Svijet
Zašto Tramp VIŠE NE ŽELI NOVU DEBATU sa Kamalom?

Veliki zabavljač je upravo okrenuo leđa desetinama miliona gledalaca. Barem za sada. Naime, američki predsjednički kandidat Donald Tramp je nakon nedavnog suočavanja s demokratskom kandidatkinjom Kamalom Haris kazao da ne želi novu debatu.
Bivši predsjednik je objasnio da mu ne treba revanš jer je pobijedio u debati održanoj u utorak uveče.
“Budući da smo odradili dvije debate i da su obje bile uspješne, neće biti treće. Ionako je prekasno, glasanje je praktično već počelo”, rekao je juče Tramp na predizbornom skupu u Arizoni.
On se osvrnuo na tu temu i na svojoj platformi “Truth Social”.
“Kada borac izgubi bitku, prve riječi iz njegovih usta su: ‘Želim revanš’,” napisao je Tramp, implicirajući da je Harisova izgubila debatu.
Tvrdio je da ankete pokazuju da je on pobijedio, međutim ankete sprovedene neposredno nakon toga pokazale su da glasači smatraju da je Kamala bila bolja. Prve ankete o podršci na izborima govore o povećanoj podršci Kamali Haris.
“CNN” navodi kako postoji dodatan razlog za Trampovu nesklonost dodatnoj debati – ne želi da se ponovo ponizi. Naime, bivši američki predsjednik, koji inače ne može da odoli prilici da dominira malim ekranom, tokom rasprave s Kamalom bio je nespreman i neusredsređen čime je prokockao najbolju priliku da porazi protivnicu na predstojećim izborima.
Kamala Haris je nakon debate kazala kako ona i njen protivkandidat duguju glasačima dodatnu raspravu. S obzirom na to da je Tramp odbio takav prijedlog, njena kampanja može da likuje nad tim potezom i tvrdi da se Tramp boji nove debate.
Poznato je da republikanski kandidat zna da promijeni mišljenje, međutim, njegova najava da neće biti nove debate se čini dosta odlučnom. Tokom skupa u Arizoni, koji je očito trebao biti fokusiran na ekonomsku politiku, Tramp je još uvijek djelovao uznemireno zbog utorka uveče.
Na početku govora je dugo pričao o raspravi, žaleći se na odgovore Harisove i tvrdeći da mu je “ABC News” sve smjestio.
“Ljudi su rekli da sam bio ljut tokom debate. I da, ljut sam jer je Bajden dopustio da 21 milion ilegalnih migranata stigne u naše zajednice”, rekao je Tramp.
Još je prerano reći kako je tačno debata uticala na izbornu trku. Dodatno, rezultat rasprava često nije dobar pokazatelj izbornog rezultata. Ali, očito je da oba kandidata shvataju da su izbori sasvim blizu.
Demokrate nisu osvojile Sjevernu Karolinu od 2008. godine, a ta bi savezna država mogla pobuditi alternativni put do Bijele kuće ako Harisova ne uspije da dobije Pensilvaniju. I Harisova i Tramp treba da pridobiju umjerene birače, a za to koriste vrlo različite pristupe.
Kamala je juče obećala da će ujediniti zemlju, dodvoravajući se tradicionalnim republikancima koji nisu zadovoljni Trampom. Bivši predsjednik pak pokušava da preplaši Amerikance. Konstantno spominje kako su SAD okupirali stranci, odbjegli zatvorenici i kriminalci. Opet je ponovio lažne tvrdnje koje šire konzervativci da haićanski migranti u Springfieldu, u Ohaju, kradu i jedu kućne ljubimce.
Tramp za sada još uvijek vodi protiv Haris u većini anketa kada se glasačima postavi pitanje o ekonomiji i imigraciji. Dakle, iako njegova retorika mnogim liberalima djeluje grub i neotesano, njegova poruka jasno odjekuje među milionima Amerikanaca.
Šansa za promjenu mišljenja?
Brajan Lanca, viši savjetnik Trampove kampanje, kazao je da je odbijanje nove debate taktička odluka.
“Ne radi se o strahu, već o prioritetima pred kraj izborne kampanje. Imamo bolje predikcije za intervjue jedan na jedan, skupove, odlaske u razne države nego za dodatnu debatu koja bi mogla da smanji Trampove izglede za pobjedu”, kazao je Lanca za “CNN”.
Neki analitičari smatraju da bi bivši predsjednik mogao i da se predomisli.
Ališa Fera Grifin, komentatorka “CNN-a” koja je radila kao Trampova portparolka u Bijeloj kući, smatra da bi republikanski kandidat mogao da promijeni stav spram debate kako se bude približavao dan izbora.
“Mogao bi da se predomisli. Ako Kamala Haris padne u anketama zbog svog nastupa u debati, Tramp bi mogao za nekoliko nedjelja da je ponovo izazove. Ili ako postane tijesno i ako se stvari zaoštre u zadnjih osam nedjelja, možda će mu trebati neki veliki nastup kako bi i dalje konkurisao Harisovoj”, kazala je Grifin, a prenosi “Telegraf”.
Svijet
ZAHAROVA “Brisel da se ne miješa u unutrašnje stvari Srbije”

Briselu treba postaviti pitanje zašto se miješa u unutrašnju politiku Srbije, idući čak dotle da se uključuje u formiranje vlade, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
“Ovo je odlična prilika za predstavnike EU da sami sebi upute oštar protest zbog mešanja u unutrašnje poslove suverene države – Srbije”, rekla je Zaharova.
Odgovarajući na pitanje za RT Balkan o tome kakva su očekivanja Moskve od nove Vlade Srbije u kojoj, poslije kritika iz EU, nema Aleksandra Vulina, Zaharova je naglasila da će Rusija graditi obostrano korisnu saradnju sa Srbijom u duhu tradicionalno prijateljskih i partnerskih odnosa, u interesu dva naroda.
“Kontakti u vezi sa novim ugovorom o isporuci ruskog prirodnog gasa Srbiji odvijaju se preko nadležnih struktura dvije zemlje”, izjavila je Zaharova, govoreći o tome kako teku pregovori i od čega zavisi potpisivanje novog gasnog sporazuma između Srbije i Rusije, s obzirom na to da sadašnji ističe 31. maja.
Svijet
MEDVEDEV POSLAO BRUTALNU PORUKU “Evropski vojnici će se vratiti kućama u MRTVAČKIM SANDUCIMA”

Visokorangirani ukrajinski zvaničnici su u Parizu radi razgovora o onome što bi mogao da bude katastrofalan ishod planova “koalicije voljnih” da pošalju vojsku u Ukrajinu, odnosno koliko evropskih mrtvačkih sanduka će biti spremni da prime nakon toga, istakao je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
“Vrhovna ukrajinska fašistička klika je, očigledno, došla u Pariz da bi razgovarala sa Velikom Britanijom, NJemačkom i Francuskom o tome koliko evropskih mrtvačkih sanduka će te zemlje biti spremne da prihvate nakon razmještanja snaga `koalicije voljnih` u Ukrajini”, napisao je Medvedev na “Iksu”.
Andrij Jermak, šef kabineta predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, izjavio je ranije da je stigao u Pariz radi razgovora sa američkim zvaničnicima. Sa Jermakom su u Pariz stigli ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov i ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha, podsjeća TASS.
Svijet
MAKRON UPOZORAVA ĐORĐU MELONI “Ona hoda po žici, AKO DOĐE DO TRENUTKA DA MORA DA BIRA…”

Trgovinska razmjena Italije i SAD-a vrijedna je nešto više od 126 milijardi evra, što Italiju čini jednom od ranjivijih evropskih ekonomija u trgovinskom ratu sa Amerikom.
Najmoćnija žena Evrope nalazi se pred ozbiljnim izazovom — njen najbliži politički saveznik mogao bi joj zabiti nož u leđa: „Ako dođe do trenutka kad mora da bira…“
Premijerka Italije Đorđa Meloni stigla je u Vašington u veoma osjetljivom trenutku za prekoatlantske odnose, a strani mediji njen susret s „prijateljem“ Donaldom Trampom nazivaju ključnim testom evropsko-američkih odnosa, prenosi Jutarnji.
„Ne osjećam pritisak u vezi sa naredna dva dana“, našalila se Meloni pred italijanskim novinarima prije polijetanja iz Rima, svjesna da će svaki njen korak i izjava u Vašingtonu biti pomno praćeni, analizirani i ocijenjeni. A zadatak nije nimalo lak — komentatori ga opisuju kao „hod po žici“ sa visokim ulozima, ne samo za Italiju, nego i za cijelu Evropu.
Meloni se, nakon Trampovog povratka na političku scenu, smatra mogućom vezom između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Trenutak je posebno osjetljiv jer iz Vašingtona od prošle jeseni stižu neprijateljske poruke starim saveznicima. Tramp je ponovo uveo carine na evropski izvoz, a uz to postoji duboki raskorak u pristupu ratu u Ukrajini, zbog čega su odnosi između evropskih lidera i američke administracije napeti i hladni.
Međutim, to do sada nije važilo za liderku Braće Italije, stranke konzervativnog, ali proevropskog profila. Ona je jedina evropska premijerka koja je bila pozvana i prisutna na Trampovoj inauguraciji u januaru. Tramp je Meloni opisao kao „divnu ženu“, a njegov saveznik Ilon Mask toliko ju je hvalio da je njegova majka morala demantovati glasine o njihovoj vezi.
Očekivanja od Meloni bila su velika, ali ne i precizna. Iako je prošle godine ponijela titule najmoćnije evropske političarke, jedini lider koji je od Trampa dobio otvorenu podršku bio je britanski premijer Kir Starmer. Ostali su samo „zadovoljili“ — bez stvarne potvrde da ih Tramp vidi kao ravnopravne partnere.
Meloni je prva evropska liderka koja dolazi u Vašington nakon što je ponovo otvoren trgovinski sukob sa EU. Braniće, očekivano, italijanske interese, ali i interese Evropske unije, jer je italijanska privreda snažno povezana sa privredama susjednih zemalja. Ukupna razmjena sa SAD-om iznosi više od 126 milijardi evra, a Italija je treći najveći evropski izvoznik na američko tržište — odmah iza Njemačke i Francuske.
Situaciju dodatno komplikuje činjenica da italijanski izvoz u SAD zavisi od sektora koje je Tramp već targetirao: industrijski strojevi, farmaceutski proizvodi, hemikalije, tekstil, kao i prehrambeni proizvodi poput sira, tjestenine i vina.
U intervjuu za Financial Times, Meloni je nedavno izjavila da su priče o tome kako mora da bira između Vašingtona i Brisela „djetinjaste“. Smatra da Italija treba da gaji strateške odnose s obje strane. Slično se postavila i u vezi sa ratom u Ukrajini — podržala je defanzivne mjere, ali je izbjegla bilo šta što bi moglo izazvati ljutnju u Bijeloj kući. Kad je Pariz zatražio uključivanje „mehanizama protiv ekonomske prisile“ kao odgovor na Trampove carine, Rim je umjesto toga pozvao na „važnost dijaloga“, a šef diplomatije Antonio Tajani podvukao je da je sprječavanje trgovinskog rata od ključne važnosti za Evropu.
Međutim, pitanje je — koliko dugo će Meloni moći da balansira, i šta tačno Tramp planira.
Makronovo upozorenje: “Tramp želi da podijeli Evropu”
Uoči Melonijinog dolaska u Vašington, reagovao je francuski predsjednik Emanuel Makron. Upozorio je da Tramp pokušava da „zavadi pa vlada“ i da se pojedine države ne bi smjele upecati na bilateralne sporazume sa SAD-om.
Oprez nije bez osnova, jer italijanska ekonomija jeste među najizloženijima. Iako je Meloni trenutno u stabilnijoj političkoj poziciji od Makrona, njena vlast zavisi od koalicije, čiji partneri nemaju uvek isti pogled na međunarodna pitanja.
Iz italijanske vlade poručuju da je premijerka već razgovarala s predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o posjeti SAD-u.
Evropski lideri očekuju da bi Meloni mogla pokušati da ubijedi Trampa da je sveobuhvatan dogovor sa cijelom Evropom od ključne važnosti za transatlantsko partnerstvo. Jedan od prijedloga jeste model „nula za nulu“ carina, odnosno zona slobodne trgovine za industrijsku robu. Ilon Mask je javno podržao tu ideju, ali je američka administracija zasad odbacuje, jer smatra da ne donosi dovoljno benefita za američke proizvođače.
Nezavisne
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj