Connect with us

Društvo

ŠTRAJK ADVOKATA u BiH: Na SLOBODI bi se mogli naći osumnjičeni za ubistva, pedofiliju

Štrajk advokata u BiH mogao bi prouzrokovati, najblaže rečeno, nesagledive posljedice jer bi se na slobodi mogli naći osumnjičeni za najteža krivična djela poput ubistava, obljuba nad djecom, oružanih razbojništava…

Naime, ukoliko bi policija uhapsila osumnjičenog te ga predala nadležnom tužilaštvu, a tužilac predložio da mu se odredi pritvor, sudiji bi bile vezane ruke ako bi uhapšeni zatražio da ga zastupa branilac po službenoj dužnosti, što je jako česta praksa.

Suština je u tome da se ročište o određivanju pritvora ne može održati bez prisustva advokata, a identična situacija je i kada se treba produžiti pritvor nekom ko je već iza brave.

Advokatica iz Bijeljine Tatjana Savić potvrđuje da je na ročištu o određivanju pritvora prisustvo advokata obavezno.

“U ovoj situaciji nema branioca i, prema tome, ne može se ni održati ročište za pritvor, a osumnjičeni se može zadržati maksimalno do tri dana – po 24 sata je to omogućeno policiji, tužilaštvu i sudu”, ističe Savićeva za “Nezavisne novine”.

Da je na ročištu o određivanju pritvora prisustvo advokata obavezno potvrdio nam je i predsjednik Izvršnog odbora (IO) Advokatske komore Republike Srpske (AKRS) Darko Kremenović, koji naglašava da advokati neće postupati u odbranama po službenoj dužnosti.

“Prilikom određivanja pritvora svaki osumnjičeni mora imati branioca. Ako advokati štrajkuju, on teoretski ne može imati branioca i tačno je da ga moraju pustiti na slobodu”, rekao je Kremenović.

Naveo je još jedan primjer šta bi se u narednom periodu moglo dešavati u praksi…

“Imate ljude koji su šest mjeseci u pritvoru. I recimo, da im ističe taj period, te da tužilaštvo predlaže da se pritvor produži do okončanja postupka. To su uglavnom grupe, a ako bilo ko od njih ima branioca po službenoj dužnosti, ne može se održati ročište i moraju ih pustiti na slobodu”, upozorio je Kremenović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Prema riječima predsjednika Regionalne advokatske komore Tuzla Damira Alića, njegove kolege koje su u štrajku neće se odazivati Sudu BiH ukoliko ih bude zvao za odbrane po službenoj dužnosti. Bude li pritvorskih predmeta, biće i problema.

“Ročište se ne može održati i sud je tu u pat-poziciji. Sud BiH dolazi u svakoj opciji u pat-poziciju sa bilo kojim advokatom po službenoj dužnosti, jer advokatske komore Republike Srpske i Federacije imaju jedinstven stav da apsolutno niko ne smije pristupiti ročištu jer čini težu povredu službene dužnosti, zbog čega može izgubiti licencu. Svaki od nas advokata će, između licence i kazne nekog suda, pa makar to bio i Sud BiH, birati da zadrži licencu”, kaže Alić za “Nezavisne novine”.

U posjedu “Nezavisnih novina” je dopis Advokatske komore Republike Srpske, upućen okružnim i osnovnim sudovima u Srpskoj, u kojem je nedvosmisleno zatraženo da ti sudovi ne donose rješenja o postavljanju advokata iz Republike Srpske za odbrane po službenoj dužnosti. Pritom je jednom rečenicom rečeno sve…

“Svaki advokat koji bude postupao protivno odluci Skupštine Advokatske komore Republike Srpske biće disciplinski gonjen zbog teže povrede dužnosti advokata, bez obzira na to da li je rješenje o postavljanju advokata za odbrane po službenoj dužnosti doneseno prije 1. avgusta ili nakon tog datuma”, navodi se u dopisu.

Takođe, i Advokatska komora FBiH je stava da odluka o štrajku obavezuje sve njihove članove, kao i da nepostupanje po toj odluci predstavlja težu povredu dužnosti advokata.

Uprkos tome, juče, do kraja radnog vremena, nije bilo nikakvih naznaka da će nadležna ministarstva popustiti. Advokatica Savić ističe da ih resorna ministarstva, što na nivou BiH, što na nivou Srpske, ignorišu duže od godinu dana.

“Nama je zadnja ponuda od Ministarstva pravde RS bila da isplate dugovanja za 2023. a za 2024. kad stignu, te da tarifa ostane ista. Sada se u krivičnim postupcima pred osnovnim sudom postupa za 100 maraka po ročištu. Kada je tarifa donesena, mjesečni troškovi advokatske kancelarije su iznosili 500, a sada su 3.000 KM. Imate, recimo, jednog zaposlenog, poreze, doprinose… Ja da imam svaki dan po jedno ročište na osnovnom sudu – ne mogu ni troškove pokriti, a kamoli od nečega živjeti. Ne može nijedna advokatska kancelarija sa jednim zaposlenim proći ispod 3.000 maraka mjesečnih obaveza”, kaže Savićeva za “Nezavisne novine”.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA Sunčano vrijeme, na istoku hladnije!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra će biti sunčano vrijeme, a na istoku hladnije uz umjerenu oblačnost.

Ujutro će biti hladnije, na istoku oblačno, a u ostalim predjelima vedro. U višim dijelovima biće slabog mraza, a oko rijeka i po kotlinama moguća je prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu se očekuje vjetrovito vrijeme tokom cijelog dana.

Duvaće slab do umjeren vjetar uglavnom sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena do jaka bura.

Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do sedam, na jugu do devet, u višim predjelima od minus dva, a dnevna od 10 na istoku do 17 na jugu i zapadu, u višim predjelima šest stepeni Celzijusovih.

U Republici Srpskoj i FBiH danas preovladava oblačno vrijeme s kišom, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 13 časova: Bjelašnica tri, Kneževo sedam, Han Pijesak i Drinić osam, Mrkonjić Grad i Sokolac devet, Banjaluka, Ribnik i Srebrenica 10, Zvornik, Srbac, Čemerno, Sarajevo, Doboj i Bijeljina 11, Višegrad, Kalinovik, Prijedor i Novi Grad 12, Rudo 13, Gacko i Foča 14, Bileća 18, Trebinje 19 i Mostar 20 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KAŽE DIREKTOR ĐAJIĆ? Prije prenatalnog testiranja, trudnice moraju da uplate 1.100 KM

Trudnice kojima je preporučen prenatalni test, ovu uslugu i dalje mogu da dobiju u UKC Srpske, ali da prethodno uplate 1.100 KM.

Kako su saopštili iz UKC Srpske, nisu imali izbora nego da izmijeni način realizacije ove usluge.

– Naime, program neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice, donesen od strane FZO, na osnovu kojeg smo zaključili Sporazum o zajedničkoj javnoj nabavci i uredili odnose u pogledu pružanja ovih usluga, zabranjen je za dalju primjenu na osnovu rješenja Konkurencijskog savjeta BiH. U međuvremenu, Fond zdravstvenog osiguranja Srpske je najavio izmjenu predmetnog programa, zatražio mišljenje Konkurencijskog savjeta BiH o prijedlogu za novi program, te obustavio plaćanje po ranije važećem programu. Uz napomenu da će korisnici sami plaćati uslugu, te da će “izmjenom programa morati da podnose zahtjev za refundaciju troškova za ovu uslugu po cijeni definisanoj cjenovnikom Fonda” – ističu iz UKC Srpske.

Dodaju da je, s obzirom na novonastale okolnosti, a u iščekivanju stava Konkurencijskog savjeta BiH po pitanju prijedloga FZO, UKC prinuđen da izmijeni način realizacije ove usluge.

– Zato, korisinici ovih usluga, u međuvremenu, mogu pristupiti prenatalnom testiranju uz prethodnu uplatu 1.100 KM na žiro račun UKC. S druge strane, naknadno mogu tražiti refundaciju troškova od strane FZO u punom iznosu – naglašavaju u UKC.

Ovo znači da, kako kažu, bolnice u Srpskoj, uz uzorke koje dostavljaju UKC, treba da dostave i odgovarajući dokaz o uplati.

– Takođe, bolnice u Srpskoj treba da upoznaju korisnike usluge da imaju pravo na refundaciju troškova kod FZO. Napominjemo da se radi o privremenom rješenju, dok se ne održi sjednica Konkurencijskog savjeta BiH, koja se očekuje krajem novembra. Očekujemo da bude donesena odluka o omogućavanju potpisivanja novog ugovora između UKC i FZO, na osnovu kojeg bismo nastavili testiranje po ranijem načinu, odnosno, besplatno za pacijente – poručuju iz UKC.

Nastavi čitati

Društvo

POČELA KOMERCIJALNA VAKCINACIJA! U Srpskoj možete kupiti vakcinu protiv gripa!

U Vakcinalnom centru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske u Banjaluci počela je vakcinacija protiv gripa komercijalnom vakcinom koja košta 35 KM, a građanima je na raspolaganju 2.500 doza.

U Institutu su rekli Srni da se građani mogu vakcinisati u Ambulanti za vakcinaciju Instituta, u zgradi pored Muzičke škole svaki dan od 8.00 do 14.00 časova.

Distribucija vakcina protiv gripa po regionalnim centrima počela je u petak, 31. oktobra, a od ukupne količine nabavljenih, 18.000 je besplatnih namijenjenih za devet kategorija stanovnika koji na to imaju pravo i koje će im biti davane u domovima zdravlja.

Pravo na besplatnu vakcinaciju imaju pacijenti na hemodijalizi, oni koji boluju od šećerne bolesti-insulinski zavisni, pacijenti liječeni kardiohirurškim metodama, odnosno sa ugrađenim stentom, pacijenti kojima je rađena balon dilatacija, te sa ugrađenim pejsmejkerom.

Besplatnu vakcinu imaju pravo da prime HIV pozitivna lica i pacijenti oboljeli od Side, djeca liječena od reumatske groznice sa promjenama na srcu, djeca oboljela od cistične fibroze pluća, osobe koje boluju od mišićne distrofije i multiple skleroze i one koje su završile sa primanjem hemoterapije i trenutno nemaju kliničke znakove bolesti.

Načelnik Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo Nina Rodić Vukmir rekla je Srni da vakcinacija predstavlja najefikasniji, najbolji i najjeftiniji način da se građani zaštite od neke zarazne bolesti, pa tako i od gripa.

“Vakcina protiv gripa primjenjuje se više od 50 godina, a sadrži mrtve viruse koji ne mogu izazvati bolest, ali stimulišu nastanak otpornosti”, navela je Vukmirova.

Ona je dodala da se virusi gripa koji cirkulišu u populaciji mijenjaju iz godine u godinu, tako da je i sastav vakcine drugačiji svake sezone.

“Vakcina protiv gripa neće spriječiti bolesti izazvane drugim virusima”, pojasnila je Vukmirova.

Ona je rekla da je neophodno vakcinisati se što prije, jer je potrebno najmanje dvije sedmice nakon vakcinacije da se razvije zaštita.

Vukmirova je navela da se vakcinacija posebno preporučuje hroničnim bolesnicima, starijim osobama, osobama koje su profesionalno ili privatno u kontaktu sa rizičnim grupama, zdravstvenim radnicima i zaposlenim u sektorima i službama od javnog značaja /policija, prosvjeta, komunalna preduzeća, zaposleni u vrtićima/.

Ona je napomenula da se u liječenju gripa ne primjenjuju antibiotici.

Nastavi čitati

Aktuelno