Connect with us

Politika

REFORME ZAOBILAZE BIH, ništa od 70 miliona evra, upitna i milijarda

Bosna i Hercegovina zbog nemogućnosti dogovora o reformskoj agendi, odnosno planu reformi koje bi se sprovodile, po svemu sudeći, ostala je bez 70 miliona evra, a ako se u budućnosti nešto ne promijeni, mogla bi ostati i bez milijardu evra, koliko je EU namijenila BiH u okviru Plana rasta za zapadni Balkan.

Inače, Plan rasta je mehanizam EU koji putem reformi Bosnu i Hercegovinu i cijeli zapadni Balkan treba da približi Evropskoj uniji. Da bi sredstva od milijardu evra bila operativna, BiH je trebalo da usvoji reformsku agendu, tačnije da zajedno sa EU precizira šta je to što će se raditi sa tim novcem, međutim, u roku koji je bio predviđen to nije uspjela. Dogovor su “srušili” kantonalni premijeri (srednjobosanski, tuzlanski, zeničko-dobojski i unsko-sanski) koji dolaze iz SDA, tvrdeći da im je dato malo vremena, te da su bošnjačke stranke popustile SNSD-u i HDZ-u.

Podrška kantonalnim premijerima stigla je i iz centrale, pa je tako Kolegijum te stranke rekao da se iz dokumenta “ne mogu uklanjati dijelovi koji se odnose na poštovanje odluka Ustavnog suda BiH”.

“Udovoljavanje ultimatumima iz entiteta RS ne može proizvesti program reformi kakav je potreban BiH i njenim građanima”, saopštili su iz SDA, dodajući da je neprihvatljivo i to što se iz cijelog dokumenta briše termin “državni”.

Očekivano, ovakav stav kantonalnih premijera naišao je na negodovanje ostalih bošnjačkih partija, a rasprava je otišla do u detalje, pa su tako iz Naše stranke rekli da u SDA lažu jer se “država” u dokumentu pominje 1.213 puta, a 303 puta “državni nivo”.

“Jedna stranka koja ima četiri premijera je sve blokirala, a premijeri iz SDA su odlučili da suspenduju evropski put. Plan rasta je mehanizam EU koji treba da približi zapadni Balkan Evropi i sve što je u Planu rasta nas čeka kada otvorimo pregovore”, rekao je Edin Forto, predsjednik Naše stranke.

Prethodno, danima unazad trajali su razgovori o dokumentu koji treba poslati u Brisel, odnosno reformi koju treba raditi. Prvobitno, bošnjačke političke stranke i njihovi predstavnici optuživali su stranke iz Republike Srpske, prije svih SNSD da ne želi da se postigne dogovor, međutim, nakon nekoliko dana pregovora Republika Srpska dala je saglasnost na dokument koji su na kraju “srušili” premijeri iz SDA.

Tačka razdora u reformskoj agendi, između ostalog, bilo je i to što se njome tražilo ukidanje entitetskog glasanja u Savjetu za državnu pomoć, zatim popunjavanje sudija Ustavnog suda iz Republike Srpske i primjena odluka tog suda na cijeloj teritoriji BiH, te jedinstven broj za hitne slučajeve. Na kraju, uz još nekoliko korekcija, navodno je dokument usaglašen bez toga, odnosno taj dio poslat je sa napomenom da nije bilo dogovora. Jedan od razloga zbog kojih SDA nije pristala na dokument bilo je upravo “izbacivanje” Ustavnog suda BiH iz njega. Tačnije, kantonalni premijeri dali su “uslovnu saglasnost” na dokument, ali su iz Savjeta ministara BiH naveli da je bilo potrebno izjašnjavanje “za” ili “protiv”, i taj uslovni glas na kraju su ocijenili kao protiv.

Radovan Višković, premijer Republike Srpske, rekao je da su uporna laganja i etiketiranja Republike Srpske da nanosi štetu BiH, institucijama i građanima pala u vodu i da se pokazalo da su te izjave bile netačne.

“Prilikom neusvajanja Nacrta reformske agende, dokazano i pokazano je da Republika Srpska i njene institucije nisu remetilački faktor u BiH, kako se želi uporno predstaviti od onih kojih su protiv Republike Srpske i njenih institucija”, kazao je Višković.

Nakon što su kantonalni premijeri “srušili” reformsku agendu, to je izazvalo politička prepucavanja u Federaciji BiH, pa je tako Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde i ministar spoljnih poslova BiH, pozvao SDA da prođu tačku po tačku agende, ali mu je ubrzo stigao odgovor Bakira Izetbegovića, predsjednika stranke, “da ne može raspravljati sa osobom koja ima sumnjivo stečenu diplomu”. U svom odgovoru Izetbegović je Konakovića i njegove koalicione partnere “optužio” da su sve isporučili Dodiku (Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske), istovremeno navodeći da će on (Konaković) morati objasniti svoju ulogu “u SKY aplikaciji i vezama sa narko-kartelom”.

S druge strane, sam Konaković rekao je da je SDA skinula odgovornost sa leđa SNSD-a i Dodika jer je srušila tako važan dokument.

“Ne govorimo samo o prvoj tranši od 70 miliona evra, već o milijardu evra građana BiH, ali i integraciji našeg u veliko evropsko tržište”, rekao je Konaković.

Delegacija EU: Velika vjerovatnoća da BiH neće dobiti prvu ratu
Nakon što Bosna i Hercegovina nije uspjela da usaglasi tekst reformske agende, oglasili su se i iz Delegacije EU, odakle su saopštili da je velika vjerovatnoća da BiH neće nakon ljeta dobiti prvu bezuslovnu ratu pretfinansiranja od sedam odsto.

“Podstičemo domaće vlasti da bez daljih odlaganja dostave svoju reformsku agendu kako ne bi u potpunosti propustili ovu priliku. Komisija nastavlja, po potrebi, pružati podršku nadležnim organima u završetku ovog posla”, saopšteno je iz Delegacije EU.

U saopštenju se dodaje i da se prva tranša iz Plana rasta može isplatiti tek nakon što se reformska agenda dostavi i formalno međusobno usaglasi između Evropske komisije i Bosne i Hercegovine.

Podsjetili su i da je Plan rasta EU podržan finansijskim instrumentom, odnosno Instrumentom za reformu i rast za zapadni Balkan u vrijednosti od šest milijardi evra u grantovima i kreditima za cijeli region.

Šta piše u Nacrtu reformske agende?
U reformskoj agendi, koja na kraju nije poslata u Brisel, kako prenose pojedini mediji, navedene su brojne reforme koje bi se sprovodile u narednom periodu, a koje bi se finansirale sa milijardu evra novca iz Evropske unije.

Dio je posvećen uvođenju 5G interneta u cijeloj BiH, zatim digitalizaciju javne uprave, ali i usvajanje Zakona o elektronskom identitetu, te uvođenje digitalnog novčanika. Sajber bezbjednost takođe je dio reformi na kojima bi se radilo, ali najviše reformi odnosilo se na ekonomiju. U dijelu o reformi tržišta spominju se tačke poput regulative o električnoj energiji i plinu, zatim korigovanje cijene električne energije “u skladu sa tržišnom”, što bi u prevodu moglo biti poskupljenje.

Jedan dio govori i o izgradnji “Južne interkonekcije”, a ozbiljne reforme sprovodile bi se i u oblasti rudarstva, kao što je ta da se 20 odsto rudara prekvalifikuje, a njih čak 40 odsto zaposli u drugim sektorima. Ekološki dio je takođe sektor u kojem bi se sprovodile reforme, i to od renoviranja javnih zgrada do naplaćivanja grijanja. Među najopsežnijim sektorima je poslovno okruženje. Iz Brisela je zatraženo da se napravi registar javih preduzeća koji bi bio dostupan javnosti, zatim da se za 30 odsto smanje izdvajanja za javna preduzeća, a zanimljivo je da se traži da se na barem jednom aerodromu uvede javno-privatno partnerstvo, a za to je predložen onaj u Sarajevu. Smanjenje gužvi na graničnim prelazima, elektronska registracija preduzeća, međusobno priznavanje dozvola i sertifikata među entitetima, isto su dio koji bi se reformisao. Reformskom agendom nije zaobiđeno ni obrazovanje, pa se tako navodi uvođenje wi-fi mreže u najmanje 200 škola godišnje, zatim praktičan rad srednjoškolaca i proširenje obuhvata djece u vrtićima.

VSTS, osnivanje Višeg suda, smanjenje civilnih tužbi, usvajanje zakona na nivou BiH o zaštiti zviždača, usaglašavanje legislative o javnim nabavkama, te povećanje istraga u slučajevima korupcije takođe su dio reformi koje su planirane da se sprovedu.

Sve ove reforme morale bi biti usklađene sa zakonima Evropske unije.

Politika

BASARA: Neradna nedjelja nije luksuz, ona je preduslov za ZDRAVO DRUŠTVO I SNAŽNU PORODICU

Uvođenje neradne nedjelje nije luksuz, već nužnost za dostojanstven život majki, očeva i djece, poručila je Adriana Basara, potpredsjednik Gradskog odbora PDP-a i predsjednik Savjeta za porodicu Partije demokratskog progresa, reagujući na izjave ministra trgovine i turizma Denisa Šulića o navodnim negativnim ekonomskim efektima ove mjere.

– Neradna nedjelja je borba za naše porodice, za majke, za roditelje koji svakodnevno žongliraju između posla, kućnih obaveza i brige za djecu. Nedjelja je dan za porodicu, za odmor, za zajedništvo. To je onaj jedan dan u sedmici koji ne smijemo oduzeti porodici. Ako izgubimo porodicu, izgubićemo i društvo – poručila je Basara.

Ona ističe da brojne evropske zemlje, pa i neke u regionu, već godinama primjenjuju ovu praksu i bilježe stabilan ekonomski rast. Jer, kako kaže, ekonomija nije samo brojka na papiru, ona se gradi na zadovoljnim i odmornim ljudima.

– Radnici nisu mašine. To su majke koje nisu vidjele svoju djecu budnu tri dana. To su očevi koji propuštaju rođendane. Oni su bake i djedovi koji nemaju kad ni zagrljaj da daju. Zato, kada govorimo o neradnoj nedjelji, mi ne govorimo o politici, mi govorimo o ljudima. To nije luksuz, to je pristojan život. Zato je ova inicijativa koju podržava i predlaže gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, korak u pravom smjeru – kazala je Basara.

Ona dodaje da neradna nedjelja neće uništiti privredu, kako neki tvrde, već će je učiniti održivijom, jer zadovoljan radnik je produktivan radnik.

– Svaka reforma ima otpor, ali pogledajmo istini u oči – hoćemo li biti društvo koje se odriče porodice zbog kratkoročnog profita ili društvo koje gradi temelje na pravim vrijednostima? Porodice nisu tu da čekaju političke igre, one zaslužuju podršku– zaključila je Basara.

Nastavi čitati

Politika

VLADA VRAĆA POZAJMICU koju je Kusturica dao „Andrićgradu“

Vlada Republike Srpske platiće Emiru Kusturici, odnosno njegovom preduzeću „Lotika“ 1,45 miliona maraka na ime pozajmice koju je ovaj režiser dao njihovom zajedničkom preduzeću „Andrićgrad“, a koje upravlja turističkim kompleksom u Višegradu.

Riječ je o kratkoročnom zajmu od 1.715.000 KM koji je Kusturica dao 23. juna prošle godine.

Vlada je na poslednjoj sjednici donijela odluku da ga vrati, nakon čega će povećati svoj osnivački ulog u ovom preduzeću, a samim tim i povećati procenat vlasništva.

Trenutno, Vlada je suvlasnik sa 63,7 odsto, a nakon što cijeli posao bude završen taj udio će se povećati na 70 odsto.

„S ciljem većeg učešća Republike Srpske u unapređenju rada „Andrićgrada“, samim tim i u dodatnom razvoju cijele opštine Višegrad, ali i istočnog dijela Republike, Vlada je donijela odluku o preuzimanju potraživanja po osnovu Ugovora o kratkoročnom zajmu“, rečeno je za CAPITAL iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS.

Oni dodaju da će se nakon sklapanja ugovora „Lotika“ odreći svih naknadnih zahtjeva i prigovora prema „Andrićgradu“.

„Preuzimanjem predmetnog potraživanja, nakon okončanja svih potrebnih radnju u cilju pretvaranja ovog potraživanja u ulog povećaće se trenutni udio Vlade u ugovorenom kapitalu sa 63,70 odsto na okvirno 70 odsto“, naveli su oni.

Podsjećamo, pored Vlade, udio u „Andrićgradu“ ima „Lotika“ sa 21,8 odsto i opština Višegrad sa 14,5 odsto.

Vlada je prema posljednjim podacima u ovaj projekat uložila oko 15 miliona maraka, dok sa druge strane Kusturica tvrdi da je investirao 11 miliona maraka.

Partnerski odnosi bili su savršeni do početka ove godine kada je Kusturica krenuo sa oštrim kritikama Aleksandra Vučića i njegove vlasti koju sprovodi u Srbiji, nakon čega se uprava preduzeća koju predvodi Nedeljko Elek ogradila od njegovih izjava.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ: Čuvajući identitet, gradimo veze sa Evropom

Narodni poslanik Bojan Kresojević imao je priliku predstavljati Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu na parlamentarnom molitvenom doručku Centralne Evrope na kojem je prisustvovalo 250 parlamentaraca i predstavnika iz 20 zemalja.

-Pripala mi je čast da otvorim molitveno putovanje brodom od Bratislave do Beča. Bila je ovo prilika da ojačamo zajedničke temelje evropskih zemalja, a to je hrišćanska vjera. Bila su ovo tri dana njegovanja sličnosti umjesto različitosti- rekao je Kresojević i poručio:

-Republika Srpska mora biti integrisana i povezana sa evropskim zemljama, čuvajući temelje našeg identiteta. Parlamentarni molitveni doručak Centralne Evrope je pokazao da je to moguće. Nastavljamo da razvijamo i promovišemo našu Republiku Srpsku- zaključio je Kresojević.

Nastavi čitati

Aktuelno