Connect with us

Kuhinjica

TAJNI SASTOJAK Uz ovaj trik vaše meso će uvijek biti SOČNO pripremljeno

U kulinarstvu se često suočavamo sa izazovom pripreme mesa. Ponekad, čak i uz najpažljivije planiranje i mariniranje, rezultat može biti malo manji nego što smo očekivali.

Suvo, tvrdo meso može pokvariti zadovoljstvo jela. Međutim, postoji jedan trik koji može preokrenuti situaciju i dati mesu nevjerovatnu mekoću – kivi.

Ako želite da vaša svinjetina ili govedina budu nevjerovatno mekani, kivi je tajni sastojak koji će vam pomoći. Samo nekoliko kriški ovog voća, prekrivenih preko mesa i kratko odstojanje prije pečenja, mogu da transformišu strukturu mesa u nešto nevjerovatno mekano.

Kao neka vrsta prirodne marinade, kivi igra ključnu ulogu. Razlog za to leži u prisustvu proteolitičkih enzima u kiviju, koji imaju moć da razgrađuju vezivno tkivo u mesu. Ovo omogućava da meso postane mekše, skoro da se topi u ustima. Ako više volite da marinirate meso, sve što treba da uradite je da pratite svoj uobičajeni proces mariniranja, ali dodajte narezani kivi sat ili dva pre samog procesa pripreme mesa.

Međutim, važno je voditi računa da meso ne bude predugo izloženo kiviju, jer prevelika mekoća može dovesti do raspadanja mesa tokom pripreme. Pored kivija, sličan efekat na mekoću mesa može imati i ananas, tropsko voće koje takođe sadrži slične enzime koji pomažu u mekšanju mesa.

Dakle, ako kivi nije dostupan, ananas može biti odlična zamjena za postizanje istog rezultata. Ovaj jednostavan trik je koristan dodatak klasičnom načinu pripreme mesa i može napraviti značajnu razliku u teksturi, pružajući vam nezaboravno iskustvo uživanja u sočnom, nevjerovatno mekom komadu mesa, prenosi Krstarica.

Kuhinjica

SAVRŠEN DORUČAK Recept za najbolji tost sa sirom koji ćete ikad probati

Dobar sendvič s rastopljenim sirom možete napraviti i bez posebnih uređaja za tostirane.

Potrebna vam je samo jedna tava – i malo strpljenja.

Za ukusno punjenje iskoristite čak dvije vrste naribanog sira poput mozzarelle i chedara, ali i sirni namaz. Upotrijebiti možete običan sirni namaz ili onaj sa začinskim biljem.

Dodatnu slast sendviču daće i nešto majoneze koju stavite u punjenje, a vanjsku stranu sendviča obavezno premažite maslacem prije nego što ga stavite tostirati na tavu.

Sastojci za dva sendviča:

• 80 g majoneze

• 80 g naribanog sira mozzareella

• 80 g naribanog cheddar sira

• 30 g sirnog namaza

• 4 šnite hljeba debljine oko jednog centimetra

• 2 kašike omekšanog maslaca

• pola kašičice bijelog luka u prahu

• so po želji

Priprema:

1. U velikoj zdjeli pomiješajte sirni namaz i majonezu. Dodajte naribani sir i bijeli luk u prahu. Probajte smjesu pa posolite ako mislite da treba.

2. Šnite hljeba namažite maslacem s jedne strane.

3. Podijelite sirnu smjesu na dva dijela. Premažite nadjev preko jedne šnite hljeba – na onu stranu koja nije namazana maslacem, pa poklopite s drugom šnitom hljeba, prenosi punkufer.

4. Zagrijte tavu pa u njoj zapecite sendviče – pecite hljeb sa svake strane oko četiri do pet minuta dok ne dobiju lijepu zlatno-smeđu boju, a sir se ne rastopi.

Nastavi čitati

Kuhinjica

Ljetna italijanska salata je rapsodija boja i ukusa

Dani su već vreli, a ljeto još nije kalendarski počelo. Zato nam je teško da uključujemo šporet i nešto dugo krčkamo na njemu. Zato su spas obrok salate koje će vas dovoljno zasititi, a neće vas namučiti tokom pripreme.

Ako poželite brz, ukusan i zasitan obrok, ona je pravi izbor za vas.

U nju ide tjestenina i to je jedino kuvanje koje imate kod ovog recepta. Sve ostalo se samo umiješa i onda se lijepo uživa.

Najviše vremena će vam oduzeti sjeckanje namirnica, a ni to nije više od desetak minuta, u zavisnosti od toga koliko ste vični.

Vrijeme pripreme:

15 minuta

Sastojci:
200 g mocareala sira

200 g tjestenine

100 g maslina po izboru

1 crveni luk

100 g čeri paradajza

1 veći krastavac

200 g zimske salame (ili neke po izboru da liči na italijanske salame)

2 paprike

Za dresing:

maslinovo ulje

sok od jednog limuna

so i biber

origano

Priprema:
Najprije skuvajte tjesteninu po uputstvu i ohladite je.

Za to vrijeme isjeckajte sve sastojke. Luk sitno, papriku na kockice, masline na kružiće, krastavac na četvrtine kruga, čeri takođe na četvrtine. Jedino sir i salama mogu da se isjeckaju na malo krupnije komade.

Sve sastojke stavite u posudu. Promješajte ih.

Potom napravite dresing tako što ćete lijepo pomješati sastojke. Prelijte salatu i uživajte u kombinaciji ukusa i boja na vašem tanjiru, prenosi “24Sedam”.

Nastavi čitati

Kuhinjica

ODMAH U MARKET! Devet voćki koji će vam spasiti kosti

​Kalcijum je ključan za zdravlje kostiju i zuba, ali i za rad mišića, nervnog sistema i krvnih sudova. I dok se najčešće povezuje sa čašom mlijeka, dijetetičari ističu da voće može biti neočekivano dobar saveznik u borbi protiv nedostatka kalcijuma – pogotovo ako ga unosite kroz raznovrsnu biljnu ishranu.

Stručnjaci kažu da odraslima treba oko 1.000 mg kalcijuma dnevno, a djeci, trudnicama i starijima čak i više.

Devet voćki koje predvode po sadržaju kalcijuma
1. Indijska smokva – 83 mg po šolji
Egzotični plod kaktusa oduševljava ne samo izgledom i ukusom (kombinacija jagode, lubenice i citrusa), već i visokim sadržajem kalcijuma – pogotovo u kori. Može se jesti svježa, cijeđena, ili kao osnova za džemove i deserte.

2. Narandža – 65 mg (velika) / 349 mg (čaša s dodatim kalcijumom)
Osim što je kraljica vitamina C, narandža je odlična i za kosti. Sokovi obogaćeni kalcijumom mogu dostići čak i količinu kao jedna čaša mlijeka. Ipak, dijetetičari savjetuju da ne preterujete – jedna čaša dnevno je dovoljna.

3. Crna ribizla – 61 mg po šolji
Ova tamna bobica je pravi superheroj među voćem: bogata kalcijumom, antioksidansima i vlaknima. Možete je konzumirati svježu, sušenu, u marmeladama ili sokovima.

4. Suve smokve – 60 mg u 1/4 šolje
Ne samo da su odličan prirodni izvor energije, već su i jedna od najkoncentrovanijih voćnih namirnica kada je kalcijum u pitanju. Savršene kao grickalica ili dodatak jogurtu, zobenim pahuljicama i salatama.

5. Kupine – 42 mg po šolji
Niskokalorične, bogate vlaknima i snažnim antioksidansima, kupine su pravo blago za vaše zdravlje. Savršene su u smoothie-ju, voćnim salatama ili kao osvježavajući dodatak doručku.

6. Papaja – 29 mg po šolji
Tropska kraljica zdravlja, papaja obiluje vitaminima, gvožđem i, naravno – kalcijumom.

Zanimljivo: u “plavim zonama” (dijelovima svijeta s najdugovječnijom populacijom), papaja se često jede svakodnevno.

7. Kivi – 26 mg po plodu
Ova mala zelena voćka nadmašuje i narandžu po količini vitamina C, a uz to sadrži i solidnu dozu kalcijuma. Bogat je vlaknima, pomaže varenju i odličan je za imunitet.

8. Suve šljive – 19 mg u 1/4 šolje
Poznate po tome što “pokreću stvari”, suve šljive su i saveznik zdravih kostiju. Iako količina kalcijuma nije ogromna, redovna upotreba doprinosi zdravlju zbog ukupnog mineralnog sastava.

9. Suve kajsije – 18 mg u 1/4 šolje
Zahvaljujući koncentraciji hranljivih materija, suve kajsije su odličan dodatak biljnim obrocima – osim kalcijuma, donose i gvožđe, proteine i energiju, prenosi Ona.

Voće ne može sve, ali može mnogo
Ako se hranite biljno ili jednostavno želite da smanjite unos mliječnih proizvoda, ne zaboravite da voće može doprinijeti unosu kalcijuma, naročito kada se kombinuje sa:

biljnim mlijekom obogaćenim kalcijumom,
tofuom,
bademima,
tahinijem,
i zelenim lisnatim povrćem (kelj, blitva, rukola).

Nastavi čitati

Aktuelno