Connect with us

Društvo

USKORO POČINJE ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA! Ne zaboravite pomjeriti kazaljke

Građani BiH će u noći sa subote na nedjelju, 27. na 28. oktobar, ponovo pomjerati kazaljke na satu, prelaskom na zimsko računanje vremena.

Tačno u tri sata ujutro, časovnici će se vratiti jedan sat unazad, što će donijeti dodatni sat spavanja, ali i raniji zalazak sunca.

Zimsko računanje vremena u BiH je u skladu s praksom koja se primjenjuje u većem dijelu Evrope, s ciljem bolje usklađenosti dnevnog svjetla sa radnim vremenom. Iako se već nekoliko godina raspravlja o ukidanju sezonskog pomjeranja sata, zemlje Evropske unije još nisu postigle konačan dogovor. Bosna i Hercegovina, koja prati regulative EU, nastavlja s ovom praksom dok se ne donese drugačija odluka.

Iako mnogi pozdravljaju dodatni sat sna, stručnjaci ističu da prelazak na zimsko računanje vremena može negativno uticati na biološki ritam organizma, posebno kod djece i starijih osoba. Savjetuje se prilagođavanje dnevnih aktivnosti kako bi se tijelo lakše priviklo na promjene.

Zimsko računanje vremena će trajati do posljednjeg vikenda u martu 2025. godine, kada će se kazaljke ponovo pomjeriti unaprijed za jedan sat, čime će početi ljetno računanje vremena.

Društvo

BORBA SA VATROM KOD TREBINJA: Požarna linija dugačka preko dva kilometra

Vatrogasci i helikopter Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, nastaviće jutros gašenje požara u okolini Trebinja.

Sinoć je na planini Leotar vatra bila slabijeg intenziteta, a pod kontrolu je stavljen krak požara prema selu Aljetići, rekao je zamjenik komandira Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Neđo Ćuk.

Riječ je o izuzetno teškom i nepristupačnom terenu, a požarna linija dugačka je preko dva kilometra.

Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske juče je imao više od 50 naleta.

Na terenu je bilo i oko četrdeset vatrogasaca, mještana i pripadnika Civilne zaštite.

(RTRS)

Nastavi čitati

Društvo

SVE POSKUPJELO, siromašnim opštinama u Srpskoj POMOĆ NIJE VEĆA ni za marku

Rukovodstva siromašnih opština u Republici Srpskoj ogorčena su odnosom Vlade RS prema ovim lokalnim zajednicama, jer već godinama dobijaju isti iznos novca kao podršku, a u međuvremenu je, podsjećaju, sve poskupjelo.

Vlada je, podsjetimo, u četvrtak donijela Odluku o isplati finansijskih sredstava ovim lokalnim zajednicama u ukupnom iznosu od 750.000 KM, od ukupno tri miliona koliko im se u četiri tranše dodjeljuje godišnje.

Kada se to rasparča na ukupno 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica, one po tranši dobiju između 16.341,50 i 24.821,50 KM.

Stevo Drapić, načelnik opštine Ljubinje, kaže da je u pitanju odluka koja je na snazi odavno i nije mijenjana godinama.

“Mi smo se borili da povećamo taj fond sa tri miliona na pet miliona, pa nisu dozvolili. Ja sam pitao i ministarku finansija i premijera da li stvarno misle da oni tim parama mogu da podignu jednu opštinu iz nerazvijene u razvijenu. To, vjerujte, vrijeđa inteligenciju. Ali, eto, to traje tako godinama, godinama je taj fond tri miliona”, rekao je Drapić za “Nezavisne novine”.

Opštini kojom on rukovodi po tranši pripada 22.371,50 KM, dok Berkovićima sljeduje i manje – svega 19.616,50 maraka. Načelnik Berkovića Bojan Samardžić takođe smatra da je iznos od tri miliona, koji siromašne opštine ukupno dobijaju već godinama na godišnjem nivou, nedovoljan.

“U međuvremenu smo imali povećanja cijena, ali i obaveza kroz razne izmjene zakonskih rješenja, tako da je ovo zaista na minimalnom nivou. To je nedovoljan iznos i potrebna su sistemska rješenja”, rekao je Samardžić u izjavi za “Nezavisne novine”.

I Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske, smatra da bi iznos koji se dodjeljuje nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama trebalo da bude povećan.

“Apsolutno treba razmišljati o povećanju tog iznosa, a pogotovo sada, imajući u vidu odluku Ustavnog suda Republike Srpske. Ja mislim da to treba povećati na deset miliona. Kad bi podigli na deset miliona, sve bi riješili. Sve stane u deset miliona”, rekao je Ćosić za “Nezavisne novine”.

Pitanja smo poslali i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, ali odgovore nismo dobili. Sredstva od Vlade Republike Srpske dobija ukupno 15 nerazvijenih, te 20 izrazito nerazvijenih opština.

Kada su u pitanju nerazvijene opštine, tu spadaju Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.

Na spisku izrazito nerazvijenih su Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni i Kupres. U izrazito nerazvijene lokalne zajednice kojima stižu sredstva spadaju i Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.

Najviše sredstava po jednoj tranši, 24.821,50 KM, dobija opština Bratunac, a najmanje Istočni Drvar – 16.341,50 KM. Manje od 20.000 maraka po tranši, uz Istočni Drvar, dobijaju i Petrovac, Berkovići, Istočni Stari Grad, Kalinovik, Kupres i Trnovo.

Nastavi čitati

Društvo

HAOTIČNO U ELEKTROENERGETSKOM SEKTORU: Sve više se kupuje ugalj, uvoz struje premašio 300 miliona

Zbog pada proizvodnje uglja u rudnicima, “Elektroprivreda BiH” je prinuđena da kupi 400.000 tona mrkog uglja za oko 70 miliona KM.

Sa druge strane, stručnjaci kažu da je uvoz električne energije za šest mjeseci premašio 300 miliona KM.

Kako pišu federalni mediji, “Elektroprivreda BiH” je krenula u nabavku oko 400.000 tona mrkog uglja za potrebe Termoelektrane u Kaknju, za šta je predviđeno da se izdvoji oko 70 miliona KM sa PDV-om.

Naime, kako je ranije saopšteno iz “Elektroprivrede BiH”, u posljednjih godinu dana proizvodnja uglja iz rudnika koji posluju u koncernu ovog elektroenergetskog preduzeća je nedovoljna, te su prinuđeni nabavljati velike količine uglja na slobodnom tržištu.

“Pad proizvodnje doveo je preduzeće u tešku situaciju, zbog čega se određen nivo struje mora kupovati za FBiH”, rečeno je nedavno na konferenciji za medije.

Podsjećamo da je “Elektroprivreda BiH” nedavno tražila više cijene električne energije.

Sanel Buljubašić, generalni direktor “Elektroprivrede BiH”, rekao je ranije da je njihova obaveza da osiguraju stabilno i uredno snabdijevanje kupaca, ali i da održavaju stabilnost energetskog sektora.

Kako stvari sada stoje, struja će od 1. septembra u FBiH poskupjeti najmanje 4,8 do osam odsto, ali će zadnju riječ na ovaj prijedlog dati Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK).

I “Elektroprivreda RS” je ranije tražila povećanje cijena električne energije, ali je to u startu presjekao Radovan Višković, premijer RS, rekavši da do kraja godine neće biti viših cijena struje.

Ipak, ukoliko dođe do dodatnih problema u elektroenergetskom sektoru u Srpskoj i prekomjernog uvoza te loše hidrologije, pitanje je kako će se ovo javno preduzeće izboriti sa svim tim, te da li će možda jedini način biti da cijena struje bude viša.

Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (SEERC), kazao je federalnim medijima da je BiH za šest mjeseci ove godine na uvoz struje potrošila 320 miliona KM.

“Uvoz električne energije u prvom polugodištu ove godine porastao je za četiri puta u odnosu na isti period prošle godine i na taj uvoz utrošeno je 320 miliona KM”, kazao je Bičakčić za Fenu.

Rekao je da je proizvodnja električne energije u proteklih šest mjeseci iznosila 6,6 teravat-sati (TWh), što je tri odsto manje nego u istom periodu prethodne godine, dok je potrošnja na mreži prenosa iznosila 5,5 TWh.

“Fizički obim izvoza električne energije iz BiH, u prvom polugodištu ove godine, iznosio je 3,8 TWh, što je za sedam posto manje nego u istom periodu prethodne godine. Finansijski efekat tog izvoza električne energije je iznosio 470 miliona KM, što je više za 60 procenata u odnosu na isti period 2024. godine”, pojasnio je Bičakčić.

Prema njegovim riječima, fizički obim uvoza električne energije iz BiH, u prvom polugodištu ove godine je iznosio 2,7 TWh, što je na nivou uvoza u istom periodu prethodne godine.

“Istovremeno fizički obim neto izvoza u prvom polugodištu ove godine je iznosio 1,1 TWh, što predstavlja smanjenje od 15 procenata, dok je neto izvoz bio 150 miliona KM i manji je za 29 procenata. Iako se nastavlja trend smanjenja, ipak je još zadržan pozitivan bilans neto izvoza, zahvaljujući prije svega privatnim kompanijama koje se bave proizvodnjom električne energije. Razlog ovako loših energetskih efekata je u nedostatku uglja i donekle u lošoj hidrologiji”, zaključio je Bičakčić.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kaže za “Nezavisne novine” da je ovo slijed svega onoga šta se dešava u posljednje vrijeme.

“Nakon pada izvoza električne energije imamo povećan uvoz električne energije. ‘Elektroprivreda BiH’ mora da kupuje ugalj, jer rudnici u njihovom koncernu ne mogu da isporuče sve te količine koje su njima potrebne. Da li je to dobro i zašto se radi? ‘Elektroprivreda BiH’ ne daje odgovore na to, nego ide u nabavku. Došli smo do jednog zida, odnosno ne znamo kuda to sve vodi, a sumnjam da ni u ‘Elektroprivredi BiH’ to ne znaju”, naglasio je Bečarević.

Nastavi čitati

Aktuelno