Connect with us

Hronika

POLICAJCI, ADVOKATI, SUDIJE: Da li je Sky u BiH otkrio spregu kriminalaca i države?

Dešifrovanje famozne kriptovane aplikacije Sky usmjerilo je istragu u BiH i na one čiji je zadatak čuvanje zakona, a među njima su brojni policajci te jedan sudija, ali i dva advokata.

Prema podacima Tužilaštva BiH, od ukupno 20 zaposlenih u policiji i ostalim agencijama za sprovođenje zakona obuhvaćenih istragom, pet optuženih su policajci, a na optuženičkoj klupi se našao i Bojan Cvijetić, bivši savjetnik nekadašnjeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića.

“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policajci iz raznih agencija za sprovođenje zakona, kao i dva advokata te sudija”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

Govoreći o sudiji koji se našao na meti istražilaca u predmetima Sky, izvor “Nezavisnih novina” ističe da je u pitanju sudija Osnovnog suda u Bijeljini, Odjeljenje u Loparama, Jovan Savić.

Savić je hapšen u akciji “Ira”, kojom je razbijena grupa osumnjičenih za šverc narkoticima. Tužiteljka Bojana Jovović, koja rukovodi istragom u predmetu “Ira”, rekla je ranije da je Savić osumnjičen da je pomagao organizovanoj kriminalnoj grupi.

“Još u ovom predmetu nije donesena tužilačka odluka, Tužilaštvo i dalje vodi svoje istražne radnje. Savić je vrlo kratko bio u pritvoru, u roku od 20 dana je pušten. Ja smatram da tu nema ni djela ni dokaza, ali svakako moramo sačekati tužilačku odluku”, rekao je za “Nezavisne novine” Savićev advokat Petko Budiša.

Kada su u pitanju advokati, “Nezavisnim novinama” je potvrđeno da je među njima sarajevski advokat Zlatko Ibrišimović, koji je prošle godine hapšen u sklopu istraga u vezi sa Sky aplikacijom.

Ibrišimović je, prema dostupnim informacijama, nakon hapšenja proveo mjesec u pritvoru u Vojkovićima, ali je zatim pušten uz mjere zabrane, a sa njim je hapšen i Amer Selak, pripadnik MUP-a KS, koji je, nakon tri mjeseca, takođe pušten.

“Drugi advokat koji je na meti istrage je banjalučki advokat Dragan Stupar”, naglasio je izvor “Nezavisnih novina”.

Podsjetimo, advokat Stupar i još dvojica Zvorničana, hapšeni su u akciji “Spartakus”, izvedenoj u februaru ove godine. Kako su tada otkrili istražioci, u ovom predmetu korišteni su i dokazi i saznanja iz aplikacija Sky i Anom, a grupa koja je obuhvaćena akcijom dovodi se u vezu sa Zvorničaninom koji u Belgiji robija zbog organizovanog kriminala i trgovine drogom. Sud BiH je, u međuvremenu, ukinuo pritvor Stuparu, te je on pušten da se brani sa slobode.

Međutim, jedna od najvećih akcija koje su izvedene na temelju dokaza koji proističu i iz kriptovanih aplikacija bila je “Black tie 2”. Palo je tada više “krupnijih riba”, a među njima i direktor Federalne uprave policije (FUP) Vahidin Munjić, koji je kasnije pušten na slobodu, ali je, kako su rekli iz Tužilaštva BiH, istraga nastavljena.

Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, kaže da je neophodno što prije riješiti Sky predmete u kojim se pojavljuju ljudi koji rade u policijskim agencijama i pravosudnim institucijama.

“Evo, na primjer, imate slučaj koji se odnosi na direktora Federalne uprave policije. Mislim da bi trebalo to što prije riješiti, a ovako imate status kvo, jednu neriješenu situaciju. Kakva će biti tužilačka odluka, to je do pravosuđa. Ali mislim da ne bi trebalo ovako dugo da traje. Takvi predmeti treba da budu prioritet, ili da se odbace, ili da se nastavi dalja istraga ako za to ima materijala”, rekao je Pećanac za “Nezavisne novine”.

Novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji prati slučajeve crne hronike još od 2008. godine, kaže da je dešifrovanje podataka s aplikacija Sky samo pokazalo koliko su kriminal i korupcija ukorijenjeni u bh. društvo.

“Otkrilo se ono što su mnogi sumnjali, a to je sprega kriminalaca i policijskih i pravosudnih institucija”, ističe Tomašević.

