Connect with us

Region

Hrvati brutalno napali strane radnike, NEĆE U PRITVOR

Iako je splitsko tužilaštvo tražilo istražni zatvor za trojicu maloljetnika i jednog mlađeg punoljetnika koji su u petak napali strane radnike u Splitu, sud je trojicu od njih pustio na slobodu uz mjere opreza.

Četvrtom od njih, kako stoji na stranicama Opštinskog državnog tužilaštva, predstoji ročište na kojem će se odlučiti o istražnom zatvoru. Oni su, prema dostupnim informacijama, kamenjem gađali dostavljača iz Indije. Jedan od njih, 16-godišnjak, fizički je napao dostavljača udarajući ga šakama po glavi i nogama po tijelu, zbog čega je žrtva zadobila lakše tjelesne povrede.

Istog dana 16-godišnjak i 18-godišnjak napali su dostavljača iz Nepala. Udarali su ga metalnim šipkama i pritom mu oštetili moped i mobilni uređaj. Žrtva je zadobila tešku tjelesnu povredu – lom ruke.

“Index” je razgovarao s napadnutim Nepalcem. On je rekao da su mu u blizini stana u koji je trebao dostaviti hranu prišla dvojica mladića i napala ga bez riječi.

“Udarali su me metalnim palicama po desnoj strani tijela”, naglasio je napadnuti radnik. Vlasnik agregatorske firme kaže da su napadači ciljali glavu, ali da je radnik, srećom, imao kacigu na glavi, koja je sad razbijena.

Dodao je da radnik ima hematome po tijelu i da mu je ruka u gipsu. Oštećen je i skuter kojim se koristi. Kako je izvijestila policija, u petak naveče u Splitu su zabilježena četiri napada na strane radnike.

Policija je odgovorila kako je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da su ova četvorica mladića napade počinila zbog mržnje prema osobi druge rasne pripadnosti i drugog nacionalnog porijekla. Mediji su kontaktiralu Županijski sud. Zanimalo ih je zašto su maloljetnici pušteni da se brane sa slobode.

Sud je odgovorio “da istražni zatvor nije kaznenopravna sankcija, već jedna od Zakonom propisanih procesnih mjera osiguranja prisutnosti okrivljenika u postupku”.

Sud se očigledno poziva na Zakon o kaznenom postupku, prema kojem se pritvor određuje za, u najčešćem broju slučajeva, opasnost od bijega, ponavljanja djela ili uticaja na svjedoke. Sud očito smatra da takvo nešto nije moguće.

“Odlukom o istražnom zatvoru (ili nekom od drugih procesnih mjera) se ne smije prejudicirati krivica okrivljenika jer o krivici odlučuje isključivo raspravni sud na temelju dokaza koji će se izvesti na raspravi”, odgovorili su.

Navode kako je Zakonom o kaznenom postupku propisano da sud i druga državna tijela pri odlučivanju o mjerama osiguranja prisutnosti okrivljenika i drugim mjerama opreza po službenoj dužnosti moraju paziti da se ne primjenjuje teža mjera ako se ista svrha može postići blažom mjerom.

“Zakonom o sudovima za mlade propisano je da će se prema maloljetniku istražni zatvor odrediti samo kao krajnja mjera, u razmjeri prema težini kaznenog djela i očekivanoj sankciji, u najkraćem nužnom trajanju i samo ako njegovu svrhu nije moguće postići primjenom mjera opreza, privremenog smještaja ili istražnim zatvorom u domu”, navode

Portparol suda navodi kako je u ovom slučaju sudija istrage procijenio da za ostvarenje svrhe istražnog zatvora u odnosu na maloljetne okrivljenike nije nužna primjena istražnog zatvora kao najtežeg oblika procesne prisile.

Zato su im određene blaže mjere u vidu privremenog stavljanja pod nadzor Hrvatskog zavoda za socijalni rad (u odnosu na dvojicu), odnosno privremenog smještaja u ustanovu socijalne njege – Centar za pružanje usluga u zajednici u Splitu (za jednog).

“Ovakvom odlukom, dakle, ne utiče se unaprijed na odluku suda o tome jesu li maloljetni okrivljenici počinili ova kaznena djela ili nisu, kao ni na odluku o izboru vrste i visine maloljetničke sankcije”, zaključio je Županijski sud u Splitu, prenosi “Index”.

Region

MASOVNO HAPŠENJE U BEOGRADU! Gradili bez građevinskih dozvola

Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu su, nakon sprovedene proaktivne istrage u saradnji sa policijskim službenicima PS Surčin i građevinskim inspektorima Gradske uprave grada Beograda, naložili hapšenje 14 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih djela Građenje bez građevinske dozvole.

Nakon preduzetih dokaznih radnji podnesen je optužni predlog protiv Lj.B. (47) zbog izvršenja dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da se okrivljenom izrekne kazna zatvora u trajanju od 1 godine i 6 mjeseci i novčana kazna u iznosu od milion dinara i da mu se produži već određeni pritvor, protiv kineskog državljanina H.Dž. zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od 10 mjeseci i novčana kazna u iznosu od pesto hiljada dinara i protiv kineskog državljanina C.Y. (50) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 4 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara.

Okrivljeni M.B. (41) se, po rješenju Trećeg osnovnog suda u Beogradu, nalazi u pritvoru zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole i prema njemu se preduzimaju dokazne radnje.

Javni tužilac je takođe predložio sudu da se prema okrivljenima izrekne mjera bezbjednosti oduzimanja predmeta – nezakonito izgrađenih objekata koji su nastali izvršenjem krivičnog djela i velikih količina građevinskih mašina i građevinskog materijala.

Okrivljeni N.Ž. (42) je zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara, dok je okrivljeni N.B. (24) zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 8 mjeseci sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od osamsto hiljada dinara.

Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu doneseno je rješenje o zadržavanju A.K. (44) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole koji će u zakonskom roku biti saslušan od strane javnog tužioca.

Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu nastavljaju da preduzimaju dokazne radnje prema preostalim okrivljenim licima i da predlažu oštro kažnjavanje učinilaca krivičnih djela, kao i da se, u saradnji sa policijskim službenicima i građevinskim inspektorima, bore protiv nelegalne gradnjem, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Region

Kakve bi posljedice imale AMERIČKE SANKCIJE NIS-u

Ukoliko SAD uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije, od 1. januara naredne godine, to bi značilo potpunu katastrofu za ovu kompaniju, ali i mnogobrojne druge koje su poslovno povezane s njom.

Kaže ovo za “Glas Srpske” direktor Instituta FEFA, generalni sekretar Nacionalnog naftnog komiteta Srbije i član Programskog komiteta Svjetskog naftnog savjeta iz Londona Goran Radosavljević, navodeći da ako se obistine medijske i političke spekulacije da će SAD uvesti ove sankcije, to bi vjerovatno značilo i da bi se sve banke, ali i kompanije koje rade sa NIS-om našle pod lupom i velikim pritiskom američke administracije, pogotovo one sa inostranim kapitalom i vlasništvom. Pojašnjava da se na primjerima sankcionisanih kompanija iz Republike Srpske može najbolje vidjeti kako to funkcioniše u praksi.

– Moram priznati da ne verujem da je jedan takav scenario moguć. Smatram da je malo verovatan, jer još uvek ne postoje neke zvanične potvrde o tome. Ako ipak kojim slučajem dođe do toga, stavljanja ove kompanije na američku crnu listu, to bi sigurno dovelo do nestašice goriva u Srbiji, jer ne postoje alternativni izvori snabdevanja da se pokrije razlika u manjku goriva na tržištu. Istina, postoje određene strateške rezerve, ali one nisu dovoljne. Ovakav razvoj situacije bi onda doveo i do rasta cena na benzinskim pumpama. Čak i ako ne bi bilo nestašica, očekivanja bi dizala cenu. To bi onda dovelo do lančane reakcije, s obzirom da su cene naftnih derivata ugrađene i u cene gotovo svih proizvoda i usluga – smatra Radosavljević, dodajući da NIS već godinama otežano posluje zbog ranije uvedenih sankcija “Gaspromu”.

Na pitanje šta bi se desilo ako bi se i EU priključila i solidarisala sa SAD, Radosavljević odgovara da je proces odlučivanja unutar ove zajednice drugačiji od onog u Americi te da je o tom pitanju potrebna saglasnosti svih članica. Ukazuje da i pored toga Amerika ima razne i moćne mehanizme pritiska, kojima može usloviti i druge države da im se priključe u sankcionisanju da li pojedinca ili kompanija. Najgori scenario, kako smatra, bi bio ukoliko bi hrvatski naftovod JANAF obustavio isporuke nafte, a s kojim NIS ima sklopljen dugoročni ugovor o transportu.

Mišljenja je da bi se sve ovo negativno prelilo i na Republiku Srpsku, odnosno njeno naftno tržište, na kom postoji značajan broj benzinskih pumpi u vlasništvu NIS-a, ali bi, uvjeren je ovaj stručnjak, to imalo daleko manje negativne efekte nego u Srbiji.

– Na tržište Republike Srpske dolaze određene količine naftnih derivata iz Rafinerije u Pančevu koja je u vlasništvu NIS-a. Ako dođe do prekida u isporuci smatram da bi se ta razlika u dobroj meri mogla nadoknaditi preko Luke Ploče, gde se nalaze naftni terminali. U prvom periodu sankcije bi verovatno poremetilo snabdevanje, ali dugoročno gledajući, adekvatna alternativa postoji, što nije slučaj i sa Srbijom – poručio je Radosavljević.

Ekonomista Ljubodrag Savić smatra da u slučaju uvođenja američkih sankcija Srbija ima dvije opcije – prva da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om, a druga da uvede sankcije Rusiji kako se ta “kompanija ne bi dirala”.

– Vlasti imaju dve alternative, ali su obe neprihvatljive za Srbiju. To je situacija iz koje je praktično nemoguće naći zadovoljavajuće rešenje i za jednu, i za drugu i za treću stranu – kaže Savić.

Hil se pravi Englez

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je upozorio da će, prema njegovim saznanjima, SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije zbog ruskog vlasništva nad tom kompanijom. Iznio je procjene da bi se ovim sankcijama mogle pridružiti Velika Britanija i Evropska unija. Da li će do njih i doći, američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil nije želio potvrditi, ali ni demantovati, ali se iz njegovog odgovora mogu naslutiti naredni potezi odlazeće američke administracije. Hil je naime istakao da potencijalne američke sankcije NIS-u nemaju za cilj da na bilo koji način naškode srpskoj privredi.

Nastavi čitati

Region

PALO AUTOBUSKO STAJALIŠTE sa nadstrešnicom u Novom Sadu

Autobusko stajalište sa nadstrešnicom kod kružnog toka na raskrsnici Bulevara Evrope i Bulevara vojvode Stepe u Novom Sadu se potpuno obrušilo.

Po podu je vidljiva veća količina stakla i drugih ostataka nadstrešnice i stajališta, javlja 021.rs.

Kako je potvrđeno u Hitnoj pomoći, nije bilo povrijeđenih.

Kako se reporterka 021.rs uvjerila, ostaci stajališta su brzo uklonjeni, konstrukcija je iščupana iz betona, dok su krhotine stakla rasute po stajalištu.

Ovaj mediji je uputio pitanja gradskoj upravi i JGSP “Novi Sad” u vezi sa padom ovog stajališta, kako je došlo do toga, kao i da li su postojale indicije da će do ove situacije doći.

Nastavi čitati

Aktuelno