Connect with us

Banjaluka

NOVA IGRALIŠTA ZA NAJMLAĐE Mjesta za igru dobili mališani u Dragočaju, Centru, Racunama, Kuljanima, Petrićevcu…

Nastavlja se i sa izgradnjom novih mjesta za dječiju igru.

Banjalučki mališani ove godine dobili su više novih mjesta za igru, a samo tokom proteklih nekoliko sedmica nova igrališta izgrađena su u naseljima: Centar, Dragočaj, Racune, Kuljani, te na Petrićevcu.

U sedmici kada se dodatno skreće pažnja na sva prava koja djeca imaju i na zaštitu istih, podsjećamo da, uz obezbjeđenje dodatnih mjesta u javnim vrtićima i sufinansiranje troškova boravka u privatnim vrtićima – Grad vodi računa i o tome da najmlađi stanovnici u svojim naseljima imaju i uređen kutak za igru.

Tako je protekle sedmice završeno dječije igralište u Dragočaju kako bi mališani imali mjesto za zabavu, ali i mjesto za zdravo i aktivno djetinjstvo.

I najmlađi u naselju Centar dobili su novo igralište. U bloku između ulica Nikole Pašića i Braće i sestara Glumac izgrađeno je dječije igralište i teren za basket.

Dječija igrališta nedavno su sagrađena i u Racunama, te uz vrtić na Petrićevcu.

Tokom proteklog mjeseca završeno je i dječije igralište, koje se nalazi na ulazu u naselje Kuljani i ujedno to je i prvo igralište, koje je izgrađeno u ovom naselju.

Ljetos je na radost mališana naselja Obilićevo u potpunosti rekonstruisano dječije igralište u Ulici Marka Kraljevića.

Nastavlja se sa izgradnjom novih mjesta za dječiju igru, pa su radovi u toku u naseljima: Bulevar, Trla, Kočićev vijenac i Šargovac, a uslijediće u Ramićima.

Istovremeno se priprema i projektna dokumentacija za nova dječija igrališta, između ostalih, za naselja: Srpske Toplice, Kuljane, Vrbanju i druga.

Banjaluka

BRAVO! Šahovsko čudo iz Banjaluke – Bojan Maksimović osvojio titulu velemajstora!

Nakon Milana Vukića i Envera Bukića, Banjaluka je danas dobila i trećeg velemajstora u 99 godina dugoj istoriji organizovanog igranja šaha u najvećem gradu Republike Srpske.

Bojan Maksimović je osvajanjem treće, završne norme za najvišu titulu na turniru u Spilimbergu, naselju u sjeveroistočnoj Italiji, prekinuo 49 godina dugo čekanje u gradu na Vrbasu!

Naime, Vukić je, kao prvi velemajstor u BiH, titulu osvojio 1974, a Bukić 1976. godine.

Maksimović je turnir na Apeninskom poluostrvu završio na trećem mjestu u konkurenciji 218 šahista iz 40 država, bez poraza (pet pobjeda, četiri remija), a među protivnicima su, između ostalih, bila četiri velemajstora i dva intera.

Rejting performans (snaga protivnika s kojima je igrao na turniru) iznosi visokih 2.673 poena i takođe je jedan od uslova koji je morao biti ispunjen za najviše zvanje. Usput je osvojio i 19 rejting poena.

Ovaj 22-ogodišnjak je postavio nekoliko rekorda u šahovskoj istoriji Banjaluke; postao je najmlađi FIDE majstor sa 14 godina 6 mjeseci i 9 dana, te najmlađi međunarodni majstor u aprilu 2021, kada je imao 18 godina pet mjeseci i 15 dana.

Pored toga, u septembru 2024. je zaigrao na Olimpijadi za reprezentaciju BiH, na čelnoj tabli. Podsjetimo da je njegova sestra, Maša Maksimović, to uradila 2018, kada je bila prva tabla ženske reprezentacije BiH u Gruziji, kao i 2024. u Mađarskoj!

Prvu normu za velemajstora Bojan Maksimović je ispunio 2022. tokom Prve B hrvatske lige, a drugu 2023, igrajući na Prvoj ligi Srbije.

Treća norma je pala danas, sa Bojanovih 22 godine 9 mjeseci i 9 dana, a najviša šahovska titula će mu zvanično biti priznata na sljedećem Kongresu FIDE, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Banjaluka

UPISAN KAO SVOJINA GRADA! Prole: “Podnesena tužba radi predaje Sokolskog doma u posjed”

U slučaju Sokolskog doma Grad Banjaluka podnio je tužbu radi predaje Sokolskog doma u posjed, kao i tužbu za naknadu štete, ali i krivične prijave protiv odgovornih lica u ovom slučaju.

Poručila je ovo Vedrana Prole, savjetnica gradonačelnika za pravna pitanja, ističući da je nakon dugog pravnog postupka Grad Banjaluka uspio da se upiše kao vlasnik Sokolskog doma.

Prema njenim riječima, Gradska uprava Banjaluka posjeduje rješenje kojim je ovaj objekat sa dvorištem upisan kao svojina Grada.

“Sokolski dom je još jedna dobijena pravna borba. Na tom putu uspješno smo savladali više prepreka i izazova”, navela je ona.

Podsjećamo, Gradska uprava Banjaluka ima namjeru da u Sokolskom domu bude osnovana prva sportska gimnazija.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA domaćin 22. MEMORIJALNOG KOŠARKAŠKOG TURNIRA „RADIVOJ KORAĆ“

Banjalučka dvorana “Obilićevo” od 22. do 24. avgusta ove godine biće mjesto okupljanja mladih košarkaških nada iz regiona, tokom 22. Memorijalnog košarkaškog turnira „Radivoj Korać“.

Ovaj prestižni sportski događaj, koji se tradicionalno održava u čast jednog od najvećih košarkaša u istoriji jugoslovenske i srpske košarke, okupiće ekipe iz različitih gradova i klubova, prenosi SeeSrpska

Učestvuju:

KK Maks Banjaluka

KK Rookie Banjaluka

KK Borac Banjaluka

KK Igokea

KK Sloboda Užice

KK Basket 2000 Banjaluka

Turnir ima za cilj ne samo promociju mladih talenata, već i njegovanje sjećanja na Radivoja Koraća – simbol požrtvovanosti, sporta i fer-pleja.

Ovo je poziv za sve ljubitelje košarke, jer organizacioni odbor najavljuje brojna uzbuđenja, vrhunski sport i druženje.

Nastavi čitati

Aktuelno