Connect with us

Politika

ŠTA SE KRIJE IZA NAJAVLJENE IZMJENE ZAKONA o zaštiti lica koje prijavljuju korupciju SRPSKOJ?

Na narednoj sjednici Narodne skupštine RS koja će se održati 29.oktobra narodni poslanici po hitnom postupku razmatrati Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju. Iako na prvi pogled može izgledati kao minorna izmjena, sagovornici portala Gerila ističu da ova izmjena, ako se usvoji, suštinski mijenja član prema  kom se o stanju u ovoj oblasti više ne informiše Narodna skupština a ostaje samo informisanje Vlade RS, što de fakto znači da o korupciji u Srpskoj neće niti nikakve debate jer će opozicija iz toga biti isključena te će tako izostati bilo kakva javna polemika o jednoj od najvećih rak rana našeg društva!

Predlagač Izmjena zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku je Ministarstvo pravde RS a ova tačka dnevnog reda će se pred poslanicima naći odmah nakon poslaničkih pitanja i odgovora, odnosno aktuelnog časa.

Iz Transparency international BiH ističu da ova izmjena Zakona uopšte nije predviđena Programom rada Vlade Republike Srpske za 2024.godinu već је javnost o tome obavještena tek u najavi dnevnog reda 84. Sjednice Vlade Republike Srpske, na kojoj je ovaj Prijedlog razmatran, te utvrđen po hitnom postupku. Na zvaničnoj web stranici Vlade RS objavljeno je da se Prijedlogom izmjene zakona vrše korekcije odredbe koja se odnosi na nadležnost Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije, radi uspostavljanja efikasnijeg i jednostavnijeg sistema borbe protiv korupcije, te je navedeno da u Ministarstvu pravde Republike Srpske postoji Resor čija je nadležnost sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije, zbog čega je postojanje Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije Republike Srpske postalo nepotrebno.

“Međutim, izmjena zakona ne odnosi se samo na brisanje Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije RS iz teksta zakona, nego i na potpunu izmjenu suštine odredbe kojom je propisana obaveza dostavljanja godišnjeg izvještaja o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju Narodnoj skupštini RS i Vladi RS”, kaže za Gerilu Ena Kljajić Grgić, rukovodilac Centra za pružanje pravne pomoći u Transparency International BiH.

Ona dodaje da je predloženim izmjenama predviđeno je da Ministarstvo pravde godišnji izvještaj ubuduće dostavlja samo na razmatranje Vladi RA, dok se razlozi zbog kojih se NSRS isključuje iz procesa obaveznog dostavljanja godišnjeg izvještaja uopšte se ne navode u propratnom aktu koji je objavljen u materijalima zakazane 11. redovne sjednice Narodne skupštine RS. Isto tako, nisu objavljeni ni razlozi za donošenje izmjena ovog zakona po hitnom postupku.

Ena Kljajić Grgić, Transparency International BiH

Inače parlamentarna kontrola uprave prihvaćena je u svim savremenim pravnim sistemima i predstavlja ocjenu političke cjelishodnosti rada uprave. Parlament preispituje da li uprava sprovodi postavljenu politiku, ostvaruje postavljene ciljeve, te vrši svoja ovlaštenja u skaldu sa javnim inetresom. Ono najvažnije kod parlamentarne kontrole je činjenica da se rasprava o nekom pitanju završava glasanjem, te je u tom kontekstu moguće i pokretanje pitanja političke odgovornosti ministara i drugih nosilaca funkcija, dodaju iz TI BiH.

“Interesantno je ispratiti kako će u konkretnom slučaju odlučiti narodni poslanici Republike Srpske, tj. da li će dati svoj glas za izmjene zakona kojim im se faktički uskraćuje mogućnost preispitivanja jednog veoma važnog godišnjeg izvještaja u kom se prikazuje rad, problemi rada i rezultati postignuti u oblasti zaštite lica koja prijavljuju korupciju. S druge strane otvoreno je pitanje zašto Ministarstvo pravde RS koje je predlagač ovih izmjena želi isključiti Narodnu skupštinu iz postupka razmatranja izvještaja”, ističe Ena Kljajić Grgić.

Zanimljivo, ukoliko se usvoje ove izmjene, već se godišnji izvještaj za tekuću 2024. godinu neće naći pred narodnim poslanicima u skupštini Republike Srpske!

Da je ova predložena izmjena sporna po više osnova, slaže se se i advokat Milan Malešević koji ističe da je Narodna skupština Republike Srpske jedini forum gdje se može voditi polemika i gdje opozicija ima priliku izraziti stavove, dok u Vladi RS, naravno, nema opozicije.

“Prvo, izmjena stavlja kontrolu i nadzor nad prijavama o korupciji isključivo u ruke Vlade, bez uključivanja vanjskih ili nezavisnih tijela poput Komisije. U sistemu gdje opozicija nema uticaj na rad Vlade, to može značiti da će se postupci vezani za zaštitu uzbunjivača odvijati u okruženju bez adekvatne javne kontrole”, naglašava Malešević u izjavi za Gerilu.

On dodaje da opozicija, koja može postavljati pitanja u Skupštini, ima ograničen pristup ovim procesima unutar Vlade, čime se smanjuje mogućnost kritičkog preispitivanja tih izvještaja.

Milan Malešević, advokat / FOTO: privatna arhiva

“Drugo, centralizacija izvještavanja u Ministarstvu pravde, koja sada podnosi izvještaj direktno Vladi, može izazvati zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti. Bez nezavisne komisije ili sličnog tijela koje bi imalo ulogu u nadzoru, postoji rizik da se prijave korupcije ne obrađuju na pravičan ili nepristrasan način. U takvom kontekstu, politička kontrola nad borbom protiv korupcije postaje jača, što potencijalno oslabljuje zaštitu uzbunjivača i može dovesti do smanjenja povjerenja javnosti u proces borbe protiv korupcije. Ova izmjena, stoga, može biti korak unazad u smislu transparentnosti i nezavisnosti institucija, naročito u političkom sistemu gdje je pluralizam u Vladi praktično nepostojeći”, kaže za naš portal Malešević.

On dodaje da se, u širem kontekstu, ove izmjene nadovezuju na druge zakonske promjene, poput kriminalizacije klevete i strože regulacije rada nevladinih organizacija, koje su nedavno usvojene u Republici Srpskoj.

“Ove promjene zajedno stvaraju okvir u kojem se pojačava kontrola vlasti nad građanskim društvom, slobodom izražavanja i kritičkim mišljenjem, čime se postepeno približava konceptu policijske države”, upozorava Malešević.

I narodni poslanici iz redova opozicije su iznenađeni ovim potezom Ministarstva pravde, čak iako se zna da borba protiv korupcije nije na listi prioriteta naših institucija.

“Upravo zbog toga i jesmo zemlja duboko zaglibili u korupciju. Strategije i komisije za borbu protiv korupcije su se pokazale kao beskorisni paravani, jer rezultata nema, dok se afere korupcije gomilaju. Nažalost, u javnom prostoru daleko češće nailazimo na primjere koruptivnih radnji nego na konkretne poteze u njihovom suzbijanju”, kaže za Gerilu narodna poslanica Tanja Vukomanović.

Tanja Vukomanović / FOTO: GERILA

Ona naglašava i da je to što novi resor u Ministarstvu pravde preuzima posao Komisije za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije Republike Srpske može značiti da se ovo pitanje dodatno centralizuje.

“Iako se u obrazloženju navodi da je cilj “uspostavljanje efikasnijeg i jednostavnijeg sistema borbe protiv korupcije” bojim se da to samo znači efikasnija i jadnostavniji obračun sa licima koja bi korupciju prijavljivala. Kako Vlada štiti lica koja prijavljuju koripciju najbolje pokazuje primjer sandučića u zgradi Vlade koji su postavljeni prije nekoliko godina kako bi zaposleni mogli anonimno da prijave korupciju, a hodnici u kojima su sandučići su pokriveni video nadzorom. To znači da se sve to radi forme radi, bez ikakvog detaljnog pristupa i bez ikakvog očekivanja da će ove mjere dati rezultate”, dodaje u razgovoru za naš portal Vukomanović.

Dejan Rakita/GERILA

Politika

Fox News Dodika nazvao “BOSANSKIM MEDVJEDOM”

Fox News je Milorada Dodika nazvao “bosanskim medvjedom” prenoseći informaciju da bivši guverner Ilinoisa Rod Blagojević, kojeg je nedavno pomilovao predsjednik SAD Donald Tramp, lobira za interese predsjednika Republike Srpske.

U tekstu Fox Newsa piše kako Blagojević zastupa interese političara poznatog kao “bosanski medvjed”, koji ima bliske veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Washington Post je ranije otkrio detalje uloge koja je namijenjena Blagojeviću.

Njegova misija kao stranog agenta, prema ugovoru o lobiranju objavljenom u srijedu uključivaće sljedeće: da pokuša uvjeriti američke zvaničnike da odustanu od sankcija protiv zvaničnika Republike Srpske, koji su suočeni s “onim što se doživljava kao lov na vještice” i da smijeni zvaničnika Ujedinjenih naroda, čije ime se ne pominje, a koji pokušava blokirati Dodikov separatistički pokret.

Takođe, Fox News navodi kako je u objavi u srijedu Blagojević naveo da je Interpol, globalna policijska organizacija, odbio zahtjev “neizabranog visokog predstavnika” u Bosni “da uhapsi Milorada Dodika, poznatog kao “Bosanski medvjed” zbog njegove velike fizičke građe, a koji je legitimno izabrani predsjednik Republike Srpske”.

Kako tvrdi Fox News, Tramp je navodno razmatrao imenovanje Blagojevića za ambasadora SAD u Srbiji, ali se u konačnici ipak odlučio za bivšeg glavnog tužioca Arizone Marka Brnovića

Avaz

Nastavi čitati

Politika

VUKOVIĆ “Ne znamo da li ćemo sutra podržati Čovićev Izborni zakon”

Nenad Vuković, delegat u Domu naroda PS BiH bio je gost emisije „Crvena olovka“. Govorio je o sjednicama Doma naroda, Izbornom zakonu, sastanku stranaka PDP, SDS, Pravda za red i mir, HDZ,i Trojke.

Jučer su delegati SNSD-a u Domu naroda ponovo blokirali rad Doma naroda i spriječili smjenu SNSD-ovih kadrova.

– U Domu naroda se sada štite lični i stranački interesi, a ne nacionalni interesi naroda. Imamo čitav serijal kršenja poslovnika, nama se ne dozvoljava ni da raspravljamo o dnevnom radu. Špirić misli da samo on može određivati dnevni red, unaprijed su smislili da napuste sjednicu kada na red dođu smjene SNSD-ovih kadrova – kaže Vuković.

Blokade moraju prestati
Dodaje i da se s blokadama rada mora prestati, a da će opozicija natjerati SNSD da prestane s blokadama.

– S blokadom se mora prestati, mi ćemo vršiti politički pritisak. Građani moraju znati da oni koje su birali zakone stavljaju u ladicu, a mi ih tjeramo da te zakone stave na dnevni red. SNSD je ostao i bez HDZ-a. Špirić sada nema podršku ni šest delegata u Domu naroda. Opozicija iz RS-a želi da usvaja zakone koji su u interesu običnog čovjeka. Jučer smo usvojili dva takva zakona – podsjeća Vuković.

Vuković je govrio i o sastanku „Trojke iz FBiH”, “Trojke iz RS” i HDZ-a.

– Pojavila se u javnosti informacija da će se potpisivati sporazum. Na prethodnom sastanku uopšte nije dogovoreno da ćemo potpisivati bilo kakav sporazum još uvijek. Svako je iznio svoja razmišljanja šta želi. Mi želimo evropski put, diferencijalnu stopu PDV-a koju je obarao SNSD i skenere na biralištima. HDZ želi izborni zakon – kaže Vuković.

Za sutra je zakazana sjednica Doma naroda na zahtjev HDZ-a pred delegatima će se naći prijedlog izmjena izbornog zakona, izmjene se odnose na Predsjedništvo BiH i CIK, u ovim izmjenama nema uvodjenja skenera i drugih tehničkih izmjena što je zahtjev opozicije iz RS. Vuković kaže da još uvijek ne zna hoće li dati podršku takvom zakonu.

Konačan stav
– Još nismo donijeli konačan stav o tome. Još nismo donijeli odluku. Večeras i sutra imamo sastanke na kojima ćemo usaglasiti stav. Rekao bih da je logično da je HDZ u ovom momentu stavio na stol ovo pitanje, to je njihovo najprioritetnije pitanje, koriste trenutak krize. Oni smatraju da je to neizbježno pitanje. Najbliži momenat za dogovor je bio Neum, ali su se zaustavili pregovori iz Neuma. Tu se govorilo o elektorima i vrijednosti glasa. Ja sam govorio našim kolegama iz FBiH da možda i to treba biti jedna od opcija, ali tu ima drugi problem. Budimo precizni. Problemi se ne rješavaju jer niko ne smije riješiti problem. Nema hrabrosti kod lidera da progutaju knedlu i da pokrenu jake državničke poteze – kaže Vuković.

Naglasio je i da ukoliko sutra u Domu naroda prođe HDZ-ov prijedlog zakona, on u Predstavničkom domu sigurno neće imati potrebnu podršku. Vuković je govorio i sigurnosnim problemima, Miloradu Dodiku i vlasti u Republici Srpskoj.
avaz

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ “SNSD pokušava sakriti svoja nedjela i DODATNO FINANSIJSKI OSLABITI BANJALUKU”

U trenutku kada je u javnost procurila informacija da bi garaža, u koju je uloženo preko 50 miliona KM narodnog novca, mogla preći u privatne ruke, SNSD na najbrutalniji način pokušava osporiti naplatu parkiranja od strane Gradske uprave, predlažući osnivanje javnog preduzeća kojim bi upravljala Skupština grada.

– Ovakav potez nije samo nelogičan i destruktivan, već jasno pokazuje da SNSD pokušava sakriti svoja nedjela, nadajući se da će narod, zbog jednog drveta, izgubiti iz vida cijelu šumu – poručio je generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.

On ističe da su predstavnici SNSD-a navikli na političku trgovinu i donošenje štetnih odluka za građane, a novi pokušaj finansijskog iscrpljivanja grada samo je još jedan u nizu udaraca na budžet Banjaluke.

– Zapošljavanje po stranačkoj knjižici i finansiranje partije preko gradskih resursa postala je loša praksa koja je uništila mnoge lokalne zajednice u Republici Srpskoj. Čini se da je SNSD-ov cilj da na listu gubitaških preduzeća doda još jedno, koje je unaprijed osuđeno na propast – naglasio je Drinić.

Prema njegovim riječima, pokušaji SNSD-a da finansijski oslabe Banjaluku i da gradonačelnika Draška Stanivukovića predstave kao nesposobnog, samo su očajnički politički manevri.

– Gradska administracija, predvođena Stanivukovićem, dokazala je da je jača od svih zamki i podvala. Nisu nas zaustavili ni pokušaji otimanja šest miliona maraka od PDV-a, ni blokiranje poreske stope na nepokretnosti, ni sabotaža ključnih gradskih projekata. Glava nam je iznad vode, plivamo uzvodno uprkos svim preprekama. Banjaluka ide naprijed, a narod to vidi i podržava! – zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno