suprotnom, NE žmigate UOPŠTE – ni u kružnom toku i ne kada ulazite u njega. Zašto: Ne možete ići nigdje osim pratiti cestu u kružnom toku: Usput: ako ne uključite pokazivač smjera ili to nepravilno radite, ne samo da iritirate druge učesnike u saobraćaju, već rizikujete i kaznu od 10 evra.

Biciklisti jedva pokazuju kada skreću

Dok većina vozača barem žmigavcima pokušava pokazati što rade u kružnom toku, većina biciklista potpuno izbjegava korištenje ručnih signala kako bi to poručili. Prema pisanju “ACE-a”, više od dvije trećine biciklista tačnije njih 68.7 odsto ne koriste ručne signale, prenosi “Feniks-Magazin”.

Nastavi čitati

Društvo

UPALJEN NARANDŽASTI METEOALARM! Banjaluka i Trebinje na udaru OBILNIH PADAVINA

Na području Banjaluke i Trebinja danas je na snazi narandžasti meteoalarm zbog obilnih padavina, a očekuje se da će pasti do 70 litara kiše po metru kvadratnom.

Na području Trebinja narandžasti meteoalarm na snazi je i zbog udara vjetra jačine od 50 do 80 kilometara na čas, objavljeno je na sajtu Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Iz ovog zavoda upozoravaju na moguće poremećaje u snadbijevanju električnom energijom, vodom i u komunikacijama, te teške uslove za vožnju.

U svim ostalim krajevima u Srpskoj i Federaciji BiH na snazi je žuti meteoalarm koji upozorava na pljuskove praćene grmljavinom.

SRNA

Nastavi čitati

Aktuelno