Connect with us

Region

KO JE MARKO PAREZANOVIĆ? “Zagonetni čovjek u središtu bezbjednosnih operacija”

Marko Parezanović, načelnik operative u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA), izdvaja se kao jedna od najvažnijih i najintrigantnijih ličnosti u srpskom bezbjednosnom aparatu. Nedeljnik “Poredak” u svom najnovijem izdanju donosi priču o Parezanoviću pod naslovom “Čovjek u vihoru legendi, zagonetki i kontroverzi”.

Poznavaoci njegove dvadeset pet godina duge karijere u Službi tvrde da njegov uspon do samog vrha operativnog sastava BIA nije rezultat nepotizma ili slučajnosti, već isključivo izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti i neumornog rada. Tokom svoje karijere, Parezanović je zaslužio brojna odlikovanja, među kojima su i ona od tri predsjednika država – Republike Srbije, Republike Srpske i Ruske Federacije.

Parezanović nije običan državni službenik; on je jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i ključni arhitekta novog srpskog identiteta. Njegov odnos sa predsjednikom često je bio obojen ofanzivnim i “kreativnim” radom, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, što je ponekad zadavalo glavobolju Vučiću, ali mu je uvijek bilo oprošteno jer su njegove akcije bile usmjerene na zaštitu i unapređenje srpskih nacionalnih interesa.

Posebno zanimljiva priča o Parezanoviću je ta da je bio meta stranih obavještajnih službi nakon što je javno izjavio da najveću prijetnju Srbiji predstavlja prikriveno djelovanje spoljnih faktora koji često koriste mehanizme svojih specijalnih službi. Ovo je izazvalo kontre iz medija pod uticajem stranih službi, koji su počeli fabricirati priče o njegovoj ulozi u gušenju demokratije i ljudskih prava. Iako su te optužbe bacile sjenu na njegov rad, mnogi su svjesni da je to bio samo dio šire kampanje diskreditacije.

Parezanović je igrao ključnu ulogu u jačanju srpskog identiteta u Crnoj Gori, gdje su, prema nekim izvorima, rezultati popisa pokazali značajan porast onih koji se ponovo izjašnjavaju kao Srbi. Takođe, značajan dio njegovog rada uključuje dugoročne strategije i specijalne operacije koje osiguravaju trajni uticaj Srbije na političku i kulturnu scenu u regionu.

Njegov rad nije ostao nezapažen ni u Republici Srpskoj, gdje se Parezanović pokazao kao “snažna ruka” koja osigurava nepokolebljivost srpskog identiteta uprkos brojnim izazovima i prijetnjama iz inostranstva.

Na kraju, bez obzira na to kako ga neki vide, jedno je sigurno: Marko Parezanović svojim djelima piše nove stranice u istoriji Srbije i srpstva, i nastavlja da ih piše.

Region

KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.

Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.

Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Nastavi čitati

Region

ZAKON O GROBLJIMA? Hrvatski sabor raspravlja o uklanjanju srpskih spomenika

Na dnevnom redu današnje sjednice Hrvatskog sabora je i rasprava o predloženom novom zakonu o grobljima, koji, između ostalog, predviđa, uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990., a koji su ispisani ćirilicom i porukama koje nisu po volji vladajućoj koaliciji HDZ-a, posebno Domovinskom pokretu.

Riječ je o spomenicima podignutim tokom i poslije poslednjeg rata, a koji je, prema zvaničnom tumačenju Hrvatske, započet “srpskom agresijom”, pa su samim tim nepoželjni spomenici koji, kako se navodi, “veličaju srpsku agresiju”.

Kao primjer je naveden spomen-mauzolej podignut Vukašinu Šoškočaninu u Borovu Selu.

Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji, kako se navodi, “vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana i veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu – i to u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu”.

Sporne nadgrobne spomenike moći će da prijavi bilo ko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na nivou županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti.

Prijedlog ovog zakona usvojila je Vlada Hrvatske prošlog četvrtka, a predstavljajući novi zakon potpredsednik Vlade i ministar prostornog uređenja Branko Bačić je rekao da se ovaj akt donosi nakon 27 godina, kada je prvi i jedini puta donesen Zakon o grobljima, a koji, kako je naveo, “nije prikladan današnjem vremenu”.

Ako sam korisnik grobnog mjesta spomenik ne ukloni u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo putem trećih osoba. Ako ga vlasnik groba na kojem se nalazi takav spomenik ne ukloni, prijeti mu i kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Istovremeno, novim zakonom o grobljima prvi put će biti uređen status memorijalnih grobalja za poginule hrvatske branitelje, kojim će u ime Hrvatske upravljati Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Nastavi čitati

Aktuelno