Connect with us

Banjaluka

POJEDINCI PREĆUTALI SVOJ MANDAT: Šta su banjalučki odbornici radili četiri godine?

Iako je ekipa BLinka još prije nekoliko mjeseci tražila informaciju o aktivnostima odbornika u Banjaluci, odgovore iz Skupštine grada Banjaluke nismo dobili.

Tako da je javnost uskraćena za informacije koliko se tačno ko od odbornika javljao i koliko  je predao inicijativa važnih za život građana.

Ipak, svi koji prate skupštinske diskusije uočili su ko je to aktivan kada se radi o tačkama dnevnog reda, a ko ne progovara ni riječ.

Nezavisnog odbornika Aleksandra Petkovića često možemo čuti u burnim rasrpavama u Skupštini. Međutim, rad odbornika pred izbore ne želi da komentariše.

– Aktivnost odbornika neka ocjene građani Banjaluke u oktobru, tada će sve biti jasno – kazao je Petković kratko za Blink.

Odbonicu PDP-a Smiljanu Moravac Babić takođe često možemo čuti  u žustrim skupštinskim raspravama, a za Blink  kaže da je zadovoljna radom Kluba odbornika PDP-a.

Kako navodi, kada se pogleda trenutni saziv Skupštine, jasno je ko se interesuje za život građana, a ko ne.

– Pojedini odbornici su presjedili ovaj odbornički mandat poput Nemanje Kondića, odbornika Narodnog fronta. Ali nije on jedini. Nekoliko odbornika SNSD takođe se nikad nisu javili za diskusiju i nevjerovatno je koliko je bila destruktivna njihova stranača poslušnost. Dolazili su neki od njih samo koji minut pred glasanje. Neki odbornici su pokazali bahatost i nedozvoljeno ponašanje do te mjere da su završili pred Tužilaštvom – kazala je Moravac-Babić za BLink.

Novinari koji prate zasjedanja, kažu za naš portal da je nepisano pravilo da se desetak ljudi stalno javlja za riječ, dok ostali ili ne dolaze u skupštinske klupe ili jednostavno ćute.

Kako kažu, kvorum za glasanje je 16 odbonika i često se dešava da nema ni tih “16 ruku” da se može održati Skupština.

Medijske radnike to posebno frustrira jer se dešava da čitav dan budu u Skuštini, a da se pri tome ne donese se niti jedna odluka, što je navode – čisto gubljenjem vremena.

Novinari nekoliko banjalučkih portala i televizija saglasni su u tome da su  među aktivnijim odbornicima  šefovi odborničkih klubova. U PDP-u je to Dragan Milanović, a u SNSD Dragoslav Topić. Takođe, ističu, da je na Skuštinama gotovo uvijek prisutan odbornik Banjaluka zove Saša Lazić, koji se redovno javlja za riječ.

Milan B. živi u Banjaluci i već par godina je u penziji. Za naš portal kaže da redovno prati zasjedanja Narodne skupštine Srpske, te da ponekad pogleda i Skuštinu Banjaluke.

Kako ističe, često ne zna ni da je bilo zasjedanje, nego poslije pročita razne izjave u medijima.

– Malo samo pratio i znam par odbornika. Imamo odbornika koji su stvarno dobri i bore se i za nas starije, ali ima i onih koji se jave samo da nešto kao kažu, a ne kažu ništa – rekao je ovaj penzioner koji priznaje da ipak malo bolje poznaje narodne poslanike.

Da li ste vi pratili zasjedanja Skuštine i jeste li zadovoljni radom izabranih predstavnika?

Blink

Banjaluka

PROLJEĆNO UREĐENJE GRADA: Pošaljite prijedlog aktivnosti za vašu ulicu i naselje

Sugrađani mogu da dostave prijedloge aktivnosti koje bi se mogle realizovati u njihovom naselju, u okviru akcije „Čisto lice grada“. Sve prijedloge i sugestije mogu uputiti putem elektronske pošte na adresu: blgradcistoglica@banjaluka.rs.ba.

Pod sloganom „Čist grad, duga ljubav“ i ovog proljeća odvija se veliko uređenje našeg grada, a svi sugrađani su pozvani da učestvuju u ovoj velikoj akciji, odnosno da nominuju određene probleme u svom okruženju odnosno ulicama i naseljima, te da ih zajedno rješavamo.

