Connect with us

Društvo

“ŽIKINA DINASTIJA” PREKINUTA ZBOG TITA: Film postavljao rekorde, a onda je jedan događaj promijenio sve

Emitovanje “Žikine dinastije” u bioskopima prekinuto je zbog važnog događaja.

Kultni serijal filmova “Žikina dinastija” ostvario je nezapamćen uspjeh u Jugoslaviji i Sovjetskom savezu. Saga o ljubavnim jadima Bobe i Marije, lako se pretvara u komično druženje prijatelja Žike i Milana.

Prvi film ovog ciklusa “Lude godine” snimljen je 1977. godine i bio je zamišljen kao tinejdžerska priča o problemima mladih, ubrzo je to postala komedija, prije svega zbog dva glavna lika – Žike Pavlovića i Milana Todorovića.

Ostvario je veliku gledanost i zato je snimljeno deset nastavaka “Ludih godina”. I dok svaki nastavak ima naziv, zbog najpopularnijeg lika Žike Pavlovića svi nastavci su poznati kao Žikina dinastija. Ovaj serijal je proslavio glumce Dragomira Bojanića i Marka Todorovića, a snimani su sve do 1992. godine.

Kako se tada pisalo u medijima, interesovanje za nastavak ove sage je bilo toliko da je došlo do zastoja u prikazivanju ostalih filmova te godine. Beogradski bioskopi su u udarnim terminima puštali ovaj film sve do 4. maja, kada je smrt Josipa Broza Tita promijenila ne samo sudbinu jedne zemlje, već i budućnost ovog filma.

Film koji je samo u periodu od 31. januara do 4. maja pogledalo 600.000 gledalaca je stopiran. Nakon smrti Josipa Broza Tita, u Jugoslaviji su nastupili dani žalosti, što je značilo da se filmovi nisu emitovali. Na listi filmova koji su skinuti sa repertoara je i ova komedija.

Predviđanja su dostizala velike brojke, očekivalo se da će dostići i milion posjetilaca, ali je Titova smrt prekinula ovaj niz.

“Žikina dinastija” i danas je jedan od najpopularnijih ostvarenja, a emituje se na brojnim televizjskim kanalima.

Društvo

KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.

Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.

Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.

Nastavi čitati

Društvo

OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.

Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.

Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.

Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.

Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.

Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.

Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.

Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.

Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.

Nastavi čitati

Društvo

NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.

Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.

Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.

Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno