Connect with us

Politika

DA LI JE NA POMOLU JOŠ JEDAN PRENOS NADLEŽNOSTI? Poslanici SNSD i NiP predlažu uvođenje novog zakona

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH sutra bi trebalo da raspravljaju o inicijativi za donošenje novog zakona o izradi obaveznih sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH.
Riječ je o inicijativi poslanika Mije Karamehić-Abazović iz NiP i Ljubice Miljanović iz SNSD kojom traže da se donese zakon o izradi obaveznih sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH, kao i da se uspostavi ekspertni tim za izradu sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH.

One u svojoj inicijativi traže da parlament zaduži Savjet ministara i Ministarstvo civilnih poslova BiH da izrade prijedlog Odluke za uspostavljanje ekspertnog tima za izradu programa sekundarne prevencije nezaraznih bolesti u BiH koji bi činili istaknuli stručnjaci iz ove oblasti zdravstva.

Takođe, one traže i da parlament zaduži Savjet ministara BiH da izradi nacrt zakona o obveznim preventivnim programima na nivou BiH.

– Dok je primarna prevencija usmjerena na zdrave osobe, što uključuje edukovanje javnosti o zdravstvenim rizicima, uklanjanju rizika i unapređenju opšteg zdravstvenog stanja kako bi se spriječio nastanak bolesti, sekundama prevencija bolesti predstavlja prepoznavanje oboljelih u ranom stadiju bolesti, kako bi se pravovremenom intervencijom spriječio razvoj manifesne bolesti te tako zaustavilo njeno napredovanje i sačuvao životni vijek kao i kvaliteta života – navodi se u inicijativi koja će se sutra naći pred poslanicima.

Dodaje se da su nezarazne bolesti vodeći uzrok smrtnosti među ljudima, s preko 75 odsto zabilježenih smrtnih ishoda u razvijenom svijetu. Rizični faktori kao što su genetska predispozicija, način života i uticaj okoline u kojoj živi čovjek, mogu povećati vjerojatnost oboljenja od određene nezarazne bolesti.

– Očekuje se da će se do 2030. godine broj smrtnih slučajeva uzrokovanih hroničnim nezaraznim bolestima povećati na 52 miliona umrlih godišnje, dok će se, tokom istog perioda, broj umrlih od zaraznih bolesti, urođenih anomalija i neishranjenosti ili prehrambenih nedostataka smanjiti na 7 miliona godišnje. U BiH, osim sporadičnih i vremenski ograničenih akcija, bilo na entitetskom ili kantonalnom nivou, ne postoje sistematsko izrađeni preventivni programi kada je u pitanju sekundama prevencija hroničnih nezaraznih bolesti – stoji u inicijativi.

Glavni cilj predloženih akcija, kako se dodaje, jeste smanjenje broja prijevremenih smrtnih ishoda, smanjenje opterećenja hroničnim nezaraznim bolestima, poboljšanje kvalitete života i produženje očekivanog trajanja života za stanovnike BiH.

Komentarišući za Srpskainfo ovu inicijativu poslanika SNSDS i NiP, članica Predsjedništva SDS, Aleksandra Pandurević, kaže da je riječ o “najgrubljem udaru na nadležnosti entiteta”.

– Voljela bih da SNSD i gospođa Miljanović pokažu član Ustava BiH u kojem piše da je zdravstvo nadležnost BiH? Očekivano.je da NIP urušava entitetske nadležnosti, ali nije očekivano da to radi zajedno sa SNSD – ističe Pandurevićeva.

Ona dodaje da je traženi zakon posao Ministarstva zdravlja Republike Srpske i Ministarstva FBiH.

Uopšte nema prepreka, ističe Pandurevićeva, da se takva dva zakona donesu u entitetima, u identičnom tekstu, ali se to ne može raditi u PS BiH jer to nije njena nadležnost.

– Ovo što predlaže i poslanica SNSD je školski primjer prenosa nadležnosti. Ne znam šta je sljedeći korak SNSD – je li to Ministarstvo zdravlja na nivou BiH? – pita Pandurevićeva.

Politika

Stevandić u svom stilu o ŠMITOVOJ ODLUCI “Nije valjda cilj da nam pokvare Božić”

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da trenutno ne zna motiv za odluku Kristijana Šmita o zaključcima Narodne skupštine, kao što ne zna razlog zašto ga ambasada SAD tretira kao batlera i prije OHR-a objavljuje njegove odluke.

– Ali, znam da su zaključci Narodne skupštine podržani od Suda BiH, koji je u slučaju suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku postupio po njima i štitio prava pacijenta, imenujući tim vještaka i uvažavajući njegovo mišljenje. Takođe znam da su zaključci u skladu sa evropskim standardima gdje niko van zakodonodavnih tijela ne donosi zakone, pa molim da pročitaju mišljenje Venecijanske komisije”, naveo je Stevandić.

On je istakao da zna i to da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske traže poštovanje, a ne rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i da su prodejtonski jer po njemu odluke donose narodi i entiteti u skupštinama, a ne Savjet za sprovođenje mira ili ambasade.

– Nije valjda cilj da nam pokvare Božić i nastupajuće praznike? Za sad toliko”, naveo je Stevandić na društvenoj mreži “X”.

Nastavi čitati

Politika

MINISTAR PRAVDE PORUČIO “Vlada nastavlja borbu protiv korupcij, NEMA BRZIH RJEŠENJA”

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da je Vlada opredijeljena za nastavak sistemskih aktivnosti koje će doprinijeti prevenciji i sprečavanju korupcije u Srpskoj.

Bukejlović je napomenuo da je borba protiv korupcije izuzetno dug i kompleksan proces u kojem nema brzih i jednostavnih rješenja, već to mora biti organizovan proces koji uključuje sve relevantne faktore u državi.

On je naveo da je Prijedlog strategije borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj za period 2025-2031. godina, koji je usvojen na posljednjoj sjednici Vlade, donesen na bazi prethodne analize stanja u društvu, prepoznavanja slabosti i rizika od korupcije, kao i pojavnih oblika korupcije, te da je u njegovu izradu uključen veći broj relevantnih subjekata iz vladinog i nevladinog sektora.

Bukejlović je podsjetio da je riječ o četvrtom strateškom dokumentu iz oblasti borbe protiv korupcije.

– Nakon detaljno urađene analize realizacije prethodnog strateškog dokumenta od Ministarstva pravde i eksternog konsultanta, formirana je radna grupa i krenulo se u proces izrade strategije po fazama koje su predviđene Uredbom o strateškim dokumentima u Republici Srpskoj – napomenuo je Bukejlović.

On je naveo da je strateška platforma sačinjena na osnovu analize prethodne Strategije i izvještaja o Akcionom planu za sprovođenje Strategije sačinjene na osnovu prikupljenih podataka u prethodne tri godine, kao i analize trenutnog stanja u društvu.

– Strategija pokazuje glavne probleme u oblasti borbe protiv korupcije, izazove koji postoje, slabosti u oblasti prevencije i sprečavanju koruptivnih pojava – precizirao je Bukejlović za Srnu.

On je rekao da je i u ovom strateškom dokumentu primijenjen takozvani “trostubi” metodološki pristup koji podrazumijeva prevenciju, represiju, kao i edukaciju.

– Ponovo se i posebno insistira na jačanju integriteta te obavezi unapređenja izrade i sprovođenja planova integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao jednom od najsnažnijih mehanizama preventivnog djelovanja – naglasio je Bukejlović.

On je precizirao da su strateški ciljevi jačanje institucionalnog i normativnog okvira za prevenciju i borbu protiv korupcije, unapređenje transparentnosti javnog sektora, jačanje integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao i podizanje svijesti o korupciji sa fokusom na edukaciju građana, učenika, nastavnika i javnosti o štetnim efektima korupcije i načinu njenog prijavljivanja.

Bukejlović je dodao da je u proces izrade ovog dokumenta bio uključen širi krug predstavnika pravosuđa, nevladinog sektora, uprave, Saveza opština i gradova zbog čega je izrada strategije trajala duže od predviđenog.

– U dva navrata su održane javne konsultacije, odnosno dokument je i u Nacrtu strateške platforme u konačnoj verziji dostavljen institucijama koje preventivno ili represivno učestvuju u borbi protiv korupcije – naveo je Bukejlović.

On je rekao da će Akcioni plan, koji će kroz jasno definisane antikorupcijske aktivnosti precizirati sadržaj strategije i rokove za njihovu primjenu, biti jedinstvenog centralizovanog karaktera.

– Time se izražava opredijeljenost za formiranje sveobuhvatnog sistema za efikasno praćenje njihove primjene – naveo je Bukejlović.

Nastavi čitati

Politika

Zaharova: Vašington i Kijev ODGOVORNI za prekid isporuke gasa preko Ukrajine!

Moskva smatra Vašington i Kijev odgovornim za prekid isporuke ruskog gasa preko Ukrajine u Evropu, saopštila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

– Odgovornost za prekid isporuke ruskog gasa je isključivo na SAD, marionetskom režimu u Kijevu i vlasti evropskih zemalja, koje su žrtvovale dobrobit svojih građana zarad pružanja finansijske podrške američkoj ekonomiji”, rekla je Zaharova.

Ona je ocijenila da je Ukrajina prekinula tranzit ruskog gasa iz geopolitičkih razloga, te da su SAD glavni dobitnik u promjenama na evropskom energetskom tržištu.

– Prekid isporuke konkurentne i ekološke ruske energije ne samo da slabi ekonomski potencijal Evrope, već najnegativnije utiče na životni standard evropskih građana”, dodala je Zaharova.

Ruska kompanija “Gasprom” prekinula je juče isporuku gasa Evropi preko Ukrajine.

Iz kompanije su naveli da je odluku izazvalo odbijanje Kijeva da produži ugovor sa Rusijom o tranzitu gasa, koji je juče istekao.

Sporazum je omogućavao tranzit 40 milijardi metara kubnih ruskog gasa kroz Ukrajinu godišnje, prenosi Srna.

Ukrajinske vlasti saopštile su da su spremne za dalji tranzit gasa na osnovu zahtjeva Evropske komisije, ali da je to moguće sve dok se taj gas “ne smatra ruskim”.

Nastavi čitati

Aktuelno