Banjaluka
BRUKA! ONO KAD ĐAJIN SNSD uplete prste.. Selaković POLJUBIO VRATA Kočićevog muzeja na Zboru u Stričićima

Kočićev zbor je završen prije 10 dana, ali se o njemu još priča. Jedna od priča, koja se pronosi gradom je i ona o Kočićevom ognjištu, koje je na dan zbora u Stričićima bilo zaključano. Tako je i ministar kulture Srbije Nikola Selaković, što bi se narodski reklo, poljubio vrata.
I mnogi drugi posjetioci, koji na zbor nisu došli zbog bodaljavine bikova i lumpovanja pod šatorima, raspitivali su se za posjetu “Kočićevoj kući”, ali su mogli da vide samo uredno pokošeno dvorište.
Srećom, laureat ovogodišnje Kočićeve nagrade, akademik Matija Bećković, nije bio među njima.
– Bećković je zamolio da se odmah poslije kulturno umjetničkog programa pred školom u Stričićima vrati u Banjaluku, jer je imao obaveza u Udruženju književnika Republike Srpske. Da je zatražio da posjeti Kočićevo ognjište bila bi to neprijatna situacija – kaže za Srpskainfo jedan od saradnika na organizaciji zbora.
Podsjećamo, ranijih godina se na Kočićevom ognjištu na dan zbora održavao kulturno umjetnički program, besjede su tu držali dobitnici Kočićeve nagrade, a i nagrada “Zmijanče” za najbolji literarni rad učenika osnovne škole, dodjeljivana je na ognjištu.
Na Kočićevom ognjištu nalazi rodna kuća Petra Kočića, tačnije, replika piščeve rodne kuće, te još nekoliko objekata, koji oslikavaju način života na Zmijanju u doba Kočićevog djetinjstva.
U kući postoji bogata muzejska zbirka, koja uključuje i Kočićeve fotografije, a jedan od objekata može poslužiti i kao učionica ili radionica za seminare.
Posljednjih godina se naveliko govori o tome da je Kočićevo ognjište “muzej na otvorenom, koji više neće živjeti samo tokom Kočićevog zbora”.
Ali, ispostavilo se da je muzej na otvorenom, ustvari, zatvoren, čak i na dan zbora i da je Kočićevo ognjište, prvi put otkad postoji, u programu Kočićevog zbora nije ni spomenuto.
Zbog čega se desila ova ujdurma?
Razloga je više, a presudno je to što je ovogodišnji zbor organizovan na “brzu ruku”, za samo 15 dana, i što je Kočićevo ognjište svačije i ničije, ili, kako bi rekao sam Kočić, “ni Davidovo, ni carsko, ni spahijsko”.
Kočićevo ognjište je “vlasništvo” Grada Banjaluka i dato je na upravljanje gradskoj Turističkoj organizaciji, a muzejska zbirka je djelo Muzeja Republike Srpske, odnosno kustosa etnologa Vladimira Đukanovića.
– U pitanju su vrijedni muzejski eksponati, zato je Kočićevo ognjište zaključano. Kada se najavi neka posjeta, ili ekskurzija, ognjište se otključa i obezbijedi se vodič. Na dan Kočićevog zbora nikakva posjeta nije najavljena – kaže sagovornik Srpskainfo.
Takođe, nа иницијативу локалног СНСД-овог člana Радa Божића Влада je преотела од Gрада организацију Кочићевог збора и направила скандал. Док је Град организивао Кочићев због претходних година све је функционисало како треба.
Isto tako, Turistička organizacija nema novca da bi angažovala osobu koja će stalno dežurati u Stričićima. Jedan mještanin je angažovan da povremeno pokosi dvorište i uradi slične poslove. Kod njega je jedan ključ, a drugi je u kancelarijama Turističke organizacije u Banjaluci.
Na dan ovogodišnjeg zbora, kad su se iznebuha pojavili “zainteresovani posjetioci”, niko nije imao ključ. Ustvari, imao ga je mještanin kosac, ali u zboračkoj gužvi i gunguli niko ga nije mogao naći. A možda ga nisu ni tražili.
Interesantno je da je direktorka Turističke organizacije Banjaluka, Dragana Vukliš, bila jedna od 22 člana Organizacionog odbora 59. Kočićevog zbora, koji je imenovan 8. avgusta, dvije nedjelje prije početka manifestacije.
Ali, iznenadno imenovanje ju je zateklo dok je bila na godišnjem odmoru. Uostalom, i ministarka prosvjete i kulture RS Željka Stojičić je otišla na odmor dan nakon što je imenovana za predsjednicu Organizacionog odbora i vratila se 5 dana prije početka zbora.
– Bilo bi nefer za sve kriviti Turističku organizaciju. Predstavnica TOBL je, u ime direktorke, prisustvovala sjednicama Organizacionog odbora i pitala je šta je zadatak Turističke organizacije, ali niko nikad nije spomenuo Kočićevo ognjište, niti je posjeta tom lokalitetu bila predviđena protokolom – kaže sagovornik Srpskainfo.
Sve u svemu, tek je nedjelju, 25. avgusta, kad su se zborištem smjenjivali šatorska muzika, rika bikova i govori političara, organizatorima sinulo da bi bilo dobro da neko otključa Kočićevo ognjište, za one malobrojne koji su htjeli da vide u kakvom je ambijentu veliki pisac odrastao.
Navodno, ministar Selaković nije bio razočaran što nije mogao ući u Kočićevu rodnu kuću, ili to bar nije pokazao. Prošetao je dvorištem, razgledao eksterijer, i otišao svojim poslom.
Tako je 59. Kočićev zbor, kažu, završen kako je i planirano i bez “ozbiljnijih problema”.
Banjaluka
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć

Desetogodišnji Ognjen Drljača iz Banjaluke već pet godina bori se sa teškim oblikom epilepsije.
Očekuje novi odlazak na Kliniku za neurologiju u Lionu u Francuskoj. Fond solidarnosti Republike Srpske pokrio je troškove liječenja, ali su neophodna dodatna sredstva i što je još važnije, krov nad glavom, piše RTRS.
Ognjen bi uskoro trebalo da ponovo ode na neurološku kliniku u Lionu gdje će ljekari pokušati da utvrde tačan uzrok njegovih zdravstvenih problema povezanih sa hromozomom 18. Zbog toga je ranije imao epileptične napade, a sada otežan govor i poteškoće u razvoju.
– Otišli smo na Kliniku u Lion gdje su mu dijagnostifikovali hromozom 18, a sada su potrebne detaljne analize i treći lijek da bi Ogi bio funkcionalan kao i sva druga djeca – rekla je Željka Drljača, Ognjenova majka.
Ognjen pohađa vaspitno-obrazovnu ustanovu za djecu sa poteškoćama intelektualnog funkcionisanja, a dodatnu neizvjesnost za njegove roditelje je to što nemaju krov nad glavom jer su podstanari. Njegov otac, borac Vojske Republike Srpske, kaže da ne očekuje da mu neko pokloni kuću ili stan, ali bio bi zahvalan kada bi dobio plac da izgradi kuću.
– Ja sam to tražio i od grada i od gradonačelnika, barem plac, ne mora biti Banjaluka, ali okolina, i uvijek sam dobio negativan odgovor i što se tiče placa i privremenog smještaja – navodi Ognjenov otac Borislav.
Fond solidarnosti “Duša djece” pokrio je troškove liječenja, što je porodici Drljača velika olakšica. Roditelji imaju samo jednu želju – da njihov Ogi ozdravi i da mu pruže sigurnu budućnost.
– Zahvaljujem Fondu solidarnosti za sve što je učinio za Ogija, ali imamo problem i sa dodatnim finansijama jer nam trebaju i za odlazak u Beograd, a to je sedam, osam puta godišnje – dodao je Ognjenov otac.
Majka Željka navela je da je njihova jedina želja da Ogi ima kuću, da jednom kada njih ne bude, on ima svoje.
Porodica Drljača zahvaljuje svim dobrim ljudima na dosadašnjoj podršci u nadi da će Ognjen, kada se drugi put vrati iz Liona, dobiti novi lijek i priliku za ozdravljenje.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC O PRIJEDLOGU BUDŽETA! Dokument koji je sadržajan i razvojni, nastavljamo sa projektima i besplatnim politikama

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je kako je Prijedlog budžeta, koji je predat u skupštinsku proceduru prije svega razvojan, te da kao takav nastavlja sa svim onim politikama koje je uvela ova gradska administracija.
To prije svega podrazumijeva besplatne udžbenike, besplatnu legalizaciju, građevinske dozvole, te sufinansiranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama.
-Ovaj Prijedlog budžeta se mijenjao zbor protoka vremena, jer je već polovina maja i sasvim je logično da su se sa pola godine zakašnjenja desile mnogobrojne promjene. Budžetski oktvir iznosi 267 milona KM, a napominjem da mnoge druge lokalne zajednice uveliko spremaju i predlažu Rebalans budžeta. Veliki dio našeg Budžeta čine mjere u kojima je Banja Luka pionir i koje su nam primarne da ih nastavimo i u ovoj godini – od besplatnih udžbenika, preko subvencija za porodilje, besplatne mature, legalizacije, građevinske dozvole i još mnogo toga – poručila je Savić – Banjac.
Savić-Banjac je istakla i to kako i ove godine ovaj dokument sadrži mnoštvo projekata koji se tiču prvenstveno saobraćajne i komunalne infrastrukture.
-Potrebno je naglasiti i to da smo u proteklom perodu izgradili veliki broj novih sadržaja, dječijih igrališta i parkova za koje je neophodno kvalitetno i redovno održavanje, kao i sve veće potrebe kvalitetnijeg održavanja saobraćajnica i higijene. Ne odustajemo ni od novih projekata – sanacije pješačke staze prema izletištu Trešnjik, nastavak uređenja obala Vrbasa, Kastela, amfiteatra kod Pravnog fakulteta, ali i novih kružnih raskrsnica i saobraćajnih rješenja – kazala je ona.
Naglasila je to kako projekat Sokolskog doma takođe ide predviđenom dinamikom, te je iskoristila priliku da napomene i ostale projekte koji će biti realizovani.
-Kada je riječ o Sokolskom domu napomenuću da je su načienjena dva najvažnija koraka: jedan da je Sokolski dom konačno pripao Gradu i da smo ga spasili od, činilo se, vrlo izvjesnog otuđivanja gradske imovine, a drugi da je sportsko odjeljenje zaživjelo zahvaljujući naporima Grada. Na nama je još da dobije svoj prostor upravo u okviru Sokolskog doma. Tu je i izgradnja mosta u naselju Dolac, izgradnja Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima, te most u naselju Česma koji mora da bude završen. Napominjem i da je veliki izazov sve ovo raditi bez budžeta u maju, uz značajno smanjenje prihoda zbog izmjene zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Osvrćući se na nedavne izjave, gradski menadžer je još jednom podsjetila na to da je Banja Luka u kratkom vremenskom periodu ostala bez mnogo prihoda po raznim osnovama.
-Jasno je da su potrebe sve veće, a da su Banjoj Luci ukinuti prihodi koji sve to trebaju da prate. Ipak, mi ostajemo posvećeni i sigurni smo da ćemo do kraja ove godine realizovati sve što smo planirali, u najboljem interesu svih građana Banje Luke.
Banjaluka
MALIŠANI I RODITELJI UŽIVALI Najveća “Kasperijada” do sada u parku kod Delte, prisustvovao i gradonačelnik

Poligon zabave, druženja i sportskih aktivnosti okupio je veliki broj mališana i njihovih porodica.
Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako je gradskoj administraciji porodica u fokusu djelovanje, te da je od velikog značaja da se jedan ovakav projekat realizuje već neko vrijeme.
-Najveća istina jeste da sve ono što radimo, radimo za našu djecu. Kakva nam djeca budu danas, sutra i u budućnosti, takva će biti i Banja Luka i Republika Srpska. Ovo je samo jedan u nizu događaja koji u toku godine podržavamo, prepoznajemo i koji ima podršku Gradske uprave i našeg Odjeljenja koje smo osnovali. Dokaz kako Banja Luka gleda na porodicu jeste upravo to – da smo osnovali Odjeljenje koje je zaduženo za brigu i porodicu ali i demografiju – rekao je gradonačelnik.
Podsjetio je i na sve one besplatne politike koje Grad realizuje kako bi ojačao porodicu.
-Dijete kada se rodi dobije podršku svog grada. Podršku pružamo i kroz sufinansiranje vantjelesne oplodnje, kroz podršku za vrtić, prevoz, knjige za školu – to su samo neke od stvari koje podržavamo. „Kasperijada“ i Međunarodni dan porodice je poseban ove godine jer se dešava u jednom od naših najvećih projekata, koji mnogi nisu prepoznali, nisu znali šta znače parkovi u gradu. Drago mi je da je ovaj događaj baš ovdje. Dan je ispunjen sa puno sportskih radionica, ali i radionica crtanja, slikanja i slično. Važan je ovo događaj i čestitam svima Međunarodni dan porodice. Želim da porodica ostane stub društva, a mi to ne govorimo samo riječima nego djelima – rekao je Stanivuković.
Filip Babić, osnivač i trener u škola sporta „Kasper“ zahvalio je Gradu na nesebičnoj podršci, te je iskoristio priliku da naglasi značaj ove manifestacije.
-„Kasperijadu“ realizujemo četvrtu godinu zaredom. Do sada je bila na nekoliko lokacija, a sada smo se preselili ovdje u gradski park, jer je prošle godine ispred arene u Parku „Mladen Stojanović“ prostor bio nedovoljan za broj učesnika. Ovaj gradski park se pokazao kao idelano mjesto za okupljanje velikig broja ljudi. Ove godine je sigurno više učesnika nego prethodne. Zahvaljjuem se Gradu koji je prepoznao značaj ove manifestacije i nadam se da će naredne godine biti još više sadržaja. Ovo je najveće okupljanje djece i porodica u cijeloj BiH – rekao je on.
Predsjednik Udruženja „Četiri plus“ Jovan Radovanović istakao je kako je za višečlane porodice svaki dan Međunarodni dan porodice.
-Treba da damo do znanja da je porodica najbitnija u cijelom društvu i da na tome treba konstantno da radimo – rekao je on.
Podsjećamo, sportski karavan „Kasperijada“ služi tome da se skrene pažnja javnosti na važnost bavljenja sportom kod djece predškolskog i školskog uzrasta, te da se ranije i pokazala potrebu za ovakvom vrstom događaja koja okuplja cijele porodice
-
Svijet1 dan ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region3 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika3 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Svijet3 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Hronika3 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika3 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA
-
Društvo3 dana ago
RASTU CIJENE POROĐAJA NA UKC-u! Epidural skuplji za 100 KM