Banjaluka
Nema kraja nedjelima “POGREBNIKA” ŽELJKA GRBIĆA! Evo šta je sve radio kao direktor “GRADSKOG GROBLJA”

Mnogo je nepravilnosti i nezakonitosti proteklih godina bilo u radu Javnog komunalnog preduzeća „Gradsko groblje“ Banjaluka, a „pogrebnik“ ove ustanove Željko Grbić, koji je na mjestu direktora bio pet godina, sve do kraja jula prošle godine kada je smijenjen, nije se našao na meti policijskih i pravosudnih institucija za sva nedjela koja je počinio. Glavna služba za reviziju „Gradskom groblju“ dala je jedno „negativno mišljenje“ i jedno mišljenje „sa rezervom“.
Sporni troškovi goriva, cijene usluga, plate, dnevnice
Tako su revizori utvrdili da „Banjalučko groblje“ nije utvrdilo potrošnje goriva po vozilima i radnim mašinama, kao što nije vođena ni evidencija o njihovom korišćenju na propisanim putnim nalozima. Revizori zato nisu mogli da utvrde ni relacije na kojima su se kretala ta vozila niti stanje kilometar sata po relaciji. Ukratko, ne može se utvrditi ko je, kada i zašto koristio vozila „Gradskog groblja“, a prekoračenje propisane potrošnje goriva i nepostojanje putnih naloga jasno ukazuje da su se službena vozila koristila i za lične svrhe.
Uprava „Gradskog groblja“ mešetarila je i prilikom javnih nabavki, pa tako za izvršene nabavke u ukupnoj vrijednosti od 21.100 KM, koje su se odnosile na advokatske, ugostiteljske i usluge platnog prometa, procedure nisu sprovedene onako kako to jasno definiše Zakon o javnim nabavkama. Odgovorni u „Gradskom groblju“, jasno je iz revizorskog izvještaja, trgovali su i sa grobnim mjestima.
„Ugovarane su i fakturisane usluge po osnovu trajnog korišćenja grobnog mjesta po nižim cijenama u odnosu na cijene definisane Cjenovnikom pogrebnih i klesarskih usluga“, stoji u revizorskom izvještaju.
Pritom, uprava „Gradskog groblja“ za utvrđene cijene komunalnih usluga pogrebne djelatnosti nije imala obaveznu saglasnost nadležnog organa Grada Banjaluka. Bolja situacija nije ni sa građevinskim materijalom, čije zalihe nisu uredno i tačno knjigovodstveno vođene. Zalihe materijala koji se razduživao nisu se poklapale, ni količinski ni po vrsti, sa utrošenim. To ukazuje da se koristio jeftiniji i lošiji materijal od onog koji je prikazivan u knjigovodstvenim knjigama, što je ozbiljno krivično djelo.
Malverzacija je bilo i u vezi sa obračunom bruto plata, koji je vršen mimo Kolektivnog ugovora, a zaposlenima su isplaćivane stimulacije u iznosu većem od 30 posto od ugovorenih plata. Dabome, nisu svi zaposleni bili tretirani isto niti su isto nagrađivani.
„Ugovorene osnovne bruto plate za zaposlene raspoređene na isto radno mjesto sa istim stepenom stručne spreme nisu utvrđene u istom iznosu, a obračun minulog rada vršen je na osnovnu bruto platu uvećanu za druga primanja po osnovu rada (topli obrok, stimulacije zaposlenih i na naknadu predsjednika sindikata), što nije u skladu sa članom 120. i 124. Zakona o radu“, navedeno je u revizorskom izvještaju.
Uprava „Gradskog groblja“ za službena putovanja u inostranstvo nije donosila potrebne odluke, a onima koji su putovali van zemlje uredno su isplaćivani putni troškovi, iako nisu imali ni putne naloge niti su podnosili izvještaj o putu. Revizori su utvrdili i da su rukovodioci koji su putovali vani (mada nije poznato zašto) naplaćivali dnevnice za više dana od trajanja tih navodnih službenih putovanja. Još jedno kršenje zakona.
Stranačka i poslovna veza Grbića i Selaka
Izvještaj je odlična osnova da istražni organi uđu u to javno preduzeće, prekopaju svu dokumentaciju i utvrde kakva su sve nepočinstva vršena dok je direktor bio Željko Grbić, kadar Socijalističke partije Srpske (SPS), čiji je predsjednik Goran Selak. Nema sumnje da je Grbić godinama „Gradskim grobljem“ upravljao pod dirigentskom palicom Selaka i da je gotovo pa sahranio ovu javnu ustanovu.
U martu 2021. godine, radnici “Gradskog groblja” uputili su dopis gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću da je preduzeće na granici likvidnosti, da se dižu novi krediti, a ne plaćaju se rate za postojeća zaduženja, ali je Stanivuković na sva ta upozorenja ostao gluv i nijem.
Grbić je kredite dizao bez odobrenja Nadzornog odbora, dok je javne nabavke provodio mimo godišnjeg plana javnih nabavki. Uglavnom je poslovao sa firmama „Novo tex“ i Progres“. Prvoj firmi, čiji je vlasnik Novak Milaković (otac Milana Milakovića, takođe funkcionera SPS-a, i rođeni ujak Gorana Selaka), novac je isplaćen na osnovu ekspresne sudske presude, dok je „Progresu“ za nekoliko puta uvećana cijene mermera, isporučenog “Gradskom groblju”. Od „Progresa“ je samo od februara 2020. godine do januara 2021. godine kupljeno mermera u vrijednosti većoj od 550 hiljada KM, mada su tolike zalihe kamena bile nepotrebne. Utvrđeno je i da je dobar dio nabavljenog kamena neupotrebljiv.

Postoje sumnje da je firma “Progres” zapravo vlasništvo Selaka i Grbića, mada se zvanično vodi na drugu osobu. Ta firma je najveći dio svojih poslova obavljala sa “Gradskim grobljem”, kao i sa KPZ “Tunjice”, dok je na čelu banjalučkog zatvora bio Goran Selak. U to vrijeme Željko Grbić je bio Selakov zamjenik. Nakon što je Selak smijenjen, Grbić je iz KPZ Tunjice hitno prebačen za direktora „Gradskog groblja“, odakle je silom otjeran tadašnji direktor, pokojni Nedeljko Milaković, rođeni ujak Gorana Selaka. Pokojni Nedeljko Milaković je 2020. godine javno, u programu jedne televizije u BiH, potvrdio da je 27. jula 2018. godine izbačen iz „Gradskog groblja“, pod prijetnjom, tako što mu je bio uperen pištolj u glavu.
(zurnal.info)
Banjaluka
GDJE JE ZAPELO: Banjaluka i Bijeljina još nisu dobile ni marku od svojih 14 miliona

Ni mjesec dana nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske Banjaluka i Bijeljina nisu dobile ni marku, od ukupno oko 14 miliona, za koliko su “zakinute” tako što su im za sedam odsto smanjeni prihodi od raspodjele PDV-a.
Podsjećamo, izmjene zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske izazvale su početkom ove godine veliku buru, jer su podrazumijevale smanjivanje prihoda za gradove koji imaju više od 100.000 stanovnika, u korist izrazito nerazvijenih opština.
Slučaj je stigao i do Ustavnog suda Republike Srpske, koji je 25. juna zaključio da smanjivanje prihoda od raspodjele PDV-a za ova dva grada nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.
“Neustavnom normom je, naime, regulisano da se pojedinačno učešće u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza opština i gradova koje imaju više od 100.000 stanovnika izračunava tako što se nakon primjene koeficijenata raspodjele prihod umanjuje za sedam odsto i dobijeni iznos sredstava se raspodjeljuje opštinama i gradovima koji imaju manje od 50.000 stanovnika, te da se isti iznos sredstava raspodjeljuje srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, a da konačnu raspodjelu sredstava pojedinačnim opštinama i gradovima utvrđuje Vlada svojom odlukom u 2025, 2026. i 2027. godini”, navodi se u saopštenju Ustavnog suda RS.
Od tada, do danas, Banjaluka i Bijeljina čekaju svoje milione. Nisu ih, poručuju, još dobili. Ni marku.
“Grad Banjaluka zakinut je za skoro sedam miliona zakonom koji je proglašen neustavnim. Nismo dobili nijednu marku i preduzimamo sve pravne korake da dobijemo sredstva koja pripadaju svim građanima Banjaluke. To je neiskren i maćehinski odnos prema Banjaluci i Ustavni sud je potvrdio da je naš grad bio protivzakonito zakinut”, kaže za “Nezavisne novine” Mirna Savić Banjac, gradski menadžer grada Banjaluka.
Računicu su napravili i u Bijeljini i već planiraju – i oni će, navode, ako ništa drugo, morati u pravnu bitku kako bi svoj novac vratili.
“Ukupan iznos koji gradu Bijeljini treba da bude vraćen na osnovu Odluke Ustavnog suda o neustavnosti Izmjena i dopuna zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske je 6.911.145 KM, koliko je od našeg grada po tom osnovu oteto za prvih šest mjeseci 2025. godine”, rekla je za “Nezavisne novine” Gordana Petrović, gradski menadžer grada Bijeljina.
Njima, dodaje, predstoji pravna bitka da se ta sredstva vrate i svjesni su da će taj proces vjerovatno potrajati.
“Kao razumni i odgovorni ljudi, nećemo tražiti prelamanje ovog problema preko koljena, pa smo od Ministarstva finansija tražili da se do 1. avgusta ove godine održi sastanak sa ministrom finansija Zorom Vidović na kojem bismo razgovarali o načinu i rokovima vraćanja ovih sredstava. Odgovor iz Ministarstva još nismo dobili, a ako na tome ostane, postoje i drugi načini institucionalne borbe. Uostalom, pobijedili smo u Ustavnom sudu, pobijedićemo opet ako bude trebalo, jer iza nas stoji pravo i pravda. Od Semberije niko neće otimati ono što joj po zakonu pripada”, kaže Petrovićeva za “Nezavisne novine”.
Odgovor smo i mi pokušali dobiti iz Ministarstva finansija Republike Srpske. Pitali smo ih kada će Banjaluci i Bijeljini biti vraćena sredstva, u skladu sa odlukom Ustavnog suda Republike Srpske, ali odgovor, do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina”, nismo dobili.
Banjaluka
ŠUKALO O KUĆI „PREDAH“: Osluškujemo potrebe sugrađana, ovo je prva ustanova tog tipa u Republici Srpskoj

U toku je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“.
-Bio je ovo obiman posao i želim da se zahvalim, prije svega, roditeljima kao inicijatorima koji su željeli da jedan ovakav objekat, jedna ovakva ustanova nastane prvi put u Republici Srpskoj, i to baš u Banjoj Luci. Takođe, želim da naglasim da je gradonačelnik Draško Stanivuković prepoznao potrebu izgradnje jedne ovakve ustanove. U proteklih godinu dana mi smo intenzivno radili, dali svoj maksimum, kako roditelji, tako i gradska administracija, kako bi prvo pronašli adekvatnu lokaciju, što je prilično izazovno, pa uradili idejni projekat, pripremne radove, završili glavni projekat i evo, sada je u toku javna nabavka za izbor izvođača građevinskih radova – poručila je projekt menadžer Grada, Milada Šukalo.
Naglasila je da vjeruje da će do zimskog perioda, ukoliko sva procedura dobro prođe – Banja Luka dobiti jedan ovakav objekat, sa krovom i grubim radovima, te da se već, ukoliko sve bude teklo planiranom dinamikom, na naredno proljeće uredi unutrašnji prostor.
-Prva usluga koju ćemo uvesti jeste usluga predah, gdje ćemo omogućiti porodicama koje imaju lica sa poteškoćama u razvoju da privremeno ostave svoje članove porodice u jednom humanom okruženju, gdje će biti omogućeno zadovoljavanje svih njihovih potreba, a sve kako bi članovi porodice, najčešće majke i očevi mogli da to vrijeme posvete sebi za obavljanje nekih potreba koje su neophodne, a koje ove porodice često nisu mogle da ostvare. Na primjer, mi imamo roditelja koji imaju djecu sa razvojnim poteškoćama i treba da idu na operaciju, ali ne mogu da odu jer nemaju gdje da ostave svoje dijete. Nakon toga u nekom narednom periodu naša vizija je da ova ustanova bude i trening centar, gdje ćemo pripremati lica sa potešćama koja su u mogućnosti da žive samostalno uz podršku za stanovanje uz podršku, a naravno naš dugoročni cilj jeste da omogućimo i trajno zbrinjavanje lica sa poteškoćama jer sada nažalost oni završe u nekim psihijatrijskim ustanovama. Mi bismo željeli da otjeramo jedan od najvećih strahova koji roditelji imaju, a to je da šta će biti sa njihovom djecom kada njih više ne bude – istakla je ona.
Dodala je kako je najveći izazov kratkoročno, pored izgradnje i uspostavljanje ustanove.
-Ovo je prvi put da će se ovakva usluga moći obezbijediti kod nas i mi svakako dok radimo građevinske radove, radimo i sa našim pravnim timom koji opet čine i roditelji i roditelji koji su pravnici, a koji su upoznati sa ovom tematikom, te pravni tim iz Grada. Očekujemo i da će Vlada Republike Srpske, te ministarstva i sve relevantne ustanove da se uključe u osnivanje jedne ovakve ustanove – naglasila je Šukalo, dodavši da je potreba za jednim ovakvim objektom velika i da su svi projekti koji su realizovani nastali kroz osluškivanje potreba sugrađana.
Podsjećamo, nakon dugotrajne i zahtjevne procedure, prošle sedmice raspisana je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“. Zainteresovani ponuđači ponude treba da predaju do 7. avgusta ove godine.
Banjaluka
URUČENA RJEŠENJA ZA SPORTSKE STIPENDIJE: Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac uručila je danas rješenja o stipendiranju kategorisanim sportistima za 2025. godinu, a u okviru programa razvoja sporta na području Banje Luke.
-Od 2018. godine, Grad Banja Luka vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorije dodjeljuje sportske stipendije. Ove godine, stipendiju je dobilo 19 kategorisanih sportista, a ukupna sredstva izdvojena za tu namjenu iznose 35.400 KM – navela je Savić – Banjac.
Prema njenim riječima, iako uslovi za bavljenje sportom nisu uvijek idealni, naša je dužnost da podržimo mlade ljude koji predstavljaju naš grad i zemlju na najbolji način.
-Nastavljamo da ulažemo u sport. Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost – zaključila je Savić – Banjac.
Uzimajući u obzir da je Grad Banja Luka jedina jedinica lokalne samouprave, koja od 2018. godine, vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorizacije dodjeljuje sportske stipendije, kategorisani sportisti za 2025. godinu su:
1) Sportisti Internacionalnog razreda – seniori:
Jovan Lekić (plivanje).
2) Sportisti Internacionalnog razreda – juniori:
Filip Marinković (džiu džica).
3) Sportisti Prvog razreda – juniori:
Tibor Gajić (džiu džica),
Boris Blažević (plivanje),
Stefan Purišić (plivanje),
Marija Vulić (košarka),
Sergej Trbojević (plivanje),
Aleksa Đukanović (plivanje),
Katja Vujičić (sportska gimnastika),
Aljoša Travar (kajak),
Milana Railić (rukomet),
Ivana Bobić (rukomet),
Luka Pejić (karate),
Milan Dabić (karate),
Nika Popić (atletika),
Marija Damjanović (košarka),
Mihajlo Zrnić (karate),
Milica Bosnić (košarka), i
Ian Boloban (tenis).
-
Život i stil23 sata ago
SAVRŠEN DORUČAK ZA PRAVE GURMANE! Jaja, slanina i još ponešto
-
Politika3 dana ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika16 sati ago
SKANDAL! Đajić i Ljubo pretvorili karneval i Dan Čelinca u cirkus!
-
Hronika3 dana ago
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO REGION! Krajiški kanibal liječi se na Sokocu nakon što je POJEO MAJKU!
-
Politika3 dana ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika3 dana ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Hronika2 dana ago
STRAVIČNA TRAGEDIJA! Oca i majku “progutala” rijeka dok su spasavali svoju kćerku