Svijet
ALBANCI STVARAJU MIKRO DRŽAVU nalik Vatikanu koju će voditi Bektaši: Imaće svoju ADMINISTRACIJU, PASOŠE I GRANICE

Ako sve bude išlo kako je planirano, takozvana „Suverena država Bektašijskog reda” u Albaniji postaće najmanja država na svijetu, veličine samo jedne četvrtine Vatikana.
Albanija će transformisati bektaši muslimane sa sjedištem u Tirani, islamski sufijski red, u suverenu državu koja će promovisati umjerenost, toleranciju i miran suživot, najavio je albanski premijer Edi Rama.
Ako sve bude išlo po planu, Suverena država Bektašijskogkog reda postaće najmanja država na svijetu, veličine tek jedne četvrtine Vatikana. Parcela od 10 hektara imaće svoju administraciju, pasoše i granice.
Nova država bi dozvolila alkohol, dozvolila svima da nose šta žele i ne bi nametala pravila o načinu života, odražavajući tolerantne prakse Bektašijskog reda.
Rama je rekao da je cilj stvaranja nove države da promoviše tolerantnu verziju islama kojom se Albanija ponosi.
Govoreći u Ujedinjenim nacijama, Rama je istakao da je Albanija mala zemlja zapadnog Balkana, spasla jevrejske izbjeglice od nacista tokom Drugog svjetskog rata i dala utočište Avganistanima nakon što su talibani došli na vlast pre tri godine.
Albanci su takođe ponosni što su svijetu dali čuvenu humanitarku Katoličke crkve, Majku Terezu, rođenu u susjednoj Severnoj Makedoniji, koja je “otjelotvorila ljubav prema čovječanstvu”, rekao je on.
Inače,prema posljednjem popisu stanovništva, Bektaši predstavljaju oko 10% muslimanske zajednice u Albaniji, dok ova balkanska zemlja ima oko 2,8 miliona stanovnika.
Odluke donijete sa “ljubavlju i dobrotom”
Izdanak sufizma, Bektaši pokret ili Bektašija nastao je u turskoj regiji Anadolija i ubrzo je postao zvanični red elitnih vojnih jedinica, janjičara. Međutim, vremenom je red bio na udaru kritika zbog svog liberalnog pristupa vjeri i rastućeg političkog uticaja, pa je smanjen i ograničen na Albaniju, Kosovo i Metohiju i Severnu Makedoniju.
Orden je zvanično zabranjen dva puta: prvo, u 17. vijeku, od strane osmanskog sultana Mahmuda II. Zatim, 1925. godine, osnivač Turske Republike, Mustafa Kemal Ataturk, zatvorio je sve bektašijske lože ili tekije nakon što je zabranio sve grane islama koje nije priznala Uprava za verska pitanja iz Turske.
Sufije, mistična grana islama, ne sprovode strožija načela religije, a bektaši su jedna od njenih najliberalnijih grana. Derviš Baba Mondi, sadašnji duhovni vođa reda, postavljen je za vođu Suverene države Bektašijskog reda.
On je rekao da će se odluke donositi sa “ljubavlju i dobrotom”. U intervjuu za Euronews 2018. godine, on je naveo da “biti Bektaši znači biti čovek”.
“Izgradili smo našu zajednicu na principima mira, ljubavi i međusobnog poštovanja”, kazao je on tom prilikom.
Tim stručnjaka radi na zakonu koji definiše suvereni status nove države u Albaniji, a Ramina vladajuća Socijalistička partija takođe će morati da to podrži.
Baba Mondi je izrazio nadu da će SAD i druge zapadne sile priznati suverenitet njegove države.
“Zaslužujemo državu. Mi smo jedini na svijetu koji govore istinu o islamu i ne miješaju je sa politikom”, naveo je Mondi u nedavnom intervjuu za Njujork tajms.
Prema nekim procjenama, širom svijeta ima između 7 i 20 miliona Bektašija, uključujući oko 12,5 miliona u Turskoj.
Svijet
SITUACIJA SVE LOŠIJA! JPMorgan povećao rizik od recesije na 60 posto

Vjerovatnije je da će se ove godine desiti globalna recesija nego da neće, zahvaljujući carinama koje su uvedene u srijedu iz SAD-a.
To je mišljenje analitičara JPMorgana koji su u četvrtak povećali prognozu vjerovatnoće recesije na 60%. To je rast u odnosu na prethodnih 40%, prije nego što su popodnevne izjave predsjednika Trumpa u srijedu izazvale pad na tržištima.
Prema navodima kompanije, planovi administracije najvjerovatnije podrazumijevaju povećanje američkih carinskih stopa za 20 procentnih poena. Posljednje tako veliko povećanje, iz 1968. godine, bilo je praćeno recesijom, navode ekonomisti predvođeni Bruceom Kasmanom.
Analitičari navode da će uzvratne carine drugih zemalja, slabljenje poslovnog povjerenja u SAD-u i poremećaji u lancima snabdijevanja dodatno pogoršati situaciju. Proizvođač džipova Stellantis već je obustavio proizvodnju u svojim fabrikama za sklapanje automobila u Meksiku i Kanadi.
Scenario u kojem SAD ulazi u recesiju, ali ostatak svijeta ostane pošteđen, takođe je moguć, navodi kompanija, ali je manje vjerovatan, prenosi Investitor.
Svijet
NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.
JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.
Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.
Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.
Svijet
STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.
Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.
Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.
On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.
Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.
Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika3 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika3 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”