Društvo
GLAMOČKI KROMPIR POSTAO BREND, u markete stiže s etiketama
Procedura zaštite geografskog porijekla glamočkog krompira je nedavno okončana, a upisom u Registar geografskih oznaka i imena porijekla, ova nadaleko poznata i mnogima omiljena namirnica je i zvanično postala brend.
Osim što će se zaštiti geografsko porijeklo i ime, cilj ove inicijative Udruženja “Glamočki krompir” je i smanjenje nelojalne konkurencije, jedinstveni tržišni nastup proizvođača, razvoj poljoprivredne proizvodnje, unifikacija ponude i razvoj lokalne zajednice.
Siniša Šolak, predsjednik Upravnog odbora ovog udruženja i jedan od pokretača inicijative, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je pravne procedure vodio Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, a kvalitativne procedure laboratorija za prehrambene tehnologije i biotehnologije Tehnološkog fakulteta u Banjaluci.
“Sada imamo članstvo. Svaki član ima svoj članski broj. Poentna je da su informacije povjerljive i da se skeniranjem koda na etiketi može doći do podataka od kontakta proizvođača do uvida u njegove parcele”, kaže on i dodaje da u registru članova imaju trenutno 44 proizvođača, a da su sve informacije dostupne skeniranjem QR koda.
Šolak ističe da su im se već javili iz nekoliko velikih trgovačkih lanaca marketa.
“Oni traže naš krompir sa deklaracijama da ga plasiraju”, navodi on.
Takođe, upisom u registar poljoprivrednih proizvođača prihvata se i obaveza godišnjih hemijskih analiza krompira, što je, kako ističu iz Udruženja, dodatni plus na tržištu, jer se na ovaj način kupcu garantuje provjereni kvalitet.
“Naredne sedmice uzorci onih koji su prvi izvadili krompir idu u laboratoriju da se uradi analiza i ta dokumentacija postaje sastavni dio dosijea svakog pojedinačnog proizvođača”, objašnjava Šolak za “Nezavisne novine”.
Kada je riječ o ovogodišnjem rodu, Šolak ističe da je prinosa bilo.
“Ovdje malo vađenje krompira kasni jer je bilo kišnih dana. Sada je fin period, sada se intenzivno vadi. Malo nedostaje ljudi da vade krompir, ali dolaze iz Šipova, iz Bugojna, na dnevnicu”, kaže on i dodaje da je prosjek 2,5 tona po dulumu.
Inače, kako je ranije objasnio Šolak za “Nezavisne novine”, kvalitetu glamočkog krompira doprinosi mnogo faktora, ali na njegovu prirodnost najviše utiče zdrava priroda.
“On se sije na nadmorskoj visini između 880 i 920 metara. Takođe, na kvalitet ima uticaj klima, kao i krečnjačko područje, sastav zemljišta od kalcijum-karbonata i razni prirodni faktori, kao i nepostojanje zagađivača”, rekao je on, dodajući da svi ti faktori dovode do dobrog razvijanja krompira.
“Kvalitet definiše i količina čvrste materije, odnosno skroba. Ovdje je minimalna količina skroba u krompiru 19 odsto, a to doprinosi njegovom kvalitetu i periodu čuvanja, odnosno njegovoj trajnosti”, objašnjava Šolak.
Kako priča, poljoprivreda i stočarstvo su osnovna djelatnost u Glamoču, a glamočki krompir je proizvod od koga živi mnogo ljudi.
Da je Glamoč ponosan na svoj krompir, pokazuje i manifestacija “Dani glamočkog krompira”, koja se godinama održava u ovom mjestu, pa će biti održana i ove.
Društvo
SNAŽNA PORUKA PATRIJARHA PORFIRIJA “Povratak hrišćanskim vrijednostima može donijeti mir”
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije uputio je povodom tragedije na Cetinju saučešće Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu crnogorsko–primorskom Јoanikiju, uz poruku da izraze molitvenog saučešća i očinske brige prenese porodicama stradalih i vjernicima u Crnoj Gori.
– U ovoj zastrašujućoj bujici tuge, molimo se za upokojenje duša nevino postradalih čeda Božjih, dok naše molitvene oči ostaju zagledane u lica porodica postradalih. Neka Hristos uteši i osnaži ožalošćena srca njihova, a duše preminulih obasja svjetlošću svog neprolaznog Carstva i daruje im vječni pokoj – poručio je srpski patrijarh.
Srpski patrijarh je naglasio da je dar života bescijena vrijednost budući da je svako ljudsko biće, premudrošću i ljubavlju Božjom, prizvano u ovaj svijet.
Patrijarh je naveo da u SPC dijele veliku zabrinutost činjenicom da je ovo jedan u nizu veoma tragičnih događaja koji su se, u posljednje vreme, odigrali na užem bratskom i bliskom, geografskom području, saopšteno je na sajtu SPC.
– Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra Cetinjskog, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja – naveo je patrijarh.
Dvanaest osoba, među kojima i dvoje djece, ubijeno je juče u masovnom zločinu na Cetinju, dok se za život četvoro Cetinjana bore ljekari Kliničkog centra u Podgorici.
Masovni zločin je počinio Aco Martinović, koji je potom izvršio samoubistvo.
Društvo
U Srpskoj sutra Dan žalosti zbog nevino stradalih građana u Cetinju
Vlada Republike Srpske održala je telefonsku sjednicu i donijela odluku da se sutra, 3. januar, proglasi Danom žalosti u Republici Srpskoj zbog nemilih događaja i nevino stradalih građana u Cetinju u Crnoj Gori.
– U skladu sa odlukom Vlade Srpske, institucije i javne službe dužne su da zastave spuste na pola koplja, a medijski, sportski, kulturni i svaki drugi sadržaj da se prilagode odluci Vlade Srpske o proglašenju Dana žalosti – ističe se u saopštenju.
Društvo
ČESTITAMO! I Hercegovina dobila prvu bebu ove godine, na svijet stigla Kasija Avdalović
Djevojčica Kasija Avdalović iz Nevesinja, rođena 1. januara u Bolnici Nevesinje u 22.05, prva je hercegovačka beba rođena u 2025. godini, pišu Nezavisne.
Roditelji malene Kasije, otac Miloš i majka Milica su, kažu, za Novu godinu dobili najljepši dar na svijetu, a mama i njena kćerkica su već sutradan pozirale pred našim kamerama.
“Svi smo sretni zbog ovako lijepih vijesti, ne samo da imamo prvu bebu u Hercegovini u ovoj godini, već više zbog činjenice da svake godine imamo sve više porođaja u našoj ustanovi, tako da ćemo prethodnu godinu naročito pamtiti jer smo pomogli da 278 beba dođe na svijet, što je rekordan broj otkako je osnovano ovo odjeljenje”, kazao je Kokotović.
Podsjetivši da su u 2023. godini imali 241 porod, pa je ovoliki broj novorođenčadi zaista veliko povećanje, doktor Kokotović kaže da se, pored 91 bebe iz Nevesinja, ovdje rodilo i 59 beba iz Trebinja koje ima svoje porodilište, a za njima su 49 beba iz Bileće, 47 iz Gacka, 21 iz Ljubinja, te pet iz Berkovića i jedna iz Kalinovika.
Osim ovih lokalnih zajednica koje gravitiraju Bolnici Nevesinje, ovdje su na svijet dolazile i bebe iz ostalih krajeva Republike Srpske, dvoje iz Istočnog Sarajeva, te po jedna iz Banjaluke, Prijedora i Pala.
-
Društvo1 dan ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti1 dan ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka1 dan ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Banjaluka1 dan ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Hronika2 dana ago
Umrle BLIZNAKINJE STARE MJESEC DANA povrijeđene u teškom udesu kod Novog Sada
-
Politika1 dan ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika1 dan ago
NOVOGODIŠNJI KARAMBOL U PRNJAVORU! Autom uletio u kafić
-
Hronika1 dan ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE