Zdravlje
U BiH raste broj pogođenih moždanim udarom, PACIJENTI SVE MLAĐI
I dok se u razvijenim zemljama broj osoba koje obolijevaju od moždanog udara smanjuje, kod nas je u porastu, što nas svrstava u zemlje s najvećim brojem moždanih udara u svijetu.
Širom planete 29. oktobar se obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv moždanog udara, a prema riječima profesora doktora Siniše Miljkovića, načelnika Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i predsjednika Udruženja neurologa Republike Srpske, razlog ovakvog stanja jeste loša kontrola faktora rizika, nepridržavanje terapija, ne dolaženje na kontrolu, kao i stresne situacije.
“I dalje smo mi područje sa visokim učešćem stresa u riziko-faktorima. Nivo obolijevanja od moždanog udara je na nivou ratnog i poratnog perioda. Ne uspijevamo da riziko-faktore dovedemo u normalu”, ističe Miljković za “Nezavisne novine”.
Kako dodaje, ako se kontrolišu glavni faktori rizika, broj moždanih udara se može smanjiti za trećinu, a ključ svega je dobra prevencija.
Prema riječima doktora Miljkovića, ranije je bilo rijetko da osoba od 40 godina ima moždani udar, dok je sada situacija drugačija.
“Granica se pomjerila. Na sedmičnom nivou sada imamo dva ili tri pacijenta između 40 i 50 godina. Sada možemo reći da je to, maltene, bolest srednje životne dobi”, kaže Miljković.
Dodaje i da je ove godine promovisana i krilatica SMART koja zapravo govori da je potrebno ostaviti pušenje, jesti zdravo, povećati fizičku aktivnosti, ići redovno na kontrole i pridržavati se terapije.
Docent doktor Olivera Pilipović Spasojević, diplomirani fizioterapeut, ističe da posljedice moždanog udara zavise od lokacije dijela mozga gdje je došlo do začepljenja ili prsnuća krvnog suda i područja i površine povrede mozga, te vrste moždanog udara. Stoga, priča o oporavku je vječita tema razgovora, nekad i razočarenja kako pacijenta, tako i porodice, jer proces oporavka traje nekada veoma sporo, dugo, nekada nikako, a nekada za nekoliko mjeseci.
“Posljedice sa kojima se susreću naši pacijenti su zaista različite, no sigurno je jedno: trajno je izmijenjena percepcija života kako pacijenta, tako i cijele porodice, jer i u najsretnijem ishodu uvijek će postojati doza straha koja će smanjiti kvalitet života pojedincu”, navodi ona za “Nezavisne novine” i dodaje da posljedice mogu da se svedu na smanjenje snage i funkcionalnosti jedne strane tijela u vidu hemipareze, zatim jednog ekstremiteta do potpune oduzetosti jedne strane tijela i lica ili jednog ekstremiteta.
“U nekim slučajevima, kada biva pogođen centar za ravnotežu, imamo trajno onesposobljenog čovjeka koji, iako ima mogućnost pokretanja dijelova tijela, nije u stanju da sjedi, stoji ili hoda”, objašnjava Pilipović Spasojevićeva za “Nezavisne novine” i dodaje da postoji i grupa čija je onesposobljenost vezana za nerazumijevanje govora i slično.
Kada je riječ o rehabilitaciji osoba sa moždanim udarom, ona je timski rad i počinje od prvog dana kada se unesrećeni smješta u neurološku kliniku.
“Rehabilitacija različito dugo traje i krajnji ishodi zaista zavise kako od stepena oboljenja, tako i od svjesnosti pacijenta, njegove upornosti, ali i uključivanja porodice i prijatelja”, navodi Pilipović Spasojevićeva i dodaje da se nakon moždanog udara mijenja svijest o načinu dotadašnjeg života.
Nebojša Aleksić, predsjednik Udruženja građana za kvalitetniji život nakon moždanog udara “M’udar”, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da oni kao udruženje daju do znanja ljudima da i nakon moždanog udara mogu da nastave da žive i naprave sebi kvalitetniji život koji im se pruža nakon moždanog udara, a da onima koji su u riziku predstave opasnosti koje se kriju i da preventivno na vrijeme djeluju.
“Moždani udar je u nekom slučaju opomena za osobu da se nešto desilo sa njegovim tijelom i životom, tako da poslije toga može da promijeni način razmišljanja, način ponašanja, način organizacije i da napravi sebi bolji sistem života, da bude kvalitetniji, da mnoge stvari eliminiše, a da uvede neke nove stvari koje će pružiti bolje uslove za život”, ističe Aleksić.
Ovaj značajan dan koji se obilježava širom svijeta Udruženje “M’udar” obilježava nizom događaja, pa je tako 26. oktobra u Narodnom pozorištu Republike Srpske održan koncert Simfonijskog orkestra iz ciklusa “Introdukcije” pod nazivom “Neuroni – muzički impulsi”.
Takođe, sinoć je održana i panel-diskusija “Spona – put oporavka” na kojoj su učešće uzeli panelisti: Sofija Vučićević, osoba koja je doživjela moždani udar, prof. dr Siniša Miljković, načelnik Klinike za neurologiju, Marko Mihajlović, član porodice u kojoj je osoba imala moždani udar, dr Sanja Lolić, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, i dr sci. Dijana Đurić, doktor psiholoških nauka iz Udruženja psihologa RS.
“Danas će članovi Udruženja ići i u Institut ‘Dr Miroslav Zotović’ da posjetimo ljude koji su preživjeli moždani udar, da sa njima porazgovaramo, da se družimo”, navodi Aleksić za “Nezavisne”, dodajući da je oporavak lakši uz iskustva onih koji su već prošli kroz sve to.
Zdravlje
NAJVIŠE OBOLJEVAJU DJECA Povećava se broj pacijenata od oboljenja sličnom gripu i respiratornih infekcija
Brој оbоljеlih оd оbоljеnjа sličnih gripu i аkutnih rеspirаtоrnih infеkciја u porastu je u Srbiji pokazao je najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” o aktuelnoj еpidеmiоlоškoj situаciјi gripа.
Novih dijagnostikovanih slučajeva gripa u Srbiji još nema, zvanično i dalje imamo samo jedan potvrđen slučaj, ali su za razliku od prethodne izveštajne nedjelje u porastu oboljenja slična njemu i respiratorne infekcije.
– U tоku 47. izvjеštајnе nеdjеljе, оd 18. dо 24. novembra u u Srbiji se biljеže 6.746 slučајеvа оbоljеnjа sličnih gripu. U оdnоsu nа prеthоdnu nеdjеlju rеgistrоvаn brој оbоljеlih оd оbоljеnjа sličnih gripu је viši zа 8,4 odsto – navodi se u izveštaju “Batuta”.
U оvој izvеštајnој nеdjеlji nајviše stоpе incidеnciје rеgistrоvаnе su u Zlаtibоrskоm, Pirоtskоm i Šumаdiјskоm оkrugu.
Najviše stope oboljevanja zаbiljеžеnе su kod djece mlаđе оd 4 gоdinе, a zatim od 5 dо 14 gоdinа.
Аkutnе rеspirаtоrnе infеkciје porasle za više od 10 odsto
Brој оbоljеlih оd аkutnih rеspirаtоrnih infеkciја u Srbiјi u istoj nedjelji bio je 10.980, i porastao je za 10,8 odsto u odnosu na prethodnu.
Rеgistruје sе оsnоvni intеnzitеt аktivnоsti virusа gripа. Prvi, i dosad jedini slučaj gripa u Srbiji je potvrđen 8. оktоbrа 2024. gоdinе.
Radi se o gripu tipа А (N1pdm09) koji je pronađen u biоlоšкоm mаtеriјаlu (brisu ždrijеlа i nоsа), kod pacijentkinje u Kragujevcu.
Mjere prevencije protiv gripa
Vakcina protiv gripa je najsigurniji i najbezbjedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa. Vakcinacija protiv gripa se sprovodi u cilju redukovanja oboljevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji.
– Vrijeme neophodno za sticanje imuniteta je 2 do 3 nedjelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi 6 do 12 mjeseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine, kao i zbog varijabilnosti sojeva virusa gripa koji mogu da se mijenjaju svake godine/sezone – podsjećaju iz “Batuta”.
Imajući u vidu različitu efikasnost vakcine u odnosu na uzrasne kategorije kod kojih se aplikuje, potrebno je napomenuti da se kod vakcinisanih u slučaju oboljevanja razvija blaža klinička slika, kao i da se redukuju moguće teže komplikacije u slučaju oboljevanja kod osoba koje su u riziku.
Opšte preventivne mjere koje pomažu u sprečavanju širenja virusa gripa su pokrivanje nosa i usta maramicom tokom kašljanja i kijanja, nakon čega se upotrebljena maramica adekvatno odlaže. Redovno pranje ruku vodom i sapunom, posebno nakon kašljanja i kijanja. Ukoliko voda nije dostupna, za dezinfekciju ruku se može upotrebiti sredstvo na bazi alkohola. Izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta.
Izbjegavanje kontakata sa bolesnim osobama. U slučaju oboljevanja potrebno je ostati kod kuće i ne ostvarivati kontakte sa drugim ljudima, piše Blic.
Zdravlje
NI SPREJ NI INHALACIJE! Doktor pokazao kako da u svakom trenutku otpušite nos
Jedan ljekar je podelio jednostavnu vježbu od 30 sekundi koja može “brzo da otključa” vaš nos, bez potrebe za lijekovima ili sprejevima za nos, uz pomoć maramice i lagane masaže.
Borba sa prehladom i upornim zapušenim nosom koji dolazi s njom je vjerovatno jedna od najiritantnijih tegoba, naročito kada utiče na dragoceni san. Dok tradicionalni postupci poput pražnjenja nosa, inhalacija ili korišćenje sprejeva za nos mogu donijeti olakšanje, to je često samo privremeno riješenje.
Doktor je otkrio vježbu koja, kako kaže, može “brzo da otključa” nos bez korišćenja mentola, lijekova ili sprejeva sa kortikosteroidima.
Dr Michael Rowe, kiropraktičar poznat po tehnikama za ublažavanje bola, podelio je trik od 30 sekundi kao lijk za zapušen nos, koji možete koristiti tokom dana kako biste pomogli u otčepljivanju nosa.
Na Instagramu je objasnio:
— Ova vježba ne zahtjeva opremu (osim možda maramice) i može pomoći da se reši začepljenje nosa i sinusa u roku od 30 sekundi.
Metoda je jednostavna – savjetuje da počnete tako što ćete koristite dva prsta kako biste lagano pritisnuli gornji deo nosa sa svake strane, a zatim ih pomerite niz nos do nozdrva. Preporučuje da ovu radnju ponovite oko 5 do 10 puta.
Za one koji žele još veću olakšicu, on predlaže nadogradnju tehnike:
— Da biste ovo podigli na viši nivo, uzmite kažiprste i pritisnite sa strane nozdrva za laganu kružnu masažu — kaže Dr Rowe. Ovo bi trebalo da traje oko 5 do 10 sekundi.
— Sada ću vas upozoriti, ovo može brzo da otpuši nos do tačke gdje će biti kao “Nijagarini vodopadi”, pa obavezno imajte maramicu pri ruci.
Zdravlje
ISPOVJEST MARIKE (25) o majčinstvu i depresiji podigla mreže na noge! “NE ZNAM KO SAM VIŠE”
Snimak Marike (25) u kojoj je na direktan način, bez uvijanja ispričala kako se osjeća nakon porođaja postao je viralan na društvenim mrežama, budući da se mlada mama ogolila do srži u ispovijesti, bez straha da li će naići na osudu javnosti zbog svog stava.
Naime, ona je u snimku navela da voli svoje dijete, ali da je majčinstvo potisnulo nju kao osobu u drugi plan.
Marika Đanesi (25) iz postala je majka prije deset mjeseci i iskreno progovorila o izazovima majčinstva. U videu koji je postao viralan na TikToku, Marika je priznala kako se osjeća izgubljeno kao žena nakon rođenja djeteta.
Njen video izazvao je ogromnu pažnju, sakupivši gotovo 160.000 pregleda i 858 komentara.
Od kad je postala majka izgubila sebe
Sa suzama u očima i drhtavim glasom, Marika je započela:
“Moj sin je rođen u januaru i jako ga volim“,započela je ona u suzama u očima svoju priču.
„Ali, od kada se rodio, znam šta je dobro za njega, ali sam zaboravila šta je dobro za mene. Ne znam ko sam više, osim što sam njegova majka.“
Ova izjava razotkrila je tišinu mnogih žena koje oshećaju pritisak idealizovane slike majčinstva. Iako je njen sin centar njenog svuheta, Marika je priznala da su izazovi počeli već tokom trudnoće, kada je izgubila mogućnost produženja ugovora na poslu zbog trudnoće.
“Prva noć kod kuće je donijela svađu”
Marika se osvrnula na prvi dolazak kući sa sinom:
“Prva stvar koju smo moj partner i ja uradili bila je svađa. Imala sam velikih problema sa dojenjem i kada sam konačno našla pumpicu koju su mi preporučili, počela je da izlazi krv. Pukla sam i plakala, osjećajući se sama i neshvaćena.“
Iako nikada nije dijagnostikovana postporođajna depresija, Marika je ovaj period opisala kao produžetak emocionalnih turbulencija poznatih kao „baby blues“.
Izazovi majčinstva i karijere
U videu je spomenula i problem zapošljavanja kao majke:
– Na razgovorima za posao ocjenjuju me kao majku, a ne kao radnu ženu. Postavljaju mi pitanja na ivici zakonitosti, podsjećajući me da, po njihovom mišljenju, dječja bolest nije važnija od dana na poslu.“
Bez stalnog posla i sigurnog prihoda, Marika i njen partner suočavaju se s ekonomskim teškoćama, ali ona ne gubi volju:
“Moj sin je najbolji dio mene. Sve bih ponovila, bez obzira na izazove.“
„Niko nas ne priprema za tugu poslije porođaja“
Marika je naglasila da se u prenatalnim kursevima nedovoljno govori o emocionalnim izazovima posle porođaja.
“Osjećaj da ponekad kao da ne želite svoje dijete, praćen strašnom krivicom, normalan je. Ako niko ne govori o tome, nove majke se osjećaju užasno usamljeno.“
Bez obzira na sve poteškoće, Marika zaključuje:
-Nikada ne bih mogla da zamislim život bez svog sina. On je najbolji dio mene – rekla je ona na kraju.
-
Politika3 dana ago
SKANDAL! SNSD nagradio vlasnicu “Zvjezdice”! Štitila pedofila i ZLOSTAVLJAČE, a sada će pisati Zakon o obrazovanju!
-
Uncategorized1 dan ago
Velika promjena vremena stiže u BiH: Meteorolozi najavili i do 30 centimetara snijega
-
Hronika1 dan ago
“U dobrim je rukama, NEKO SE BRINE O NJOJ” Očevi osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić tvrde da je DJEVOJČICA ŽIVA
-
Društvo3 dana ago
U 10 MJESECI zabilježen rast TURISTA u Banjaluci
-
Region3 dana ago
HAOS NA KOSOVU! Specijalci upadaju u kuće, Kurti optužuje Srbiju i Rusiju
-
Društvo1 dan ago
“Pokušala sam 2 puta da ubijem oca” Jezivo priznanje Vedrane Rudan o NASILJU koje je trpjela
-
Region3 dana ago
MILANOVIĆ VJERUJE U PODRŠKU GRAĐANA “Ovo je posljednji tango”
-
Društvo3 dana ago
KRIMINAL I KORUPCIJA! Građani u BiH ne vjeruju institucijama i političarima, više od 50% mladih ŽELI DA SE ODSELI