Ovo što sve nas treba da zabrine, dodaje Tomašević, jeste upravo to što vidimo da među onima koji su osumnjičeni da su pomagali kriminalcima, osim “najobičnijih policajaca”, ima i advokata, ali i sudija.

“To treba da zvoni kao najjači alarm da se probudimo i počistimo redove onih agencija koje treba da nas zaštite. Ako to ne uradimo, pretvorićemo se u mafijašku državu i ‘društvo životinja’ u kojem vladaju najjači, odnosno najbezobrazniji i oni sa novcem, često zarađenim mutnim poslovima, koji ne prezaju ni od čega da ostvare svoje ciljeve, a ‘obični’ i nejaki građani moraće sve to da trpe i nadaju se da neće postati nečiji plijen”, kaže Tomašević za “Nezavisne novine”.

Kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, od 2021. do kraja 2023. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je, u saradnji sa policijom i ostalim institucijama, izveo 25 akcija, koje su rezultirale hapšenjem ili pritvorom za više od 150 osumnjičenih širom BiH.

Hronika

INSPEKTORI IZNOSE DOKAZE iz “Puteva Republike Srpske”

Iz zgrade u kojoj se nalazi sjedište Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske” izašli su pripadnici MUP-a Srpske noseći veliku papirnu vreću.

Po svemu sudeći riječje o dokaznom materijalu, što je uobičajena praksa u ovakvim policijskim akcijama.

Podsjećamo, pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske, pod nadzorom Tužilaštva BiH, a u saradnji sa policiskim upravama Banjaluka, Istočno Sarajevo i Bijeljina sprovode operativnu akciju “Tunel 2”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz MUP-a Srpske.

U toj akciji, podsjetimo, uhapšeni su Nešić Nenad, ministar bezbjednosti BiH, Milan Dakić, direktor “Puteva Republike Srpske”, Mladen Lučić i još četiri lica.

Nastavi čitati

Hronika

Policija na nogama! Lažne dojave o POSTAVLJENIM BOMBAMA u objektima sudova u Doboju, Derventi i Modriči

Dojave o postavljenim eksplozivnim napravama u objektima osnovnih sudova u Doboju, Derventi i Modriči bile su lažne, a policija preduzima aktivnosti na rasvjetljavanju krivičnog djela okvalifikovanog kao terorizam, saopšteno je iz dobojske Policijske uprave.

Policiji je juče u 17.25 prijavljeno da je na mejl osnovnih sudova u Doboju, Derventi i Modriči upućena poruka da će postavljena eksplozivna naprava eksplodirati u jednom od objekata.

Policija je nakon kontradiverzionih pregleda utvrdila da su upućene lažne prijave o postavljanju eksplozivnih naprava u objektima osnovnih sudova.

U saopštenju se navodi da se aktivnosti s ciljem rasvjetljavanja ovog slučaja nastavljaju pod nadzorom Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Hronika

KO JE UHAPŠENI MLADEN LUČIĆ? Brat optuženog ministra prijetio, učestvovao u tučama i povezivao se s Debevcem!

Mladen Lučić, brat optuženog bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloša Lučića, a koji je uhapšen jutros, više puta spominjan je u javnosti zbog fizičkih i verbalnih sukoba ili veza koje su sada predmet istrage.

Između ostalog, njegovo ime se dovodi u vezu sa Rankom Debevcem, suspendovanim predsjednikom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, s kojim je, prema medijskim izvorima, imao kontakte tokom Debevčevog boravka u Španiji.

Podsjetimo da Tužilaštvo BiH još nije donijelo tužilačku odluku u predmetu protiv Ranka Debevca, koji je zbog zloupotrebe položaja uhapšen tokom akcije u decembru prošle godine s Osmanom Mehmedagićem Osmicom, bivšim predsjednikom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH.

Početkom ove godine, međutim, kada se u Sudu BiH održavalo ročište o prijedlogu Tužilaštva BiH za produženju Debevcu, spomenut je Milošev brat Mladen Lučić.

Tužiteljka je tada, kako su prenijeli mediji, otkrila je da se Ranko Debevec družio s Mladenom Lučićem, u vrijeme dok je protiv njegovog brata Miloša Lučića vođena istraga u Državnom tužilaštvu.

“Indikativni su sastanci s njim u Španiji”, kratko je kazala tužiteljka, najavivši istražne radnje u vezi s tim susretima Ranka Debevca i Mladena Lučića.

Tužilaštvo BiH je u dosadašnjoj istrazi otkrilo da su brat Miloša Lučića, Mladen i Ranko Debevec boravili zajedno u Španiji krajem novembra 2023.godine i to u Malagi. U Malagi, inače Debevec ima apartman, a Miloš Lučič je uhapšen krajem 2022. godine, dok je optužnica protiv njega podignuta krajem decembra prošle godine, desetak dana nakon što je uhapšen Debevec.

Istraga Tužilaštva BiH trebalo je da otkrije da li su tačne informacije da su Debevec i Mladen Lučić čak putovali istim avionom, te da li su se tokom višednevnog boravka u Malagi sastali više puta, odnosno da li je sve bilo vezano za eventualno posredovanje za dobijanje blaže kazne za bivšeg ministra.

Rezultati te istrage, međutim, za sada nam nisu poznati.

Miloš i Mladen Lučić, inače su kadrovi Demokratkog narodnog saveza, čiji je lider Nenad Nešić, a Mladen je bio i odbornik te stranke u Skupštini opštine Istočna Ilidža. Federalni mediji danas, pozivajući se na nezvanične informacije navode da je Tužilaštvo BiH zatražilo privođenje Nenada Nešića, aktuelnog ministra bezbjednosti BIH i bivšeg direktora JP “Putevi Republike Srpske”.

Mladen Lučić je i vlasnik firme Legend i resorta “Snježna dolina” na Jahorini, a u medijima se svojevremeno pojavljivao zbog prijave za prijetnju ubistvom, učešća u tuči, te nakon što mu je zapaljen automobil.

U julu 2022, godine, policija iz Istočnog Sarajeva  reagovala je zbog verbalnog i fizičkog sukoba koji se desio u hotelu “Vučko”, na koncertu Ace Lukasa.

Napad je prijavio Nedeljko Elek, predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra Jahorina a navodno su ga između ostalog napali i Mladen Lučić, odbornik DNS u Istočnoj Ilidži i Predrag Nešić, brat predsjednika DNS Nenada Nešića koji je i bio sa njim u društvu.

Mediji su prenijeli da je Lučić bio u društvu sa Nešićima, dok je za drugim stolom bio Elek sa društvom pa je došlo do svađe.

Prenijeli su da su između njih i počele letjeti i flaše i da je došlo do tuče između Predraga Nešića i Lučića sa jedne i Eleka sa druge strane a navodno je u sukobu oštećen i automobil.

Međutim, Nenad Nešić je tada za “Nezavisne novine” rekao da nije vidio nikakav fizički sukob.

Sam Mladen Lučić, odbacujući optužbe, izjavio je da je Elek pokušao da ga reketira.

U junu 2019. godine, Darko Babalj, SDS-ov poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Istočne Ilidže prijavio je policiji da mu je prijetio njegov sugrađanin Mladen Lučić (29), odbornik DNS-a u tamošnjoj Skupštini opštine.

U prijavi je navedeno da je Babalju prijećeno u jednom lokalnom kafiću.

“Kako se navodi u prijavi, Lučić je odjednom počeo da prijeti Babalju da će ga ubiti”, rekao je izvor “Nezavisnih”.

Mladen Lučić u izjavi Srni demantovao je da je prijetio smrću Darku Babalju.

“Apsolutna je laž tvrdnja Babalja da sam prijetio da ću ga ubiti. Prijavom protiv mene on je samo pokušao da izmanipuliše javnost i okrene stvari u svoju korist”, rekao je Lučić nakon što je policija podnijela izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Istočno Sarajevo zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti.

Dvije godine ranije, Mladenu Lučiću je zapaljen automobil, pasat CC.

Požar je podmetnut ispred zgrade u kojoj je tada živio, u samom centru Istočne Ilidže.

“Živim normalnim životom, u stanu sa suprugom. Diplomirani sam ekonomista i zaposlen sam u svojoj firmi ‘Legend’. Odbornik sam u Skupštini opštine Istočna Ilidža. Ne postoji nijedan razlog da mi ovo neko uradi”, naglasio je Lučić. Apelovao je na policiju da adekvatno sprovede istragu i pronađe počinioca.

Spomenimo i da se bivši ministar za ljudska prava u Savjetu ministara BiH Miloš Lučić tereti da je, iskorištavanjem službenih ovlasti, pričinio štetu za državni budžet u iznosu od 69.777 maraka.

Na suđenju Milošu Lučiću, nedavno je, između ostalogm spomenuto i da je njegov brat točio gorivo u svoja vozila na račun ministarstva.

Nastavi čitati

Aktuelno