Connect with us

Region

VATRU KOD TROGIRA GASI 66 VATROGASACA, isključena električna energija

Požar u Segetu Gornjem kod Trogira gasi 66 policajaca sa 22 vozila, a na tom području isključena je električna energija.

Dojava o požaru stigla je u 2.30 časova, a planulo je kod zaseoka Baradića u Segetu Gornjem.

Na intervenciji u gašenju učestvuje 66 vatrogasaca s 23 vozila iz Trogira, Kaštela, Splita i Divulja.

Kuće i objekti nisu ugroženi, ali je zbog požara od 4.52 časova na tom području isključena struja, prenose mediji.

Prema informacijama od 9.00 časova požar još nije lokalizovan, a opožarena površina iznosi 35 hektara.

Region

Nepalci, Filipinci, Egipćani OKUPIRALI HRVATSKI GRAD! Domaće stanovništvo bježi “ZATVORILI SMO 6 ŠKOLA”

Stanovništvo Vrgorske krajine uglavnom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uslovima, sve češće sele u zapadnoevropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema posljednjem popisu stanovništva, grad Vrgorac, koji obuhvata 27 mjesnih odbora, broji 5.911 stanovnika, ali se procjenjuje da stvarni broj onih koji zaista žive na tom području iznosi između 3.500 i 4.000.

Osnovna škola „Vrgorac“ suočava se sa ozbiljnim demografskim izazovima. Ravnatelj škole, profesor Krešimir Kuran, izjavio je prošle godine da je u posljednjih deset godina broj učenika smanjen za čak 40 odsto, što je dovelo do zatvaranja čak šest područnih škola.

Jedan od glavnih razloga iseljavanja stanovništva, kako navode mještani i lokalni izvori, jeste ograničen izbor radnih mjesta i niske plate. Gradska preduzeća i ustanove, prema riječima mještana, često su povezana s političkim strukturama, što dodatno obeshrabruje mlade da ostanu. Iako grad ima razvijenu građevinsku industriju, poljoprivredu i mesno-prerađivački sektor, to očigledno nije dovoljno da zadrži mlade porodice, piše Slobodna Dalmacija.

Istovremeno, u Vrgorcu se bilježi porast broja stranih radnika. Prema podacima Policijske uprave splitsko-dalmatinske, od 2020. godine izdano je ukupno 345 radnih i boravišnih dozvola za strane državljane. Tako je te godine izdato 27 dozvola, većinom za državljane Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Kosova. Već 2021. godine zabilježen je prvi dolazak radnika iz Nepala, dok su 2023. godine stigli i prvi radnici iz Indije i Filipina.

Ovaj trend jasno pokazuje da Vrgorska krajina sve više postaje prostor iz kojeg domaće stanovništvo odlazi, a u koji dolaze strani radnici, mijenjajući demografsku sliku i ritam života ovog dalmatinskog kraja.

Nastavi čitati

Region

OSMORO PACIJENATA NA INTENZIVNOJ NJEZI nakon prevrtanja autobusa kod Sremske Mitrovice

U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila juče na putu između Sremske Mitrovice i sela Jarak, život su izgubile tri osobe.

Stanje 39 osoba povrijeđenih u jučerašnjem prevrtanju autobusa kod Sremske Mitrovice je nepromijenjeno. Osam pacijenata nalazi se na Intenzivnoj njezi, dvadesetoro je smešteno na Odjeljenju opšte hirurgije, a jedanaestoro na Ortopediji.

U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila juče na putu između Sremske Mitrovice i sela Jarak, život su izgubile tri osobe, dvije na licu mjesta i jedna u bolnici od posljedica zadobijenih povreda.

Ukupno 61 putnik je pregledan u mitrovačkoj bolnici, a 39 osoba je zadržano na lečenju. Osam pacijenata nalazi se na Intenzivnoj njezi, dvadesetoro je smješteno na Odjeljenju opšte hirurgije, a jedanaestoro na Ortopediji.

