Region
Epidemija žutice i u Kotoru

Epidemija žutice – hepatitisa A proglašena je u Kotoru, nakon Herceg Novog, a slučajevi zaraze bilježe se i u Budvi, Nikšiću i Podgorici, potvrdio je Institut za javno zdravlje Crne Gore.
Iz Instituta su potvrdili da je prvi sporadičan slučaj prijavljen 21. jula, a do 4. oktobra registrovano je 27 zaraženih, i to 18 iz Herceg Novog, četiri iz Kotora, po dvije iz Budve i Nikšića i jedna iz Podgorice.
U Instituta tvrde da je pravi broj oboljelih u epidemiji vjerovatno veći od prijavljenog broja jer se neki ljudi oporave bez medicinske njege i ne testiraju se na hepatitis A.
Obično je potrebno nekoliko sedmica da bi se utvrdilo da li je inficirana osoba dio epidemije ili sporadičan slučaj, navode iz Instituta.
Prva informacija o epidemiji u Herceg Novom pojavila se u drugoj polovini septembra, a Institut zvanično do sada nije obavijestio javnost o tome da je tokom ljeta bilo zabilježenih slučajeva žutice u primorskim opštinama.
Oboljenje hepatitis A predstavlja zapaljenje jetre čiji je uzrok istoimeni virus. Prema podacima Instituta, simptomi su zamor, malaksalost, glavobolja i povišena tjelesna temperatura, a pored toga javlja se i gubitak apetita, mučnina, nagon na povraćanje.
Iz Instituta tvrde da su infekcije hepatitisom A u Crnoj Gori stalno prisutne, ali u umjerenom intenzitetu, dok se na svakih šest do 10 godina registruju epidemije ovog oboljenja.
Region
VUČIĆ KATEGORIČAN “Nisam promijenio odluku, idem u Moskvu 9. maja”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da trpi velike pritiske zbog odluke da prisustvuje Paradi pobjede 9. maja u Moskvi, ali da odluku nije promijenio.
Vučić se obratio javnosti iz Palate Srbije i govorio o nizu tema, uključujući najavljenu posjetu Rusiji i istragu o tome da li su na nedavnim beogradskim protestima korišteni zvučni uređaji.
– Dolazi nam period ogromne diplomatske aktivnosti, kao i velikih pritisaka povodom Parade pobjede 9. maja u Moskvi, 80 godina od pobjede nad fašizmom, na kojem smo najavili učešće ja i jedna jedinica Vojske Srbije. Ne znam šta će drugi da odlučuju, da li Vojska može da izdrži pritisak, ali ja nisam odluku do ovog trenutka promijenio. Spreman sam da mi se svo nebo sruči na glavu – kazao je Vučić.
Visoka predstavnica za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Evropske unije Kaja Kalas upozorila je u ponedjeljak evropske i strane zvaničnike da ne posjećuju Moskvu povodom Dana pobjede, već da pokažu više podrške Ukrajini. Upozorila je da Brisel takve posjete neće olako shvatiti.
Pored Vučića, posjetu Moskvi je najavio i slovački premijer Robert Fico, koji je oštro kritizirao upozorenje komesarke Kalas. Posjetu Moskvi najavio je ranije i predsjednik Srpske Milorad Dodik.
Hronika
MUP Srbije zatražio pomoć BiH! Niko NE TRAŽI DJEVOJČICU čije je tijelo nađeno u Savi

Posmrtni ostaci djevojčice uzrasta između sedam i osam godina, čije je tijelo nađeno 22. marta zakačeno za splav na lijevoj obali Save na Novom Beogradu, i dalje se nalaze u mrtvačnici i čekaju identifikaciju.
Tijelo nesretne djevojčice, u momentu kada je izvučeno iz rijeke, bilo je u fazi raspadanja, a policajci koji su bili na uviđaju nisu mogli da utvrde više detalja na osnovu vizuelnog pregleda.
Na dijelovima tijela pronađena je sivo-roze dukserica i braon pantalone.
Izvor Blica kazao je kako su obducenti na Institutu za sudsku medicinu Srbije uradili obdukciju i toksikologiju, ali se rezultati čekaju dugo.
Prema nezvaničnim informacijama, izuzet je DNK, ali se on ne poklapa ni sa jednim u bazi DNK profila Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
“Takođe, MUP je kontaktirao svoje kolege iz regiona, prije svega iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kako bi provjerili u svojoj bazi nestalih osoba da li je prijavljen nestanak djevojčice sličnog opisa. U tu istragu djelimično su se uključile i vlasti u Sloveniji”, rekao je sagovornik Blica.
Obdukcijom bi trebalo da bude utvrđeno i da li je djevojčica ubijena ili je smrt posljedica davljenja.
Region
DRAMA U HRVATSKOJ! Sto ilegalnih migranata zaposlio kao taksiste

Hrvatska policija je završila temeljitu kriminalističku istragu u Zagrebu protiv 33-godišnjeg hrvatskog državljanina, osumnjičenog za više krivičnih djela – krivotvorenje isprava, protivzakonito zapošljavanje te povredu prava iz socijalnog osiguranja.
Prema informacijama iz policije, osumnjičeni je od marta 2024. do kraja januara 2025. godine kao odgovorno lice trgovačkog društva sa sjedištem u Zagrebu pribavio najmanje 130 krivotvorenih javnih isprava. Riječ je o dozvolama za boravak i rad te iskaznicama za državljane trećih zemalja – Indije, Nepala, Turske, Sjeverne Makedonije, Pakistana i Bangladeša.
Te je krivotvorene dokumente koristio kao prave tako što ih je unosio u digitalne profile vozača koje je izradio na platformama trgovačkih društava, a putem kojih su strani državljani obavljali poslove taksi vozača – nesvjesni da su njihovi dokumenti zapravo lažni.
Tokom istog razdoblja, sumnja se da je osumnjičeni zaposlio najmanje stotinu osoba koje su nezakonito boravile na području Hrvatske. Budući da ne dolaze iz država članica Evropske unije, ti radnici nemaju pravo na slobodu kretanja i boravka u EU, a bili su zaposleni kao taksi vozači preko još dva trgovačka društva.
Nadalje, osumnjičenik navodno nije prijavio najmanje 50 radnika, takođe državljana trećih zemalja, na obavezno penziono osiguranje, čime im je uskratio zakonom zagarantovana radna prava.
Rezultati inspekcijskog nadzora
U međuvremenu, inspektori rada Državnog inspektorata proveli su 15 nadzora nad poslovanjem navedenog poslodavca koji djeluje preko digitalnih platformi, u razdoblju od 1. januara 2024. do 15. aprila 2025. godine.
Na temelju utvrđenih nepravilnosti, zbog sumnje u ukupno 19 prekršaja, inspektori su podnijeli tri optužna prijedloga protiv pravne i odgovorne osobe te izdali jedan prekršajni nalog. Takođe su državljanima trećih zemalja izdali sedam prekršajnih naloga.
Utvrđene povrede uključuju neprijavljivanje radnika na obavezno penziono i zdravstveno osiguranje, zakašnjelo prijavljivanje te rad bez potrebnih dozvola za boravak i rad.
Poslodavcu su izdata dva rješenja kojima se nalaže prijava radnika na obavezno osiguranje i uplata doprinosa u državni budžet. Takođe su donesena četiri usmena rješenja u skladu sa Zakonom o strancima, zbog rada šest stranih državljana bez odgovarajućih dozvola.
Nakon zaršetka kriminalističkog istraživanja, 33-godišnjak je u zakonskom roku predat pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke uz krivičnu prijavu.
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika2 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”