Politika
DŽERUZALEM POST “Amerika i Evropa IGNORIŠU RADIKALIZACIJU u BiH”

EU i SAD, koje u praksi upravljaju BiH, svjesno ignorišu proces religijske radikalizacije Bošnjaka koji pušta svoje korijene, naročito među mladima, piše list „Džeruzalem post“.
U tekstu se navodi da je bošnjačko stanovništvo pod velikim uticajem radikalnih islamskih elemenata, uključujući „Muslimansko bratstvo“, Iran i Tursku, još od raspada bivše Jugoslavije, krvavog građanskog rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je rat završen 1995. godine.
– EU i SAD, koje u praksi upravljaju BiH, svjesno ignorišu proces religijske radikalizacije bošnjačke muslimanske populacije koji pušta svoje korijene, naročito među njenim mlađim članovima, navedeno je u tekstu.
List piše da je značajan dio tog procesa radikalizacije kultivacija identifikovanja između Bošnjaka i Palestinaca, što je pojačano pronalaženjem direktnih veza između situacije u kojoj su bili Bošnjaci tokom rata u BiH i stradanja Palestinaca.
Prema tekstu „Džeruzalem posta“, Bošnjaci u svom istorijskom narativu žele da u potpunosti potisnu masakre tokom rata za koje su odgovorni i da predstave sebe isključivo kao žrtve navodnog genocida za koji tvrde da su ga počinili Srbi, dok Zapad ćuti, na isti način kao što Zapad „dozvoljava“ Izraelu da čini „genocid“ nad Palestincima danas.
– Takvo identifikovanje sa Palestincima razvilo je među Bošnjacima intenzivno antiizraelsko osjećanje, jasno izraženo na ulicama bošnjačkih gradova u BiH tokom demonstracija i izložbi, a baneri i zastave Palestinske oslobodilačke organizacije vise svuda, ističe se u tekstu.
Autor teksta primjećuje da mržnja prema Izraelu ne sprečava Bošnjake da iskorištavaju Holokaust u sopstvene svrhe, relativizujući ga i upoređujući sa „masakrima nad Bošnjacima“ tokom rata u BiH i sa ubijanjem Palestinaca u ratu koji je izazvao Hamas.
– Da li to intenzivirano antiizraelsko nahuškvanje u BiH uticalo i na Emreha Ibrahimovića, teroristu u Minhenu?, upitao je autor teksta.
U tekstu se podsjeća da gotovo 100.000 ljudi porijeklom iz BiH danas živi u Austriji, a u Njemačkoj oko 225.000, što su najveće grupe imigranata iz BiH u evropskim državama.
Autor dalje navodi da iako je rat u BiH završen prije gotovo tri decenije, mnogi od onih koji su došli u Austriju i Njemačku tokom rata kao izbjeglice nisu se vratili i postali su naturalizovani građani obe zemlje, ali održavaju prilično bliske veze sa BiH i inspirisani su političkim dešavanjima u BiH.
U tekstu se podsjeća da bošnjački društveni centri postoje u svim većim gradovima u Austriji, uključujući Salcburg, u kojem se nalazi i džamija za Bošnjake.
Međutim, navodi se u tekstu, stručnjaci za radikalni islam tvrde da, za razliku od talasa terorističkih aktivnosti, radikalizacija mladih muslimana u Evropi ne vrši se preko vjerskih službi u džamijama.
– Pošto su mladi muslimani svjesni da je u posljednjih nekoliko godina poošteren nadzor onoga što se dešava u džamijama, oni uglavnom dobijaju radikalne sadržaje i učenja preko interneta. To otežava bezbjednosnim službama da lociraju usamljene vukove prije nego što izvrše napad, napominje „Džeruzalem post“.
U tekstu se ističe da je Austrija, nakon što je godinama bila bezbjedno utočište, sada dodata na mapu meta islamističkog terorizma.
– S obzirom na to da je smrtonosni napad u centru Beča u novembru 2020. godine, u kojem je ubijeno četvoro ljudi, izvršio mladi austrijski musliman albansko-makedonskog porijekla, unutrašnja bezbjednosna služba uspjela je da spriječi brojne napade Islamske države, uključujući u junu prošle godine tokom gej parade, kada su napad planirali mladi Austrijanci bošnjačkog i čečenskog porijekla, kao i napad na koncertu Tejlor Svift, koji su isplanirali mladi Austrijanci makedonskog i tursko-hrvatskog porijekla, navodi se u tekstu.
Autor piše da sve to ukazuje na rastuću nasilnu radikalizaciju i spremnost potomaka izbjeglica i imigranata iz balkanskih zemalja da vrše terorističke napade.
– Saša Aulić, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, upozorava da pokušaj napada na Konzulat Izraela u Minhenu jasno ukazuje na to da sjeme zla posijano u BiH tokom devedesetih odavno širi svoje otrovne plodove širom Evrope. Problem neće nestati ako ga ignorišemo, samo će se povećati, dodaje se u tekstu.
Kada se radi o Ibrahimoviću, list piše da se njegova porodica nedavno preselila u privatnu kuću sa velikom baštom u mirnom gradu kod obale jezera blizu Salcburga, te da je očigledno da njegova radikalizacija nije proizvod siromaštva, ekonomskih poteškoća ili nečega što su preživjeli njegovi roditelji.
Osim toga, piše autor, Ibrahimovićeva radikalizacija nije ni proizvod medijskih izvještaja o situaciji u Pojasu Gaze i patnji arapskog stanovništva u toj enklavi od 7. oktobra, pošto je policija početkom prošle godine, desetak mjeseci prije eskalacije sukoba na Bliskom istoku, sprovela istragu o njemu zbog nasilničkog ponašanja u tehničkoj školi u koju je išao.
Ibrahimovića su ubili njemački policajci, kada je naoružan krenuo ka Konzulatu Izraela sa namjerom da izvrši napad. Međutim, istragom još nisu utvrđeni tačni motivi Ibrahimovića za napad.
List podsjeća da je porodica Ibrahimović došla u Austriju iz Zenice, „koja se smatra jednim od uporišta radikalnog islama u BiH“.
Politika
SVI DETALJI SU TU! Šta piše u francusko-njemačkom non – pejperu o BiH

Francuska i Njemačka izradile su i partnerima u Evropskoj uniji uputile non – pejper o situaciji u Bosni i Hercegovini. Tim dokumentom, između ostalog, pozvali su na reakciju istovremeno navodeći da “spoljni uticaj treba biti ograničen”.
“Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije”, piše u non – pejperu koji je objavila FTV.
U nastavku teksta prenosimo non-pejper u cjelosti.
Dokument datira od 12. maj 2025.
Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH
Ovaj dokument predstavlja ažuriranu verziju dokumenta predstavljenog 3. novembra 2023. godine, i napisan je u svjetlu zaključaka PSC-a usvojenih 26. marta 2025. godine, koji su otvorili put za dalju aktivnu uključenost država članica EU u vezi s tekućom ustavnom krizom u Bosni i Hercegovini (BiH). Njegov cilj je da olakša diskusiju o odgovoru EU na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH.
Obrazloženje
Trenutna ustavna kriza u BiH predstavlja najozbiljniji izazov suverenitetu, jedinstvu, kao i funkcionalnom i teritorijalnom integritetu BiH u posljednjih 30 godina, od potpisivanja Dejtonskog-pariskog okvirnog sporazuma za mir. Tokom prethodnih sedmica, potezi i pravni procesi unutar RS, koji su uslijedili nakon presude protiv predsjednika RS Milorada Dodika 26. februara 2025. godine, otvoreno su napali ustavni poredak BiH.
Naime:
• Odluka o mjerama i zadacima koji proizilaze iz neustavnih odluka i postupaka neustavnih institucija BiH od 26. februara 2025.
• Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS od 27. februara 2025.
• Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani aktivnosti vanustavnih institucija BiH u RS (Sud BiH, Tužilaštvo BiH, SIPA) od 27. februara 2025.
• Izmjene i dopune Krivičnog zakona RS od 27. februara 2025.
• Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija od 27. februara 2025.
• Nacrt ustava RS od 13. marta 2025.
• Zakon o zaštiti ustavnog poretka RS od 13. marta 2025.
Evropska unija i njene države članice su u različitim formatima i jednostrano izrazile svoju nedvosmislenu osudu ovih akata, nazivajući ih prijetnjom funkcionalnosti institucija države i osnovnim slobodama njenih građana. Ovi akti su u suprotnosti s obavezama koje je BiH preuzela na svom putu prema EU, godinu dana nakon što je EU odlučila otvoriti pregovore o pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
Evropska unija se u zaključcima Vijeća od 17. decembra 2024. godine pozvala na moguće odgovore EU na aktivnosti i aktere koji podrivaju i prijete ustavnom poretku, suverenitetu, teritorijalnom integritetu i međunarodnoj ličnosti BiH.
EU je naglasila potrebu da se razmotre sve opcije i ozbiljne posljedice dostupne u okviru instrumenata EU.
Evropska unija je dodatno potvrdila da ostaje posvećena Dejtonskom-pariskom okvirnom sporazumu za mir i ustavnom poretku BiH. Osim toga, Evropska unija ozbiljno shvata svoju odgovornost za stabilnost i mir u BiH i regionu Zapadnog Balkana.
Cilj
Lokalno preuzimanje odgovornosti u mirnom rješavanju krize ostaje ključno. Vlasti i postupci na lokalnom nivou treba da vode ka stabilizaciji situacije. Spoljni uticaj treba biti ograničen.
Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije.
Neposredni cilj je ukidanje neustavnih zakona i povlačenje nacrta novog ustava. Sve opcije za postizanje ovog cilja treba istražiti.
Trajno rješenje krize zahtijeva, prije svega, potpun i nepovratan povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, ponovno opredjeljenje političkih predstavnika Srba za pravilno funkcionisanje državnih institucija i njihova obnova posvećenosti provođenju svih relevantnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine kako bi napredovali u procesu pristupanja EU.
Sljedeći koraci
Sljedeće mjere bi trebale biti dio instrumenata Evropske unije:
Finansijska podrška
Svi projekti koji su direktno ili djelimično korisni za RS u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) treba da ostanu suspendovani. Države članice treba da istraže s Komisijom mogućnosti za prekid dva suspendovana projekta. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata koji bi koristili RS.
Kriteriji za ukidanje ovih mjera zavisiće od preduzimanja konstruktivnih koraka od strane rukovodstva RS. Države članice će morati biti prethodno konsultovane.
EU bi trebala stupiti u kontakt i s drugim relevantnim međunarodnim finansijskim institucijama, kao što je Svjetska banka, kako bi se osiguralo da i one usvoje sličan pristup.
Bilateralna finansijska pomoć projektima koji su direktno ili djelimično korisni za RS treba biti suspendovana.
Sankcije
Evropska unija treba da razmotri ciljani okvir za primjenu restriktivnih mjera (Odluka Vijeća 2011/173/ZVSP) u kontekstu situacije u Bosni i Hercegovini, usvajanjem restriktivnih mjera prema pojedincima ili entitetima koji podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine. Očekuju se prijedlozi od strane Visokog predstavnika za vanjsku politiku EU u narednim sedmicama u vezi s tim.
U nedostatku konsenzusa na nivou EU, nacionalne mjere, uključujući ciljanje pojedinaca (npr. zabrane putovanja), trebaju biti razmotrene i koordinirane među državama članicama. Usvajanje mjera od strane pojedinačnih članica EU treba biti praćeno lokalnim rješenjima koja bi trebala imati prioritet. Nacionalne mjere treba da budu privremene i reverzibilne restriktivne mjere koje imaju za cilj promjenu ponašanja ciljanih entiteta i pojedinaca.
Proširenje
EU i njene države članice treba da naglase da postupci RS-a idu suprotno evropskom putu Bosne i Hercegovine i interesima stanovništva BiH, uključujući i stanovništvo Republike Srpske. Napredak u procesu pristupanja zavisiće od sprovođenja potrebnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine. Istovremeno, EU i njene države članice treba da svoju javnu komunikaciju fokusiraju na koristi evropskih integracija.
Kontakti s zvaničnicima Republike Srpske
Angažman EU i njenih država članica prema zvaničnicima iz vlasti RS-a ili SNSD-a treba da se fokusira na naglašavanje rizika daljeg sprovođenja neustavnog kursa predsjednika RS-a Dodika. Ovaj angažman treba da sadrži poruke kojima se izražava spremnost EU na otvorenost i ublažavanje tenzija čim postanu vidljivi znakovi povlačenja neustavnih poteza, te angažman s opozicijom iz RS i civilnim društvom. Kontakti na visokom nivou s liderima RS-a koji su osuđeni ili optuženi (M. Dodik, R. Stevandić i N. Visković) trebaju biti suspendovani.
Politika
Crnadak o non pejperu: Čekaju nas veliki problemi!

Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS, komentarisao je francusko-njemački non pejper o BiH navodeći da po definiciji takvi dokumenti ne stvaraju direktan efekat niti automatski određene posljedice.
“Međutim, nažalost, ovaj non-paper koji smo vidjeli juče, samo potvrđuje ono o čemu govorimo već dugo, a to je da je vodstvo Republike Srpske u apsolutnoj izolaciji. Mislim da, nažalost, ovaj non-paper pokazuje da smo sada došli u fazu da se izolacija i katastrofalan položaj našeg rukovodstva počinje direktno prenositi na samu Republiku Srbiju i da nas čekaju veliki problemi”, upozorio je Crnadak.
Crnadak je apelovao na sve koji su u prilici da razgovaraju sa međunarodnim zvaničnicima, da se maksimalno uključe.
“Pozivam sve koji su u mogućnosti da pričaju sa međunarodnim zvaničnicima da objasnimo situaciju i da zamolimo da ne ispašta običan narod”, rekao je Crnadak.
On je pozvao rukovodstvo Republike Srpske da se povuče sa pozicije te da je došlo konačno vrijeme da “ljudi koji su postali teret Republici Srbiji, kamen oko vrata ovom narodu, da to shvate i da odstupe”.
“Garantujem vam da će svi u opoziciji prije umrijeti, nego što će popustiti po pitanjima kao što su imovina, teritorija Republike Srpske, nadležnosti koje imamo, ustavnopravni položaj, entitetsko glasanje i drugi mehanizmi zaštite. Ne bojte se za Republiku Srpsku, ali sada ste vi problem”, poručio je Crnadak na pres konferenciji u Banjaluci.
Politika
Kresojević: Protiv smo bilo kakvog umanjenja prava na povrat PDV-a za prvu nekretninu! (VIDEO)

Građani su zabrinuti da postoji namjera da se umanji osnovica za povrat PDV-a na prvu stambenu jedinicu, kroz pravilnik upravnog odbora UIO.
Rekao je ovo poslanik PDP-a Bojan Kresojević.
– To bi podrazumijevalo utvrđivanje prosječne cijene kvadrata kao osnovice za povrat PDV-a. Na taj način bi pravo na povrat PDV-a bilo umanjenjo svima onima koji plate stan ili kuću po cijeni većoj od prosjeka – navodi on.
Ističe da se PDP oštro protivi bilo kakvom zakidanju prava na povrat PDV-a i zalaže se za povrat PDV-a na prvu kuću ili stan u punom kapacitetu.
View this post on Instagram
– Pozivam upravni odbor UIO da u što kraćem roku donese potreban podzakonski akt za realizaciju povrata PDV-a na prvu stambenu jedinicu – zaključio je Kresojević.
-
Politika1 dan ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika1 dan ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Region1 dan ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Hronika3 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Politika1 dan ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”
-
Politika15 sati ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika12 sati ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)