Jedna osoba je prevezena u Urgentni centar u Novom Sadu, a jedna je transportovana je u Beograd na dalje liječenje.

Autobus prevoznika “Sirmium bus”, koji je prevozio radnike, iz još uvijek nepoznatih razloga sletio je sa puta i prevrnuo se. Vozač autobusa, D. K. (1955), uhapšen je zbog postojanja osnova sumnje da je izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su tri osobe stradale. Njemu je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden nadležnom tužilaštvu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je vozač osumnjičen za teško dijelo protiv bezbednosti javnog saobraćaja. MUP je takođe istaklo da je u prethodne dvije godine bilo tri nadzora rada prevoznika i utvrđeno je više od 60 neispravnosti.

Koković: Komercijalne nesreće među najtežima, ljudski faktor ključan
Mirko Koković iz Agencije za bezbjednost saobraćaja kaže da je reč o jednoj od najtežih saobraćajnih nesreća u Srbiji ove godine, kada je u pitanju komercijalni prevoz, odnosno vozila kao što su autobusi i kamioni. Zbog njihovih dimenzija, mase i konstrukcije, ovakve nesreće imaju veoma teške posledice, a dodatni faktori ih čine još opasnijim.

“Prema statistici, u ovakvim saobraćajnim nesrećama u Srbiji život izgubi svaka četvrta osoba, dok se povredi svaka peta”, navodi Koković.

On ističe da je ljudski faktor uzrok u čak 97 odsto saobraćajnih nezgoda. Posebno je važno, kaže, da profesionalni vozači redovno obavljaju ljekarske preglede.

Po propisima, oni moraju biti pregledani najmanje jednom u tri godine, što utvrđuje nadležna ljekarska komisija.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ O AFERI VUJADINA SAVIĆA „Policija zloupotrijebila ovlašćenja i mogla da uništi porodicu!”

Govoreći o radu policije u Srbiji, Aleksandar Vučić, predsjednik te zemlje, osvrnuo se na slučaj fudbalera Vujadina Savića, koji je ucjenjivan snimcima i fotografijama od strane transrodne osobe, ističući da mu je žao što je policija zloupotrijebila svoju poziciju i proslijedila snimke bivšeg fudbalera.

“On se obratio policiji da mu pomognu, a oni su svojim delima mogli da unište jednu porodicu”, rekao je Vučić.

Istakao je da mu je žao što je policija zloupotrijebila svoja ovlašćenja i što je davala snimke i fotografije na svakom mjestu, medijima, i što su zajedno sa medijima pokušali da unište jednu porodicu.

“Taj čovek se javio policiji želeći da ga zaštiti, a ne da mu država uništi život, i to mi je problem što se tiče delovanja policije. A što se tiče demonstranata drži ih kao malo vode na dlanu”, zaključio je Vučić.

Inače, javnost je danima zaokupljena slučajem bivšeg fudbalera Vujadina Savića, koji je prijavio transrodnu osobu A.K. (21) za ucjenu privatnim snimcima i fotografijama.

Afera je izazvala veliku medijsku pažnju, a prema nezvaničnim informacijama iz medija, situacija je ostavila duboke posljedice na Savića, koji se navodno psihički jako loše osjeća i potražio je stručnu pomoć.

Podsjetimo, Savić je prijavio A.K. zbog sumnje da ga je ucjenjivala privatnim materijalom, navodno tražeći oko 50.000 evra. Bivši fudbaler je, prema saznanjima medija, u tužilaštvu ispričao da je trpio psihičku torturu i da je pod pritiskom davao novac i poklone.

A.K. je uhapšena i određen joj je pritvor od 30 dana zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogla da utiče na dokaze.

Savić je saslušan u tužilaštvu, gdje je dao iskaz o cijelom slučaju. Saslušanje je održano 8. oktobra. Transrodna osoba A. K. negira ucjenu, tvrdeći da su bili u vezi.

Nastavi čitati

Aktuelno