Connect with us

Biznis

PAD PLANIRANE STANOGRADNJE u BiH za više od 50 odsto

U junu 2024. u Bosni i Hercegovini je zabilježen značajan pad izdatih dozvola za gradnju kako kod visokogradnje tako i kod niskogradnje.

Pad broja predviđenih stanova za gradnju mogao bi dodatno zaoštriti stanje na ionako još uvijek pregrijanom tržištu nekretnina, koje karakteriše niska ponuda i visoka potražnja.

Tako je u poređenju s junom 2023. broj izdatih odobrenja za građenje niži za 26,6 posto, a u odnosu na prоsјеčаn brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u 2023. taj broj je manji za 29,3 posto. Brој prеdviđеnih stаnоvа zа grаdnju u junu 2024. gоdinе u оdnоsu nа brој prеdviđеnih stаnоvа zа gradnju u 2023. gоdini manji је zа 54 posto, а u оdnоsu nа jun 2023. manji је zа 57 posto.

Ako se uporede podaci za prvih šest mjeseci 2024. s istim periodom prošle godine, broj izdatih dozvola za građenje veći je za 8,8 posto. Međutim, ovaj rast je posljedica povećanja broja izdatih odobrenja od 29,4 posto za projekte niskogradnje. Kod objekata visokogradnje broj izdatih dozvola je veći za 1,4 posto, s tim što odobrenja za gradnju stambenih objekata bilježe pad od 0,9 posto.

Sektor građevinarstva će u Adria regionu imati mješovit učinak u ostatku godine, naveli su analitičari Bloomberg Adrije u svojoj posljednjoj analizi.

Rast aktivnosti u građevinskom sektoru gurat će izgradnja javne infrastrukture, ali će izgradnji stambenog prostora ići nešto lošije zbog još uvijek visokih kamatnih stopa, ali i manjka kvalifikovane radne snage.

“Što se tiče cijena nekretnina, očekujemo stagnaciju ili veoma blag rast u nekim zemljama na kraju 2024. godine. Ovdje ne mislimo na cijenu zemljišta, koja će nastaviti rasti. Na sporiji rast će također uticati manja tražnja, naročito po pitanju stambenih nekretnina”, naveli su analitičari.

Pad prodaje stanova
Prema podacima portala za promociju i prodaju nekretnina Nađi stan, u 2023. godini je u sarajevskim opštinama prodano ukupno 1.765 stanova, što je za 30 posto manje u odnosu na 2022., kada je prodano ukupno 2.506 stanova. Najviše stanova u 2023. je prodano u opštinama Novo Sarajevo, Novi Grad Sarajevo i Centar Sarajevo, dok je u ostalim opštinama broj prodanih stanova znatno manji. Do smanjenja prodaje stanova je došlo u svim opštinama osim Vogošće, u kojoj je prodano 26 posto više nego u 2022. godini.

“Kod nas je već neko vrijeme veća potražnja nego ponuda, što je rezultat nekoliko faktora. Između ostalog, imali smo smjenu vlasti i sporiji proces dobijanja građevinskih dozvola, ali to se polako mijenja”, kazao je za Bloomberg Adria Start Minet Musić, direktor MM Real Estate.

Ističe da su podaci o padu prodaje stanova od 30 posto u prošloj godini pokazatelj potrebe za korekcijom cijena, što je u određenoj mjeri i uticalo na prošlogodišnje trendove. Međutim, ono što je u najvećoj mjeri doprinijelo padu prodaje jeste nedostatak ponude.

“Od korone i vrhunca inflacije u 2022. imamo stalni rast potražnje. U posljednjoj godini u BiH i Sarajevu smo prodavali po rekordno visokim cijenama, međutim ponuda je bila vrlo skromna”, ističe Musić.

Biznis

I NJIH STIGLI DUGOVI! „Prijedorputevi“ traže na berzi četiri miliona KM

Preduzeće „Prijedorputevi“ ide u prvu emisiju dugoročnih obveznica kojom planira da se na berzi zaduži četiri miliona KM, a novac će, između ostalog, iskoristiti i za vraćanje duga prema Investiciono – razvojnoj banci RS.

U javnom pozivu investitorima navedeno je da preduzeće u vlasništvu Igora Čorokala, emituje 4.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.000 KM.

Dospijeće emisije je sedam godina od dana upisa emisije u Centralni registar hartija od vrijednosti, a investitorima se nudi kamata od 5,5 odsto na godišnjem nivou.

„Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje emitenta. Cilj emisije je refinansiranje dospjelog duga prema Fondu za razvoj i zapošljavanje RS u iznosu glavnice od 1,96 miliona KM te pripadajućih troškova kamate obveznicama sa dužim rokom dospjeća, diverzifikacija izvora finansiranja te prikupljanje sredstava za investicije u novu, moderniju opremu čime će se povećati produktivnost društva i tržišni udio“, navodi se u javnom pozivu.

Upis i uplata obveznica počinje 19. maja i trajaće mjesec dana, do 19. juna.

Emisija će se smatrati uspješnom ako se proda najmanje 60 odsto od ukupnog broja ponuđenih obveznica.

Garant emisije je povezano preduzeće „Kozaraputevi“.
Capital

Nastavi čitati

Biznis

BiH NUDI CARINE OD 0%: Trampu stiže ponuda koja mijenja trgovinsku igru

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara priprema nacrt verziju ugovora o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, koji podrazumijeva da carina na proizvode bude nula odsto, izjavio je resorni ministar Staša Košarac.

Košarac je rekao nakon sjednice Savjeta ministara da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dobilo pozitivno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i Kancelarije za zakonodavstvo, te da se nada da će se odluka o ovome donositi na narednoj sjednici Savjeta ministara.

On smatra da bi ovaj korak bio veoma značajan i za investicioni ciklus u BiH, pogotovo jer bi zemlje koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD, poslovale preko BiH, prenosi Indikator ba.

Pokušavamo da obezbijedimo da proizvodi koji iz BiH ne budu u carinskom režimu 35 odsto prilikom izvoza u SAD. Smatramo da bi bilo najisplativije za ekonomiju Republike Srpske i Federacije BiH da obezbijedimo ovu vrstu odnosa o slobodnoj trgovini – rekao je Košarac novinarima.

On je dodao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, po usvajanju ove odluke, nadležno za dijalog sa SAD.

– Nadležni sektor u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa već priprema prvu draft verziju ugovora o trgovinskim odnosima sa SAD kako bismo ponudili trajno nula odsto carinske stope za proizvode iz SAD, kao i proizvode proizvedene u BiH – rekao je Košarac.

Prema njegovim riječima, odluka o ovom pitanju mogla bi da bude donesena početkom jula, prenosi Biznis.ba.

Nastavi čitati

Biznis

U OPASNOSTI 1.000 RADNIH MJESTA: Opel zatvorio jedna od NAJSTARIJIH FABRIKA automobila na svijetu

Zatvoren je pogon kompanije Vauxhall za proizvodnju vozila u Lutonu nakon 120 godina proizvodnje.

Stellantis je najavio premještanje proizvodnje električnih kombija u drugu tvornicu, a sada je proizvodnja u Lutonu završena.

Nakon 120 godina proizvodnje vozila u Lutonu, proizvodnja je zatvorena. Fabrika Vauxhall u Velikoj Britaniji (kod nas marka poznata kao Opel) više neće proizvoditi vozila, izvještava BBC.

Fabrika u Lutonu bila je jedna od najstarijih fabrika automobila na svijetu koja je još uvijek u funkciji.

U novembru je automobilska grupa Stellantis najavila da će premjestiti proizvodnju električnih kombija u drugu fabriku. Sada je proizvodnja u Lutonu gotova. Umjesto toga, proizvođač automobila investiraće u fabriku Ellesmere u Portu. Kao rezultat zaustavljanja proizvodnje, 1000 radnih mjesta je upitno.

Opel je počeo proizvoditi automobile 1903. godine, a fabriku je izgradio u Lutonu 1905. godine. Proizvodnja ličnih automobila završila je 2002. godine, ali proizvodnja poslovnih vozila nastavila se do prošlog petka, kada je proizveden posljednji Vivaro, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno