Connect with us

Zdravlje

PRIJETNJA PO LJUDE? Pojavila se “zombi” bolest nakon 20 godina

U zapadnom dijelu SAD-a otkrivena je zaraza poznata kao “bolest zombi jelena” zbog čega se ljudima savjetuje da izbjegavaju konzumaciju divljači.

Zvaničnici su potvrdili slučaj hronične bolesti iscrpljivanja (CDW), tzv. bolesti zombi jelena u neidentifikovanom objektu u sjevernom okrugu blizu granice s Kanadom.

To je prvi potvrđeni slučaj ove zaraze u državi nakon skoro 20 godina.

Ova bolest uzrokuje postepeno propadanje dijelova mozga do spužvaste konzistencije, ostavljajući zaražene životinje da gledaju u “prazno” prije nego što umru.

Bolest je 100 odsto smrtonosna i širi se među životinjama kao što su jeleni i losovi.

Otkrivena je u životinji kao dio rutinskog testiranja Njujorškog ministarstva poljoprivrede i tržišta, ali zvaničnici ne vjeruju da je bolest prisutna u divljoj populaciji jelena.

Prijetnja po ljude?
Ministarstvo zaštite životne sredine je u saopštenju dodalo da je “prijetnja po javno zdravlje niska”.

Ipak, ministarstvo je izdalo upozorenje da ljudi ne bi trebali da konzumiraju meso životinja za koje se sumnja da imaju ovu bolest.

U saopštenju se navodi da, iako “nema dokaza da bolest može da pređe na ljude, oni ne bi trebali da konzumiraju meso zaraženih životinja”.

Nikada nije dokazano da se ova bolest prenosi na ljude, iako neki stručnjaci strahuju da bi to moglo da se dogodi.

Ranije ove godine, medicinski časopis iznio je slučajeve dva lovca koji su umrli od Kreutzfeldt-Jakobove bolesti (CJD), slične bolesti mozga koja ima smrtnost od 100 odsto.

Poput bolesti zombi jelena, CJD izazivaju nepravilno savijeni prioni i obično pogađa nasumično. Međutim, istraživači su primijetili da je moguće da su lovci oboljeli nakon konzumiranja mesa zaražene divljači.

Napomenuli su: “Iako uzročnost ostaje neprovjerena, ovaj slučaj naglašava potrebu za daljom istragom o potencijalnim rizicima konzumiranja mesa zaraženih jelena i njegovim implikacijama za javno zdravlje.”

Istraživanja sugerišu da je moguće da se prioni iz CWD vežu za elemente u okolini, što može izazvati promjene u svojstvima priona, uključujući to koliko je bolest zarazna i potencijal za zaražavanje drugih životinjskih vrsta ili čak ljudi.

Najavljena pojačana kontrola
Ovo je prvi prijavljeni slučaj ove bolesti u Njujorku od 2005. godine, a većina slučajeva u Americi je prijavljena u srednjozapadnim državama poput Kanzasa, Nebraske i Viskonsina.

Država je saopštila da sprovodi svoj Plan odgovora na zarazu. Povećaće uzorkovanje i praćenje divljih jelena i podsticati stanovnike da prijave sve bolesne ili mrtve životinje u području.

“Bolest zombi jelena” izazivaju proteini u tijelu. Nakon infekcije, prioni se šire kroz centralni nervni sistem, ostavljajući naslage priona u moždanom tkivu i organima.

Ne postoje tretmani ili vakcine.
Bolest je takođe vrlo zarazna, pa ako jedna životinja testira pozitivno, cijela grupa se smatra zaraženom.

Nije jasno kako se tačno širi, ali se smatra da životinje prenose bolest konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane zaraženim izmetom ili izlaganjem leševima.

Direktan kontakt može doprinijeti prenosu.

CWD je otkrivena kod životinja u najmanje 35 država, četiri kanadske provincije i četiri druge strane zemlje, prema CDC-u.

Kako bi smanjili rizik od CWD, zvaničnici Njujorka preporučuju da se meso divljači koje su ulovljene van Njujorka dobro obezbijedi prije nego što se donese u državu, piše Dejli Mejl,

Zdravlje

NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje

Kako započeti dan često određuje kvalitetu cijelog dana. Uključivanje nekoliko jednostavnih, ali efikasnih jutarnjih rutina može značajno poboljšati vaše raspoloženje, energiju i produktivnost. Evo nekoliko prijedloga kako da započnete svoj dan na najbolji način.

Ledeno tuširanje

Iako možda zvuči neugodno, ledeno tuširanje ima brojne zdravstvene prednosti. Ledena voda može pomoći u buđenju tijela, poboljšanju cirkulacije i jačanju imuniteta. Takođe, istraživanja pokazuju da hladno tuširanje može smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Počnite s toplom vodom i polako smanjujte temperaturu kako biste se navikli na hladnoću. Nakon nekoliko dana, ledeno tuširanje postaće vam lakše i prijatnije.

Meditacija

Nakon osvježavajućeg tuširanja, izdvojite nekoliko minuta za meditaciju. Meditacija pomaže u smirivanju uma, poboljšanju fokusa i smanjenju stresa. Pronađite mirno mjesto, sjednite u udoban položaj i zatvorite oči. Fokusirajte se na disanje, pokušavajući da usmjerite pažnju na svaki udisaj i izdisaj. Početnici mogu početi s meditacijom od pet minuta, postepeno povećavajući trajanje kako postanu iskusniji.

Zdrav doručak

Nakon meditacije, vrijeme je za hranjiv doručak. Doručak je najvažniji obrok u danu jer vam pruža energiju potrebnu za početak dana. Odaberite hranu bogatu proteinima, vlaknima i zdravim mastima kako biste održali stabilan nivo energije. Neki od prijedloga uključuju zobene pahuljice s voćem i orasima, grčki jogurt s medom i sjemenkama ili omlet s povrćem.

Vježbanje

Nakon doručka, posvetite se tjelesnoj aktivnosti. Jutarnje vježbanje pomaže u poboljšanju cirkulacije, povećanju energije i podizanju raspoloženja. Ne morate provoditi sate u teretani; dovoljno je 20-30 minuta aktivnosti kao što su brzo hodanje, trčanje, joga ili osnovne vježbe snage. Vježbanje će vam pomoći da se osjećate budnije i spremnije za suočavanje s dnevnim obavezama.

Početak dana s ledenim tuširanjem, meditacijom, zdravim doručkom i vježbanjem može značajno poboljšati vaše fizičko i mentalno stanje. Ove jednostavne, ali efikasne rutine pomoći će vam da započnete dan puni energije i pozitivnog stava. Isprobajte ove prijedloge i pronađite kombinaciju koja vam najviše odgovara, te uživajte u blagodetima dobro započetog dana.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Zdravlje

RECEPT ZA LIJEK koji izbacuje sve TOKSINE iz crijeva i obnavlja kožu

Ovaj narodni recept je poznat od davnina.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje.

Kada je organizam u dobrom stanju, to se odražava i na stanje kože.

Sama mrkva ima puno pozitivnih efekata za organizam zahvaljujući vlaknima, vitaminu A i beta karotenu kojima obiluje, a kada je pomiješate s još nekoliko sastojaka dobićete pravi melem za stomak.

Ovaj lijek je poznat od davnina, a naše bake su ga koristile kod problema sa crijevima i kako bi vratile svježinu koži.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje. Ovaj lijek će uspješno riješiti i problem zatvora, a ovako se pravi.

Sastojci:

3 veće mrkve

1 kašičica meda

Prstohvat mljevene paprike

Pola kašičice ulja

Priprema:

Izrendajte mrkvu u posudu pa dodajte i ostale sastojke. Miješajte dok se ne sjedine i lijek je spreman za upotrebu.

Preporučuje se da se mješavina jede umjesto doručka, a potrebno je konzumirati je pola sata nakon buđenja.

Nakon 10 dana redovne primjene, primijetićete poboljšanje i osjećaj lakoće u stomaku.
Glas

Nastavi čitati

Zdravlje

REVOLUCIJA U MEDICINI: Novi lijek se uvlači pravo u ćelije raka i uništava tumor iznutra!

Pacijenti oboljeli od raka krvi u Engleskoj prvi u svijetu mogu da imaju terapiju lijekom belantamab mafadotin, koji je razvijen u Velikoj Britaniji, a koji se uvlači u ćelije kancera i onda ih uništava, nakon što je Nacionalni institut za izvrsnost u zdravstvu i njezi odobrio danas upotrebu tog lijeka.

Ta terapija je nazvana “trojanski konj” zbog toga što se lijek na “prevaru” uvlači u ćelije raka koje ga apsorbuju, a zatim ih uništava iznutra.

Taj pionirski lijek može da zaustavi napredovanje multiplog mijeloma tri puta duže nego standardni tretmani, prenio je Gardijan.

Ciljana terapija se daje kao infuzija svake tri sedmice.

U Engleskoj oko 1.500 pacijenata godišnje oboli od multiplog mijeloma, neizlječivog karcinoma koštane srži.

Nastavi čitati

Aktuelno