Connect with us

Banjaluka

BANJALUKA ĆE NASTAVITI DA SE RAZVIJA! Stanivuković: Svaki dom osjetio podršku grada

Banjaluka će nastaviti u narednom periodu da se razvija i prati trendove vodećih evropskih gradova, a jedan od naših prioriteta biće uvođenje električnih autobusa u saobraćaj, koje će građani besplatno moći da koriste, istakao je u intervjuu za “Glas Srpske” kandidat PDP-a za prvog čovjeka Banjaluke i aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković.

Električni autobusi, koji će cirkulisati gradskim jezgrom, smanjili bi, objasnio je Stanivuković, gužve u saobraćaju, posebno u špicu, zbog čega će, između ostalog, na ulazu u centar biti izgrađene javne garaže, gdje će građani moći da ostavljaju automobile. I prve tramvajske linije u gradu su takođe stvar koja bi, kako kaže, mogla prikazati Banjaluku kao metropolu.

GLAS: Koje projekte trenutno realizujete na području grada i koja je njihova vrijednost?

STANIVUKOVIĆ: Na most u Česmi čeka se deset godina, a sada završavamo i taj projekat. Dvadeset godina se čekala osnovna škola u Adi i taj objekat smo uspjeli da izgradimo i on nosi naziv “Kosovo i Metohija”. Naredne nastavljamo da gradimo na Paprikovcu. Centralno spomen-obilježje se uzdiglo nakon 30 godina i predstavlja simbol besmrtnosti. Počela je i dugo očekivana izgradnja hotela “Palas”. Takođe Banjaluka više od 50 godina nije dobila nijedan park, dok smo mi u ovom mandatu izgradili sedam novih parkova. Svaki sa simbolikom: od ćiriličnog do onog u Trapistima, a uz to u protekle četiri godine nikle su i mnoge druge zelene oaze. Šezdeset godina nijedan milimetar obale Vrbasa nije uređen, a sada smo uredili šest kilometara, a osvijetlili smo i Kastel. Izgradili smo, nakon jednog vijeka, i prvi kulturni centar, a to je Kuća Milanovića. Tu je, naravno, i vidikovac na Banj brdu, a uredili smo i glavne saobraćajnice kroz mnoga naselja.

Uložili smo 35 miliona KM u snabdijevanje vodom. Blizu 500 kilometara vodovodne, kanalizacione i putne infrastrukture smo izgradili u proteklom periodu. U naselju u kojem nikad nije radila glavna saobraćajnica danas radimo dvije faze. Okončana je rekonstrukcija i modernizacija saobraćajnice kroz Kuljane, projekat je realizovan u tri faze, a sada nastavljamo da radimo kroz Debeljake, zatim Priječane, Mišin Han i Motike. Jako sam ponosan i na šetališta u samom centru grada, kao i na najveće kružne raskrsnice. Više desetina dječijih igrališta i sve to je samo dio onog što je stalo u ove četiri godine. Isto tako je svaka kuća i svaka porodica imala podršku grada, bilo da se radi o legalizaciji objekata, besplatnim priključcima, besplatnim udžbenicima ili infrastrukturnim projektima. Oko 35.000 karata smo doživotno i trajno poklonili. To govori da je ovo jedini period u istoriji kada su svaka kuća i svaki čovjek dobili direktnu podršku grada. To je ono na šta smo, takođe, ponosni.

GLAS: Koje investicije planirate da realizujete u narednom periodu?

STANIVUKOVIĆ: Ono što planiramo dalje, što nam nisu drugi dozvolili, a mogli smo, je izgradnja kolektora na Vrbasu. Tu su zatim i tri škole: Građevinska, Ugostiteljska i Politehnička, kao i završetak gradnje mosta u Docu.

Plan nam je, između ostalog, da obnovimo sva sportska igrališta i izgradimo nove terene, kao i 100 kilometara kanalizacione mreže u gradu, što će biti jedan od prioriteta. Plan je obezbijediti deset miliona KM u budžetu, da bi bili riješeni svi neasfaltirani i nekategorisani putevi u prvoj godini. To znači da ćemo u prvoj godini mandata nastojati da asfaltiramo sve puteve do kuća. Moram da kažem da nam je jedan od prioriteta i rješavanje izazova koje imamo sa sistemom “Tunjice jedan i dva”, kao i izmještanje deponije u Ramićima. Uz kolektore, koje ćemo završiti u prve dvije godine, nastavićemo i sa pješačkom stazom od Rebrovca do najvećeg gradskog parka, na koji sam jako ponosan. Naravno, pojačaćemo i ulaganje u sport i kulturu. Prije svega, završićemo sportsku dvoranu u parku “Mladen Stojanović”, a na Laušu ćemo uraditi moderan sportsko-rekreativni kompleks sa atletskom stazom, jer je u planu i preuređivanje gradskog stadiona, gdje atletska staza nije po svjetskim standardima.

GLAS: Grad je posebnu pažnju posvetio kulturnim i drugim manifestacijama. Po čemu je sve Banjaluka postala prepoznatljiva?

STANIVUKOVIĆ: Svaka turistička sezona je sve bolja i bolja. Rekord obaramo iz godine u godinu. Uspjeli smo da organizujemo manifestacije koje nisu bile nikad prije. Jedna od njih je “Banjaluka fest”, jedan regionalni događaj, zatim banjalučki karneval, Trotoart. Nezaobilazno je i “Banjaluka proljeće”, nadogradnja “Banjalučkog ljeta”, kao i “Banjalučka jesen” i “Banjalučka zima”, koje su potpuno prerasle i nadrasle sve ono što je bilo prethodnih godina. To pokazuje da je ovaj grad u nekim segmentima udvostručio i utrostručio svoju posjećenost, prihode i noćenja. Banjaluka je u mom mandatu dobila događaj, najveći nakon Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, a riječ je o teniskom spektaklu, na koji su došli svjetski teniseri, a čije mečeve su pratili milioni ljudi širom svijeta. Naravno, plan nam je da sa tim događajima nastavimo. U ovom mandatu smo dva puta bili svjetski domaćini Svjetskog prvenstva u raftingu. Onda, kada pričamo u boksu, imali smo nekoliko važnijih događaja na svjetskom i evropskom nivou. To je zaista mnogo značilo gradu na Vrbasu. S obzirom na to da sada imamo prostor, odnosno gradski park, koji odjednom može da primi između 50.000 i 100.000 ljudi, nastavićemo da nadograđujemo i proširujemo postojeće manifestacije, kao što smo to krenuli da radimo sa “Kočićevim zborom”. Smatram da suština nije u kvantitetu, nego u kvalitetu manifestacija. Planiramo sve što imamo da brendiramo, tako da Banjaluka ima nešto poput “Egzita”.

GLAS: U kojem pravcu grad Banjaluka ide kada je u pitanju podrška privredi?

STANIVUKOVIĆ: Nedavno je otvoren nadograđeni dio fabrike “Celeks”, kojem je pomogla i Gradska uprava, onoliko koliko je bila u mogućnosti. Imali smo italijanskog investitora kojeg je Skupština tri puta odbila i on je otišao u Laktaše. Meni je to drago, ali valjda se mi ovdje borimo za interese Banjaluke. Skupština je to odbila. Imali smo i zainteresovanog investitora iz Njemačke. Međutim, gradska Skupština je i njega odbila, jednostavno nijedna odluka nije prošla Skupštinu. Što se tiče privrede, uradili smo dosta. Povećali smo subvencije. Do sada samo za 500 manjih i srednjih preduzetnika dali direktno novčanu podršku i do 30.000 maraka za dodatnu opremu, samozapošljavanje, zapošljavanje i druge vidove pomoći. Mnogi su pokrenuli i osnažili svoje poslove, kao i proširili kapacitete. I grad Banjaluka uglavnom podstiče manje i srednje preduzetnike. Mi smo bili spremni da dijelimo besplatno zemlju za ono što investitor hoće da uloži. Međutim, ni za to nismo dobili podršku. Tako da je bilo i sa te strane manje razumijevanja.

Podrška

GLAS: Koliko grad pomaže porodicama, mladima i na koji način? Koliko novca izdvaja za te namjene, šta su prioriteti?

STANIVUKOVIĆ: Za direktnu podršku porodicama do sada smo izdvojili 55 miliona maraka, što je na istorijskom maksimumu i vrhuncu. Mogu očekivati da ćemo nastaviti i dalje i da ćemo te stvari povećavati. Na primjer, osnažićemo subvencije za privatne vrtiće. U prvoj polovini godine novog mandata ćemo ih potpuno izjednačiti. Za mlade bračne parove ćemo obezbijediti placeve, čime će biti obuhvaćene i višečlane porodice. Stipendije smo u nekoliko navrata povećavali, nastavićemo to i u narednom periodu. Planiramo da smanjimo i cijenu pojedinačne karte za gradski prevoz sa 2.30 KM, koliko je sada, na marku i po, a sve radničke karte da budu 20 odsto povoljnije.

Banjaluka

GRADSKA RAZVOJNA AGENCIJA BANJALUKA! Most između tehnologije, grada i građana

Na 8. Smart City Forumu, koji su u srijedu organizovali Bit Alijansa i kompanija Supernova u prostorijama Privredne komore Republike Srpske, Gradska razvojna agencija Banjaluka predstavila je svoju viziju razvoja pametnih gradova.

Forum je okupio stručnjake iz oblasti digitalne transformacije, predstavnike lokalnih samouprava, obrazovnih ustanova, IT kompanija i međunarodnih organizacija. Cilj događaja bio je promocija i podsticanje digitalne transformacije urbanih sredina, kao i razmjena iskustava i ideja koje doprinose unapređenju kvaliteta života u gradovima. Forum je pružio jedinstvenu priliku za umrežavanje i inspirativne razgovore o inovativnim rješenjima za gradove budućnosti.
Poseban značaj Foruma obilježio je potpisivanje Sporazuma o saradnji između kompanije Supernovai Gradske razvojne agencije Banjaluka. Ovo partnerstvo predstavlja logičan korak u jačanju saradnje između privatnog i javnog sektora u razvoju pametnih gradova, ključnog za uspješnu implementaciju inovacija i ostvarenje dugoročnih ciljeva održivog razvoja.Kroz inovativne projekte i inicijative, Gradska razvojna agencija Banjaluka nastoji da doprinese stvaranju pametnih, održivih i povezanih urbanih sredina koje unapređuju kvalitet života za sve.

– Naš cilj je da postanemo nezaobilazni partner u stvaranju pametnih gradova u našoj zemlji. Vjerujemo da se budućnost Banjaluke krije u sinergiji između akademske zajednice, koja donosi znanje i inovacije, tehnoloških kompanija koje razvijaju praktična rješenja, i lokalne zajednice, koja najbolje poznaje stvarne potrebe naših građana.Svakako, veliki značaj je i na međunarodnim ortganizacijama koje dodatno podržavaju implementaciju ovakvih rješenja ali i saradnji. Mišljenja sam da zajedno možemo stvoriti grad koji će biti primjer održivog razvoja, a sve u interesu poboljšanja kvaliteta života naših stanovnika – kaže Neven Stanić, direktor Gradske razvojne agencije Banjaluka.
Ovaj događaj dodatno potvrđuje značaj saradnje svih relevantnih aktera – od javnog i privatnog sektora do akademske zajednice i građana – u zajedničkom stvaranju inovativnih rješenja za bolji, održiviji i povezaniji život u urbanim sredinama.

Agencije

Nastavi čitati

Banjaluka

TANJA PALAČKOVIĆ PROSLAVILA NIKOLJDAN! “Sveti Nikola nas uči da darujemo druge”

Danas, 19. decembra, Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Nikolu Čudotvorca, jednog od najpoštovanijih svetitelja među pravoslavnim vernicima. Ovaj dan je posebno značajan za mnoge porodice koje ga slave kao svoju krsnu slavu, među kojima je i odbornica PDP-a u Skupštini Grada Banja Luka, Tanja Palačković.

Palačkovićeva je u svom domu okupila porodicu, prijatelje i goste kako bi zajednički obeležili ovaj važan praznik. Tom prilikom istakla je značaj porodičnog okupljanja i tradicije koju Sveti Nikola simbolizuje.

– “Ovo je krsna slava moje porodice i blagoslovljeni smo da se okupljamo svake godine i da nas svake godine ima sve više. Sveti Nikola nam je ostavio u amanet da danas darujemo druge, pa je ovo poseban dan i za sve najmlađe. Braćo, neka nam je srećna krsna slava!” – poručila je Palačkovićeva uz simbolično posluženje gostiju i poklone za najmlađe.

Ovaj dan, osim porodičnog slavlja, podseća na humanost i nesebično deljenje, što je u duhu Svetog Nikole. Mnogi vernici na ovaj praznik nastoje da pomognu onima kojima je pomoć potrebna, što je tradicija koju je i Tanja Palačković posebno naglasila.

Sveti Nikola Čudotvorac, poznat kao zaštitnik dece, moreplovaca i putnika, svojim primerom pokazuje put milosrđa, pa je Nikoljdan postao simbol radosti i solidarnosti među pravoslavnim vernicima.

Nastavi čitati

Banjaluka

NEBOJŠA DRINIĆ “Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice”

Odbornik PDP-a Nebojša Drinić uputio je čestitke svim vjernicima koji danas slave Svetog Nikolu, prisjećajući se porodične tradicije i duhovnog nasljeđa svog kraja.

„Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice – uvijek dočekujemo s radošću i ponosom. Brat i ja zajedno smo bili u crkvi u Razboju, gdje smo kao djeca prvi put molili Boga i duhovno sazrijevali. Danas radost dijelimo s našim bratancem Markom, podsjećajući ga na naše korijene.

S posebnim ponosom pričamo o našem pretku, Đurađu Driniću, prvom svešteniku i neimaru crkve u našem selu. On je ostavio neizbrisiv trag, a duh Svetog Nikole, koji simbolizuje dobrotu, skromnost i milosrđe, vodi nas kroz život.

Srećna i od Boga blagoslovena slava svim poštovanim domaćinima i dragim ljudima!“ – poručio je Drinić.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno