Connect with us

Društvo

AKO VAS UBODE STRŠLJEN ILI PČELA, u apotekama nećete moći da kupite adrenalinske injekcije

Ubod stršljena ili pčele, zbog kojeg brojni građani u ljetnim mjesecima zatraže zdravstvenu pomoć, može biti opasan po život za one koji su skloni jakim alergijskim reakcijama. Takvim pacijentima preporučuju se da nabave adrenalinske injekcije koje mogu sami sebi ubrizgati u hitnom slučaju.

Međutim, na tržištu BiH tog lijeka nema godinama, pa su primorani da ga nabavljaju u inostranstvu.

Negativno iskustvo sa insektima nedavno je imao Banjalučanin Ž. Z. kojeg je stršljen ubo u sljepoočnicu dok je odmarao na vikendici. Iako je vjerovao da nije alergičan na ubod ovog insekta, s obzirom na ranija slična iskustva koja su prošla bez ozbiljnih reakcija, doživio je iskustvo koje će pamtiti do kraja života.

– Odmah nakon uboda počeo sam se pretjerano znojiti. Zatim je uslijedilo zujanje u ušima i dupla slika pred očima. Nakon par minuta počelo me probadati u predjelu grudnog koša i na momente sam ostajao bez daha. Borio sam se za svaki udah. Iako je hitna služba došla brzo, zatekli su me u polusvjesnom stanju. Glava i grlo su mi već bili otekli. Dali su mi na licu mjesta nekoliko infuzija i injekcija adrenalina, ali se toga ne sjećam – ispričao je za Glas Srpske ovaj Banjalučanin, navodeći da ga je Hitna služba transportovala do UKC RS gdje je nakon dodatne medicinske intervencije zadržan 24 sata na posmatranju.

Priča kako mu je tom prilikom jedna od doktorica rekla da više nikud ne ide bez adrenalinske olovke “EpiPen”, koju nije uspio pronaći u apotekama u RS i FBiH pa će morati u Srbiju po ovaj lijek. Pomenutu adrenalinsku olovku koja se koristi u hitnim slučajevima, kao prva pomoć kod anafilaksije svojim pacijentima koji su skloni teškim alergijskim reakcijama preporučuje i načelnik Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Trebinje Marko Paovica.

– Adrenalinska olovka je potrebna isključivo pacijentima kod kojih ugriz insekta izaziva anafilaktički šok. U Trebinju imamo nekoliko takvih pacijenata s tim da se ove godine još nismo susreli sa anafilaktičkim reakcijama, ali smo u prethodnim imali teške situacije u kojima smo se borili za živote i djece i odraslih. Onima kod kojih ugriz insekta izaziva simptome poput blagog otoka, pojavu koprivnjače i slično “EpiPen” ne treba – pojasnio je Paovica.

Smatra da bi adrenalinske olovke morale biti dostupne na tržištu Srpske.

– Usljed anafilaktičkog šoka pacijentu pada pritisak, dolazi do gušenja i takva stanja zahtijevaju hitno ubrizgavanje adrenalina te su te olovke, koje sadrže male količine lijeka u takvim momentima potreba. Ubrizgavaju se u prednji mišić natkoljenice i pacijenti to obično rade sami zahvaljujući prethodnoj obuci. Veoma je važno da lijek imaju oni koji žive daleko od zdravstvenih ustanova, a skloni su jakim alergijskim reakcijama. U Trebinju imamo samo jednu ekipu Hitne pomoći, a neka sela su udaljena po 40-50 kilometara od grada – dodao je Paovica.

U Službi hitne medicinske pomoći u Doboju imaju povećan broj pacijenta sa ugrizom pčele ili stršljena.

– To je i očekivano s obzirom na ovo doba godine, ali na sreću ovo ljeto nismo imali komplikovanih situacija da smo morali primjenjivati adrenalinsku terapiju – rekla je ljekar u dobojskoj hitnoj službi Ivana Dadić navodeći da joj je poznato da na našem tržištu nema adrenalinskih olovaka u prodaji. To su i potvrdili u jednoj banjalučkoj apoteci navodeći da ih ovdašnji pacijenti obično kupuju u Srbiji ili negdje u inostranstvu.

Savjet
Načelnica Službe porodične medicine Doma zdravlja u Banjaluci Kosana Stanetić rekla je da se prilikom uboda stršljena javlja jak bol, crvenilo, svrab i otok, koji prolazi sat vremena kasnije, osim kod alergičnih osoba kod kojih se može razviti i anafilaktički šok.

– Prvi korak nakon ujeda stršljena je da se ubodeni dio tijela podigne u odnosu na trup, da bi se na taj način spriječilo širenje otrova. Ukoliko je žaoka ostala u koži, najbolje je odstraniti ravnim nožem, a ne pincetom da bi se izbjeglo istiskanje otrova – kaže Stanetićeva.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz postepeno razvedravanje

U Republici Srpskoj i FBiH će biti umjereno do pretežno oblačno, uz postepeno razvedravanje tokom dana u svim krajevima, osim na istoku.

Tokom noći će biti vjetrovito i pretežno oblačno sa padavinama, a na istoku će padati susnježica i snijeg.

Vjetar će tokom noći i prvog dijela dana biti pojačan uz jake udare sjevernih smjerova, a po podne će biti u slabljenju, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus četiri do dva, na jugu do šest, a najviša dnevna od minus jedan do pet, na jugu do 10 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj

Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.

Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.

Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.

Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.

U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.

Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.

– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.

Nastavi čitati

Društvo

OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)

Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.

U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.

U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.

Nastavi čitati

Aktuelno