Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON KONSULTACIJA “Prema svima smo se ophodili na isti način DEMOKRATSKI”

-Važno je reći da sam gradonačelnik pozvao sve političke organizacije i da smo se prema svima ophodili demokratski, na jedan isti način. Iskoristio sam priliku da sve saslušam i da kažem određene ideje. Moja poruka jeste da su konsultacije, koje sam održao sa predstavnicima političkih partija u dva dana – praznik demokratije.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, dodajući kako to znači da su razgovori protekli u demokratskoj atmosferi, a za dobrobit Banje Luke.

-Važno je da smo vodili razgovore oko naše Banje Luke i o prioritetima za naš grad, te da je svako dao određene ideja, sugestije i svoje mišljenje. Moj prvi utisak je da one strasti i ona energija, koja je bila prisutna prije četiri godine, pri tome mislim na podjele, na to da se neko sveti i napada – to u toku konsutlacija ja nisam osjetio. Atmosfera na sastancima je djelovala konstruktivno i drago mi je da su se u Banjoj Luci stvorili uslovi da su svi htjeli da se odazovu na taj način na konusltacije, odnosno sve stranke u svom punom kapacitetu – predsjednici stranaka, direktori, ministri – istakao je on.

Poručio je još jednom kako održane konsutlacije neće zloupotrijebiti, te istakao šta je bio konkretan fokus konsultacija.

-Fokus mojih prvih konsutlacija je bio da vidimo šta je naš najmanji zajednički sadržilac oko čega možemo da radimo i da se usaglasimo. To su vrtići, rješavanje izazova sa vodosnabdijevanjem u gradu, most u naselju Dolac, nove invesiticje, poslovne zone, javne garaže, kolektori. To su teme oko kojih sko se usaglasili. Sve i jedan pojedinac i predstavnik partije pojedinačno su rekli da ovo žele, da idu u tom pravcu, da ovo budu prve teme koje će kandidovati kroz rebalans, kroz budžet, kroz plan kapitalnih investicija – kazao je Stanivuković.

Naglasio je i to kako je jedna od pozitivnih strana konsultacija bilo i to da je od nekih pojedinica i političkih organizacija čuo i to da po nekim pitanjima, za koja se on kao gradonačelnik borio četiri godini – oni promijenili stav i da je sada došlo vrijeme da se ta pitanja podrže.

-Da li će to tako biti, vrijeme će pokazati. Pred nama je da kreirampo rebalans i budžet. Mi već sada kreiramo te dokumente. Ja sam otvorio mogućnost svakoj političkoj organizaciji da predloži svoju inicijativu, odnosno šta smatra da treba da se uradi u narednoj, 2025. godini i šta je prijedlog svake političke ornaizacije, odnosno platforma da se uradi u jednom mandatru. Otvoren sam da kao gradonačelnik zajedno radimo na tome. Svim političkim organizacijama sam rekao da želim da podržim sve one građane koji su za određene partije glasali iz svojih načela. Mene interesuje ono što su programi, ali ono što je realno za jedan budžet. Ako je nešto veće, to možemo da radimo i u naredne četiri godine – istakao je on.

Stanivuković je dodao kako želi da u Banjoj Luci postavi zrelu političku platformu.

-Dobio sam uvjerenje svih političkih orgnaizacija da će dostaviti takve prijedloge do novih konsultacija, za koje vjerujem da će biti pred konstituisanje Skupštine Grada. Dotad ćemo imati strateške dokumente u nacrtima, gdje ćemo da uvrstimo šta su sve stranke predložile i kako smo to planirali. Želim da svi strateški dokumenti budu odraz svake političke stranke. Svako može da predlaže u svom kapacitetu. Moja namjera je bila da imamo jedan dokument, sporazum, nacrt, odnosno prijedlog nekih minimalnih političkih prinicipa. Mi smo to dostavili svim strankama, a u narednim danima ćemo vidjeti da li imamo saglasnost za to – rekao je on.

Dodao je kako se tu radi o jednom minimalnim principu djelovanja koji može objediniti sve političke partije, bez obzira na koaliciju.

-Predložio sam da svaka stranka iskaže spremnost da se sjednica Skupštine Grada održi jednom mjesečno. Moj stav je da, ako neka politička orgnaizacija nije spremna na taj princp, onda nismo bili iskreni u razgovorima. Drugi princip koji sam ponudo jeste to da životne teme i pitanja ne mogu biti predmet političkih razlika i podjela. Kada to kažem, mislim na primjer na pitanje vodosnabdijevanja. Dakle, ako se sutra desi problem, moramo sjesti i razgovarati, to ne može biti politalizacija. Dodatno, Banju Luku ne smijemo da ostavljamo bez sredstava za higijenu – lošenje, čišćenje, derazizaciju i slično- kazao je on.

Gradonačelnik Stanivuković je istakao i to kako je spreman da konsultacije budu obostrane, odnosno da ukoliko neko želi da njega pozove na konsultacije – rado će se na iste i odazvati.

-Možemo politički da se borimo za ideje, ali nikako politka ne smije da bude domen ličnog – zaključio je Stanivuković.

Konsultacijama sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem jedino se nisu odazvali predstavnici Liste „Za pravdu i red“.

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno