Svijet
UKRJINCI TVRDE “Spriječili smo državni udar”

Ukrajinske bezbjednosne i obavještajne službe saopštile su da su spriječile državni udar koji bi “igrao na ruku Moskvi“ nakon ruske agresije na tu zemlju.
Vijest o planiranom puču pojavila se uoči posjete mađarskog premijera Viktora Orbana, koji jedini u Evropi još održava dobre odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Služba bezbijednosti Ukrajine (SBU) saopštila je sinoć na Telegramu da grupa ljudi priprema “niz provokacija i državni udar” u prijestonici Kijevu. Grupu je predvodio suosnivač organizacije poznate po “antiukrajinskim akcijama” od 2015. godine, iako njihov identitet nije objavljen.
Nakon što su u nedjelju pozvali na javni miting u centru Kijeva, osumnjičeni su planirali da objave uklanjanje vojnog i političkog rukovodstva zemlje sa vlasti, saopštila je SBU. Tada su planirali da zauzmu zgradu ukrajinskog parlamenta, navode Ukrajinci.
Počinioci su se “nadali da će uzburkati društvenu i političku situaciju u našoj zemlji, što bi koristilo Rusiji”, saopštila je služba bezbijednosti, iako nije konkretno navela da li iza te grupe ili njenih planova stoji Kremlj.
Navodno, četvorica osumnjičenih su uhapšena i navodno se suočavaju sa optužbama za pokušaj rušenja ustavnog poretka i preuzimanja vlasti. Ako budu osuđeni, mogli bi se suočiti sa zatvorskom kaznom do 10 godina, saopštila je SBU.
Ovo nije prvi slučaj da Ukrajinci tvrde da su od početka rata uspjeli da osujeti planove za rušenje vlasti u Kijevu. Zanimljivo je da se konkretan incident dogodio neposredno prije dolaska Orbana u posjetu ukrajinskom predsjedniku Vladimiru Zelenskom, kao i u trenutku napredovanja ruske ofanzive na sjeveroistoku zemlje.
Index.hr
Svijet
TENZIJE NA VRHUNCU! NATO će naredne sedmice raspravljati o incidentu sa RUSKIM AVIONIMA

Predstavnici članica NATO-a razgovaraće o incidentu sa borbenim avionima u Estoniji početkom naredne sedmice, javila je agencija DPA pozivajući se na neimenovanog predstavnika Alijanse.
Isti izvor navodi da će konsultacije biti održane u skladu sa članom četiri Sjevernoatlantskog sporazuma, ali datum nije preciziran.
Ranije je estonski premijer Kristen Mihal izjavila da je njena zemlja zatražila konsultacije sa članicama NATO-a u skladu sa članom četiri u vezi sa navodnim kršenjem njenih vazdušnih granica koje su uzrokovali ruski borbeni avioni. Prije toga, iz Estonije je saopšteno da su tri ruska borbena aviona “mig 31” ušla u njen vazdušni prostor.
Svijet
RECITE ZBOGOM TAOCIMA: Hamas zaprijetio Izraelu!

Brigade Al-Kasam, vojno krilo palestinskog militantnog pokreta Hamas, objavile su danas slike izraelskih zatvorenika koje drže u Gazi.
Hamas je upozorio izraelske vlasti da će njihovi zatvorenici biti u opasnosti ako Izrael nastavi invaziju na Gazu i odbije primirje.
“Svako dalje odlaganje ili odbijanje primirja od strane izraelske vlade, pod vođstvom premijera Benjamina Netanjahua, rezultiraće smrću zatvorenika”, navodi se u poruci, prenosi iranska agencija Tasnim.
Izraelski mediji navode da je načelnik štaba izraelske vojske Ejal Zamir u početku bio protiv plana za napad na Gazu, ali je pod pritiskom političkog kabineta pristao na operaciju, prenosi Tanjug.
Svijet
TRAMP PRIJETI AVGANISTANU: “Loše stvari će se desiti”

Američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio je Avganistanu “lošim stvarima” u slučaju da odbiju transfer vojne baze “Bagram” SAD.
-Ukoliko Avganistan ne da bazu `Bagram` onima koji su je izgradili, odnosno SAD, loše stvari će se dogoditi-napisao je Tramp na mreži “Socijalna istina”.
Tramp je dodao da očekuje od vlasti Avganistana hitan prenos vazduhoplovne baze “Bagram” pod kontrolu SAD.
-Želimo bazu nazad, i to odmah, a ako to ne urade, saznaćete šta ću ja uraditi- rekao je Tramp novinarima na događaju u Virdžiniji.
-
Zdravlje1 dan ago
ZDRAV doručak, za ZDRAV dan! Doručak koji u rekordnom roku snižava holesterol
-
Politika2 dana ago
RASULO U BANJALUČKOM SNSD-u! Igor Dodik udario na Đajića zbog plakata i estradnih zabava!
-
Politika3 dana ago
HAOS U SARAJEVU “Potpisao sam odluku, Amidžić KRIJE PEČAT”
-
Banjaluka2 dana ago
ADRIANA BASARA O SNSD-U: „Ku*ve, pare i droga, ne znam šta ću bez toga“ – TO NUDITE NAŠOJ DJECI?
-
Politika3 dana ago
STVARNO SE PRAVI “ENGLEZ”! “Srpska vodi višedecenijsku politiku NIŽIH CIJENA STRUJE”
-
Društvo3 dana ago
NEVIĐEN SLUČAJ U BANJALUCI! Ljekari iz oka pacijenta izvadili crva dugog šest centimetara
-
Hronika21 sat ago
GOSPOĐA PIJE KAO SMUK! Žena vozila sa 3,37 promila alkohola
-
Politika3 dana ago
IMA SE, MOŽE SE! Ljubiša Petrović kupuje klavir, cijena do 500.000 KM!