Naime, akcija „Čisto lice grada“ će obuhvatiti sinhronizovane aktivnosti po naseljima na uređenju i održavanju čistoće javnih površina, uređenju, održavanju i zaštiti zelenih površina, sanaciji i postavljanju urbanog mobilijara, odvozu i deponovanju otpada, sanaciji divljih deponija, čišćenju i pranju saobraćajnica, iscrtavanju horizontalne saobraćajne signalizacije, održavanju javne rasvjete, kao i pojačan komunalno-inspekcijski nadzor.

Nastavi čitati

Banjaluka

OTVORENA MANIFESTACIJA „Dani Vlade S. Miloševića 2025“: Prisustvovala i gradski menadžer

Koncertom orkestra Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci sinoć je otvorena manifestacija „Dani Vlade S. Miloševića“ u znak sjećanja na čuvenog kompozitora, etnomuzikologa i pedagoga.

-„Dani Vlade S. Miloševića“ su manifestacija koja traje duže od četvrt vijeka i koja raste zajedno sa našom Akademijom umjetnosti, kao što i Akademija raste sa manifestacijom – poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je prisustvovala otvaranju manifestacije u Banskom dvoru.

Kako je kazala – tokom otvaranja manifestacije – prisutni su imali priliku da slušaju djela našeg velikog stvaraoca, kompozitora, etnomuzikologa.

-Banja Luka je dala velike ljude, naša dužnost je da ih pamtimo i tumačimo njihove poruke – naglasila je Savić – Banjac i pozvala sugrađane da narednih dana ne propuste priliku da posjete bogati program i sadržaje manifestacije.

Naime, tradicionalno, manifestacija počinje 10. aprila na dan rođenja akademika Vlade S. Miloševića i održava se do 16. aprila u našem gradu, na više lokacija.

Organizator ove tradicionalne manifestacije je Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci u saradnji sa Muzikološkim društvom Republike Srpske, a ulaz na sve sadržaje je besplatan.

Program pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

BASARA: Zašto Skupština ignoriše DŽENDER AKCIONI PLAN? Odbijen izvještaj Radne grupe bez objašnjenja

-Na maratonskoj trećoj redovnoj sjednici Skupštine Grada, skupštinska većina nije usvojila Izvještaj Radne grupe za praćenje provođenja Lokalnog džender akcionog plana Grada Banja Luka za period od 2022-2025. godine.

Kazala je ovo Ovlašteni potpisnik Odjeljenja za porodicu i demografiju Adriana Basara koja je poručila kako nije bilo nikakvog razloga za neusvajanje ovog izvještaja.

-Razlozi ne postoje prvenstveno jer izvještaj sadrži statističke podatke koji se odnose na 2023. godinu, a razvrstani su prema polu. Dalje, sadrže podatke o tome koliko je Programom dodjele subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjoj Luci potpisano ugovora sa muškarcima, a koliko sa ženama. Podaci govore i o tome koliko je u JZU „Dom zdravlja“ Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka urađeno pregleda za žene, a koliko za muškarce i na šta ti podaci ukazuju – rekla je on.

Pored toga, dodaje i to kako su ti izvještaji obuhvatili podatke koliko je – prema evidenciji JZU „Centra za socijalni rad“ – žena, a koliko muškaraca koji su korisnici osnovnih prava definisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti, a koliko iz oblasti proširenih prava, na teritoriji grada Banje Luke.

-Takođe, izvještaj sadrži veoma važne podatke iz evidencije JZU „Centra za socijalni rad“ o nasilju u porodici koliko je žena, a koliko muškaraca koji su žrtve nasilja – dodala je ona.

Istakla je i to kako su podaci tačni i veoma važni jer u okolnostima nasilja, a naročito femicida sa kojim se društvo nažalost sve češće suočava, alarmiraju javnost i nadležne institucije na to da treba hitno da se preduzmu određene preventivne mjere i koraci.

-Kad su u pitanju preventivne mjere, treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina među prvima u Evropi ratifikovala Istanbulsku konvenciju, prvi međunarodni dokument koji se specifično bavi prevencijom i zaštitom žena i djevojaka od nasilja i zlostavljanja. Ostaje nejasno zbog čega Skupština grada Banje Luke nije usvojila navedeni izvještaj, a pritom napominjem da odbornici nisu postavili nijedno pitanje niti dali komentar nakon izlaganja navedenog izvještaja, što ukazuje na neinformisanost i nezainteresovanost za navedenu temu – istakla je Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno